مشخصات فنی خودرو

آشنایی با دلایل کم‌شدن آب در رادیاتور خودرو

سیستم خنک‌کننده یا رادیاتور خودروی شما به حفظ دمای موتور در میزان توصیه شده برای عملکرد بهینه خودرو کمک می‌‌کند. سیستم رادیاتور شامل قسمت‌های مختلفی از جمله رادیاتور، پمپ آب، مخزن سرریز، ترموستات، سنسور دما، شیلنگ‌ها و کانال‌هایی در خود خودرو برای حفظ دما است. ترموستات در حین کارکردن موتور در دمای از پیش تعیین شده باز می‌شود تا مایع خنک‌کننده وارد شود. دلایل متعددی هستند که می‌توانند سطح آب یا مایع رادیاتور خودرو را کاهش دهند که ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به آشنایی با دلایل کم‌شدن آب در رادیاتور خودرو بپردازیم. اگر علاقه‌مند به آشنایی با دلایل کم‌شدن آب در رادیاتور خودرو هستید، حتماً تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

رادیاتور چیست؟

موتور یک وسیله نقلیه از طریق احتراق و تولید انرژی از قطعات متحرک زیاد آن، نیروی مورد نیازش را تأمین می‌‌کند. این قدرت و حرکت می‌تواند مقدار زیادی گرما را در سراسر موتور ایجاد کند. تخلیه این گرما از موتور در حین کار ضروری است تا از گرم‌شدن بیش از حد جلوگیری شود و از واردشدن آسیب جدی پیشگیری کند. رادیاتور به موتور کمک می‌کند تا گرمای اضافی را کاهش دهد. این قسمت بخشی از سیستم خنک‌کننده موتور است که شامل یک خنک‌کننده مایع، شیلنگ‌هایی برای گردش مایع خنک‌کننده، یک فن و ترموستات است که دمای مایع خنک‌کننده را در میزان تعیین‌شده کنترل می‌کند. مایع خنک‌کننده از طریق شیلنگ‌ها از رادیاتور و از راه موتور، برای کاهش گرمای اضافی موتور حرکت می‌کند و مجدداً به رادیاتور باز می‌گردد. پس از بازگشت مایع به رادیاتور، پره‌های فلزی نازک، گرمای مایع خنک‌کننده را به هوای بیرونی که مایع داغ از آن عبور کرده، خارج می‌کند. هوای خنک از طریق مشبک خودرو به داخل رادیاتور جریان می‌یابد تا به این فرایند کمک کند. این کار به این شکل صورت می‌گیرد که وقتی در ترافیک ایستاده‌اید، فن به سیستم دما می‌دمد و هوای گرم را به خارج از موتور خودرو می‌فرستد. پس از این که مایع خنک‌کننده از رادیاتور عبور کرد در موتور به گردش در می‌آید. این چرخه تبادل حرارت برای حفظ دمای کارکرد موتور و جلوگیری از گرم‌شدن بیش از حد آن به طور مداوم تکرار می‌شود.

سعی کنید پیش از آن که اتفاق ناگواری رخ دهد و خودروی شما دچار مشکل جدی شود، این مسائل را برطرف کنید: افزایش و کاهش غیرمعمول در دماسنج خودرو، مشاهده یا حس کردن بوی دود از زیر درب موتور خودرو، جمع‌شدن مایع سبزرنگ (ضد یخ یا خنک‌کننده) در زیر خودرو و مواردی از زنگ‌زدگی که با چشم قابل‌مشاهده هستند.

دلایل کم‌شدن آب در رادیاتور خودرو

برای کم‌شدن آب در رادیاتور خودرو می‌توان به ۵ دلیل زیر اشاره کرد:

  • مخزن سرریز
  • نشتی رادیاتور
  • نشتی واشر سرسیلندر یا ترکیدن آن
  • شیلنگ‌ها و اتصالات
  • درپوش رادیاتور

این ۵ دلیل را در ادامه تشریح خواهیم کرد.

مخزن سرریز

اکثر مخازن سرریز مجهز به یک لوله کوچک هستند که به مایع خنک‌کننده اجازه می‌دهد تا درصورتی‌که موتور به‌اندازه کافی داغ شده و مایع خنک‌کننده از علامت کامل مشخص شده روی مخزن سرریز منبسط شود، از آن خارج شود. این اتفاق ممکن است در روزهای گرم که کولر خودرو را روشن می‌کنید نیز رخ دهد. به همین علت باید به طور مرتب سطح مایع خنک‌کننده را چک کنید و مطمئن شوید سطح آن بین علامت حداقل و حداکثر قرار دارد. بهتر است مطابق با آب‌وهوای هرکدام از فصول سال از ترکیب معینی از مایعات استفاده کنید تا سلامت موتور به‌خوبی حفظ شود.

نشتی رادیاتور

نشتی سوراخ‌های کوچک در رادیاتور باعث کاهش سطح مایع خنک‌کننده می‌شود. ممکن است هنگامی که خودرو در حال کارکردن است، این نشتی حس نشود، اما زمانی که خودرو می‌ایستد این نشتی بیشتر خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل پس از متوقف کردن خودرو، بوی رطوبت گرمی از موتور به مشام می‌رسد و نشانه‌هایی از نشتی در زیر آن وجود دارد. نشتی‌های بسیار ریز در صورت برطرف نشدن، بزرگ‌تر می‌شوند و قسمت‌های بیشتری را در بر می‌گیرند. بهتر است دراسرع‌وقت رادیاتور را تعویض کرده یا در اولین مکان، آن را تعمیر کنید.

نشتی واشر سر سیلندر یا ترکیدن آن

نشتی واشر یا باد کردن آن باعث نشت آب به قسمت‌هایی از موتور می‌شود که این مسئله باعث ایجاد خطر و آسیب‌های جدی می‌شود. این مورد باعث می‌شود که سطح مایع خنک‌کننده بدون هیچ‌گونه نشتی قابل‌توجهی، در قسمت زیرین مایع خنک‌کننده، شیلنگ‌ها یا رادیاتور کاهش یابد. برای بررسی خرابی واشر سرسیلندر، میله روغن را بیرون بکشید و به رنگ روغن در انتهای میله نگاه کنید. اگر ظاهر روغن شیری است یا حباب‌های آب روی آن دیده می‌شود، نشانه مهمی از خرابی یا نشتی واشر سرسیلندر است.

شیلنگ‌ها و اتصالات

تمام اتصالات محل اتصال شیلنگ‌ها به رادیاتور و موتور را بررسی کنید. اگر مایعی در اطراف نواحی مشاهده کردید، بهتر است به آن توجه جدی داشته باشید. شیلنگ‌های نامرغوب و خراب ممکن است تا زمانی که موتور روشن نشده، نشتی را نشان ندهند. بهتر است هر گیره خراب یا شلنگ معیوب را تعویض کنید. برای پیشگیری از مشکلات بهتر است هر زمان که روغن خودرو را تعویض می‌کنید، شلنگ رادیاتور را بررسی کرده و از سلامت آن خاطرجمع شوید.

نشتی واشر سر سیلندر یا ترکیدن آن
نشتی واشر سر سیلندر یا ترکیدن آن

درپوش رادیاتور

خرابی درپوش رادیاتور می‌تواند دلیل نشت مایع در سیستم خنک‌کننده باشد. هرگز به‌محض خاموش‌کردن خودرو، درپوش رادیاتور را باز نکنید، چرا که سیستم تحت‌فشار است و ممکن است مایع داغ صورت شما را بسوزاند؛ بنابراین پس از خاموش‌کردن خودرو مدتی صبر کنید تا موتور سرد شود (حداقل یک ساعت و نیم صبر کنید). در صورت خرابی درپوش رادیاتور، می‌توانید خیلی زود آن را تعویض کرده و یک درپوش تازه را جای آن بگذارید.

نگهداری‌های پیشگیرانه

مانند هر قطعه خودرو، رادیاتور نیز نیاز به مراقبت دارد؛ به همین علت برای اطمینان از سلامت و عملکرد مناسب بهتر است این کارها را انجام دهید:

۱. شیلنگ‌های رادیاتور را هر سه سال یا ۳۶۰۰۰ مایل تعویض کنید. ازآنجایی‌که شیلنگ‌ها لاستیکی هستند و می‌توانند به‌مرورزمان خشک شوند و بشکنند، هرگز نباید از ۵۰۰۰۰ مایل رانندگی تجاوز کنند.

۲. سطح مایع خنک‌کننده را به طور منظم بررسی کنید. اگر سطح مایع در فاصله بین بررسی‌ها به طور محسوسی کاهش یابد، ممکن است در سیستم خنک‌کننده نشتی وجود داشته باشد. در انجام این کار نهایت صبر و دقت را به خرج دهید، چرا که تشخیص نشتی‌ها معمولاً کار آسانی نیست.

۳. مایع خنک‌کننده را هر ۲۵۰۰۰ مایل شستشو دهید تا هرگونه آلودگی در رادیاتور و شیلنگ‌های آن پاک شود. این سرویس همچنین سیستم خنک‌کننده را برای کمک به جلوگیری از زنگ‌زدگی قطعات تنظیم می‌کند و به رادیاتور اجازه می‌دهد تا پایان طول عمرش به بهترین شکل عمل کند.

پرکردن رادیاتور خنک‌کننده

ابتدا صبر کنید موتور خودرو به طور کامل خنک شده باشد. تأکید می‌کنیم که در صورت باز کردن درب رادیاتور، زمانی که موتور داغ است، خطرات بسیاری شما را تهدید خواهد کرد. سپس مخزن مایع خنک‌کننده را پیدا کنید و سطح مایع آن را مورد بررسی قرار دهید. خنک‌کننده را با آب مقطر و ضد یخ ترکیب کنید. درب رادیاتور را باز کرده و قیف را وارد رادیاتور کنید. آن را تا جایی که روی رادیاتور علامت MAX مشخص شده، پر کنید. درپوش تازه را ببندید. بهتر است اگر تبحر کافی ندارید و رادیاتور نیاز به هواگیری دارد، به یک مکانیک یا رادیاتورساز مراجعه کنید.

دلیل کم کردن آب در رادیاتور خودرو (4)
دلیل کم کردن آب در رادیاتور خودرو

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو سعی کردیم تا باب آشنایی با دلایل کم‌شدن آب در رادیاتور خودرو را به روی شما باز کنیم. همان‌طور که ذکر کردیم، سلامت رادیاتور بر عملکرد بهینه و درست موتور خودرو تأثیر به سزایی دارد و خرابی آن می‌تواند خسارات مالی زیادی به شما وارد کند؛ بنابراین ما در این مقاله دلایل کم‌شدن آب رادیاتور خودرو را ذکر کردیم و راهنمای مناسبی را در اختیار شما قرار دادیم. در ادامه نیز کارهایی که باید برای اطمینان از سلامت رادیاتور انجام دهید را ذکر کردیم. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا