مشخصات فنی خودرو

آیا ماشین شما به سپر عقب یا جلو نیاز دارد؟

اکثر مردم تا زمانی که اتفاق وحشتناکی برایشان رخ ندهد متوجه ضربه گیرهای خود نمی شوند. آسیب تصادف یا فرورفتگی از دلایل معمولی است که مردم به طور ناگهانی به سپرهای خود توجه می کنند. اما بیایید صادق باشیم، آیا ماشین شما به سپر عقب یا جلو نیاز دارد؟

بله، ماشین شما به هر دو سپر عقب و جلو نیاز دارد. آنها تاثیرات ناشی از تصادف را به حداقل می‌رسانند و آسیب‌های وارده به اموال یا جان افراد را کاهش می‌دهند، احتمالاً به همین دلیل است که قوانین جاده‌ای استرالیا آنها را ملزم می‌کند. سپرها علاوه بر ایمنی بیشتر، آیرودینامیک را نیز بهبود می بخشند و برای نصب چراغ ها و سنسورها مفید هستند.

چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد ضربه گیرها وجود دارد، و این مقاله همه چیزهایی را که باید بدانید را به شما آموزش می دهد. با مطالعه کامل، متوجه خواهید شد که سپرها چقدر حیاتی هستند و آیا رانندگی بدون آنها ایده خوبی است یا خیر.

آیا سپر جلو فقط آرایشی است؟

نه، نه سپر جلو و نه سپر عقب در هیچ خودرویی، صرف نظر از مدل یا مدل، یک ویژگی صرفاً آرایشی نیست.

سپر چندین نقش حیاتی ایفا می کند، شایان ذکر است که یکی از این دلایل در واقع زیبایی است. به عبارت دیگر، سپرها در طراحی کلی زیبایی یک خودرو نقش دارند.

اولاً، سازندگان خودرو سپرهای جلو و عقب را طوری طراحی می‌کنند که با ظاهر خودرو مطابقت داشته باشد. با این حال، مالکان خودرو همچنین می توانند نحوه ظاهر سپرها را مطابق با سبک و ترجیحات خود تغییر دهند.

فرض کنید می‌خواهید رنگ سپر را تغییر دهید می‌توانید با رنگ کردن یا بسته‌بندی آن این کار را انجام دهید. همچنین می توانید سپرهای پس از فروش را با سبک های مختلف خریداری کرده و به خودرو متصل کنید.

البته، برداشتن سپر جلو یا عقب خودرو، بدنه خودرو را نمایان می‌کند و فوراً آن را زشت نشان می‌دهد. این سپر است که در وهله اول به آن ظاهری زیبا داده است.

با این حال، ضربه گیرها فقط ویژگی های آرایشی نیستند.

در بخش زیر تمامی عملکردهای سپر جلو و عقب برای شما توضیح داده خواهد شد.

از ما بخرید
لاستیک خارجی لاستیک خارجی
خرید لاستیک هدوی و لاستیک دانلوپ
لاستیک ایرانی لاستیک ایرانی
خرید لاستیک بارز و کویر تایر

عملکرد سپر جلو و عقب چیست؟

در اینجا عملکردهای بسیاری که سپر جلو و عقب وسیله نقلیه شما انجام می دهند، بدون توجه به ظاهر ظاهری آنها آورده شده است:

  1. از تماس با بدنه خودرو جلوگیری کنید

یکی از عملکردهای اصلی هر سپر جلوگیری از تماس با بدنه خودرو است، چه چیزی به ماشین شما برخورد کند یا تصادفاً به دیوار برخورد کنید.

هنگامی که چنین حوادثی اتفاق می افتد، سپر به عنوان اولین لایه محافظ در برابر ضربه عمل می کند. البته، لازم نیست به شما بگویم که برخورد با سپر آسیب دیده به طور کلی آسان تر از آسیب مستقیم به قاب خودرو است.

یک ضربه گیر بیشترین محافظت را در هنگام برخورد جزئی ارائه می دهد. یک ضربه کوچک ممکن است سپر را خراش دهد یا ترک کند، اما هرگز به بدنه خودرو در زیر نمی رسد.

با این حال، ضربه گیرها برای محافظت در برابر برخوردهای بزرگ قرار ندارند.

  1. شوک زیرسازی و جذب انرژی

سپرها علاوه بر جلوگیری از تماس با بدنه خودرو، ضربه را مهار کرده و مقداری انرژی حاصل از ضربه را جذب می کنند. بنابراین حتی اگر برخورد آنقدر سخت باشد که به خودرو آسیب برساند، سپر حداقل از شدت آن ضربه می کاهد.

این نه تنها آسیب به قاب خودرو را کاهش می دهد، بلکه تاثیر آن بر افراد داخل خودرو را نیز کاهش می دهد.

  1. از عابران پیاده محافظت کنید

به روش دیگری نیز کار می کند. سپرها همچنین با جلوگیری از تماس مستقیم با بدنه خودرو از عابران پیاده محافظت می کنند. اگر برخورد یک انسان را درگیر کند، می تواند نجات دهنده باشد.

میزان نیرویی که توسط عابر پیاده احساس می شود به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و در نتیجه ضربه یا آسیب به آنها به حداقل می رسد.

حتی یک ضربه کوچک روی ماشین شما می تواند بدون سپر باعث صدمات شدید شود.

  1. بهبود آیرودینامیک

طراحی سپر، به ویژه سپرهای جلو، به آیرودینامیک خودرو کمک می کند و به نحوه جریان هوا در اطراف خودرو در هنگام حرکت اشاره دارد.

بهبود آیرودینامیک برای بهره وری سوخت بسیار مهم است و طراحی سپر جلو نقش مهمی در همه این موارد ایفا می کند.

  1. چراغ ها و سنسورها را نصب کنید

آخرین اما مطمئنا نه کم اهمیت، شما همچنین خواهید دید که بسیاری از تولید کنندگان از ضربه گیر برای نصب چراغ ها و سنسورها استفاده می کنند.

برخی از رایج ترین نمونه ها عبارتند از چراغ های مه شکن در سپرهای جلو و سنسورهای معکوس در سپرهای عقب.

با اتصال این قطعات و سایر اجزا بر روی سپر، سازندگان از فضایی روی سپر استفاده می کنند که در غیر این صورت هدر می رود.

کدام یک قوی تر است: سپر جلو یا عقب؟

پاسخ به این سوال کمی مشکل است. به این دلیل که سپرهای خودروهای سواری به خودی خود قوی یا ضعیف نیستند. درعوض، آنها عمداً طوری طراحی شده اند که در هنگام تجربه ضربه فرو بریزند و مچاله شوند.

با انجام این کار، سپر نیروی حاصل از آن ضربه را جذب می کند و از آسیب رساندن بیشتر آن به بقیه خودرو جلوگیری می کند. مهمتر از آن، صدمات وارده به افراد داخل خودرو را به حداقل می رساند.

با این حال، این در مورد سپرهای فلزی که معمولاً در وسایل نقلیه سنگین‌تر یافت می‌شوند متفاوت است. به عنوان مثال، سپر جلوی نیسان Xterra از فلز جامد ساخته شده است که طبق استانداردهای سنتی “محکم” است و از جلو محافظت زیادی را ارائه می دهد.

این مشابه سپر عقب تویوتا تاکوما است که از آلومینیوم و فولاد ساخته شده است. محافظت بهتری در برابر ضربه های عقب ارائه می دهد.

با این حال، سپرهای فلزی یک ایراد قابل توجه دارند: آنها فوق العاده سنگین هستند. به همین دلیل است که سپرهای فلزی را در وسایل نقلیه مسافربری معمولی پیدا نخواهید کرد، مگر اینکه یک افزونه پس از فروش باشند.

آیا خودروی شما به سپر جلو و عقب نیاز دارد؟

بله، خودروی شما به سپرهای جلو و عقب نیاز دارد زیرا این سپرها از خودرو، سرنشینان و سایر کاربران جاده در برابر ضربه در تصادفات جاده ای محافظت می کنند.

مطمئناً، خودرو حتی بدون سپر همچنان کار می کند، اما رانندگی در آن شرایط به طور قابل توجهی خطر آسیب و آسیب را افزایش می دهد.

علاوه بر این، قوانین راه های محلی شما را ملزم می کند که هر دو سپر را روی خودروی خود داشته باشید. بنابراین، رانندگی بدون آنها می تواند شما را به دردسر بیاندازد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا