مشخصات فنی خودرو

پمپ های مختلف در خودرو : نام ها و عملکردها

پمپ مانند قلب یک سیستم خودرو است و مسئول نگه داشتن مایعات و گازها در جاهایی است که مورد نیاز است. اما آیا می دانستید که یک خودرو چندین پمپ مختلف دارد که هر کدام مایع یا گاز متفاوتی را فشار می دهند؟

یک ماشین دارای هشت نوع پمپ است:

پمپ سوخت، پمپ تزریق سوخت، پمپ آب، پمپ شیشه جلو، پمپ فرمان، پمپ انتقالف پمپ خلاء یا پمپ وکیوم، پمپ شستشو چراغ جلو، این پمپ ها به صورت الکتریکی یا مکانیکی برای حرکت آب، خنک کننده، سوخت یا هوا کار می کنند.

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی هشت مدل پمپ و عملکرد آن‌ها و هدف اصلی هر پمپ خوهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

وظیفه ی پمپ چیست؟

پمپ وسیله ای است که مایعات یا گازها را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می کند. این کار با ایجاد فشار کافی برای انتقال مایع یا گاز از جایی که ذخیره شده به جایی که مورد نیاز است انجام می شود.

متوجه خواهید شد که بسیاری از پمپ‌های خودرو با نیروی الکتریکی کار می‌کنند، اگرچه تعداد کمی از آنها هنوز به صورت مکانیکی کار می‌کنند و هر کدام هدف مشخصی را انجام می‌دهند.

صرف نظر از نحوه تغذیه آن ها، هر پمپ آن چه را که برای فرآیندهای مختلف، مانند شستشو، خنک کردن، یا پشتیبانی از فرآیند احتراق موتور لازم است، تامین می کند.

پمپ های مختلف در خودرو چیست؟

برخی از پمپ ها زمانی که موتور کار می کند کار می کنند، در حالی که برخی دیگر فقط زمانی کار می کنند که آنها را با یک دکمه یا اهرم روشن کنید.

در اینجا 8 پمپ در ماشین شما و عملکرد آنها آورده شده است:

پمپ سوخت | پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین بدون شک مهمترین پمپ در خودرو است. در داخل مخزن سوخت خودرو با هدف مشخص قرار دارد. سوخت را از باک گرفته و با حفظ فشار صحیح در خطوط سوخت خودرو به موتور می فرستد.

پمپ بنزین خودرو
پمپ بنزین خودرو

پمپ تزریق سوخت

پمپ تزریق سوخت برای موتورهای دیزلی منحصر به فرد است. هدف آن پمپاژ مستقیم سوخت به داخل محفظه موتور دیزلی برای پشتیبانی از احتراق است.

پمپ تزریق سوخت سه کار را انجام می دهد:

گازوئیل را از مخزن بکشید و با فشار بالا به موتور بفرستید

“متر” سوخت، به این معنی که اطمینان حاصل شود که مقدار صحیح گازوئیل را در هر زمان معین پمپ می کند

سوخت را به طور همزمان در تمام انژکتورهای موتور توزیع کنید

موتور دیزل تنها زمانی می تواند روان و کارآمد کار کند که پمپ تزریق سوخت در وضعیت عالی کار کند.

از ما بخرید

پمپ آب یا واتر پمپ خودرو

پمپ ها همچنین نقش مهمی در خنک نگه داشتن موتور و جلوگیری از گرمای بیش از حد دارند. پمپ مسئول آن به عنوان پمپ آب شناخته می شود که بخشی از سیستم خنک کننده موتور است.

همانطور که قبلاً می دانید، سیستم خنک کننده شما مایع خنک کننده را در سراسر موتور و رادیاتور به گردش در می آورد تا گرما را از بین ببرد. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که مایع خنک کننده با کمک پمپ آب حرکت می کند.

پمپ آب فشار کافی برای حفظ جریان مایع خنک کننده در صورت نیاز ایجاد می کند تا موتور در دمای کارکرد ایمن بماند.

به نوعی می توان آن پمپ را قلب سیستم خنک کننده در نظر گرفت. بدون آن، مایع خنک کننده جریان نمی یابد و موتور به سرعت بیش از حد گرم می شود.

پمپ آب | واتر پمپ

پمپ آب شیشه جلو

پمپ های خودرو نیز در تمیز نگه داشتن قطعات خودرو نقش دارند. به عنوان مثال، هنگامی که اهرم را برای پاشیدن مایع شستشو به شیشه جلو می کشید، در واقع پمپ شیشه جلو را در جایی زیر کاپوت فعال می کنید.

آن پمپ فشار ایجاد می کند تا آن مایع را از مخزن خود بیرون بکشد و آن را از نازل های مستقیم در مقابل شما اسپری کند.

البته این نمونه ای از پمپ هایی است که فقط در صورت تقاضا کار می کند. این کاملاً متفاوت از سایر پمپ های قبلی است که هر زمان که موتور شما روشن است به طور مداوم کار می کنند.

پمپ فرمان برق

برخی از پمپ ها در خودروهای ما وجود دارند تا تجربه رانندگی را بدون دردسر کنند. به عنوان مثال، پمپ برق فرمان فشار ایجاد می کند و سیال هیدرولیک را حرکت می دهد تا فرمان سبک تر شود.

به عبارت دیگر، پمپ نیرویی را که ما به فرمان وارد می‌کنیم تا چرخ‌های خودروی خود را بچرخانیم، تقویت می‌کند.

در نتیجه، رانندگان به طور قابل توجهی خستگی کمتری را تجربه می کنند و می توانند ایمن تر و طولانی تر رانندگی کنند. به همین دلیل، مهم است که بدانید چه چیزی باعث خرابی پمپ برق فرمان می شود و چگونه از آن جلوگیری کنید.

پمپ روغن گیربکس

سیستم انتقال خودرو شما نیز به شدت به پمپی به نام پمپ روغن گیربکس متکی است. همانطور که می دانید، گیربکس دارای دنده های متحرک و سایر اجزای زیادی است. این قطعات برای جلوگیری از هرگونه آسیب نیاز به روغن کاری مداوم دارند.

پمپ روغن گیربکس نقش مهمی در محافظت از گیربکس ایفا می کند. وظیفه آن پمپاژ روغن در سراسر گیربکس و حفظ سطوح صحیح فشار است، حتی زمانی که دور موتور افزایش یا کاهش می یابد.

با انجام این کار، پمپ روغن گیربکس تمام اجزا را به خوبی روغن کاری می کند و از بروز اصطکاک و گرمای بیش از حد جلوگیری می کند.

پمپ خلاء یا پمپ وکیوم

خودروها این روزها همچنین از سیستم های خلاء برای کار با قطعات مختلف استفاده می کنند.

برای مثال، خودروها برای راه‌اندازی چندین محرک مختلف، مانند یکی در سیستم ترمز، به یک جاروبرقی نیاز دارند. جاروبرقی باعث می شود راننده راحت تر ترمزها را فعال کند.

برخی از مدل‌های خودروهای اروپایی خلاء مورد نیاز خود را از منیفولد ورودی دریافت می‌کنند، اما برخی دیگر به پمپ خلاء جداگانه‌ای متکی هستند که به صورت مکانیکی یا الکتریکی کار می‌کند.

پمپ واشر چراغ جلو

نکته آخر اینکه برخی خودروها دارای پمپ شستشوی چراغ جلو نیز هستند. عملکرد آن مشابه عملکرد پمپ شیشه جلو یا شیشه جلو است که آب را روی چراغ های جلو پاشش می کند. انجام این کار به تمیز کردن چراغ جلو کمک می کند تا در جاده جلوتر از خودرو بدرخشد.

البته، این پمپ یک ویژگی استاندارد در همه خودروها نیست. این بدان معناست که تنها در صورتی آن را در وسیله نقلیه خود خواهید داشت که دارای ویژگی شستشوی چراغ جلو باشد.

همانطور که می بینید، پمپ های خودرو در لیست طولانی از انواع مختلف قرار دارند. متأسفانه، آنها همچنین ممکن است گه گاه از کار بیفتند، چه به صورت مکانیکی یا الکتریکی باشند. اگر این اتفاق افتاد، می‌توانید با خرید یک قطعه جایگزین نو یا دست دوم در هزینه خود صرفه‌جویی کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا