مشخصات فنی خودرو

رینگ ها در مقابل چرخ ها | تفاوت ها

تفاوت بین چرخ ها و رینگ ها در این است که چرخ ها یک واحد کامل را تشکیل می دهند که از چندین قطعه تشکیل شده است، در حالی که رینگ ها تنها یکی از اجزای یک چرخ هستند. بسیاری از مردم از واژه‌های «چرخ» و «رینگ» به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. با ما در مجله رینگو همراه باشید تا به تفاوت و بررسی رینگ ها و چرخ ها بپردازیم.

قطعات یک چرخ

از آنجایی که چرخ از چندین قسمت مختلف ساخته شده است، مهم است که بدانیم آن قطعات چیست و برای چیست و از آنجایی که رینگ ها تنها بخشی از چرخ هستند، ابتدا به آنها می پردازیم.

لبه / Rim

لبه بیرونی چرخ است. به عبارت دیگر، در واقع قسمتی از چرخ است که در صورت برداشتن یا ترکیدن لاستیک با سطح جاده تماس می گیرد.

گاهی اوقات، رینگ ها به عنوان بشکه نیز شناخته می شود در واقع قسمت هایی از رینگ که معمولاً دیده نمی شوند زیرا توسط لاستیک خودرو پوشانده شده اند.

همانطور که چندین قسمت چرخ را تشکیل می دهند رینگ هم نیز شامل قسمت های مختلف است.

rim

سوراخ مرکزی

سوراخ مرکزی سوراخ بزرگ در مرکز چرخ است. در مجموعه هاب یا محور وسیله نقلیه قرار می گیرد و وظیفه آن این است که چرخ را به درستی روی مجموعه خود قرار دهد تا لرزش و خرابی چرخ را کاهش دهد.

گاهی اوقات، سوراخ مرکزی پوشانده می شود تا ظاهری زیباتر به خودرو ارائه دهد.

سوراخ مرکزی به رنگ قرمز

سوراخ های لوگ

سوراخ خرطومی سوراخ هایی هستند که در آن مهره ها یا پیچ ها به گونه ای طراحی شده اند که در جای خود پیچ ​​شوند تا چرخ روی خودرو نصب شود.

بسته به وسیله نقلیه، ممکن است تعداد متفاوتی سوراخ بند وجود داشته باشد که همه آنها با هم الگوی پیچ را تشکیل می دهند.

بسیاری از وسایل نقلیه دارای الگوی پنج پیچی هستند – چرخ هایی حاوی پنج سوراخ برای پنج مهره یا پیچ – اما بسیاری از چرخ های پس از فروش می توانند تا هفت یا هشت پیچ داشته باشند.

سوراخ خرطومی
سوراخ خرطومی

دایره پیچ

دایره پیچ قطر دایره ای است که توسط سوراخ های گیره چرخ تشکیل شده است. در اصل، یک دایره پیچ با بازی نقاط اتصال با هر سوراخ گیره ایجاد می شود.

دایره پیچ در رنگ قرمز نقطه چین
دایره پیچ در رنگ قرمز نقطه چین

دیسک چرخ

دیسک چرخ بخشی از چرخ است که در آن سوراخ مرکزی و مهره ها یا پیچ ها سوراخ می شود. همچنین بخشی از چرخ است که از پره ها پشتیبانی می کند.

به طور خلاصه، این بخشی از چرخ است که دید شما را بر روی ترمزها و سایر اجزای پشت فرمان مخفی می کند. بسته به نوع وسیله نقلیه و چرخ، برخی از خودروها دیسک چرخ بزرگتری نسبت به سایرین دارند. وسایل نقلیه ای که اسپرت یا شیک طراحی شده اند، اغلب دارای یک دیسک چرخ کوچک برای برجسته کردن پره ها هستند. وسایل نقلیه لوکس و کامیون های سنگین اغلب دارای یک دیسک مرکزی بزرگ هستند.

دیسک چرخ
دیسک چرخ

اسپک ها

پره ها نقطه تمرکز هر چرخ هستند. آنها دیسک مرکزی را به لبه چرخ وصل می کنند و به طور کلی همان چیزی هستند که به یک چرخ سبک می دهد.

اخیراً اندازه چرخ‌ها در وسایل نقلیه جدید افزایش یافته است و با آن، پره‌ها حتی بیش از گذشته به یک نقطه کانونی تبدیل شده‌اند. حتی خودروهای لوکس با دیسک مرکزی بزرگ نیز می توانند پره های پرزرق و برق داشته باشند.

وسایل نقلیه اسپرت اغلب دارای پره های مستقیم، ساده و نازک هستند، در حالی که کامیون ها و وسایل نقلیه لوکس می توانند پره های ضخیم تر و قوی تری داشته باشند.

اسپک
اسپک

میل سوپاپ

میل سوپاپ به خودی خود بیشتر بخشی از فرآیند نصب تایر است تا بخشی از چرخ، اما هر چرخ دارای سوراخی است که میل سوپاپ در آن قرار می گیرد.

میل سوپاپ یک لوله فلزی کوچک است که از سوراخ میل سوپاپ عبور می کند که از طریق آن فشار تایر کنترل می شود و از طریق آن هوا اضافه یا خارج می شود.

میل سوپاپ آسیب دیده یکی از دلایل رایج نشتی آهسته است که باعث می شود هوا به تدریج از لاستیک خارج شود.

میل سوپاپ

سایر قسمت های یک رینگ

نه تنها چرخ خودرو از چندین قسمت مختلف تشکیل شده است، بلکه خود رینگ نیز از چندین بخش مختلف ساخته شده است. برخی قابل مشاهده هستند و برخی دیگر دیده نمی شوند مگر اینکه لاستیک به طور کامل جدا شود.

لبه

لبه رینگ قسمت قابل مشاهده رینگ است که پهنای چرخ را امتداد می دهد و دور آن را در زیر لاستیک طی می کند. معمولاً به قسمتی از لب که از کنار چرخ که پره ها با لبه برخورد می کنند و به سمت بیرون به راحتی قابل مشاهده است، لب بیرونی می گویند.

اگر قسمتی از چرخ آسیب ببیند، به احتمال زیاد ابتدا لب آسیب می بیند و همچنین نوع بسیار رایجی از آسیب به نام راش(ضایعه پوستی) را دریافت می کند.

ضایعه پوستی آسیبی است که منجر به خرد شدن، مالش یا ساییدگی لبه نزدیک به لاستیک می شود. علت این امر مواردی مانند چاله ها، رانندگی تهاجمی، و فرسودگی عمومی است. اگر ضایعه پوستی ایجاد شود یا آسیب لب به اندازه کافی بد شود، نصب تایر ممکن است غیرممکن شود و چرخ‌های جایگزین ممکن است ضروری شوند.

لبه رینگ
لبه رینگ

فلنج

فلنج اولین قسمت از رینگ است که به سمت لاستیک در جایی که لبه به پایان می رسد می چرخد. این اولین خط دفاعی برای نصب تایر روی چرخ است و نصب تایر مستلزم قرار دادن دقیق تایر بر روی فلنج کشیده است.

فلنج ها همچنین می توانند به راحتی آسیب ببینند زیرا فلنج اساساً طرف مقابل لبه است. مانند لبه، اگر فلنج به اندازه کافی آسیب دیده باشد، می تواند از نگه داشتن هوا یا نصب صحیح و ایمن تایر سوار شده جلوگیری کند.

فلنج
فلنج

تکیه گاه مهره

هر تایر دارای یک مهره است، یک حلقه دایره ای ضخیم که طول داخل تایر را در هر طرف طی می کند. تکیه گاه مهره ها، یا به قول برخی نشیمنگاه های مهره، قسمت بعدی لبه درست در داخل فلنج است.

همانطور که داخل رینگ از فلنج عمودی صاف می شود، دو شیار وجود دارد که یک دره کم عمق را تشکیل می دهند که مهره های لاستیک در آن نشسته و مهر و موم می شوند. در اینجا است که اتصال چرخ و لاستیک واقعی ایجاد می شود.

تکیه گاه مهره

نصب کوهان

قوزهای نصب به دنبال تکیه گاه مهره ها در داخل رینگ به عنوان وسیله ای برای نگه داشتن لاستیک در مقابل فلنج رینگ قرار می گیرند. آنها اساساً همان عملکرد فلنج را انجام می دهند، اما از لیز خوردن چرخ به سمت مرکز رینگ به جای لیز خوردن از لبه بیرونی جلوگیری می کنند.

نصب کوهان

مرکز رها کردن

مرکز افت یا چاه لاستیک به نصب تایر کمک می کند و یک چاه عمیق در داخل رینگ است که دور چرخ را طی می کند. این اجازه می دهد تا لاستیک روی بشکه – به اندازه عرض رینگ – بدون آسیب رساندن به مهره تایر یا سایر قسمت های لاستیک لغزش یابد.

پس از اینکه لاستیک در مرکز سقوط قرار گرفت، می توان آن را به درستی در جای خود داخل تکیه گاه های مهره با باز کردن از مرکز سقوط قرار داد.

مرکز رها کردن

نتیجه گیری:

برخلاف تصور رایج، چرخ ها و رینگ ها دو چیز متفاوت هستند. چرخ‌ها قسمت‌هایی از وسیله نقلیه هستند که تایر را نگه می‌دارند، اتصال فیزیکی خود را با خودرو فراهم می‌کنند و همچنین سبکی را ارائه می‌دهند. رینگ تنها یکی از بخش های متعدد چرخ است. خارج از چرخ است، بخشی که در واقع لاستیک را نگه می دارد  و از بسیاری از قطعات مختلف ساخته شده است که بیشتر آنها اطمینان می دهند که لاستیک از خودرو نمی افتد. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. ممنون که تا پایان این مقاله مارا همراهی کردید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا