خودرو

لاستیک ران فلت (Runflat) چیست؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که رانندگان ممکن است در حین رانندگی با آن مواجه شوند، پنچری ناگهانی یا ترکیدگی لاستیک ماشین است. این دغدغه به ویژه برای افرادی که مسافت‌های طولانی جاده‌ای را با ماشین خود طی می‌کنند بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. به همین دلیل است که سازندگان قطعات خودرو همواره به دنبال استفاده از تکنولوژی‌هایی برای کاهش ریسک این موارد هستند. در حقیقت هرچه لاستیک ماشین کیفیت بالاتر و تکنولوژی پیشرفته‌تری داشته باشد، می‌توان بیشتر روی سلامت و کارآمد بودن آن حساب باز کرد و از دغدغه‌هایی مانند از دست رفتن ناگهانی لاستیک در امان بود. یکی از اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته، ساخت لاستیک ران فلت است. این لاستیک قابلیت‌هایی دارد که شما را از اتفاقاتی مانند ترکیدگی لاستیک در امان نگه می‌دارند و  به شما کمک می‌کند تا در صورت اتفاقات ناگهانی، مسافتی را بدون دغدغه و خطر سپری کنید. در ادامه این مطلب از رینگو همه چیز را درباره لاستیک ران فلت بخوانید و از نحوه عملکرد، مزایا و معایب آن آگاه شوید.

لاستیک ران فلت؛ لاستیک بدون پنچری

اگر از طرفداران برندهای برتر خودروسازی باشید و از جزییات ویژگی‌های خودروها مطلع باشید، ممکن است نام لاستیک ران فلت را در لیست جزییات ویژگی‌های بعضی از ماشین‌ها دیده باشید. این لاستیک همانطور که از نامش پیدا است، می‌تواند بدون وجود هوا در محفظه تایر، مدتی زمان زیادی را در مسافتی قابل توجه حرکت کند. در فرآیند حرکت با توجه به تکنولوژی به کار رفته در تایرهای Runflat، آسیبی به خودرو نخواهد رسید و به‌علاوه سلامت سرنشینان نیز حفظ خواهد شد.

لاستیک ران فلت که در اصطلاح فارسی به آن لاستیک پنچررو نیز می‌گویند، بعد از مراحل تحقیقاتی بسیار در سال ۲۰۰۰ عرضه شد. در حال حاضر تعداد زیادی از برندهای مطرح خودروسازی در ساختار ماشین‌های تولیدی خود از این نوع تایرها استفاده می‌کنند.

خودروهای تولیدی کدام برند لاستیک ران فلت دارند؟

تایر ران فلت نوعی از لاستیک‌ها هستند که به هدف افزایش کیفیت سواری خودرو و حل دغدغه رانندگان طراحی و به بازار عرضه شدند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها در خودروهای گران قیمت، به عنوان یک امکان ویژه در نظر گرفته شد.

برترین برندهایی که در طول 20 سال گذشته خودروهایی با این نوع از لاستیک تولید کرده‌اند شامل لکسوس و تویوتا هستند. البته خودروهای تولیدی تویوتا که تایر ران فلت دارند را می‌توانید در تیپ‌های کوپه و سندان ببینید.

تایر Runflat
تایر Runflat

اما در میان همه برندها، مطرح‌ترین شرکت خودروسازی که از تایر ران فلت استفاده می‌کند، BMW است. این برند محبوب و لوکس را می‌توان پرچمدار خودروهایی با تایر ران فلت در صنعت خودروسازی نامید.

تفاوت ساختار و عملکرد لاستیک ران فلت با لاستیک معمولی

لاستیک‌های معمولی در حقیقت تایرهایی هستند که درون محفظه آن‌ها از هوا پرشده است. این محفظه می‌تواند با ورود یک شی تیز یا بر اثر تغییرات دمایی آب و هوا در شرایط بحرانی دچار آسیب شود. در نتیجه ممکن است خطر ترکیدگی لاستیک وجود داشته باشد. از آنجایی که وزن خودرو روی تایرها است،‌ ترکیدگی آن‌ها در زمان حرکت خطرات زیادی را به دنبال دارد.

اما لاستیک‌های ران فلت ساختاری متفاوت دارند. در این لاستیک‌ها محفظه تایر با یک لایه پلیمری پوشیده شده است. این لایه باعث می‌شود که حتی با وجود آسیب، امکان خروج هوا از تایر وجود نداشته باشد و در صورت بروز این اتفاق نیز لاستیک با عملکرد خاص خود می‌تواند وزن خودرو را تا حد زیادی تحمل کند.

ساختار و عملکرد لاستیک ران فلت
ساختار و عملکرد لاستیک ران فلت

برای تشخیص تایر ران فلت از تایر معمولی کافی است به علامت RFT درج شده روی تایر توجه کنید. همچنین شکل عاج روی تایر در لاستیک‌های ران فلت ضخیم‌تر از لاستیک‌های معمولی است.

انواع لاستیک ران فلت

تایرهای ران فلت بعد از ارائه به بازار و تکمیل فرآیند آزمایش، در دو نوع به مصرف‌کنندگان عرضه شده‌اند:

تایر ران فلت با تکیه‌گاه داخلی

تایر ران فلت با تکیه‌گاه داخلی،‌ ساختاری متراکم و قدرتمند دارد. دیواره‌های جانبی تایرها در این نوع لاستیک بسیار ضخیم و مقاوم هستند و در حاشیه آن‌ها کابل‌هایی مقاوم به حرارت وجود دارند. این ساختار پیچیده و متراکم باعث شده تا در شرایط سخت آب و هوایی و بحران‌های جاده‌ای،‌ خطر ترکیدگی ناگهانی لاستیک وجود نداشته باشد.

لاستیک ران فلت
لاستیک ران فلت

همچنین در صورت کاهش باد لاستیک‌ها، دیواره ضخیم این نوع تایر می‌تواند با تحمل وزن خودرو به شما در ادامه دادن مسیر اطمینان خاطر دهد.

تایر ران فلت با تکیه‌گاه کمکی

در این مدل از تایرها سراسر لایه‌های داخلی تایر با یک نوع حلقه لاستیکی سخت و مقاوم که همان تکیه‌گاه داخلی هستند حفاظت شده است. این حلقه مستحکم و مقاوم باعث می‌شود تا لاستیک‌ها بتوانند برای مدتی وزن خودرو را بدون کمک بادهای تایر تحمل کنند و درنتیجه با کاهش باد تایر، خطر ترکیدگی لاستیک در هنگام حرکت به‌ویژه در شرایط بحرانی اقلیمی به وجود نخواهد آمد.

آشنایی با مزیت‌های لاستیک ران فلت

به طور کلی استفاده از تکنولوژی‌های جدید در صنعت خودرو و اضافه کردن امکانات متنوع یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مزایا برای خودروسازان به حساب می‌آید. لاستیک ران فلت نیز با کمک فناوری‌‌های جدید توانسته برای مصرف‌کنندگان مزیت‌هایی قابل توجه داشته باشد.

این مزیت‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • مهم‌ترین آورده تایرهای ران فلت، این است که در هنگام بروز حادثه در میانه مسیر توقفی برای امداد ندارید و خطراتی مانند عدم تعادل در رانندگی به دلیل پنچری را تجربه نخواهید کرد. تکنولوژی ران فلت به شما کمک می‌کند تا مسیری قابل توجه تا اولین تعمیرگاه را طی کنید.
  • وقتی پای پنچری درمیان نباشد، لاستیک زاپاس نیز کارایی خود را از دست می‌دهد. بنابراین باوجود تایر ران فلت نیازی به حمل زاپاس ندارید. در نتیجه هزینه کم‌تری متوجه شماست، وزن کم‌تری را حمل می‌کنید و به علاوه فضای صندوق عقب خودرو نیز بازتر خواهد بود.
  • درصورت عبور از جاده‌هایی با ساختار غیراستاندارد (مثلا جاده خاکی و پر از گودال) نگرانی برای سوراخ شن تایر یا آسیب رسیدن به آن را ندارید.
  • در صورت کاهش باد لاستیک، لاستیک ران فلت با ساختار خود وزن خودرو را تحمل می‌کند. بنابراین تعادل ماشین به سادگی حفظ خواهد شد
  • عاج‌های روی تایر ران فلت و ساختار ضخیم آن باعث می‌شود تا در موقعیت‌هایی مانند پیچ‌های تند، کنترل بهتری روی ماشین داشته باشید.
مزیت‌های لاستیک ران فلت
مزیت‌های لاستیک ران فلت

معایب تایر Runflat که قبل از خرید باید بدانید

استفاده از تکنولوژی در تایرها توانست یک امکان جدید را برای رفع دغدغه رانندگان فراهم کند. اما تایرهای ران فلت با وجود مزیت، مشکلاتی نیز به همراه دارند. بنابراین اگر قصد خرید این نوع تایر را دارید باید این موارد را نیز بدانید:

  • باتوجه به ساختار خاص تایر ران فلت،‌ این نوع لاستیک‌ها بسیار زودتر از لاستیک‌های معمولی فرسوده می‌شوند. برای مثال اگر عمر مفید یک لاستیک معمولی ۶۰ هزار کیلومتر باشد، لاستیک فلت بعد از حدود ۵۳ هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد.
  • هزینه تعویض و تعمیر این مدل از لاستیک‌ها در مقایسه لاستیک‌های معمولی بسیار بالا است.
  • از آنجایی که میزان توزیع این مدل از تایرها به اندازه لاستیک‌های معمولی نیست، برای تعویض آن‌ها مراکز زیادی وجود ندارد و دسترسی به آن‌ها دشوار خواهد بود.
  • این نوع تایرها در مسیرهای مرطوب و راه‌های خیس کارایی کم‌تری دارند.

تصمیم‌گیری برای خرید بهترین لاستیک ماشین

لاستیک‌های ران فلت به دلیل فرسایش سریع‌تر، برای رانندگی در شهرهای شلوغ و در ترافیک چندان مناسب نیستند و به دلیل هزینه بالا ممکن است انتخاب چندان مناسبی برای شهرنشینی نباشند. بنابراین اگر کم‌تر در مسیرهای جاده‌ای تردد دارید، به جای لاستیک ران فلت از لاستیک‌های معمولی با کیفیت بالا استفاده کنید و تلاش کنید تا روش‌های نگهداری صحیح لاستیک خودرو را برای عمر بیشتر آن اجرا کنید.

ما در فروشگاه رینگو در کنار شما هستیم تا بهترین انتخاب را برای خودروی خود داشته باشید. فراموش نکنید که خرید لاستیک با کیفیت بالا و مطمئن می‌تواند بهترین تضمین برای سلامت خودرو شما و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در حین رانندگی باشد.

مشاوران ما در رینگو به شما برای انتخاب بهترین تایر کمک خواهند کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا