مشخصات فنی خودرو

چراغ های داشبورد کار نمی کنند | نحوه‌ی تعمیر

داشبورد یکی از ضروری ترین قطعات خودرو برای یک راننده است. داشبورد دارای چراغ های هشدار و نشانگر مختلفی است که در هر لحظه وضعیت خودروی‌تان را به شما اطلاع می دهد. به معنای هشدار دادن به شما در مورد مشکلات در هنگام رانندگی است. با ما در مجله رینگو همراه باشید.

چراغ‌های داشبورد اغلب خراب نمی‌شوند، اما می‌توانند از کار بیفتند. این ممکن است به دلیل سوختن فیوز، سیم کشی شل یا آسیب دیده یا لامپ معیوب اتفاق بیفتد. مشکلات مربوط به سنسورها و رایانه های داخلی نیز می تواند بر چراغ های داشبورد تأثیر بگذارد و مانع از کارکرد آن‌ها شود.

رانندگی با چراغ های داشبورد که کار نمی کنند خطرناک است. درک اینکه چرا این مشکل اتفاق می افتد و چگونه می توانید آن را برطرف کنید بسیار طولانی است.

چه چیزی باعث خاموش شدن چراغ های داشبورد می شود؟

فرقی نمی‌کند چراغ‌های داشبورد تویوتا شما کار نمی‌کند یا چراغ‌های داشبورد پژو شما کار نمی‌کند یا هر مارک و مدل خودرو دیگری، دلایل اصلی معمولاً یکسان است.

در اینجا دلایلی وجود دارد که چراغ های داشبورد تمایل دارند خاموش شوند:

  1. مسائل فیوز

اولین و محتمل ترین دلیل خاموش شدن چراغ های داشبورد شما مشکل فیوز است. به طور کلی، فیوزها اولین چیزی هستند که هر زمان هر قطعه الکتریکی یا الکترونیکی در وسیله نقلیه شما کار نمی کند، به فکرعیب یابی آن می افتید.

همانطور که می دانید ماشین شما دارای جعبه ای پر از فیوزهای مختلف است. هر کدام از یک مدار الکتریکی در خودرو محافظت می کنند، مانند مداری که چراغ های داشبورد را تغذیه می کند.

هنگامی که مدار دچار یک خطای الکتریکی مانند اتصال کوتاه یا اضافه بار الکتریکی شود، آن فیوز خود را از بین می‌برد یا «منفجر» می‌شود.

وقتی این اتفاق می افتد، مدار قطع می شود و هیچ جریان الکتریکی نمی تواند جریان یابد. در مورد چراغ های داشبورد شما، چراغ ها خاموش می شوند و خاموش می مانند تا زمانی که مشکل را برطرف کنید.

نحوه تعمیر: هنگامی که فیوز منفجر می شود، دیگر قابل استفاده نیست. این بدان معناست که شما فقط می توانید آن را تعمیر یا سرویس کنید. تنها راه حل این است که فیوز آسیب دیده را با فیوز یکسان جایگزین کنید.

شما باید جعبه فیوز خودروی خود را پیدا کنید و فیوزی که به مدار چراغ داشبورد متصل است را شناسایی کنید. ابتدا دفترچه راهنمای مالک خودرو خود را بررسی کنید تا جعبه فیوز را پیدا کنید. به طور معمول، شما آن را در جایی زیر کاپوت پیدا خواهید کرد، اگرچه در برخی از مدل ها در جای دیگری قرار دارند.

سپس، به نمودار داخل جعبه فیوز مراجعه کنید تا فیوز متصل به چراغ های داشبورد خود را پیدا کنید. آن فیوز را با یک فیوز یکسان جایگزین کنید، و همه چیز دوباره به حالت عادی کار خواهد کرد.

  1. اتصالات شل و سست

بعد از اینکه فیوزها را رد کردید، مورد بعدی که باید بررسی کنید اتصال شل است. گاهی اوقات، دلیل اصلی خاموش شدن چراغ های داشبورد شما می تواند به سادگی لرزش هایی باشد که باعث شل شدن سیم های آن به مرور زمان می شود.

هنگامی که این ارتعاشات برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، سیم شل می تواند به طور کامل از بین برود. در نتیجه هیچ جریان الکتریکی جریان نمی یابد و چراغ های داشبورد شما خاموش می مانند.

نحوه تعمیر: راه حل این مشکل دسترسی به دسته ابزار و سیم کشی آن است. به این ترتیب، شما یا مکانیک می توانید هر سیم را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه اتصالات محکم هستند.

سیم‌های شل شده باید دوباره وصل شده و محکم وصل شوند تا به دلیل لرزش‌های معمولی خودرو، احتمال باز شدن آنها کمتر باشد.

  1. سیم کشی آسیب دیده

فرض کنید دو دلیل بالا را رد کرده اید، نکته بعدی که باید در نظر بگیرید این است که یک یا چند سیم آسیب دیده است.

اگرچه احتمال کمتری دارد، اما همیشه این امکان وجود دارد که در سیم ها پارگی یا پارگی ایجاد شود. علاوه بر این، گرمای بیش از حد نیز می تواند باعث سوختن کامل بخش های سیم شود.

این می تواند منجر به خطاهای الکتریکی یا کمبود جریان به چراغ های داشبورد شما شود. به عبارت ساده، یک سیم آسیب دیده کافی است تا چراغ های داشبورد شما از کار بیفتند.

نحوه تعمیر: وقتی صحبت از سیم کشی آسیب دیده می شود، بهترین راه حل این است که سیم آسیب دیده را با یک سیم جدید جایگزین کنید. اما، البته، شما همچنین باید دسته ابزار را برای ایرادات الکتریکی عیب یابی کنید تا مطمئن شوید که سیم های جدید شما به همان شیوه آسیب نمی بینند.

تعویض سیم کشی می تواند بسیار مشکل باشد. بهتر است یک متخصص این کار را انجام دهد.

از ما بخرید
  1. مشکلات لامپ

اغلب متوجه می شوید که برخی از چراغ های داشبورد کار می کنند در حالی که برخی دیگر خاموش اند. به عبارت دیگر، مشکل تنها در یک یا چند چراغ در داشبورد است.

در این صورت، علت اصلی به احتمال زیاد مشکل لامپ است. لامپ ممکن است به دلیل فرسودگی بیش از حد یا مسائل دیگر منفجر شده باشد.

وقتی این اتفاق می افتد، لامپ با وجود سیم کشی صحیح و دریافت جریان الکتریکی، هیچ نوری تولید نمی کند.

برخی از خودروها از لامپ های قدیمی استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از دیودهای ساطع کننده نور یا LED استفاده می کنند.

نحوه تعمیر : تعویض لامپ خراب بسیار ساده است. در ابتدا، شما  باید به پشت دسته ابزار دسترسی داشته باشید. سپس، لامپ آسیب دیده را بردارید و یک جایگزین سازگار را وصل کنید.

در نهایت، پانل ابزار را دوباره وصل کرده و تست کنید تا مطمئن شوید که همه چراغ ها به درستی کار می کنند.

  1. مشکلات کامپیوتری

مدل‌های خودرویی که در چند سال گذشته تولید شده‌اند، بیش از هر زمان دیگری به رایانه و الکترونیک وابسته شده‌اند. به همین دلیل است که باید در نظر بگیرید که مشکل نور داشبورد شما ممکن است ناشی از مشکل رایانه باشد.

به یاد داشته باشید: ماشین شما برای جمع آوری داده ها و نمایش آن ها بر روی داشبورد به سیستم ها و سنسورهای ماشین مختلف متکی است. بنابراین، هنگامی که داشبورد روشن نمی شود، خود داشبورد ممکن است مقصر نباشد. در عوض، مشکل می‌تواند مربوط به سیستم‌هایی باشد که داده‌ها را به ابزار تغذیه می‌کنند.

البته، قبل از این که چنین فرض کنید، می‌خواهید همه دلایل احتمالی دیگر را رد کنید. بنابراین، ابتدا فیوزها، سیم‌کشی‌ها و لامپ‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی کار می‌کند.

هنگامی که آنها را رد کردید، باید رایانه ها یا قطعات الکترونیکی را که اطلاعات را به دسته ابزار ارائه می دهند، در نظر بگیرید.

نحوه تعمیر: تشخیص این علت می تواند برای خودتان بسیار دشوار باشد. یکی از راه‌ها استفاده از عیب‌یابی داخلی برای شناسایی ماژول‌ها یا حسگرهایی است که ممکن است به طور غیرمستقیم بر چراغ‌های داشبورد تأثیر بگذارد. از آنجا می توانید علت اصلی را ردیابی کرده و به سرعت آن را حل کنید.

کدام فیوز برای چراغ های داشبورد مناسب است؟

می توانید فیوز چراغ های داشبورد خود را با مراجعه به نمودار موجود در جعبه فیوز خود پیدا کنید. این نمودار به شما کمک می کند تا تمام فیوزهای مختلف جعبه را شناسایی کنید، از جمله فیوزی که به چراغ های داشبورد شما متصل می شود.

اگر در حال تعویض آن فیوز هستید، مطمئن شوید که فقط از یک جایگزین مشابه استفاده کنید. استفاده از فیوز اشتباه یا نصب نادرست آن ممکن است بعداً مشکلات دیگری ایجاد کند.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا