مشخصات فنی خودرو

مشکلات و ایرادات پدال گاز خودرو و نحوه رفع آن

پدال گاز خودرو بدون شک پرکاربردترین قسمت کل وسیله نقلیه است. بنابراین، منطقی است که انتظار داشته باشیم که پدال دوام داشته باشد و هیچ مشکلی را تجربه نکند. با این حال، ممکن است اتفاق بیفتد، پس چه چیزی باعث عدم پاسخگویی پدال گاز می شود؟

هنگامی که یک پدال گاز از کار می افتد، مشکل احتمالاً مربوط به خود پدال نیست، بلکه در موتوری است که قدرت مورد نیاز شما را از خودروی شما تامین نمی کند. دلایل احتمالی کثیف بودن فیلترها (فیلترهای هوا یا سوخت)، سنسورهای معیوب (موقعیت دریچه گاز یا سنسورهای اکسیژن)، یا خرابی ماژول کنترل الکترونیکی دریچه گاز است.

غیرفعال شدن پدال گاز ماشین شما می تواند بسیار استرس زا باشد، اما مشکل قابل حل است. ابتدا، باید بدانید چه چیزی باعث آن شده است، بنابراین بیایید شروع کنیم! با ما در مجله رینگو همراه باشید.

علت عدم پاسخگویی پدال گاز چیست؟

وقتی روی پدال گاز خود پا می گذارید و هیچ اتفاقی نمی افتد، سایر اجزای دخیل در شتاب خودرو مقصر احتمالی آن هستند. ممکن است مسدود یا معیوب باشند.

در این بخش از راهنما، متوجه خواهید شد که این اجزا چیست، چه کاری انجام می دهند و چگونه از واکنش پدال گاز شما جلوگیری می کنند:

  1. فیلتر هوا و سوخت

هر زمان که خودروی شما با مشکل مواجه شد، باید عیب یابی را با سریع ترین موارد برای رد کردن شروع کنید. به عنوان مثال، هنگامی که متوجه شدید که پدال گاز کار نمی کند، ابتدا فیلترهای هوا و بنزین را بررسی کنید زیرا بازرسی و رد کردن آنها ساده ترین راه هستند.

فیلترهای هوا و سوخت به گونه ای طراحی شده اند که ناخالصی ها را از بین ببرند و از جاری شدن آنها در جایی که به آنها تعلق ندارند جلوگیری کنند. وظیفه آن‌ها جلوگیری از ورود آلاینده هایی مانند گرد و غبار، خاک و زباله به موتور است.

تنها تفاوت بین این دو این است که آن‌ها مواد مختلف را فیلتر می کنند. همانطور که از نام آن‌ها پیداست، فیلترهای هوا، ناخالصی ها را قبل از اینکه به داخل موتور مکیده شوند، از هوا خارج می کنند. در همین حال، فیلترهای سوخت به جای آن از موتور و سیستم سوخت آن محافظت می کنند.

وقتی فیلترها به درستی کار کنند، بسیاری از چیزهایی را که به موتور تعلق ندارند، می گیرند. با این حال، آن‌ها پس از استفاده طولانی مدت اشباع می شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، فیلتر مشکل‌ساز می‌شود، زیرا مانع از عبور هر چیزی می‌شود، حتی چیزهایی که قرار است این کار را انجام دهند.

هنگامی که پدال گاز خود را پایین می آورید، باعث می شوید موتور هوا و سوخت بیشتری طلب کند. متأسفانه، این موارد را دریافت نمی کند زیرا یک یا هر دو فیلتر ذکر شده در بالا مسدود شده است.

موتور برای تولید نیروی مورد نیاز شما به هوا و سوخت نیاز دارد، اما فیلترهای مسدود شده مانع از دریافت یک یا هر دوی این موارد می‌شوند و در نتیجه پاسخی که شما تجربه می‌کنید کم می‌شود.

به همین دلیل است که باید به طور مرتب فیلترهای هوا را تعویض کنید و علائم خرابی فیلترهای سوخت و نحوه تعویض آنها را بدانید.

از ما بخرید
  1. سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS)

هنگامی که فیلترهای هوا و سوخت را رد کردید، سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) در مرحله بعدی بررسی می شود. این حسگر میزان باز شدن سوپاپ دریچه گاز موتور را در زمان واقعی نظارت می کند و این اطلاعات را به رایانه موتور منتقل می کند.

هنگامی که روی پدال گاز پا می گذارید، سنسور اختلاف موقعیت دریچه گاز را اندازه گیری کرده و آن داده ها را به موتور ارسال می کند. سپس موتور می تواند مصرف سوخت خود را تنظیم کند تا نسبت سوخت به هوا را همیشه حفظ کند.

هنگامی که سنسور موقعیت دریچه گاز معیوب شود یا به طور کامل از کار بیفتد، با پدال گاز واکنشی نشان نمی دهد. بدون TPS در حال کار، موتور به دلیل سنسور معیوب، مصرف سوخت را افزایش نمی دهد.

همانطور که از ادامه این مقاله خواهید آموخت، سنسور موقعیت دریچه گاز یا TPS تنها یکی از بسیاری از مواردی است که موتور برای عملکرد صحیح به آن متکی است. نقص در این سنسورهای مختلف از شتاب گرفتن موتور جلوگیری می کند. زمانی که پدال گاز شما پاسخ نمی دهد، متوجه خواهید شد که چنین است.

  1. سنسور اکسیژن

پیش از این، در مورد سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) و ارتباط آن با جریان هوا در موتور خوانده اید. همانطور که قبلاً می دانید، جریان هوای خروجی موتور یکی دیگر از جنبه های مهم عملکرد آن است.

به همین دلیل است که یکی دیگر از سنسورهایی که وقتی پدال گاز شما پاسخ نمی دهد باید عیب یابی کنید، سنسور اکسیژن یا سنسور O2 است. این سنسور بخشی از سیستم اگزوز خودرو است، به این معنی که تنها با هوای خروجی از موتور تعامل دارد.

همانطور که از نام آن پیداست، سنسور میزان اکسیژن باقی مانده در گازهای خروجی را اندازه گیری می کند. سپس، آن اطلاعات را به کامپیوتر خودرو ارسال می کند. به این ترتیب، موتور می‌داند که مخلوط هوا و سوخت بیش از حد لاغر است یا خیلی غنی است و می‌تواند در صورت نیاز ترکیب را تنظیم کند.

یک سنسور اکسیژن معیوب از ترکیب صحیح سوخت و هوا به موتور جلوگیری می کند، به خصوص زمانی که روی پدال گاز پا می گذارید. در نتیجه، موتور نمی تواند خروجی اضافی مورد نظر شما را ارائه دهد و شما را با پدال گاز بی پاسخ می گذارد.

  1. ماژول کنترل الکترونیکی دریچه گاز

فرض کنید با وجود اینکه همه موارد ذکر شده در بالا به درستی کار می کنند، ماشین شما شتاب نمی گیرد. در این صورت، احتمالاً با ماژول کنترل الکترونیکی دریچه گاز مشکل دارید.

اکثر سیستم های خودرو کامپیوتری هستند و دریچه گاز نیز از این قاعده مستثنی نیست. ماژول کنترل دریچه گاز داده ها را از پدال و حسگرهای مختلف جمع آوری و پردازش می کند، از جمله آنهایی که قبلاً در مورد آنها خوانده اید.

علاوه بر این، ماژول همچنین دریچه گاز را برای ویژگی هایی مانند کروز کنترل، کنترل پایداری و موارد دیگر مدیریت می کند.

مهمتر از همه، ماژول کنترل الکترونیکی دریچه گاز تضمین می کند که خودروی شما به سرعت در پاسخ به ورودی شما از طریق پدال گاز شتاب می گیرد.

متأسفانه، نقص یا نقص در این ماژول الکترونیکی می تواند در عوض باعث ایجاد مشکل در شتاب خودرو شما شود. بنابراین، حتی اگر مشکل ماژول است، شما با پدال گازی مواجه خواهید شد که هنگام استفاده از آن پاسخ نمی‌دهد.

اگر پدال گاز شما پاسخ نمی دهد چه می کنید؟

پدال گاز بی پاسخ به این معنی است که شما به طور کامل وسیله نقلیه خود را در حین رانندگی کنترل نمی کنید. به یاد داشته باشید، شما نه تنها به ترمزهای خود برای ایمن نگه داشتن شما در حین رانندگی نیاز دارید، بلکه به شتاب گیری سریع نیز نیاز دارید تا شما را از خطر دور نگه دارد.

به همین دلیل، وقتی پدال گاز به درستی کار نمی کند، نباید ماشین خود را رانندگی کنید. حتی برای رساندن ماشین به کارگاه هم نباید این کار را انجام دهید.

در عوض، ماشین خود را به مکانیک مورد نظر خود بسپارید تا بتواند سریعاً مشکل را عیب یابی و حل کند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا