مشخصات فنی خودرو

استارت نخوردن خودرو | 4 دلیل اصلی و رایج + برطرف کردن مشکل

استارت نخوردن ماشین دلایل مختلفی دارد که هر راننده ای حداقل یکبار با آن رو به رو شده است. اکثر مواقع در فصول سرد سال این اتفاق می افتد اما در مواردی نیز در هوای گرم نیز این مشکل ایجاد می شود، اولین راه حلی که به ذهن همه رانندگان و تعمیر کاران می رسد و بلافاصله سراغ آن می روند باطری خودرو است، آیا تنها راه چاره چک کردن باطری ماشین است؟!

ما در این مقاله از مجله رینگو به بررسی دلایل اصلی استارت نخوردن خودرو و همچنین راه های برطرف کردن آن پرداخته ایم. با ماه همراه باشید.

رایج ترین دلایل استارت نخوردن ماشین

 

باطری

از شایع ترین دلایل استارت نخوردن خودرو مشکلات آن باطری می باشد که با هم به بررسی آن می پردازیم

باطری ضعیف شده و اصطلاحا از کار افتاده

طول عمر مفید باطری معمولا دوسال است که نحوه عملکرد دینام بر روی آن تاثیر گذار است. با این حال ممکن است همچنان باطری کار کند اما بطور ضعیف طوری‌که ممکن است صفحه کیلومتر شمار خودرو شما روشن شود اما ماشین استارت نخورد در این هنگام دو راه حل وجود دارد دنده را در حالت 2 قرار دهید و ماشین را با هل دادن روشن کنید، در حالت دوم با استفاده از کابل مخصوص باطری به باطری خودرو را روشن کنید و پس از روشن شدن ماشین نسبت به شارژ باتری و یا با مشورت گرفتن از کارشناس خودرو و تعمیرکار نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

باطری ضعیف یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو
باطری ضعیف یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو

استارت خودرو خراب است

هنگامی که بعد از چرخاندن سوئیچ و استارت زدن همزمان صدای تق تق بلند و یا استارت پر سر و صدا شنیدید بدانید که مشکل از استارتر و یا همان استارت خودرو است.

وظیفه اصلی استارت، برق رسانی  و به راه انداختن موتور از طریق یک موتور الکترونیکی متصل به باطری می باشد. زمانی که استارت ماشین سالم باشد با چرخاندن سوئیچ، خودرو روشن می‌شود. اما زمانی که استارت خودرو دچار مشکل شود عمل برق رسانی به درستی انجام نخواهد شد و بعد از استارت زدن ماشین، به دلیل نچرخیدن چرخ دنده توسط آرمیچر و نرسیدن برق به آرمیچر، خودرو روشن نمی‌شود.

در بعضی مواقع هم ممکن است به دلیل شل بودن پیچ و مهره استارت، موقع استارت زدن ماشین روشن نشود.

حال ما می‌خواهیم به شما راه حلی پیشنهاد کنیم در برخورد با این مشکل چگونه خودروی خود را روشن کنید.

یک سیم را به یک قطب باطری و سر دیگر آن را به سوکت وصل کنید و استارت بزنید در صورتی که:

 خودرو استارت نخورد باید اتوماتیک استارت را تعویض کنید.

 خودرو استارت خورد باید رله استارت جدید نصب کنید.

اگر استارت خوردن ضعیف باشد، باید بوش استارت را تعویض نمایید.

خرابی سوئیچ خودرو

همه می دانیم برای استارت زدن خودرو با سوئیچ نیاز است، اجزای تشکیل دهنده سوئیچ یک مغزی سوئیچ و چند رشته سیم است که وظیفه آن رساندن برق  به پشت صفحه کیلومتر و برخی از قطعات و اجزا موتور می باشد.

در صورتی که سوئیچ را در حالت باز قرار دارد ولی صفحه کیلومتر روشن نشود و برق مورد نیاز را برای جرقه زنی  به اجزای موتور نرساند یعنی سوئیچ ماشین خراب می باشد.

بهتر است برای رفع این مشکل از سوئیچ زاپاس استفاده کنید و برای تعمیر آن اقدام کنید این کار را به یک فرد ماهر بسپارید.

معیوب شدن دینام

وظیفه اصلی دینام شارژ باطری خودرو می باشد و اگر دینام خراب باشد و یا ضعیف شارژ کند در روند شارژ باتری اختلال پیش می آید و اصطلاحا باتری دشارژ و خالی می ‌شود، همانطور که پیش تر بررسی کردیم یکی از دلایل اصلی و رایج استارت نخوردن خودرو خرابی و خالی بودن باطری می باشد به همین دلیل یکی از دلایل استارت نخوردن ماشین خرابی و نحوه عملکرد ضعیف دینام می باشد .

زغال، آفتامات، آرمیچر، بالشتک، دیود، بلبرینگ و پوسته از اجزای تشکیل دهنده دینام خودرو هستند و اگر هر کدام از این قطعات به درستی عمل نکند عملیات شارز باطری با اختلال مواجه می شود

خرابی شمع ها و وایرهای خودرو

یکی از قطعات خودرو که در ایجاد احتراق و روشن شدن خودرو نقش به سزایی دارد، شمع خودرو است. وایر شمع خودرو در خودرو وظیفه انتقال برق خروجی از سیستم جرقه به شمع‌ها را دارد. اگر شمع ها دچارفرسایش و آسیب ، رسوب شده باشند برای استارت خوردن خودرو احتراق به درستی اتفاق نمی افتد و باید شمع ها تعویض شوند و همچنین اگر وایرها اشتباه وصل شده باشند و یا دچار خرابی شوند، سبب استارت نخوردن خودرو خواهند شد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم چهار دلیل اصلی استارت نخوردن خودرو را بررسی کنیم و راه حل های پیشنهادی را با شما به اشتراک بگذاریم و امیدواریم با توجه به موارد گفته شده در صورت مواجه شدن با مشکل استارت نخوردن خودرو بتوانید به راحتی ایراد را پیدا کنید با مکانیک خود مشورت کنید و برای رفع آن اقدام نمایید.

خوشحال می شویم که تجربیات خود را در این زمینه با ما و خوانندگان مجله رینگو به اشتراک بگذارید. اگر خواندن این نوشته برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم دیگر نوشته‌های ما در زمینه  علائم تسمه دینام خراب چیست؟ و تذکراتی در مورد باطری به باطری کردن ماشین را نیز بخوانید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا