مشخصات فنی خودرو

6 علامت که نشان می‌دهد سیلندر کلاچ شما معیوب است یا از کار افتاده است

اگر مدتی است که با خودروی گیربکس دستی خود رانندگی می‌کنید، می‌دانید که وقتی کلاچ را پایین می‌آورید تا دنده را عوض کنید، همه چیز باید چه حسی داشته باشد. بنابراین، هنگامی که چیزی احساس می‌شود، باید به آن توجه کنید.

یکی از اجزایی که ممکن است از کار بیفتد و شاید زیاد با آن آشنا نباشید، سیلندر کلاچ است. اما سیلندر کلاچ دقیقاً چیست، چگونه کار می‌کند و چه علائمی رایج است که می‌تواند به شما در تشخیص خرابی کمک کند؟

سیلندر کلاچ اسلیو چه کاری انجام می دهد؟

قبل از اینکه بتوانید یک سیلندر کلاچ معیوب را تشخیص دهید، باید بدانید که در وهله اول چه کاری انجام می دهد و برای درک بهتر آن باید درک اولیه ای از نحوه عملکرد کلاچ داشته باشید.

هنگامی که پدال کلاچ خودروی خود را فشار می دهید، به صورت دستی میله ای را به داخل سیلندر اصلی کلاچ فشار می دهید. سیلندر اصلی کلاچ این نیرو را به فشار هیدرولیک تبدیل می کند و این فشار هیدرولیک صفحه کلاچ را آزاد می کند تا وسیله نقلیه شما بتواند دنده ها را تعویض کند.

وقتی پدال کلاچ را رها کردید، سیلندر کلاچ کار می کند. سیلندر کلاچ به سادگی پدال کلاچ را دوباره درگیر می کند و وسیله نقلیه شما به دنده جدید می پرد.

سیلندر کلاچ همیشه سعی می کند کلاچ را درگیر کند، به این ترتیب هر زمان که پدال کلاچ را رها کنید، وسیله نقلیه شما دوباره به دنده می رسد.

سیلندر کلاچ بخش مهمی است زیرا هم در درگیر شدن و هم در باز کردن کلاچ دخیل است.

خرابی سیلندر کلاچ می تواند تعویض دنده را دشوار کند و در شرایط سخت حتی به گیربکس شما آسیب برساند. خوشبختانه، چندین علامت هشدار دهنده معمولی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید، که به شما امکان می دهد مشکل را برطرف کنید و به مسیر خود بازگردید.

نشتی شایع ترین مشکلی است که سیلندرهای کلاچ را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا هیدرولیک برای عملکرد صحیح آنها ضروری است. ممکن است این قطعه در نهایت در اثر استفاده مکرر خراب شود و مایع انتقال داخل آن نشت کند. این نشان می دهد که فشار داخلی سیلندر برای جدا کردن موثر کلاچ کافی نیست.

سیستم کلاچ معیوب
سیستم کلاچ معیوب
از ما بخرید

اگر سیلندر کلاچ معیوب نادیده گرفته شود، می تواند به ماشین شما آسیب بیشتری وارد کند. پدال کلاچ کمتر حساس به نظر می رسد و تعویض دنده چالش برانگیزتر می شود. علاوه بر اینکه رانندگی را چالش برانگیزتر و خطرناک تر می کند، می تواند به اجزای سیستم انتقال بیشتر آسیب برساند.

سیستم کلاچ معیوب
سیستم کلاچ معیوب

کجا واقع شده است؟

سیلندر بسته کلاچ آخرین جزء در سیستم هیدرولیک کلاچ است. چند مکان ممکن برای آن وجود دارد، و می تواند در داخل یا خارج از انتقال باشد. در یک سیستم نیمه هیدرولیک، سیلندر slave در قسمت بیرونی محفظه زنگ قرار دارد و صفحه کلاچ را از طریق یک چنگال آزاد کننده آزاد می کند.

به طور معمول، این سیستم‌ها سیلندر کلاچ را با دو پیچ نصب می‌کنند که پیدا کردن، برداشتن و تعویض آن را بسیار آسان می‌کند. با این حال، در برخی از سیستم ها، سیلندر کلاچ در داخل جعبه دنده قرار دارد.

این سیستم‌ها برای رسیدن به سیلندر کلاچ نیاز به کار بیشتری دارند، زیرا معمولاً برای دسترسی به سیلندر کلاچ باید گیربکس را بردارید.

علائم سیلندر اسلیو معیوب چیست؟

بی توجهی به سیلندرهای کلاچ معیوب هرگز ایده خوبی نیست. اگر ماشین شما این مشکل را داشته باشد باید علائم و نشانه های زیر را انتظار داشت:

  1. پدال کلاچ احساس نرمی می‌کند

متوجه خواهید شد که پدال کلاچ هنگام رانندگی “نرم” به نظر می رسد، که یکی از بارزترین نشانه های خرابی سیلندر کلاچ است. پای شما مقاومت کمتری از پدال نسبت به معمول تجربه خواهد کرد و این مشکل اغلب به دلیل نشتی در سیلندر برده یا اصلی ایجاد می شود.

  1. مشکلات تعویض دنده

یکی دیگر از شاخص هایی که می توانید هنگام رانندگی با ماشین متوجه شوید، مشکل در تعویض دنده است. اگر پای خود را از روی پدال کلاچ بردارید، ممکن است پدال کلاچ به سرعت معمول بازنشانی شود، یا ممکن است فشرده بماند. این علائم اغلب به نشتی در سیلندر اصلی کلاچ یا سیلندر اسلیو و افت فشار در سیستم هیدرولیک اشاره دارد که درگیری یا آزاد شدن کلاچ را کنترل می کند. اگر وقتی پای شما عقب کشیده می شود، پدال اصلا حرکت نمی کند، احتمالاً مشکل اصلی سیلندر است. رانندگی با یک ماشین بدون کلاچ کاربردی دارای درجه بالایی از خطر است.

  1. سیال انتقال کم

اگر چیزی با پدال کلاچ درست نمی شود، ایده خوبی است که سطح مایع گیربکس را در خودروی خود بررسی کنید. مدت کوتاهی پس از پر کردن مایعات کم دوباره سطح را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که سطح مایع یک بار دیگر کاهش یافته است، ممکن است یک کلاچ اصلی یا سیلندر نشتی مقصر باشد.

  1. مایع ترمز کم یا آلودگی مایع

اگر به مشکلی در کلاچ مشکوک هستید، گام بعدی شما باید بررسی روغن ترمز خودرویتان باشد. سطوح پایین نشان دهنده نشتی است که ممکن است از سیلندر کلاچ یا سیلندر اصلی منشاء گرفته باشد. داستان مشابهی در مورد روغن ترمز که آلوده شده است نقل می شود. با گذشت زمان، درزگیرهای لاستیکی در این سیلندرها ممکن است خراب شوند، و اجازه می دهند زباله ها در هنگام استفاده به داخل روغن ترمز حرکت کنند. خوشبختانه، روغن ترمز آلوده ممکن است به سرعت شناسایی شود، زیرا معمولاً تیره و رنگ تر از حالت عادی به نظر می رسد. اگر نمی دانید چه شکلی باید باشد، یک بطری روغن ترمز کاملاً جدید را از جایگاه سوخت یا گاراژ محلی خود بردارید.

  1. نشتی در طبقه یا محل موتور

اگر سیلندر کلاچ خودروی شما از کار بیفتد، می‌توانید نشت‌هایی را نیز پیش‌بینی کنید که به‌خوبی آشکار هستند. برای هر استخر مایع، به زیر ماشین خود و همچنین داخل محفظه موتور نگاه کنید. سیلندرهای نشتی باید تعویض شوند زیرا قادر به تحمل فشار لازم برای عملکرد صحیح نیستند.

  1. صدای موتور غیر معمول

اگر هنگام نگه داشتن پدال کلاچ صدای بلندی شنیدید و خودرو در دنده است، ممکن است یکی از سیلندرهای کلاچ نشتی داشته باشد و نتواند دوشاخه آزاد را محکم نگه دارد یا کلاچ را به درستی جدا کند.

اگر بیش از یکی از این علائم را تجربه کردید، احتمالاً سیلندر کلاچ شما مقصر است. این نشانه محکمی است که مشکلی در کلاچ شما وجود دارد. اما به خاطر داشته باشید که شکستگی سیلندر اصلی کلاچ نیز می تواند تعدادی از این علائم و نشانگرها را ایجاد کند. بنابراین، بهتر است برای تایید نگرانی خود و شناسایی سیلندر مشکل دار با یک مکانیک قابل اعتماد مشورت کنید. اگر سیلندر اصلی خراب شود، وضعیت معمولاً بدتر است و نیاز به تعمیر فوری دارد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا