مشخصات فنی خودرو

آپشن های معروف در خودرو ها کدامند؟

بدون شک رانندگی کردن با یک خودروی مجهز از نظر امکانات رفاهی و شرایط ایمنی دلچسب تر و لذت بخش تر است و تقریبا اکثر رانندگان به دنبال آن هستند، ممکن است بتوان تعدادی از آنها را روی خودروهای نصب کرد اما اکثر این آپشن‌ها مخصوص خودروهای لوکس هستند.

بعضی از این آپشن ها جهت افزودن بر زیبایی خودرو و تعدای جهت افزایش ایمنی خودرو کاربرد دارند که هر کدام از اهمیت خاصی برخوردارند، ممکن است همه ی  آن ها کاربردی و محبوب نباشند و برخی از آپشن ها مهم تر بوده و بیشتر مورد توجه قرار بگیرند و اصطلاحا به کار بیایند و برخی دیگر هم هیچ موقع مورد استفاده قرار نگیرند.

تجربه نشان داده است در میان ایرانیان خودرو های فول آپشن طرفداران زیادی دارد و طی این سال ها خریداران ایرانی تمایل بیشتری نسبت به خرید ماشین های وارداتی و پرزرق و برق چینی و کره ای و مجهز و آپشنال از خود نشاده داده اند. در این مقاله از رینگو قصد داریم 10 تا از بهترین و محبوب ترین آپشن های خودرو را به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید.

کروز کنترل (Cruise Control)

کروز کنترل سیستمی است که سرعت خودرو را به مقدار دلخواه ثابت نگه می‌دارد یعنی در زمان‌هایی که سرعت اتومبیل ثابت است، خودرو به طور اتوماتیک به حرکتش ادامه می‌دهد و لزومی ندارد که راننده وقت خود را صرف فشار دادن پدال گاز و دنده عوض‌کردن کند و در مسیرهای طولانی و یا بزرگراه ها و در سفر بدون خستگی رانندگی راحت‌تری را تجربه کند.

این سیستم کمک می‌کند خودرو بدون هیچ دخالتی به حرکتش ادامه دهد و درصورتی‌که راننده بخواهد سرعت را کم‌وزیاد کند، می‌تواند از دکمه‌های روی فرمان استفاده کند. این سیستم نیز همگام با سایر قسمت‌های خودرو پیشرفت‌های خوبی داشته است و علاوه بر تثبیت سرعت خودرو در سرعت‌های بالا، امکانات دیگری برای افزایش ایمنی خودرو به آن افزوده شده است که امنیت سرنشینان را بالا می‌برد.

یکی دیگر از قابلیت‌های خاص این سیستم این است که پیش از ورود به ترافیک به شما هشدار می‌دهد که سرعت خودروی خود را کنترل کنید و ترمز اضطراری‌ آن نیز به همین منظور تعبیه شده است.

می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آپشن محبوب و کاربردی مطلب کروز کنترل (Cruise Control) چیست؟ | آشنایی با نحوه عملکرد و وظیفه آن درمجله رینگو مطالعه کنید .

 سقف های متحرک | سانروف ، مونروف، پانوراما

سقف های متحرک از آپشن های محبوب و پرطرفدار بین رانندگان و همچنین سرنشینان است.

سانروف یک پنل فلزی یا معمولاً شیشه‌ای و پارچه ای است که فضای سقف خودرو را در بر می‌گیرد و با کنار زدن این پنل کشویی می توان از ورود هوای تازه و تابش نور به داخل کابین خودرو لذت برد، علاوه بر این استایل خاص و زیبایی به ماشین می دهد.

مونروف نوعی سانروف است. اما یک مونروف معمولاً دارای یک صفحه شیشه‌ای رنگی است که بسیار شبیه یک پنجره اضافی در بالای ماشین است.

سقف‌های پانوراما محبوب‌ترین نسخه‌‌ای هستند که به‌عنوان گزینه‌های موجود در خودروهای محبوب‌تر یا به‌عنوان یک ویژگی استاندارد برای بسیاری از خودروهای لوکس ارائه می‌شوند. سقف‌های پانوراما معمولاً دارای چندین پنل در سقف خودرو هستند که ثابت یا متحرک هستند و جنس پانوراما از شیشه سخت است تا در هنگام ضربه و تصادف آسیب نبیند.علاوه بر این، سقف‌های پانوراما بیشتر از مونروف‌های استاندارد باز می‌شوند و دارای یک سایبان جمع‌شونده هستند که می‌توانید از آن برای خنک نگه‌داشتن کابین در هنگام بسته‌شدن قسمت شیشه‌ای استفاده کنید.

سقف‌های پانوراما محبوب‌ترین آپشن در خودرو
سقف‌های پانوراما محبوب‌ترین آپشن در خودرو

مجله رینگو در مطلبی جداگانه مفصل به بررسی سقف های متحرک پرداخته است، مقاله ی تفاوت سانروف، مونروف و سقف پانوراما در چیست؟ از دست ندهید.

استارت بدون کلید یا همان kls

سیستم استارت بدون کلید یا کیلس استارتر(Keyless Starter)  یا همان کلید هوشمند در گروه تکنولوژی های امنیتی خودرو قرار می گیرد که در کنترل درب خودرو، استارت موتور، شیشه ها، درب صندوق عقب نقش مهمی ایفا می کند و این امکان را برای فرد فراهم می‌کند که بدون استفاده از سوئیچ، وارد خودرو شود و موتور آن را روشن کند.

با داشتن سوئیچ وقتی وارد محدوده مجاز(معمولاً 1 متر) کیلس استارتر بشوید، قفل در‌ها به صورت خودکار باز می‌شوند. برای روشن کردن موتور خودرو هم نیازی به سوییچ ندارید. با فشار دادن پدال ترمز و دکمه استارت به صورت همزمان خودرو روشن می‌شود. و با دور شدن از خودرو(فاصله بیش از یک متر) درها به صورت خودکار قفل می‌شوند ونگرانی راننده درفراموش کردن قفل خودرو و دزدیدن خودرو به طور کامل به صفر می رسد چرا که با بدون وجود سوئیچ نمی توان ماشین را روشن کرد و حرکت داد.

استارت بدون کلید
استارت بدون کلید

 پارک‌کردن اتوماتیک (Auto Park)

برای بعضی رانندگان پارک کردن دوبل دردسر و مشکل است، این آپشن فوق العاده کاربردی با استفاده از سنسورهای تعبیه شده و فرمول پارک تعریف شده خودروی شما را به راحتی پارک می کند فقط کافیست با موازی قرار دادن خودرو در کنار اتومبیل جلویی محل پارک مورد نظر اختیار پارک را به اتومبیل بسپارید، این سیستم با استفاده از سنسورهای تعبیه‌‌ شده در سپرهای جلو و عقب ماشین و همچنین یک کامپیوتر پردازش‌گر ، مواردی همچون طول و عرض جای پارک، فضای موجود برای مانورو جابجایی اتومبیل در فضای پارکینگ و نحوه قرار‌گیری آن در محل پارک را محاسبه می‌کند.

مکان‌یاب (GPS)

GPS این روزها تقریبا پرکاربردترین آپشن ماشین به حساب می آید و یکی از معروف ترین سامانه های استفاده شده برای خودرو است، یک دستگاه کوچک سیم‌کارت‌‌خور بسیار ضروری است که به صورت جداگانه بر روی ماشین نصب می‌شود ، کاربرد مکان یاب برای پیدا کردن کوتاه ترین مسیر و همچنین مسیر یابی درست و بدون ترافیک تا مقصد است و عملکرد آن به این صورت است که موقعیت مکانی خودرو را از طریق ماهواره‌ها دریافت و به صورت یک نفشه گرافیکی روی یک مانیتورخودرو به نمایش می گذارد.

مزایای دیگرردیاب خودرو این است که راننده می تواند در صورت سرقت خودرو با استفاده از تلفن همراه از موقعیت خودرو مطلع شود و مسیر حرکتی را دنبال کند و  همچنین امکان خاموش کردن اتومبیل از راه دور را به راننده می دهد.

در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد کاربردها و مزایای استفاده از GPS در خودرو داشته باشید، مقاله کاربرد GPS در خودرو درمجله رینگو را از دست ندهید.

گرمایش و سرمایش صندلی ها

سیستم گرم کن و سرد کن صندلی یکی دیگر از امکانات رفاهی و آپشن های کاربردی تعبیه شده در خودروهاست که راننده و سرنشین جلو می توانند دمای بدن شان را در فصل های مختلف سال و محیط بیرون، با استفاده از سامانه سرمایش و گرمایش تعبیه شده در صندلی تنظیم کنند. در ماشین های به روز تر علاوه بر صندلی های جلو این امکان نیز برای صندلی های عقب هم فراهم شده است.

اتولایت |  سنسور نور (Auto Light)

این سیستم هوشمند به واسطه سنسور های پیشرفته خود، چراغ های عقب و جلوی خودرو را هنگام کم شدن نور محیط به صورت خودکار روشن می کند و در زمانی که نور اطراف خودرو افزایش پیدا می کند چراغ ها را خاموش میکند ، بهترین کاربرد آن هنگامی است که از تونل تاریک خارج می شوید و چراغ ها به صورت خودکار خاموش می شوند، این آپشن این امکان را برای راننده فراهم می کند که حین رانندگی روزمره و مسافرت های جاده ای دیگر حواس خود را درگیر روشن و خاموش کردن چراغ ها نکند و با تمرکز بیشتری رانندگی کند.

جمع بندی

این روزها در دنیای خودرو های لوکس، آپشن های مدرن و در برخی موارد عجیب و جدید وجود دارند که ما در این مقاله سعی کردیم علاوه به معرفی کاربردی ترین و محبوب ترین آپشن ها خودرو به شرح عملکرد آن ها هرچند به طور مختصر بپردازیم.

به نظر شما چه آپشن های دیگری می توانند در این لیست قرار بگیرند خوشحال می شویم نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا