آموزشی

اسپویلر خودرو چیست و چند نوع وجود دارد؟

افرادی که هیچ ایده ای از اسپویلر خودرو ندارند، این لوازم جانبی را چیزی جز لوازم آرایشی نمی دانند. حقیقت این است که اسپویلرها مزایای عملکردی زیادی مانند هندلینگ بهبود یافته و افزایش بهره وری سوخت برای خودرو ارائه می دهند.

انواع مختلفی از اسپویلر خودرو وجود دارد، مانند اسپویلر پایه، لبه، اکتیو، جلو و سقف. هر یک از این انواع با “فاسد شدن” یا دستکاری هوای عبوری از ماشین کار می کند. این امر نیروی رو به پایین روی تایرهای خودرو را افزایش می دهد و کشش بیشتری را افزایش می دهد.

اسپویلرهای خودرو ارزش درک دارند، بنابراین این راهنما هر آنچه را که باید در مورد آنها بدانید را به شما آموزش می دهد. در پایان مقاله، نحوه عملکرد آنها و اطلاعات بیشتری در مورد هر نوع که می توانید انتخاب کنید، خواهید فهمید.

اسپویلر روی ماشین چه می کند؟

بیایید قبل از بررسی انواع مختلف اسپویلرهای خودرو و اینکه چگونه آنها با استفاده از طرح های مختلف به یک هدف دست می یابند، درک خود را در مورد آنچه که یک اسپویلر انجام می دهد، تازه کنیم.

اسپویلر خودرو هوا را خراب می کند تا کشش را کاهش دهد و کشش را افزایش دهد، بنابراین، آیرودینامیک، راندمان سوخت و عملکرد را بهبود می بخشد. نه تنها این، بلکه اسپویلرها نیز با شکل ها و رنگ های خود به زیبایی کلی خودرو می افزایند.

شما می توانید با بررسی راهنمای عمیقی که مدتی قبل ارسال کرده بودیم، درباره اسپویلرهای خودرو بیشتر بیاموزید.

در حال حاضر، اجازه دهید به چیزهای مهم تری که باید در مورد اسپویلر خودرو بدانید، برویم.

آیا اسپویلر سوخت بیشتری مصرف می کند؟

برخی سوء تفاهم ها در دنیای خودرو در مورد اسپویلرها و اثرات آن بر مصرف سوخت خودرو وجود دارد. پاسخ منفی است، اسپویلر باعث نمی شود خودروها سوخت بیشتری مصرف کنند.

برعکس، یک اسپویلر با هدایت جریان هوا در اطراف وسیله نقلیه در حین حرکت، مصرف سوخت خودرو را بسیار کارآمدتر می کند.

علاوه بر بهره وری سوخت بسیار بهبود یافته، مزایای دیگری نیز دارد، مانند پایدارتر کردن خودرو در هنگام ترمز، به ویژه در سرعت های بالا.

چند نوع اسپویلر وجود دارد؟

انواع مختلفی از اسپویلر وجود دارد و قوانین سخت و سریعی در مورد دسته بندی آنها وجود ندارد. با این حال، ما پنج نوع کلی را انتخاب کرده ایم که باید از آنها آگاه باشید، به خصوص اگر قصد خرید اسپویلر برای ماشین خود دارید.

در اینجا 5 نوع اسپویلر که باید در مورد آنها بدانید آورده شده است:

  1. اسپویلر پایه

اسپویلرهای پایه برخی از رایج ترین مواردی هستند که در اتومبیل ها پیدا می کنید. مانند اکثر اسپویلرهای دیگر، اینها در پشت ماشین شما قرار می گیرند و در بالای صندوق عقب یا صندوق عقب قرار می گیرند.

اسپویلرهای پایه از یک طرف صندوق عقب به سمت دیگر کشیده شده اند و پایه های نصب دارند که آنها را بالای چکمه نگه می دارد (از این رو به آن “پایه” می گویند).

با توجه به موقعیت آنها در عقب، اسپویلرهای پایه، هوای عبوری از پشت خودرو را تغییر می دهند و باعث می شوند که نیروی رو به پایین قوی تری روی چرخ های عقب ایجاد کند.

در نتیجه چرخ های عقب کشش بیشتری دارند و مصرف سوخت بهبود یافته است.

  1. اسپویلر لبه

اسپویلر لبه یکی دیگر از انواع محبوب است. برخلاف اسپویلرهای پایه که قبلاً توضیح داده شد، اسپویلرهای لبه روی درب صندوق عقب نصب می شوند. به عبارت دیگر، هیچ روزنه ای در زیر اسپویلر وجود ندارد که هوا بتواند از طریق آن جریان یابد. هوا فقط می تواند از بالای اسپویلر عبور کند.

اسپویلرهای لبه در اشکال مختلفی وجود دارند، مانند اسپویلر دم اردک که به دلیل عملکرد آن در اتومبیل های مسابقه محبوب است.

با توجه به اینکه این اسپویلرها قسمت زیرین ندارند، هوا فقط از بالا یا کناره ها می تواند عبور کند. این امر به افزایش کشش کمک می‌کند تا وسیله نقلیه بتواند پایدار بماند، حتی زمانی که در پیچ‌های تنگ می‌چرخد.

  1. اسپویلر فعال

تا اینجا، دو اسپویلر که در بالا توضیح داده شد یک چیز مشترک دارند: آنها در جای خود ثابت هستند. مطمئناً، می‌توانید آن‌ها را با دست تنظیم کنید، اما برای ایجاد این تغییرات همچنان باید از ماشین پیاده شوید.

به همین دلیل است که برخی از برنامه ها به اسپویلرهای فعال نیاز دارند، به عنوان مثال، اسپویلرهایی که می توانند از داخل خودرو تنظیم شوند. اینها را بیشتر به‌عنوان اسپویلر اتومبیل‌های مسابقه در اتومبیل‌های اسپورت با عملکرد بالا که نیاز به تغییر موقعیت اسپویلر در حین پرواز دارند، پیدا خواهید کرد.

راننده می تواند بسته به سرعت اسپویلر را طوری تنظیم کند که کاملاً مخفی شود، جمع شود یا به سمت بالا کشیده شود. این به این معنی است که راننده در زمانی که می‌خواهد، آیرودینامیک دقیقی را دارد که می‌خواهد.

  1. اسپویلر جلو

اسپویلر نه تنها برای عقب خودرو بلکه برای جلو نیز وجود دارد. اسپویلر جلو را که به نام «سد هوا» نیز شناخته می‌شود، در سپر جلو یا زیر آن خواهید دید.

همانطور که تا به حال حدس زده اید، سدهای هوایی جریان هوا را در جلوی خودرو دستکاری می کنند. آنها همان مزایا را ارائه می دهند که قبلاً دیدید (به عنوان مثال، افزایش نیروی رو به پایین) اما در جلوی خودرو به جای عقب آن.

از ما بخرید
  1. اسپویلر سقف

آخرین اما مطمئنا نه کم اهمیت، شما اسپویلر سقف را دارید. به طور خاص، این یک اسپویلر است که در پشت سقف مستقیماً بالای شیشه جلوی عقب قرار می گیرد.

اگرچه اسپویلرهای سقف دارای مزایای عملکردی مشابه با سایر موارد ذکر شده در بالا هستند، بسیاری از افراد آنها را صرفاً برای ظاهر نصب می کنند.

بدون شک، اسپویلرهای سقف، جلو و عقب همگی با هم کار می کنند تا یک خودرو اسپرت تر و کمی تهاجمی تر از مدل های بدون آنها به نظر برسد.

آیا می توانید یک اسپویلر پس از خرید خودرو اضافه کنید؟

بله، شما می توانید یک اسپویلر پس از خرید به خودروی خود اضافه کنید، اما مطمئن شوید که آن را به درستی نصب کرده اید تا از مزایای کامل آن بهره مند شوید.

در حالت ایده‌آل، باید اسپویلری بخرید که به صراحت برای مدل و مدل خودروی شما طراحی شده است تا به آن تناسب و عملکرد بی‌نقص دست پیدا کنید.

با این اوصاف، شما مختار هستید که از بین بی‌شماری اسپویلرهای خودروی جهانی که بسیاری از شرکت‌ها می‌فروشند، انتخاب کنید

باز هم، بهتر است به یک متخصص اجازه دهید آن را برای شما نصب کند تا تضمین کند که درست انجام شده است.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا