مشخصات فنی خودرو

روغن جعبه انتقال: هر چند وقت یکبار باید آن را تعویض کنید

وسایل نقلیه موتوری برای عملکرد صحیح به مایعات مختلف متکی هستند، اگرچه مردم تصور می کنند که این فقط برای قطعات موجود در قسمت موتور است. خودروهای چهار چرخ متحرک و خودروهای مشابه نیز برای جعبه انتقال خود به روغن متکی هستند که نقش مهمی در عملکرد آنها دارد.

روغن جعبه ترانسفر در هر 50000 کیلومتر رانندگی نیاز به تعویض دارد، اما اگر وسیله نقلیه مرتباً بارهای سنگین را حمل می کند یا بکسل می کند، باید این کار را بیشتر انجام دهید. اگر کیس انتقال نشتی داشته باشد، بررسی سیال ضروری است، زیرا ممکن است آلوده باشد یا به اندازه کافی باقی نمانده باشد.

این راهنما نحوه عملکرد جعبه انتقال، چرایی نیاز به روغن جعبه انتقال و اگر روغن آلوده یا در سطوح پایین باشد، به شما توضیح می دهد.

از ما بخرید

پرونده انتقال چیست؟

بهترین راه برای پاسخ به این موضوع این است که از ابتدا شروع کنید  درک اینکه پرونده انتقال چیست و چگونه کار می کند.

جعبه انتقال به اندازه موتور یا گیربکس برای رانندگان رایج نیست، زیرا یک جزء پیشرانه است که در خودروهای 4×4 و AWD یافت می شود.

جعبه انتقال یک هدف بسیار خاص دارد و آن انتقال نیرو از گیربکس خودرو به محورهای جلو و عقب آن از طریق محور محرک است.

همانطور که می توانید تصور کنید، جعبه انتقال دارای چندین قطعه فلزی متحرک در داخل است که باعث ایجاد اصطکاک و گرما می شود.

به همین دلیل، برای اطمینان از عملکرد صحیح و مفید بودن قطعه برای مدت طولانی، به روغن جعبه انتقال نیاز دارد.

چه نوع روغنی در جعبه انتقال می رود؟

جعبه‌های انتقال معمولاً به روغن دنده یا مایع گیربکس اتوماتیک (ATF) متکی هستند، اما برخی از ساخت‌ها و مدل‌ها به روان‌کننده‌های تخصصی بستگی دارند.

اگر می‌پرسید خودروی شما به چه نوع روغنی نیاز دارد، اولین مرجع شما باید دفترچه راهنمای خودرو باشد. آن سند انواع روغن هایی را که باید برای نتایج مطلوب استفاده کنید، مشخص می کند.

برخی از خودروسازان نیز محصولاتی را متناسب با مدل خودروی خود تولید می کنند. به عنوان مثال، می توانید روغن جعبه انتقال هایلوکس ساخت تویوتا را پیدا کنید.

صرف نظر از نوع روغن جعبه انتقال وسیله نقلیه شما یا برندی که آن را خریداری می کنید، همه آنها اهداف مشابهی دارند.

توابع روغن کیس انتقال

این مایع فراهم می کند:

روغن کاری: اول و مهمتر از همه، روغن جعبه انتقال بسیاری از قطعات متحرک داخل کیس انتقال را روان می کند. به عبارت دیگر، روغن اصطکاک را کاهش می دهد و تضمین می کند که همه اجزا می توانند بدون آسیب رساندن به یکدیگر حرکت کنند.

جلوگیری از گرمای بیش از حد: روغن جعبه انتقال مانند سایر مایعات خودرو از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. گرما را از چرخ دنده های متحرک جذب می کند و به آنها کمک می کند تا در دمای کارکرد ایمن باقی بمانند. در کاربردهای سنگین، خنک کننده روغن جعبه انتقال نیز ممکن است در ارائه خنک کننده اضافی نقش داشته باشد.

حداکثر طول عمر: به طور کلی، روغن جعبه انتقال طول عمر چرخ دنده های داخل کیس را به حداکثر می رساند. بیشتر آن از خاصیت روان کنندگی و جذب حرارت روغن ناشی می شود. علاوه بر این، از خوردگی نیز جلوگیری می کند و سایش و پارگی عمومی را به تاخیر می اندازد.

همانطور که می بینید، روغن جعبه ترانسفر یک عنصر حیاتی در هر خودرویی با جعبه انتقال است. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که آن وسایل نقلیه مکرراً بارهای سنگین را جابجا می‌کنند یا محموله‌های سنگین را یدک‌کش می‌کنند و فشار بیشتری بر جعبه‌های انتقال آنها وارد می‌کنند.

به همین دلیل تعویض روغن جعبه انتقال باید بخشی از تعمیر و نگهداری منظم خودرو باشد.

چند وقت یکبار باید روغن جعبه ترانسفر را تعویض کنید؟

به عنوان یک قاعده، پس از طی مسافت 50000 کیلومتری باید روغن جعبه انتقال خود را تعویض کنید.

این فرآیند ساده و شبیه به جایگزینی مایعات دیگر است. ابتدا باید مایع را با برداشتن پلاگین تخلیه تخلیه کنید. پس از اتمام کار، دوشاخه تخلیه را تعویض کرده و دوشاخه پرکننده را بردارید تا بتوانید شروع به ریختن روغن کیسه انتقال تازه کنید.

به یاد داشته باشید: 50000 کیلومتر فقط یک رقم است. در شرایط زیر باید روغن جعبه انتقال را بیشتر تعویض کنید:

استفاده سنگین: برخی از موارد انتقال، استفاده تهاجمی‌تری نسبت به سایرین دارند. اگر مرتباً بارهای سنگین را یدک می‌کشید یا حمل می‌کنید، بهتر است وضعیت روغن جعبه انتقال خود را بیشتر بررسی کنید، شاید حتی در مسافت 25000 کیلومتری.

نشت روغن جعبه ترانسفر: مانند هر سیال دیگری، روغن جعبه ترانسفر نیز ممکن است نشت کند. قبل از شارژ کردن یا تعویض روغن جعبه انتقال، باید علت اصلی نشتی را برطرف کنید. برخی از نشتی ها می توانند روغن را آلوده کنند، و اگر/وقتی این اتفاق افتاد، باید همه چیز را تخلیه کرده و دوباره آن را با روغن تازه پر کنید.

مراقبت از تعویض روغن جعبه ترانسفر برای اطمینان از اینکه همه چیز تا زمانی که ممکن است به درستی کار می کند بسیار مهم است. تغییر مایع ممکن است مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما به طور قابل توجهی بر شرایط و طول عمر جعبه انتقال شما تأثیر می گذارد.

چگونه بفهمم که کیس انتقال من به مایع نیاز دارد؟

جعبه ترانسفر و روغن آن از دید معمولی شما خارج است. شما باید بر روی علائم و نشانه ها تکیه کنید تا بفهمید که چه زمانی ممکن است مورد نیاز به پر کردن یا تغییر مایع داشته باشد.

وقتی می‌دانید کیس انتقال شما به مایع نیاز دارد:

نشتی: همیشه حواستان به گودال‌ها و علائم روی زمین در زیر جایی که پارک می‌کنید باشید. این علائم معمولاً نشان می دهد که شما در داخل هواپیما نشتی دارید، به طور بالقوه در مورد انتقال. پس از رفع نشتی، باید مایع از دست رفته را پر کنید یا در صورت آلودگی روغن را تعویض کنید.

تعویض دنده خشن: مایع جعبه انتقال ناکافی می تواند باعث مشکلات انتقال شود. به طور معمول، این به معنای مشکل در تعویض دنده یا خارج شدن غیرمنتظره از حالت چهار چرخ متحرک است.

صداهای بلند: بدون مایع کافی، قطعات متحرک روغن کاری نمی شوند و باعث ایجاد صداهای بلند مستقیماً از جعبه انتقال می شود.

مشکلات عملکرد: جعبه انتقال قدرت را انتقال می دهد، بنابراین کمبود مایع می تواند باعث از کار افتادن آن شود و منجر به مشکلات عملکرد سیستم چهار چرخ متحرک شود.

هنگامی که متوجه یک یا چند مورد از این علائم شدید، باید فوراً خودرو را بررسی کنید. اما، دوباره، احتمال قابل توجهی وجود دارد که علت اصلی در پرونده انتقال شما باشد.

نتیجه گیری

وقتی صحبت از تغییر مایعات به میان می آید، بیشتر افراد روی اجزای محفظه موتور که به روغن یا روان کننده نیاز دارند تمرکز می کنند. اما خودروهای چهار چرخ متحرک و چهار چرخ متحرک نیز برای جعبه های انتقال خود به روغن نیاز دارند.

اگر وسیله نقلیه شما مرتباً بارهای سنگینی را حمل می کند یا نشتی در جعبه انتقال وجود دارد، باید روغن جعبه انتقال خود را هر 50000 کیلومتر یا زودتر تعویض کنید.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا