آموزشی

شاخص سرعت در لاستیک به چه معناست؟

شاخص سرعت تایر چیست؟ وقتی قرار باشد یک لاستیک نو بخریم، چرا باید به معنی شاخص سرعت در لاستیک توجه کنیم؟ شما وقتی می‌خواهید برای خرید یک لاستیک جدید به بازار بروید، به شاخص سرعت لاستیک توجه می‌کنید؟ این سؤال‌ها و نکاتی است که هنگام خرید تایر باید پاسخی برایشان داشته باشید. می‌دانید پاسخ این سؤال‌ها چیست؟! اگر نمی‌دانید جای هیچ نگرانی نیست. این مطلب از رینگو قرار است درباره کد سرعت لاستیک و همه آنچه باید درباره آن بدانید با شما صحبت کند. تا پایان همراه ما بمانید.

معنی شاخص سرعت در لاستیک

شاخص سرعت تایر نشان‌دهنده سرعت مطلوبی است که تایر می‌تواند با خیال راحت در طول زمان رانندگی حفظ کند و تا آن عدد مشخص شده، افزایش سرعت داشته باشد. به طور خلاصه؛ این سریع‌ترین سرعتی است که یک لاستیک می‌تواند تحمل کند قبل از اینکه از کار بیفتد.
هرچه درجه سرعت بالاتر باشد، کنترل و هندلینگ بهتری در سرعت‌‌های بالاتر خواهید داشت.

سیستم درجه‌بندی سرعت برای کمک به کنترل عملکرد ایمن لاستیک‌ها در سرعت‌‌های استاندارد توسعه داده شد. درجه سرعت تایر در جدول شاخص سرعت از حرف A تا Z است. از پنج کیلومتر در ساعت (سه مایل در ساعت) تا بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت (۱۸۰ مایل در ساعت) را در این جدول می‌توان پیدا کرد.

این سیستم رتبه‌بندی که در ادامه آن را خواهید دید، حداکثر سرعت ضمانت شده‌ای که تایر می‌تواند با آن براند را نشان می‌دهد. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که شاخص سرعت چیزی نیست که بتواند قابلیت کلی عملکرد یک تایر را نشان دهد، بلکه فقط بخشی از این قابلیت‌های عملکردی آن است.

چرا شاخص سرعت تایر ایجاد شد؟

سیستم شاخص سرعت در لاستیک که امروزه بسیار موردتوجه است در اروپا و برای پاسخ به نیاز کنترل عملکرد ایمنی لاستیک‌ها در سرعت‌های استاندارد ایجاد شد. در ابتدا هنگامی که سیستم درجه‌بندی توسعه پیدا کرد، حداکثر سرعت نامحدود برای خودروها را با سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت (۱۳۰ مایل در ساعت) نشان می‌دادند. این عدد به‌عنوان حداکثر سرعت ممکن تلقی می‌شد.

با تولید لاستیک‌های بزرگ‌تر و بهتر، برای اطمینان از ایمنی، تنظیم عملکرد با سرعت استاندارد ضروری شد. سپس دسته‌بندی تا محدوده سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت (۱۴۹ مایل در ساعت) افزایش پیدا کرد و در نهایت کد سرعت Z به‌عنوان حداکثر سرعت مجاز برای تایرهایی که می‌خواهند با اسم سریع‌ترین لاستیک به بازار بیایند به جدول شاخص سرعت تایر اضافه شد.

روش دسترسی به سرعت تایر

می‌توانید رتبه سرعت لاستیک مناسب برای خودرو خود را در اطلاعاتی مثل دفترچه راهنمای ماشین، دریچه مخزن بنزین، در سمت راننده یا جعبه دستکش ماشین پیدا کنید. استانداردسازی اخیر تغییر کرده است به‌طوری که همه رتبه‌بندی‌ها به جز رتبه‌بندی گروه «نامحدود ZR» نماد سرعت شاخص بار را به‌عنوان بخشی از توضیحات خدمات هر تایر در دایره جانبی تایر ثبت کرده‌اند.
اگر برای کسب اطلاع درباره کد شاخص سرعت در تایر دیوار جانبی لاستیک موردنظر را می‌خوانید، به این نکته توجه داشته باشید که رتبه سرعت آخرین مورد در دنباله کاراکترهایی است که در کد اطلاعات تایر ثبت شده است. برای درک بهتر، نگاهی به نمونه زیر داشته باشید تا درباره مشخصات تایر به‌خصوص کد سرعت لاستیک اطلاعات بیشتری کسب کنید:

2015/60R15 91V

در اینجا تایر دارای درجه سرعت V است. تایرهای درجه سرعت V می‌توانند با سرعت ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنند.

شرح اطلاعات تایر:

205/60R15 91V

۲۰۵ = عرض تایر بر حسب میلی‌متر

۶۰ = اندازه دیواره

R = ساختمان شعاعی

۱۵ = قطر لبه بر حسب اینچ

۹۱ = شرح خدمات بار شاخص

V = نماد سرعت

تعیین ZR

لاستیک‌هایی که حداکثر سرعت آنها بیش از ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت است ممکن است در تعیین اندازه، دارای شاخصه‌ای به اسم ZR باشند. لاستیک‌هایی که با حداکثر سرعت بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت ساخته می‌شوند، باید شاخصه ZR را در نام خود داشته باشند. در زیر نمونه‌هایی از اندازه لاستیک با درجه سرعت ZR برای آشنایی بیشتر شما با این مبحث آورده‌ایم:

  • P275/40ZR17 93W270 کیلومتر در ساعت (168 مایل در ساعت)
  • P275/40ZR17 93Y300 کیلومتر در ساعت (186 مایل در ساعت)

جدول شاخص سرعت

جدول شاخص سرعت
سرعت (بر حسب مایل بر ساعت) سرعت (بر حسب کیلومتر بر ساعت) کد سرعت لاستیک
۳ ۵ A1
۶ ۱۰ A2
۹ ۱۵ A3
۱۲ ۲۰ A4
۱۶ ۲۵ A5
۱۹ ۳۰ A6
۲۵ ۴۰ A8
۳۱ ۵۰ B
۳۷ ۶۰ C
۴۰ ۶۵ D
۴۳ ۷۰ E
۵۰ ۸۰ F
۵۶ ۹۰ G
۶۲ ۱۰۰ J
۶۸ ۱۱۰ K
۷۵ ۱۲۰ L
۸۱ ۱۳۰ M
۸۷ ۱۴۰ N
۹۴ ۱۵۰ P
۱۰۰ ۱۶۰ Q
۱۰۶ ۱۷۰ R
۱۱۲ ۱۸۰ S
۱۱۸ ۱۹۰ T
۱۲۴ ۲۰۰ U
۱۳۰ ۲۱۰ H
۱۴۹ ۲۴۰ V
۱۶۸ ۲۷۰ W
۱۸۶ ۳۰۰ Y

 

جمع‌بندی

این مطلب از رینگو درباره شاخص سرعت لاستیک و اهمیتی که دارد صحبت کردیم. اگرچه پیش‌از‌این توجه زیادی به شاخص سرعت نمی‌شود اما از وقتی که تمام برنده‌ها و کارخانه‌های تولید‌کننده موظف به تعیین کردن حد سرعت و مشخص‌کردن آن در اطلاعات محصولات خود هستند، یک ویژگی مهم برای تایرها شد. درواقع این شاخص حتی می‌تواند ضامنی برای یک رانندگی ایمن، سریع و کم‌خطر باشد اگر مطابق آن رانندگی کنید و محصولی مناسب خودرو خود تهیه کنید.
دنبال یک تایر خوب برای استفاده در خودرو شخصی خود هستید؟ احتمالاً رینگو می‌توانید کمک بزرگی به شما بکند! همین حالا وارد سایت فروشگاه رینگو شوید، محصولات و تایرهای مختلفی که از برندهای خارجی و ایرانی در این فروشگاه وجود دارد دیدن کنید. در رینگو می‌توانید هر تایر یا محصولی که نیاز دارید، مناسب بودجه و هزینه‌های خود پیدا کند. از محصولات قیمت مناسب و باکیفیت گرفته تا محصولاتی گران‌قیمت‌تر و کیفیت درجه یک. منتظر شما در رینگو هستیم.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا