مشخصات فنی خودرو

دلایل گاز خوردن خودرو و بالارفتن دور موتور

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که معمولاً خودروهای ایرانی با آن روبرو هستند، گاز خوردن بی‌دلیل موتور خودرو و بالارفتن دور موتور است. این اتفاق دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها جدی و برخی از آنها نیز قابل نادیده‌گرفتن هستند. اما مسئله‌ای که در این میان مهم است، چگونگی تعمیر خودرو و رفع این مشکل است. عمدتاً مشکل بالارفتن دور موتور خودرو و گاز خوردن آن، به قسمت‌هایی مانند سنسور دور موتور، ECU  (ای سی یو)، انژکتور، استپر و غیره مربوط می‌شود. برای بررسی دقیق این مسئله، ادامه این مقاله از مجله رینگو را مطالعه کنید. اگر می‌خواهید از دلایل گاز خوردن خودرو و بالارفتن دور موتور آگاه شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

گاز خوردن خودرو چه معنایی دارد؟

اگر خودروی شما شتاب همیشگی را ندارد و در هنگام فشردن پدال گاز، شتاب نمی‌گیرد، یعنی در حال گاز خوردن است. تشخیص این که چه زمانی خودروی شما در حال گاز خوردن است، کار بسیار راحتی است، چرا که هر راننده‌ای به‌خوبی می‌داند شتاب نرمال خودروی او چطور و به چه میزان است. بااین‌وجود اگر می‌خواهید از وجود این مشکل خاطرجمع شوید، خودروی خود را یک جای خلوت برده و با سرعت بالا رانندگی کنید، در این مواقع معمولاً خیلی راحت می‌توانید مشکل را تشخیص دهید.

دلایل گاز خوردن خودرو و بالارفتن دور موتور
دلایل گاز خوردن خودرو و بالارفتن دور موتور

دلایل گاز خوردن خودرو و بالارفتن دور موتور خودرو

دلایل گاز خوردن خودرو و بالارفتن دور موتور خودرو می‌تواند این ۹ مورد باشد:

۱. مشکلات مرتبط با پدال گاز

۲. وجود مشکلاتی در سیستم‌های کنترل الکترونیکی

۳. خرابی انژکتور

۴. وجود نشتی در سیستم سوخت‌رسانی و هوارسانی

۵. خرابی سنسور دور موتور خودرو

۶. خرابی استپر و بالارفتن دور موتور خودرو

۷. خرابی سنسور سوپاپ گاز خودرو

۸. خرابی سنسور مپ و بالارفتن دور موتور ماشین

۹. مشکلات مربوط به عملکرد ای سی یو (ECU) خودرو

که در ادامه به‌صورت مبسوط به تشریح هر یک از این دلایل خواهیم پرداخت.

۱. مشکلات مرتبط با پدال گاز

بعضی اوقات ممکن است به دلیل تنظیم نبودن پدال گاز، واردآمدن فشار به پدال و گیرکردن آن، خودرو اصطلاحاً گاز بخورد. بهتر است در این مواقع، ابتدا سیم گاز، پدال گاز و اطراف آن را مورد بررسی قرار دهید و در صورت دیدن مشکل در این سیستم، دراسرع‌وقت به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

۲. وجود مشکلاتی در سیستم‌های کنترل الکترونیکی

اگر فیوز سیستم کنترل برق خودرو خراب شده باشد، متوجه می‌شوید که خودرو گاز خورده و دور موتور بالا می‌رود، و در نتیجه همین موضوع باعث خارج‌شدن کنترل خودرو از دست راننده می‌شود. در این مواقع احتمالاً با تعویض فیوز برق خودرو، این مشکل حل خواهد شد.

۳. خرابی انژکتور

خرابی انژکتور نیز یکی از دلایل بالارفتن دور موتور یا گاز خوردن آن است. انژکتور در قسمت ابتدایی سیلندر خودروهای انژکتوری تعبیه شده است. اگر این سیستم خراب شود، مقدار سوخت ورودی به محفظه احتراق خراب می‌شود و ترکیب آن بر هم می‌خورد. درصورتی‌که ترکیب زمان و میزان بنزین ورودی به موتور به هم بخورد، دور موتور بالا رفته و خودرو گاز می‌خورد. یکی دیگر از علائم خرابی انژکتور خودرو، افزایش مصرف سوخت خودرو است که عملکرد خودرو را نیز دچار مشکل می‌کند. برای حل این مشکل در وهله اول لازم نیست به تعمیر اساسی دست بزنید، بلکه می‌توانید انژکتور را با کمک مایع تمیزکننده انژکتور پاک‌سازی کنید. اما اگر با این کار نیز مشکل رفع نشد، باید سوزن انژکتور تعویض شود تا مشکل دور موتور بالا و گاز خوردن حل شود.

۴. وجود نشتی در سیستم سوخت‌رسانی و هوارسانی

اگر شلنگ‌های هوا و سوخت خودرو دچار مشکل شوند، به‌احتمال زیاد دور موتور افزایش شدید خواهد داشت. اگر سوخت و هوای کافی به محفظه احتراق نرسید، تناسب و ترکیب این دو به‌هم‌خورده و دور موتور افزایش شدیدی خواهد داشت. در این مواقع متوجه می‌شوید که خودرو در حال گاز خوردن است. نشتی شلنگ و رسانای هوا و سوخت در بخش‌های مختلفی ممکن است رخ دهد و به همین دلیل، برای پیداکردن محل نشتی احتمالاً باید به سراغ یک مکانیک حرفه‌ای بروید. پس از آن مشکل پیدا شده و قطعه خراب جایگزین خواهد شد.

۵. خرابی سنسور دور موتور خودرو

اگر سنسور دور موتور خودرو دچار مشکل شده باشد، اطلاعات غلط و نامربوطی را به ای سی یو خودرو می‌فرستد و به همین دلیل ای سی یو نیز، دستورات اشتباهی برای تنظیم دور موتور ارسال می‌کند. در نتیجه این فرایندها، خودرو اصطلاحاً گاز می‌خورد. در این‌گونه مواقع باید سنسور دور موتور را تعویض کنید تا مشکل گاز خوردن حل شود.

۶. خرابی استپر و بالارفتن دور موتور خودرو

استپر موتور که سوپاپ کنترل هوا نیز نامیده می‌شود، دور موتور را در حالت درجا و ایستا تنظیم می‌کند. اگر انژکتورهای سوخت آلوده شده و یا کربن روی سطح آن جمع شده باشد، فیلترهای هوا نیز احتمالاً کثیف شده و شمع‌های خودرو خراب خواهند شد. در نتیجه این اتفاقات، به‌احتمال زیاد سوپاپ کنترل هوا یا همان استپر خراب خواهد شد. بعضی اوقات می‌توانید با تمیزکردن استپر، این مشکل را برطرف کنید؛ اما اگر با این کار نیز مشکل حل نشد، مجبور به تعویض این قطعه خواهید شد.

۷. خرابی سنسور سوپاپ گاز خودرو

درصورتی‌که سوپاپ گاز خودرو خراب شده باشد، میزان هوای ورودی به موتور دچار اختلال می‌شود؛ بنابراین یکی از علت‌های بالابودن دور موتور خودرو در حالت خلاص، خرابی سوپاپ گاز خودرو است. سوپاپ گاز ممکن است به دلایل مختلفی خراب شود، از جمله خرابی پولکی سوپاپ گاز، نوسانات برقی، مشکلات سیم‌کشی خودرو و در نهایت آسیب‌دیدن اورینگی سوپاپ گاز. برای تشخیص این مشکلات و یافتن علت اصلی، باید حتماً از دستگاه دیاگ استفاده کرده و به یک مکانیک حرفه‌ای مراجعه کنید.

۸. خرابی سنسور مپ و بالارفتن دور موتور ماشین

اگر سنسور فشار منیفولد هوا یا همان شیر کنترل هوا خراب شده باشد، کربن موجود در منیفولد زیاد می‌شود و در نهایت باز و بسته‌شدن سوپاپ هوا با مشکل مواجه می‌شود. این مسئله نیز می‌تواند باعث اختلال در کنترل دور موتور خودرو شود.

۹. مشکلات مربوط به عملکرد ای سی یو (ECU) خودرو

سیستم ای سی یو یا کامپیوتر خودرو اطلاعات راجع به کنترل‌گرهای ماشین را به راننده نشان می‌دهد و او را از مشکلات خودرو آگاه می‌سازد. مضاف بر این، اطلاعاتی را به قسمت‌ها و قطعات مختلف خودرو مانند سوپاپ گاز، انژکتور، سنسور تنظیم سوخت، سنسور دور موتور و غیره ارسال کرده و فعالیت آنها را تنظیم می‌کند. اگر ای سی یو خراب شده باشد، تمام اطلاعات به شکل غلطی ارسال شده و عملاً کنترل خودرو از دسترس خارج می‌شود. یکی از نشانه‌های خرابی ای سی یو، بالارفتن دور موتور یا گاز خوردن آن است. اگر این مسئله مربوط به ای سی یو باشد، با دستگاه دیاگ می‌توانید مشکل را بررسی و پیدا کنید. معمولاً این مشکل را می‌‌توان با کمک پروگرام‌ها برطرف کرد.

کلام آخر

بالارفتن دور موتور یا گاز خوردن خودرو می‌تواند مشکلات جانی و مالی زیادی را در پی داشته باشد. به همین دلیل در صورت مواجهه با چنین مشکلی بهتر است دراسرع‌وقت آن را برطرف کنید. ما در این مقاله از مجله رینگو به بررسی دلایل بالارفتن دور موتور خودرو و گاز خوردن آن پرداختیم که به شما در تشخیص به‌موقع مشکل خودرو کمک زیادی می‌کند. امیدواریم مطالعه این نوشته برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا