آموزشی

سایز تایر بر روی هندلینگ خودرو مؤثر است؟

آیا استفاده از لاستیک‌های بزرگ‌تر بر سواری، هندلینگ و عملکرد خودرو تأثیر می‌گذارند؟ به‌طورکلی هرچقدر چرخ‌های شما بزرگ‌تر و پهن‌تر باشند، وسیله نقلیه شما کشش بهتری خواهد داشت. علاوه بر این چرخ‌های بزرگ‌تر و پهن‌تر، قیمت بالاتری نیز دارند. اندازه چرخ نه‌تنها بر بودجه شما تأثیر می‌گذارد، بلکه تأثیر کلی بر عملکرد، راحتی و در برخی موارد نیز مصرف سوخت خودروی شما خواهد داشت. در این مقاله از رینگو قصد داریم به بررسی تأثیر سایز تایر خودرو بر فعالیت‌های مختلف خودرو بپردازیم. پیش‌ازاین لازم است توجه داشته باشید که در تمام مقایسه‌هایی که بین چرخ‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر انجام می‌دهیم، این کار را با این فرض انجام می‌دهیم که آنها روی یک نوع خودرو نصب می‌شوند.

برای یک خودروی مشخص، قطر کلی لاستیک صرف‌نظر از اندازه چرخ نصب شده تقریباً یکسان باقی ‌می‌ماند. منظور ما از اندازه چرخ، قطر اسمی آن است که معمولاً بر حسب اینچ اندازه‌گیری می‌شود (۱۵ اینچ، ۱۷ اینچ، ۱۹ اینچ و غیره). همچنین، برای قطر چرخ بزرگ‌تر در یک ماشین خاص، عرض رینگ نیز تقریباً همیشه افزایش می‌یابد و در نتیجه به تایر پهن‌تری نیاز است. اگر می‌خواهید بدانید که آیا سایز تایر بر روی هندلینگ خودرو مؤثر است یا نه و اگر مؤثر است، چه تأثیراتی دارد؟ تا انتهای با ما همراه باشید.

هندلینگ و پرفورمنس خودرو

در سطوح پایه، خودروهای جاده‌ای هنگام نصب چرخ‌ها و لاستیک‌های بزرگ‌تر، هندلینگ و پرفورمنس بهتری خواهند داشت. اساساً، هرچه لاستیک شما پهن‌تر باشد، چسبندگی وسیله نقلیه شما در جاده بهتر است. این به دلیل افزایش سطح تماس لاستیک با زمین است. مصرف‌کننده معمولی می‌تواند انتظار بهبود در چسبندگی، هندلینگ، ترمزگیری و مانور را داشته باشد. شما باید وزن خودروی خود را در نظر بگیرید و ببینید که چرا اهمیت دارد. به همین دلیل باید وزن فنر نشده خودرو را در نظر بگیرید: وزن فنر نشده، جرم فنر نشده یک وسیله نقلیه است که سیستم تعلیق از آن پشتیبانی نمی‌کند. این شامل چرخ‌ها، ترمزها، لاستیک‌ها، محورها و سایر اجزایی است که مستقیماً به آنها متصل می‌شوند. فنرها، دمپرها و بازوهای تعلیق که وظیفه پشتیبانی را بر عهده دارد و درعین‌حال باعث ایجاد جرم نیز می‌شوند، در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

دلیل اهمیت این موارد چیست؟ همان‌طور که می‌دانید چرخ‌های بزرگ‌تر وزن بیشتری دارند. مشکل چرخ‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر این است که کارایی سیستم تعلیق را کاهش می‌دهند. پس از یک دست‌انداز، چرخ سنگین‌تر اینرسی بیشتری دارد و کندتر از چرخ سبک‌تر به موقعیت اولیه خود باز می‌گردد. کاهش وزن فنر نشده قدرت پاسخ‌دهی فرمان را بهبود می‌بخشد.

نویز، لرزش، سختی ((Noise, Vibration, Harshness (NVH)

NVH  (صدا، لرزش و سختی) اصطلاحی است که برای توصیف هر سه ویژگی خودرو استفاده می‌شود. سازندگان خودرو تأکید زیادی بر NVH دارند و روزنامه‌نگاران موتوری مدت‌هاست که از آن برای توصیف راحتی وسیله نقلیه استفاده می‌کنند. بحث لاستیک‌های بزرگ‌تر در مقابل لاستیک‌های کوچک‌تر سال‌هاست که ادامه دارد. واقعیت این است که چرخ‌ها و لاستیک‌های وسیله نقلیه شما نقش بزرگی در تعیین NVH دارند. به‌عنوان‌مثال BMW سری سه 2018 را در نظر بگیرید. ترکیب چرخ و لاستیک ۱۶ اینچی یک سواری بسیار راحت فراهم می‌آورد، چرا که دیواره جانبی بزرگ‌تر لاستیک می‌تواند اغلب دست‌اندازها را جذب کند. چرخ‌ها و لاستیک‌های ۱۸ اینچی نسبت به سایز ۱۷ اینچی، صدای بیشتری ساطع می‌کنند؛ بااین‌حال هنوز هم محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند و کیفیت مطلوبی دارند. البته استفاده از چرخ‌های ۱۹ و ۲۰ اینچی باعث تشدید صدای جاده، لرزش و سختی خودرو شما می‌شود. افزایش سایز چرخ خودرو تقریباً همیشه مستلزم استفاده از لاستیک پهن‌تر است؛ بنابراین صدای جاده بدون توجه به نوع و مدل وسیله نقلیه شما افزایش می‌یابد.

راحتی وسیله نقلیه

راحتی وسیله نقلیه شما از برخی جهات می‌تواند تحت‌تأثیر قرار بگیرد، چرا که چرخ بزرگ‌تر به معنای ارتفاع کمتر دیواره جانبی لاستیک است. چرخ بزرگ‌تر چه تأثیری بر راحت بودن دارد؟ در مقایسه با یک چرخ با قطر کمتر، دست‌اندازهای جاده را با شدت کمتری حس می‌کنید. لاستیک‌ها به‌عنوان یک بالشتک برای وسیله نقلیه شما عمل می‌کنند؛ بنابراین هرچه دیواره جانبی بزرگ‌تر باشد، بالشتک بیشتری دارید.

جدا از ویژگی‌های مختلف هنگام رانندگی در جاده‌های پر دست‌انداز، اندازه چرخ‌ها نقش اساسی در سروصدای جاده ایفا می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، چرخ‌های ۱۶ اینچی معمولاً به‌اندازه چرخ‌های ۱۸ اینچی پهن نیستند و صدای کمتری در جاده ساطع می‌کنند. لاستیک‌های بلندتر و باریک‌تر، تماس لاستیکی کمتری با جاده دارند و در نتیجه صدای کمتری ایجاد می‌شود. درحالی‌که صدای جاده با وجود لاستیک‌های باریک‌تر کاهش می‌‌یابد، هندلینگ و عملکرد یک وسیله نقلیه با لاستیک‌های پهن‌تر بسیار بهتر خواهد بود.

آیا اندازه تایرها بر میزان شتاب تأثیر می‌گذارد؟

این مسئله نسبت به موارد قبلی فنی‌تر بوده و نیاز به توضیحات جدی‌تری است. شتاب‌گیری با چرخ و لاستیک سنگین‌تر به انرژی بیشتری نسبت به چرخ‌های سبک‌تر نیاز دارد. بااین‌حال، به نحوه توزیع جرم نیز بستگی دارد. به‌عبارت‌دیگر، تصور کنید که همه اجزا از جمله موتور، میل‌های متحرک، دنده‌ها و دیفرانسیل در میزان جرم خودرو در نظر گرفته می‌شوند، به این معنا که آنها متناسب با چرخ‌های اصلی ساخته شده‌اند. وزن اضافی چرخ‌‌های سنگین‌تر احتمال شتاب گرفتن موتور را دشوارتر می‌کند که در نتیجه خودرو شتاب کمتری خواهد داشت. به همین دلیل است که ماشین‌های مسابقه با چرخ‌های کوچک‌تری به‌منظور کاهش وزن و شتاب‌گیری مؤثر تعبیه می‌شوند. بااین‌حال، هنگامی که یک وسیله نقلیه در سرعت ثابتی مانند رانندگی در بزرگراه یا آزادراه باشد، تفاوت وزن بیشتر وجود نخواهد داشت. در مسابقات اتومبیل‌رانی، خودروهای کوچک‌تر و سبک‌تری همیشه سریع‌تر هستند، و به همین دلیل است که در اتومبیل‌های فرمول یک از چرخ‌های ۱۳ اینچی استفاده می‌شود. بااین‌وجود، اوضاع اکنون در حال تغییر است و قرار است در آینده (سال ۲۰۲۲) از سایز ۱۸ اینچی برای خودروهای فرمول یک استفاده شود. دلیل این تغییر چیست؟ چرخ‌های ۱۸ اینچی به آن‌ها این امکان را می‌دهد که از نظر بصری بیشتر شبیه خودروهای جاده‌ای باشند و تولیدکنندگان چرخ‌های بیشتری را تشویق می‌کند تا با سازمان‌های اتومبیل‌رانی همکاری کنند.

زیبایی‌شناسی

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر نسبت به لاستیک‌های باریک‌تر، رخ بهتر و ظاهر جذاب‌تری دارند. گرچه قیمت این لاستیک‌ها بالاتر است، اما زیبایی و اسپرت بودن خودروی شما را چندبرابر می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی اثراتی که تغییر سایز تایر بر هندلینگ و پرفورمنس خودرو دارد پرداختیم. در ادامه این مقاله برخی دیگر از تأثیرات استفاده از این لاستیک‌ها را بیان کردیم؛ تأثیرات تغییر سایز بر صدا، لرزش و سختی جاده، تأثیر سایز لاستیک بر میزان شتاب و تأثیر سایز لاستیک بر زیبایی خودرو. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا