دسته‌بندی نشده

وقتی سنسور NOx از کار می افتد چه اتفاقی می افتد؟

وسایل نقلیه این روزها بسیار باهوش تر از گذشته هستند، با وسایل الکترونیکی فراوان و سیستم های متصل به هم که عملکرد و کارایی خودرو را بهبود می بخشد. یک خودروی هوشمند از حجم عظیمی از داده‌هایی استفاده می‌کند که توسط حسگرهای مختلف به سیستم‌هایش داده می‌شود که یکی از آنها حسگر NOx یا اکسیدهای نیتروژن است.

سنسورهای NOx بخشی از یک سیستم اگزوز هستند که سطوح NOx را در گازهای خروجی اندازه گیری می کنند. هنگامی که یک سنسور NOx از کار می افتد، می توانید انتظار مشکلات عملکردی در خودروی خود را داشته باشید، مانند دور آرام (موتور خشن کار می کند)، مشکل در شتاب گیری و افزایش مصرف سوخت.

این راهنما به شما کمک می کند تا همه چیزهایی را که باید در مورد حسگرهای NOx بدانید، زمانی که آنها از کار می افتند اتفاق می افتد و علائمی که می توانید به آنها توجه کنید را درک کنید.

سنسور NOx چه کاری انجام می دهد؟

این روزها، وسایل نقلیه دارای انواع سنسورها هستند، اما سنسورهای NOx اغلب مورد بحث قرار نمی گیرند. بنابراین، اگر می‌پرسید «سنسور NOx چیست؟» تنها نیستید.

در اینجا چیزی است که باید بدانید:

حسگرهای NOx آنهایی هستند که اکسیدهای نیتروژن (جمع) را که انتشارات تولید شده توسط موتورهای احتراقی هستند، حس می کنند. به طور خاص، سنسورها برای تشخیص موارد زیر طراحی شده اند:

نیتریک اکسید (NO)

دی اکسید نیتروژن (NO2)

سنسورهای NOx در کنار سیستم‌های کاهش کاتالیزوری انتخابی (SCR) کار می‌کنند که سطوح NOx را قبل از اینکه سیستم اگزوز این گازها را در هوا آزاد کند، کاهش می‌دهد. به این ترتیب، خودرو همچنان با قوانین و مقررات آلایندگی مطابقت دارد.

شما اغلب سنسورهای NOx را در سیستم اگزوز خودروهای دیزلی خواهید یافت و معمولاً دو مورد از آنها وجود دارد که عبارتند از:

سنسور بالادست – سطوح NOx را هنگام خروج گازهای خروجی از موتور اندازه گیری می کند

سنسور پایین دست – سطوح NOx را پس از کاهش آن توسط سیستم SCR اندازه گیری می کند

فرض کنید ما در مورد سنسورهای NOx در کامیون مرسدس صحبت می کنیم. سنسور بالادست باید خوانش NOx بالاتری نسبت به پایین دست نشان دهد، با این فرض که همه چیز به درستی کار می کند.

از ما بخرید

چگونه بفهمم سنسور NOx من بد کار می کند؟

مکان سنسور NOX ، چه وسیله نقلیه شما یک یا دو نفر دارد ، در سیستم اگزوز پنهان می شود. بنابراین ، هیچ نشانه بصری وجود ندارد که بتوانید بدانید که آیا سنسور اشتباه کرده است یا خیر.

در عوض ، شما باید به نشانگرهای موجود در وسیله نقلیه خود و تغییرات عملکرد خود اعتماد کنید تا بدانید که آیا چیزی اشتباه است یا خیر.

در اینجا 5 روش برای دانستن اینکه سنسور NOX شما بد است:

1.چراغ موتور و کدهای خطای فعال را بررسی کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به نشانگرهای داخل وسیله نقلیه خود نگاه کنید. رایج ترین موردی که احتمالاً روشن می شود، چراغ Check Engine در پانل ابزار شما است.

اگرچه این می تواند نشانه ای از خرابی سنسور NOx شما باشد، اما به خصوص قابل اعتماد نیست. همانطور که احتمالا می دانید، چراغ Check Engine می تواند توسط صدها مشکل مختلف فعال شود.

یک شاخص قابل اطمینان تر، سیستم عیب یابی داخلی (OBD) و کدهای خطای آن است. اگر کدخوان/اسکنر را دارید، می‌توانید هرگونه کد خطای فعال در خودروی خود را که مربوط به سنسورهای NOx است بررسی کنید.

2. بیکاری خشن

جدا از شاخص های ذکر شده در بالا، به احتمال زیاد در مورد خرابی سنسور NOx از مشکلات عملکرد یاد خواهید گرفت.

اولین مورد زمانی است که وسیله نقلیه شما تقریباً در حالت بیکار است. در شرایط عادی، خودروی شما می‌تواند در حین دور کار ثابت بماند.

با این حال، هر چیزی که بر سیستم اگزوز موتور تأثیر بگذارد (مانند یک یا دو سنسور مشکل‌ساز NOx) باعث رفتارهای نامنظم می‌شود، مانند بالا و پایین رفتن دور در دقیقه بدون دلیل.

3.موتور به شدت کار می کند

متأسفانه، مشکلات موتور ناشی از سنسورهای بد NOx فقط در زمانی که خودرو در حال حرکت است اتفاق نمی‌افتد. شما همچنین با عملکرد نامناسب موتور و مشکلاتی مانند شلیک نادرست و موارد دیگر مواجه خواهید شد.

4. شتاب ناپایدار

همه موتورهای احتراقی تنها زمانی می توانند به خوبی کار کنند که ورودی (مانند سوخت و هوا) و خروجی آنها (مثلاً گازهای خروجی) به آرامی حرکت کنند. سنسورهای NOx در سمت خروجی قرار دارند و هنگامی که خراب می شوند، بر توانایی موتور برای شتاب گیری هموار نیز تأثیر می گذارند.

5.مصرف سوخت افزایش می یابد

آخرین اما نه کم اهمیت، شما متوجه کاهش بهره وری سوخت خواهید شد. البته، شما فقط زمانی متوجه این موضوع خواهید شد که در مدت طولانی متوجه شوید که برای سوخت بسیار بیشتر از حد معمول هزینه می‌کنید.

همانطور که می بینید، خرابی سنسور NOx فقط برای شما هزینه مستقیم ندارد (یعنی قطعات و تعمیرات)، بلکه به طور غیرمستقیم نیز برای شما هزینه دارد، به خصوص اگر اجازه دهید مشکل برای مدت طولانی ادامه پیدا کند.

علت خرابی سنسور NOx چیست؟

در حال حاضر، باید برای شما روشن باشد که سنسورهای NOx در سیستم اگزوز دور نگه داشته می شوند. بنابراین، شما معمولاً علائم خرابی سنسور NOx را به دلیل فرسودگی بیش از حد، سوء استفاده یا سایر خطاهایی که فقط در موارد نادر رخ می دهند، تجربه خواهید کرد.

به عنوان مثال، سنسورهای NOx به دلایلی مانند:

تجمع دوده در اطراف حسگر: دوده محصول جانبی کربن فرآیند احتراق است. وقتی دوده در اطراف یک یا هر دو حسگر NOx جمع می‌شود، آن‌ها قادر به اندازه‌گیری دقیق سطح اکسید نیتریک نخواهند بود.

سیم های شل یا آسیب دیده: مانند هر سنسور دیگری در وسیله نقلیه شما، سنسورهای NOx با استفاده از سیم متصل می شوند. به این ترتیب، اگر سیم‌ها شل شوند یا آسیب ببینند، سنسورهای NOx شما ممکن است از کار بیفتند.

خطاهای الکتریکی: اتصال کوتاه، نوسانات برق و سایر خطاهای الکتریکی می توانند به طور مستقیم به سنسور NOx آسیب بزنند یا سیم ها را بسوزانند. در هر دو مورد، سنسور قادر به ارسال سیگنال های صحیح به وسیله نقلیه شما نخواهد بود.

نفوذ آب ECU: در نهایت، ممکن است مشکل اصلاً از سنسور NOx نباشد. در عوض، آبی که وارد واحد کنترل موتور (ECU) می شود، که سنسورهای NOx را نیز کنترل می کند، می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند.

آیا با سنسور NOx خراب رانندگی می کنید؟

بسته به اینکه وسیله نقلیه شما هنوز چقدر می تواند عملکرد خوبی داشته باشد، ممکن است بتوانید با حسگر NOx بد رانندگی کنید. همانطور که در بالا مشاهده کردید، خاموش شدن موتور، شتاب گیری خشن و سایر مشکلات احتمالاً به دلیل خرابی سنسور NOx رخ می دهد.

بنابراین، اگر دلیلی برای این باور دارید که مشکلی دارید، باید در اسرع وقت به یک مکانیک برای تعمیر سنسور NOx مراجعه کنید.

هزینه تعویض سنسور NOx چقدر است؟

هزینه تعویض سنسور NOx بسته به نوع خودرو، ساخت و مدل شما می تواند بسیار متفاوت باشد.

به عنوان مثال، می‌توانید یک سنسور جدید NOx برای برخی از برندهای خودرو با قیمت کمتر از 100 دلار تهیه کنید، اما یک جفت سنسور NOx مرسدس می‌تواند به جای آن تا 700 دلار به شما بازگرداند.

اگر به دنبال خرید خوبی برای قطعات جدید یا دست دوم مانند سنسورهای NOx هستید، یک مکان عالی برای بررسی CarpartAU است. Marketplace معاملات مربوط به قطعات مستعمل را نشان می دهد، یا می توانید از دایرکتوری برای یافتن تامین کنندگان محلی استفاده کنید که می توانند به جای آن حسگرهای جدید NOx را برای شما تهیه کنند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا