مشخصات فنی خودرو

10 علامتی که ممکن است گیربکس خراب باشد

برخی از مزایایی که سایر رانندگان از آن بهره مند نیستند، در صورت رانندگی با خودرویی با گیربکس دستی برای شما در دسترس است. برای شروع، می توانید رانندگی خود را تا حدی مدیریت کنید که با کسانی که از گیربکس اتوماتیک استفاده می کنند بی نظیر باشد. ممکن است این را ندانید، اما گیربکس‌های دستی که به درستی نگهداری می‌شوند، نسبت به گیربکس‌های اتوماتیک، در طول عمر خود به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند و بین سرویس‌ها دوام بیشتری دارند.

حفظ کنترل بر هزینه های تعمیر گیربکس دستی نیز مستلزم دانستن اینکه چه زمانی باید یک مکانیک تعمیر گیربکس خبره گیربکس شما را بررسی کند. این به دلیل این واقعیت است که مشکلات انتقال می تواند به سرعت بدتر شود. بنابراین، رسیدگی به یک مشکل به محض شناسایی، بسیار مهم است و توجه به این مشکلات ضروری است.

آیا می دانستید که در مقایسه با سایر قطعات مکانیکی، گیربکس شما در طول عمر ماشین شما سریعتر فرسوده می شود؟ موتور یک ماشین تنها یک جزء است. دیگری انتقال است. برای چرخاندن چرخ‌های خودرو در نسبت‌های مختلف دنده بر اساس سرعت و بار، گیربکس باید گشتاور موتور را به قدرت مفید تبدیل کند. اما هیچ مالک خودرویی نمی خواهد مشکلات انتقال را تحمل کند. در واقع، بسیاری از رانندگان ترجیح می‌دهند نشانه‌های یک گیربکس خراب یا به سرعت در حال خراب شدن را ندانند. این نشان می دهد که چرا گیربکس شاید نادیده گرفته شده ترین، سوء تفاهم شده ترین و اصلی ترین جزء خودرو باشد.

هیچ کس دوست ندارد حتی دشمنان خود را از دردسر یا هزینه های بازسازی، تعمیر گیربکس یا بدتر از آن، تعویض گیربکس رنج دهد. با این حال، اجتناب از موضوع، مشکلات انتقال را متوقف نخواهد کرد. با این حال، می‌توانید با آگاهی از نشانه‌های گیربکس معیوب قبل از ظاهر شدن، عمر گیربکس خود را افزایش دهید و در هزینه صرفه‌جویی کنید. تعمیر و نگهداری منظم خودرو و بازرسی سریع هنگامی که چیز عجیبی کشف می شود اغلب می تواند باعث صرفه جویی در تعمیرات پرهزینه شود. به عنوان مثال، یک بلوک یا سنسور برقی را می توان برای بخش کوچکی از هزینه بازسازی یا جایگزینی کامل گیربکس در آینده جایگزین کرد.

  1. عدم پاسخگویی

مشکل گیربکس زمانی آشکار می شود که خودرو تردید کند یا از تعویض دنده مناسب امتناع کند. ممکن است برقی، هیدرولیکی یا مکانیکی قادر به تعویض دنده نباشد. گاهی اوقات، مخصوصاً در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک، ممکن است در هنگام تعویض از درایو به پارک قبل از اینکه دنده به درستی درگیر شود، این یک تاخیر احساس شود. هنگامی که یک وسیله نقلیه دارای گیربکس دستی است، عدم واکنش اغلب به صورت عدم تطابق بین دورهای دور موتور و سرعت واقعی خودرو ظاهر می شود. در این مثال، به نظر می رسد شتاب پیش بینی شده خودرو به میزان قابل توجهی کمتر از آن چیزی است که صدای موتور نشان می دهد. برخی از افراد به این “لغزش” در انتقال می گویند.

  1. صداهای عجیب

صداهای مختلفی توسط برندها و مدل های مختلف خودروها ایجاد می شود. هنگام انتخاب اینکه آیا توجه خاصی به صدای خاصی داشته باشید یا نه، دو عامل زیر را در نظر بگیرید: آیا قبلاً چنین چیزی را شنیده اید؟ اگر سر و صدا به خصوص عجیب است، باید خودروی خود را توسط گاراژ محلی یا مکانیک گیربکس معتبر بررسی کنید. آیا سر و صدا وزوز، ناله، زمزمه کردن، یا به هر طریقی به صدا در می آید؟ اینها اصطلاحاتی هستند که معمولاً صداهای مربوط به خرابی انتقال را مشخص می کنند. در یک گیربکس که صدها قطعه دارد، یک یاتاقان یا حتی یک بدنه فرسوده می تواند صدای ناخوشایندی ایجاد کند. متأسفانه، این صداها بیشتر از اینکه صرفاً آزاردهنده باشند، آسیب وارد می کنند. آنها در نهایت منجر به شکست انتقال می شوند. تمایز بین صداهای مخصوص گیربکس اتوماتیک و دستی مهم است. گیربکس‌های خودکاری که عملکرد نادرست دارند، اغلب صداهای زمزمه، وزوز یا ناله ایجاد می‌کنند. گیربکس‌های دستی صداهای مکانیکی ناپسندتری تولید می‌کنند، مانند به هم خوردن. برخی از این صداها می تواند ناشی از شفت محرک، دیفرانسیل، موتور، سیستم اگزوز، یاتاقان چرخ یا حتی شفت محرک باشد. در این مرحله تشخیص دقیق صدا بسیار مهم است.

  1. نشت مایع

نشت مایع قابل توجه است و به راحتی قابل تشخیص است. گیربکس با مایع گیربکس اتوماتیک (ATF) زنده نگه داشته می شود. ATF قسمت های متحرک گیربکس را روغن کاری می کند تا اصطکاک را کاهش دهد و گرمای بیش از حد را متوقف کند. علاوه بر این، به عنوان یک مایع هیدرولیک برای فعال کردن دنده عمل می کند. اگر ATF نشت کند، گیربکس با مایع ناکافی کار می کند و احتمال گرم شدن بیش از حد را افزایش می دهد. سریعترین روش برای از کار افتادن یک انتقال در این شرایط است. به محض اینکه متوجه یک گودال مایع قرمز رنگ روشن در زیر آن شدید، ماشین خود را به گاراژ تعمیر خودرو ببرید. توجه داشته باشید که اگر مایع نشت کند و قهوه ای تیره یا سیاه باشد و بوی سوختگی بدهد ممکن است سوخته باشد. اگر چنین است، خرابی داخلی موجود را نمی توان با یک فرآیند تعمیر یا نگهداری ساده برطرف کرد. با این حال، اگر واشر گیربکس آسیب دیده باشد، شستشوی برق گیربکس و تعمیر تابه/واشر معمولاً می تواند مشکل را حل کند.

از ما بخرید
  1. آسیاب کردن، تکان دادن

تکان خوردن و تکان دادن نشانه های قابل اعتمادی از مشکلات انتقال هستند. در خودروهای با گیربکس دستی، چرخ دنده یک علامت رایج است. خرابی گیربکس اتوماتیک اغلب با کندی در هنگام تغییر نسبت ها شروع می شود. ممکن است برخی از آن به عنوان “لغزش” نیز یاد کنند. ممکن است خودرو در نهایت در حین تعویض شروع به لرزیدن یا لرزش کند. دلایل جایگزین برای این علائم وجود دارد. بین دنده‌ها، پایه‌های موتور و گیربکس به دلیل تکان خوردن و تکان خوردن معروف هستند. بردن خودروی خود به یک متخصص تعمیر برای شناسایی مشکل واقعی، بهترین استراتژی برای تشخیص مشکل است. هر گونه تأخیر ممکن است منجر به آسیب بیشتر شود.

  1. بوی سوختن

همانطور که قبلاً اشاره شد، نشت مایع یک علامت خطرناک است. اگر نشتی همراه با بوی سوختن وجود نداشته باشد، سیال گیربکس شما احتمالاً در نتیجه لجن، تخریب اجزای فلزی و زباله های کلاچ بیش از حد گرم می شود. اگر مایع گیربکس شستشو یا تعویض نشده باشد، این یک نتیجه معمولی در خودروهایی با بیش از 100000 مایل است. چگونه می توانید بوی مایع انتقال سوخته را حس کنید؟ ATF هنگام سوختن رایحه‌ای تند متمایز متصاعد می‌کند که بیشتر شبیه بوی سوختن لاستیک است تا روغن سوختن. حتی اگر مایع گیربکس تا حد زیادی گرم شود، ممکن است دود را مشاهده کنید. هنگامی که سیال بسوزد، دیگر قادر به کنترل گرما، روغن کاری قطعات متحرک و حرکت هیدرولیکی دنده ها نیست.

  1. در دنده جا نخواهد رفت

ممکن است موقعیت وحشتناکی را تجربه کرده باشید که نمی توانید حرکت کنید هنگام نشستن در یک ماشین ثابت با موتور روشن. دنده های گیربکس شما درگیر نمی شوند. ماشین‌ها دور شما می‌چرخند، بوق می‌زنند، و مایل‌ها ترافیک متوقف می‌شود. هر راننده ای، صرف نظر از تجربه قبلی، می تواند سناریو را با حس وحشتناکی ترسناک تجسم کند. پس مشکل چیست؟ اگر ماشین شما دنده را تغییر ندهد، ممکن است چندین مشکل مقصر باشد. چند مشکل احتمالی عبارتند از نوع اشتباه مایع انتقال، موقعیت نادرست کابل تعویض دنده، مکانیک داخلی شکسته، فیلتر گرفتگی، اتصال کلاچ شکسته، شیر برقی خراب، سنسورها یا خرابی سیستم کامپیوتری.

  1. چراغ چک موتور

چراغ چک موتور روی خودروی شما در نظر گرفته شده است که علاوه بر مشکلات انتقال، به عنوان یک سیستم هشدار اولیه فوق العاده عمل کند. هرگز این نشانگر هشدار را نادیده نگیرید و تصور نکنید که بدون دلیل روشن است. چراغ سرویس روی داشبورد شما توسط حسگرهایی فعال می‌شود که به صورت استراتژیک در داخل ماشین شما قرار دارند و لرزش‌های کوچک و عجیبی را تشخیص می‌دهند که ممکن است در حین رانندگی متوجه آن نشوید. هنگامی که چراغ چک موتور روشن می شود، مهم است که ماشین خود را به یک گاراژ تعمیر ببرید که می توانید فوراً برای تشخیص دقیق به آن اعتماد کنید نه اینکه منتظر بمانید تا شروع به لرزیدن و ساییدن کند. در برخی شرایط، یک کد تشخیصی ممکن است نشان دهنده یک تعمیر متوسط ​​باشد که از یک تعمیر عمده و گران جلوگیری می کند. در موارد دیگر، کد تشخیصی به تکنسین هشدار می دهد که تعمیر اساسی مانند بازسازی یا تعویض گیربکس ضروری است.

  1. گیربکس پر سر و صدا در حالت خنثی

به صدایی که گیربکس شما در حالت خنثی ایجاد می کند، بسیار توجه کنید. اصلاً گیربکس شما می لرزد یا “برآمدگی” دارد؟ برخی صداها از جمله این صدا را می توان با افزودن یا تعویض مایع گیربکس اتوماتیک به راحتی برطرف کرد. اما در مواقع دیگر مشکل مهم تری وجود دارد و همانطور که بارها تاکید کرده ایم، ارسال خودروی شما به یک مرکز تخصصی تعمیر مطمئن ترین و مقرون به صرفه ترین انتخاب است.

  1. چرخ دنده ها لغزش

هر یک از علائم ذکر شده در بالا می تواند خطرناک باشد، اما لغزش دنده بدون شک یک تهدید ایمنی جدی برای رانندگان و عابران پیاده در مجاورت است. یک راننده اغلب مجبور است از ترمز محکم استفاده کند یا به سرعت شتاب بگیرد تا از یک سناریوی خطرناک جلوگیری کند. ایمنی سایر کاربران جاده توسط وسیله نقلیه ای که پاسخگو نیست، به طور غیرمنتظره تغییر می کند یا به حالت خنثی می رود، به طور جدی تهدید می شود. بردن خودروی خود به یک تعمیرکار باتجربه گیربکس فوراً برای بررسی آن برای ایمنی عموم مردم ضروری است. بسیاری از گیربکس‌های امروزی با تغییر حالت لنگ یا ایمن، راننده را از رانندگی بی‌احتیاطی در حالی که گیربکس آسیب دیده است، باز می‌دارند. سیستم کامپیوتری مشکل انتقال را در این شرایط شناسایی می کند و گیربکس به طور پیش فرض روی یک دنده خواهد بود. به عنوان یک اقدام ایمنی برای اینکه راننده بتواند ماشین را به تعمیر گیربکس نزدیک منتقل کند، خودرو بین نسبت‌ها تغییر نمی‌کند و فقط در یک دنده و اغلب دنده سوم کار می‌کند.

  1. کشیدن کلاچ

کلاچ کششی منحصراً توسط گیربکس‌های دستی مواجه می‌شود و تعویض دنده‌ها را بسیار دشوار و حتی غیرممکن می‌کند. هنگامی که پدال کلاچ فشرده می شود، دیسک کلاچ و فلایویل درگیر شدن خود را آزاد نمی کنند. یک گیربکس دستی نیز ممکن است گاهی اوقات از دنده خارج شود. این مشکلات اغلب با صداهای سایشی در هنگام تعویض دنده همراه است. تشخیص اشتباه گیربکس اغلب به دلیل درگیری هیدرولیک پدال کلاچ به کلاچ به چرخ فلایویل ایجاد می شود. بنابراین، سیلندرهای اصلی و برده باید بررسی شوند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا