معرفی خودرو

پرفروش‌ترین خودروهای ۲۰۲۱ از نظر کلاس بدنه

در سال ۲۰۲۱ بازارهای فروش خودرو آمارهای جالبی را به ثبت رساندند. در این سال ما شاهد فروش فوق‌العاده شرکت‌های تویوتا، فولکس‌واگن و فورد بودیم. خودروی تویوتا راو ۴ با کسب مقام اول پرفروش‌ترین خودروهای دنیا یک رکورد جالب به ثبت رساند و این در حالی بود که رتبه دوم نیز به دیگر خودروی تولیدی تویوتا، یعنی کرولا رسید. خودروی معروف شرکت تولید خودروهای برقی ایلان ماسک، یعنی تسلا نیز برای اولین‌بار توانست در میان ۱۰ خودروی پرفروش دنیا قرار بگیرد و رتبه نهم را کسب کرد. فروش تسلا در سال ۲۰۲۱، برای هر سه مدل ۴۰ درصد افزایش داشت و در مجموع، ۵۰۸ هزار دستگاه خودروی تسلا به فروش رسید. جالب است بدانید که تا پیش از سال ۲۰۲۱، هیچ خودروی شاسی‌بلند یا کراس‌اووری نتوانسته بود جایگاه نخست پرفروش‌ترین‌ها را در دنیا به دست آورد.

خودروهای شرکت هوندای، یعنی هوندا CRV  و هوندا HRV نیز توانستند به ترتیب رتبه‌های سوم و ششم را به دست بیاورند. نکته شایان‌ذکر دیگر این است که تنها دو خودروی اول، یعنی تویوتا راو ۴ و تویوتا کرولا توانستند در این سال فروش میلیونی داشته باشند و بقیه خودروها نتوانستند به سقف یک میلیون فروش برسند. همان‌طور که در مقدمه کمابیش اشاره شد، ما در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم به بررسی پرفروش‌ترین خودروهای ۲۰۲۱ از نظر کلاس بدنه بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید با پرفروش‌ترین خودروهای ۲۰۲۱ از نظر کلاس بدنه آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس شاسی‌بلند و کراس‌اوور در سال ۲۰۲۱

همان‌طور که گفتیم، در سال ۲۰۲۱ یک خودرو در کلاس شاسی بلد و کراس‌اوور، یعنی تویوتا راو ۴، توانست مقام پرفروش‌ترین خودروی سال را کسب کند. پس از این خودرو به ترتیب شاسی‌بلند و کراس‌اوورهای زیر در این کلاس، توانستند بیشترین فروش را داشته باشند: هوندا سی وی آر، هوندا اچ وی آر، هاوال اچ ۶، فولکس‌واگن تیگوان و فورد اسکیپ.

اما مهم‌ترین اتفاق در میان خودروهای کلاس شاسی‌بلند و کراس‌اوور، مربوط به هوندای اچ آر وی است که توانست افزایش فروش ۲۰ درصدی را تجربه کند و در کشورهای ژاپن، چین، جنوب شرق آسیا و آمریکای جنوبی با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد. جالب‌تر این که نزدیک‌ترین رقیب به هوندا اچ آر وی، در میان خودروهای کراس‌اوور جمع‌وجور، فولکس‌واگن T کراس است که تنها نصف خودروی هوندا فروش داشته است. در این گروه، هیوندای کرتا و کیا سلتوس رتبه سوم و چهارم را کسب کردند.

نکته دیگر این که در کلاس شاسی‌بلندهای پهن‌پیکر، این تویوتا هایلندر بود که توانست با فروش ۴۴۳ هزار دستگاه، بیشترین فروش را کسب کند.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس هاچبک و شهری

در کشورهای مختلف جهان و اروپا، فروش خودروهای کوچک و هاچبک افزایش بیشتری داشته است، بااین‌حال بخش زیادی از سهم این بازار در سال ۲۰۲۱ به کراس‌اوورها رسید. پرفروش‌ترین خودرو در گروه هاچبک‌ها و خودروهای کوچک، یک خودروی بسیار کوچک برقی چینی به اسم ولینگ هان گونگ است که در حدود ۳۹۱ هزار دستگاه فروش داشت. این خودروی تمام برقی با قیمت حدوداً ۴ هزار دلار به فروش می‌رسد. رتبه‌های بعدی در اختیار فولکس‌واگن پولو، سوزوکی سوئیفت، تویوتا یاریس و سایپا تیبا بوده است. سایپا تیبا در این سال توانست در حدود ۲۷۳ هزار خودرو به فروش برساند که ۵ هزار عدد بیش از فولکس‌واگن گلف بوده است. البته شایان‌ذکر است که فروش سایپا تیبا نه به‌خاطر کیفیت بالای آن بلکه به‌خاطر ممنوعیت ورود خودروهای خارجی به بازار ایران و مالیات‌ها و تعرفه‌های دولتی سنگین برای خرید این خودروها است.

سوزوکی سوئیفت از پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس هاچبک و شهری
سوزوکی سوئیفت از پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس هاچبک و شهری

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس سدان کوچک

در این کلاس نیز یک خودرو از شرکت تویوتا رتبه اول را در اختیار دارد. در سال ۲۰۲۱ تویوتا کرولا رتبه نخست فروش در خودروهای کلاس سدان کامپکت را به دست آورد. پس از این خودرو، خودروهای نیسان سنترا، هوندا سیویک، فولکس‌واگن لاویدا و هیوندای النترا توانست بیشترین فروش را داشته باشند. تویوتا کرولا توانست در سال ۲۰۲۱ در حدود یک میلیون و صدهزار دستگاه خودرو به فروش برساند که این میزان در حدود ۶۰ درصد بیش از نیسان سنترا و بیش از دوبرابر هوندا سیویک سدان است.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس سدان خانوادگی

در این کلاس نیز، رتبه اول به خودروهای تولیدی شرکت تویوتا رسید. در سال ۲۰۲۱ تویوتا کمری توانست در حدود ۶۸۱ هزار دستگاه خودرو به فروش برساند و این در حالی است که رقبای اصلی آن، یعنی هوندا آکورد و نیسان آلتیما، به ترتیب تنها ۴۸۱ هزار و ۲۷۷ هزار دستگاه خودرو فروش داشتند. برخی سایت‌های تخصصی خودرو، بی ام و سری ۳ و تسلا مدل ۳ را در کلاس خودروهای سدان خانوادگی جای دادند و با فروش ۵۰۸ هزار دستگاه و ۳۲۹ هزار دستگاه، فروش خوبی داشتند. آمار فروش خودروهای سدان خانوادگی نشان می‌دهد که تسلا مدل ۳، توانسته بیش از هوندا سیویک، بی ام و سری ۳ و مرسدس‌بنز کلاس C فرش داشته باشد.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس لوکس

این بار در رتبه اول خبری از خودروهای تویوتا نیست بی ام و سری ۵ توانست جایگاه اول پرفروش‌ترین خودروهای کلاس لوکس را در سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص دهد. مرسدس‌بنز کلاس E، در حدود ۲۳۱ هزار خودرو و چیزی در حدود ۴۱ هزار دستگاه کمتر از سری C فروش داشت و رتبه دوم را در این کلاس کسب کرد. در رتبه‌های بعدی نیز خودروهای آئودی A6، لکسوس ES و فولکس پاسات چین قرار گرفتند.

شرکت فولکس‌واگن توانسته در سال‌های اخیر بازار چین را به‌خوبی مورد بررسی قرار دهد و مدل لینگیو پاسات را که از مدل‌های اروپایی پاسات بزرگ‌تر است را به در آنجا به فروش برساند. این خودروی لوکس در حدود ۲۵ هزار دلار قیمت دارد.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس وانت متوسط و بزرگ

در کلاس وانت‌ها، خودروهای فورد اف ۱۵۰ و تویوتا هایلوکس توانستند رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص دهند. خودروی فورد در حدود ۵۶۲ هزار دستگاه فروش داشت و این عدد برای تویوتا هایلکوس در حدود ۵۴۹ هزار دستگاه بود. رتبه‌های بعدی نیز در اختیار شورلت سیلورادو، دوج رم و فورد رنجر قرار گرفتند. در کلاس وانت‌های متفاوت پس از تویوتا هایلوکس، خودروهای فورد رنجر، ایسوزو دی مکس، تویوتا تاکوما و نیسان ناوارا بیشترین فروش را به خود اختصاص دهند.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس اسپرت

در میان خودروهای اسپرت، فورد موستانگ توانست با فروش بیش از ۷۰ هزار دستگاه بیشترین فروش را به خود اختصاص دهد. در این کلاس، دوج چلنجر افزایش فروش خوبی را داشت و توانست جای پورشه ۹۱۱ را به خود اختصاص دهد. پس از آنها خودرو شورلت کوروت قرار گرفت که در حدود ۳۷ هزار دستگاه فروش داشت. در رتبه پنجم نیز مزدا MX5 قرار گرفت و در حدود ۲۷ هزار نسخه فروش داشت.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس ون کوچک و متوسط (MPV)

در سال‌های اخیر باتوجه‌به رشد شاسی‌بلندها و کراس‌اوورهای کوچک، تقاضا برای ون‌ها در اروپا و آمریکا با کاهش مواجه شده است. خانواده‌ها شاسی‌بلندها را ترجیح می‌دهند و برای استفاده‌های تجاری و باربری، از ون‌های بزرگ، وانت‌ها و کامیون‌های کوچک بیشتر استفاده می‌شود. ون‌های کوچک و متوسط در کشورهای قد کوتاهی همچون چین استفاده می‌شوند چرا که افراد قدبلند (مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی)، در این خودروها راحت نیستند.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله رینگو به معرفی پرفروش‌ترین خودروهای سال ۲۰۲۱ در کلاس‌های مختلف پرداختیم. به همین منظور خودروهای مختلف در کلاس‌های مختلف را بررسی کردیم و نشان دادیم هر خودرو چه جایگاهی کسب کرده است. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا