مشخصات فنی خودرو

مزایا و معایب سانروف پانوراما چیست؟ | معرفی بهترین خودروها با سانروف پانوراما

سانروف در اتومبیل معمولاً یک صفحه شیشه ای متحرک است که می تواند به صورت دستی یا خودکار باز و بسته شود. بسته به نوع و مدلی که انتخاب می‌کنید، چندین گزینه و سبک مختلف وجود دارد که سانروف پانوراما اغلب یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها بین رانندگان است. تفاوت آن با مونروف است، زیرا به جای اینکه تنها یک صفحه شیشه ای ثابت باشد، باز هم می شود.

سانروف ها با اکثر خودروهای لوکس ارائه می شوند، و اکنون اکثر خودروسازان نوع جدیدی از سانروف پانورامیک یا بزرگ یا چند پنل را ارائه می‌کنند که به جای تعبیه یک گزینه واحد در وسط سقف وسیله نقلیه دهانه‌هایی را در بالای صندلی‌های جلو و عقب قرار می دهند.

وقتی وسیله نقلیه ای به این آپشن مجهز می‌شود، مکان دیگری برای ورود نور طبیعی به داخل خودرو وجود دارد. سرنشینان می‌توانند تصمیم بگیرند که یک یا هر دو پانل را باز کنند تا هوای تازه وارد کابین نیز شود.

با این حال سانروف‌ها  به طور کلی به عنوان یک “لوازم جانبی” در نظر گرفته می شوند و وجود سانروف در یک وسیله نقلیه صرفاً به ترجیح شخصی شما بستگی دارد. اگر چه مطمئن نیستید که آیا باید خودرویی بخرید که مجهز به سانروف باشد یا نه، ما در این مقاله از مجله رینگو مزایا و معایب وجود سانروف ها را در خودرو بررسی کرده ایم. با ما همراه باشید.

مزایای سانروف پانوراما

1. سانروف پانوراما تهویه مطبوع طبیعی را فراهم می کند

اگر در هنگام رانندگی کابین کمی گرم شود، باز کردن سانروف می تواند هوای بیشتری را از بیرون وارد کابین خودرو کند. می توانید به جای استفاده از سیستم تهویه مطبوع وسیله نقلیه خود، با استفاده از حرکات طبیعی باد خنک شوید. اگرچه باز بودن پنجره ها به دلیل مقاومت بیشتر در برابر باد، مقداری افزایش سوخت برای شما به همراه دارد، اما استفاده از تهویه مطبوع هم می تواند مصرف شما را تا 10 درصد بیشتر افزایش دهد.

مزایای سانروف پانوراما
مزایای سانروف پانوراما

2. حس باز بودن را برای خودرو فراهم می کند

وقتی پشت فرمان هستید و سانروف پانوراما باز است، احساس آزادی و راحتی بیشتری خواهید داشت در واقع احساس تنگناهراسی یک فضای بسته کاهش می یابد. و همچنین دید مسافران شما افزایش می‌یابد زیرا می‌توانند به جای نگاه کردن به بیرون، به سمت بالا نگاه کنند و احساس بهتری را تجربه کنند.

3. می توانید ماشین خود را بدون سر و صدای باد خنک کنید

باز کردن سانروف پانوراما به جای شیشه‌های استاندارد خودرو، صدای باد کمتری را در داخل کابین تولید می‌کند، هوای تازه بیشتری را داخل خودرو وارد می کند که همین موضوع باعث می شود دیگر نگران صحبت کردن با صدای بلند نباشید.

علاوه بر تهویه هوای کابین خودرو می توانید با بسته نگه داشتن شیشه ها از پرتاب وسایل از پنجره به بیرون توسط کودکان و خطرات احتمالی دیگر جلوگیری کنید.

.4 در برخی شرایط می تواند به عنوان یک فرار اضطراری عمل کند

اگر در تصادفی هستید که خروج از درها را غیرممکن است، سانروف پانوراما می تواند به عنوان راه دیگری برای فرار عمل کند و همچنین اگر وسیله نقلیه شما به دلایلی دچار آب گرفتگی شود و درها باز نشوند، راه دیگری برای فرار ایمن است.

5. هنگام رانندگی می توانید مقداری آفتاب اضافی دریافت کنید

پوست شما دوست دارد نور خورشید را در مقادیر متوسط ​​دریافت کند، زیرا به تولید ویتامین D کمک می کند. اگرچه قرار گرفتن در معرض بیش از حد می تواند منجر به آفتاب سوختگی در حین رانندگی شود، اما این تنها مشکل رانندگان با خودروی مجهز به سانروف پانوراما نیست و در دیگر خودرو ها هم نور خورشید از شیشه ها به راننده برخورد می کند، پس می توانید برای محافظت از پوستتان در برابر تابش خورشید از ضد آفتاب استفاده کنید و در هنگام رانندگی از آفتاب پشت بام باز لذت ببرید.

6. باز کردن پشت بام گاهی اوقات می تواند در دریافت سیگنال ها به شما کمک کند

اگر برای دریافت سیگنال ماهواره ای، تلفن همراه یا رادیویی از وسیله نقلیه خود مشکل دارید، یک سانروف پانوراما می تواند به شما کمک کند. برخی از دستگاه های دستی به خوبی به سقف سنتی پاسخ نمی دهند. وقتی آن را باز می‌کنید، می‌توانید در برخی شرایط دریافت بی‌سیم را برای همه افراد داخل خودرو بهبود بخشید.

لیست معایب سانروف پانوراما

1. طراحی سانروف پانوراما باعث می شود گرمای بیشتری در طول روز وارد وسیله نقلیه شما شود

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در هر سال 300 روز یا بیشتر آفتاب دارد، شیشه‌های اضافه‌شده روی سقف خودرو می‌تواند باعث افزایش سریع دمای داخل کابین شود. و همچنین ممکن است کمتر از 15 دقیقه طول بکشد تا دمای داخلی به سطح آسیب‌رسان برسد. بدون آفتابگیر جمع شونده، ممکن است متوجه شوید که گرمای بیش از حد برای برخی از اجزای داخلی مضر است و در این زمان کولر باید سخت تر کار کند تا سطوح گرمای بالاتر را نیز جبران کند.

2. در اکثر مدل های دارای سانروف پانوراما فضای کمتری برای سر موجود است

اگرچه فضای داخل کابین به دلیل نور طبیعی جادارتر به نظر می رسد، اما در خودروهایی با سانروف پانوراما فضای سر کمی کمتر است و در برخی از وسایل نقلیه به دلیل این طراحی تا 2 اینچ از فضای سر مسافران کم می شود. و این موضوع برای مشکل ساز است.

3. وزن بیشتری به سقف خودرو اضافه می کند.

خودروسازان در تلاش هستند تا وزن وسایل نقلیه را تا جایی که بتوانند کاهش دهند، زیرا خودروهای سبک مصرف سوخت کمتری دارند و راحت تر ترمز می کنند و سریعتر شتاب می گیرند. اما خودرو های با سقف پانوراما به دلیل وزن اضافی شیشه و و قرار دادن یک پانل بزرگ روی سقف و دیگر تجهیزات مرتبط با این طراحی سنگین تر هستند و این به این معنی است که وزن اضافی از سقف شیشه ای ممکن است بر پایداری و هندلینگ کلی خودرو تأثیر بگذارد. . این تأثیر منفی بر مصرف سوخت و همچنین عملکرد خودر دارد، زیرا خودرو وزن بیشتری را حمل می کند.

سانروف پانورام
سانروف پانورام

4. سر و صدا و پیچیدگی را به وسیله نقلیه شما اضافه می کند

یک سانروف پانوراما به جای داشتن ورق فلزی برای سقف شما، 2 پانل شیشه ای سنگین، سوئیچ ها، غلتک های آفتابگیر و موتورهای الکتریکی را اضافه تر دارد که برای به حداکثر رساندن مزایای این سقف طراحی شده است اما در هر حال این جنبه های مکانیکی همگی با خطر خرابی و سر و صدا همراه هستند که می تواند مشکلات غیرمنتظره ای ایجاد کند و در آینده باعث حواس پرتی راننده شوند. اگر به دلایلی مشکلی پیش بیاید، صدای جیر جیر، قژ قژ و صداهای خم شدن سقف درست بالای سر شماست که می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

و همچنین عناصر بیرونی مانند باران، برگ‌ها و سایر اجسام در حال سقوط می‌توانند در عامل حواس‌پرتی در خودرو های با سقف سانروف پانوراما نقش دارند.

5. ممکن است این ویژگی در برخی خودروها ضروری نباشد و هزینه اضافی بپردازید

بسیاری از مردم بدون اطلاع، خودروهای مجهز به سانروف پانوراما را خریداری می‌کنند بدون اینکه همیشه از ویژگی‌های آن بهره ببرند، در این صورت هزینه بیشتری را برای چیزی که به طور مداوم از آن استفاده نمی‌کنند، می پردازند. سقف پانوراما می تواند قیمت خودرو را  چه نو و چه کارکرده افزایش دهد.

6. رطوبت می تواند در ماه های سردتر روی شیشه جمع شود

در روزهای سرد سال رطوبت و بخار می تواند روی سقف شیشه ای بماند و در صورت فراموش کردن بستن باران روی اثاثه یا لوازم داخلی و کابین چکه کند و اگر برای مدتی رانندگی نکنید، به طور بالقوه این تراکم باعث تشکیل کپک و زنگ زدگی می شود. و همچنین برخورد تگرگ به وسیله نقلیه شما می تواند به سانروف پانوراما آسیب برساند.

رطوبت و تاثیر آن بر سقف های پانوراما
رطوبت و تاثیر آن بر سقف های پانوراما

بهترین خودروها با سانروف پانوراما

 

Audi A3 Saloon / آئودی آ3

Mercedes-Benz C-Class Coupe مرسدس بنز کلاس C کوپه

Range Rover رنج روور

2016/ Hyundai Veloster  هیوندای ولستر 2016

2016/  MINI Cooper Hardtop 2-Door  مینی کوپر دو در 2016

2016/  Volkswagen Golf  فولکس واگن گلف 2016

2016/  BMW 3 Series Sports Wagon  بی ام دبلیو سری 3 واگن اسپرت 2016

2016/  Chrysler 300  کرایسلر 300

2017/  Lincoln MKZ  لینکلن MKZ 2017

2018  /Cadillac CTS Luxury  کادیلاک CTS لوکس 2018

2018  /Genesis G80  جنسیس جی80  2018

2018 Lexus ES 350 Base / لکسوس ای‌اس 350  2018

نتیجه گیری

سانروف‌های پانوراما با ویژگی‌های مثبت و منفی‌شان همچنان جز محبوب‌ترین خودرو‌ها هستند و انتخاب یک خودروی مدرن طراحی شده با سانروف پانوراما بسته به سلیقه شخصی راننده و نیاز او از یک خودرو بر می‌گردد.

ما در این مقاله سعی کردیم به معرفی کلی سانروف پانوراما بپردازیم و همچنین 12مورد از مهمترین مزایا و معایب آن را بررسی کردیم، امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و بتواند به تصمیم بهتر شما برای خرید یک خودروی با سقف پانوراما کمک کند. خوشحال می شویم که تجربه خود را از رانندگی با خودروی مجهز با آپشن پانوراما را با ما و خوانندگان مجله رینگو به اشتراک بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا