آموزشی

هنگام بالا رفتن آمپر آب چیکار کنیم؟ | بررسی دلایل جوش آوردن خودرو

شروع تابستان و سفر‌های تابستانی خبر خوبی است، اما نه برای خودرو شما! بالا رفتن آمپر آب خودرو مشکلی شایع در ماه‌های گرم سال و مناطق گرمسیری است. با اینکه چکاپ کامل خودرو قبل از هر سفر ضروری است، اما خودرو در مواقعی توان تحمل حرارت را ندارد و جوش می‌آورد. این مقاله از رینگو به دلایل جوش آوردن خود و راه‌های پیشگیری از آن پرداخته است.

دلایل متعددی برای خرابی خودرو وجود دارد، اما یکی از رایج‌ترین آن گرما است. کاهش قدرت موتور، اختلال در احتراق، افزایش اصطکاک و از همه مهمتر عرق کردن شما! می‌توان گفت گرما بدترین دشمن خودرو شما است.

مهمترین دلایل بالا رفتن آمپر آب

بالا رفتن آمپر آب وسط یک جاده بیابانی کمی دلهره‌آور است. راننده و سرنشینان در این‌ مواقع وحشت‌زده شده و دست‌وپای خود را گم می‌کنند. آشنایی با مهمترین دلایل بالا رفتن آمپر آب نگرانی آن‌ها را تا حد زیادی برطرف می‌کند:

  • خرابی ترموستات: ترموستات از ورود مایع خنک‌کننده به موتور در صورت عدم نیاز (گرم نبودن) جلوگیری می‌کند. در این صورت خودرو سریع‌تر گرم شده و حرکت می‌کند. بااین‌حال، یک ترموستات خراب کنترلی بر ورود مایع خنک کننده ندارد.
  • پمپ آب آسیب‌دیده: مایع خنک کننده مخلوطی از آب و ضد یخ است (از یخ‌زدن آب در دماهای پایین جلوگیری می‌کند). پمپ آب مایع خنک کننده را از طریق موتور پمپ می‌کند و گرمای اضافی را جذب می‌کند. ایجاد هرگونه مشکل در پمپ آب جریان مایع خنک کننده را مختل می‌کند.
  • مایع خنک کننده کم یا آلوده: سالم بودن پمپ در صورت مشکل داشتن مایع خنک کننده جوابگوی خنک‌کردن موتور نیست. مقدار ناکافی از مایع خنک کننده برای سیستم کارایی ندارد و در صورت آلودگی عملکرد مؤثری در جذب گرما نخواهد داشت.
  • رادیاتور آسیب‌دیده: یک رادیاتور آسیب‌دیده توان خنک‌کنندگی مایع خنک کننده را از دست می‌دهد. در این صورت مایع خنک کننده گرم مانده و آمپر آب بالا می‌رود. مشکلات دیگری نیز درباره رادیاتور وجود دارد. مثلاً فن رادیاتور بسوزد یا رادیاتور آسیب فیزیکی دیده باشد. اگرچه گاهی اوقات رادیاتور‌ها تعمیر می‌شوند، اما در صورت آسیب‌دیدگی زیاد بهتر است آن‌ها تعویض شوند.
  • شیلنگ‌های آسیب‌دیده: این شیلنگ‌ها مایع خنک کننده را برای رفت‌وآمد بین موتور و رادیاتور عبور می‌دهند. شیلنگ‌های آسیب‌دیده، ترک‌خورده و دارای گرفتگی باعث نشت مایع خنک کننده یا مانع از جریان آن می‌شوند.

به‌طورکلی، گرم‌شدن بیش از حد موتور به این معنی است که مشکلی در سیستم خنک کننده وجود دارد و این سیستم برای جذب گرمای اضافی از موتور طراحی شده است.


در مجله رینگو بخوانید: اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو چیست؟ | خرید هوشمندانه و همراه با آگاهی


روش های جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب

بالا رفتن آمپر آب به‌وسیله نقلیه آسیب و ایمنی سرنشینان را در جاده تهدید می‌کند. در نتیجه، یادگیری روش‌های جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب اهمیت زیادی دارد. موارد گفته شده در زیر تأثیر زیادی در جلوگیری از جوش آوردن خودرو دارند.

خودرو خود را در سایه پارک کنید

اختلاف  دما در زیر آفتاب و سایه به میزان قابل‌توجهی با هم متفاوت است. همان‌طور که شما گرما را احساس می‌کنید، این گرما برای خودرو نیز آسیب‌زننده است. پارک کردن در سایه نه‌تنها فضای خودرو و شما را خنک نگه می‌دارد، بلکه طول عمر خودرو را افزایش می‌دهد. اگر در اطراف محل پارک خودرو سایه‌ای پیدا نشد از آفتابگیر استفاده کنید.

از آفتابگیر برای پنجره‌های خودرو استفاده کنید

همیشه چند عدد آفتابگیر در خودرو نگه دارید. هیچ تضمینی وجود ندارد که سایه یا پارکینگی مسقف برای خودرو پیدا شود. این آفتابگیر‎‌ها علاوه بر جلوگیری از فضای داخلی خودرو، شما را در برابر اثرات مخرب خورشید محافظت می‌کنند.

پنجره‌های خودرو را رنگ کنید

افراد متخصص در این حوزه کاری پنجره‌های معمولی خودرو را به پنجره‌های رنگی تبدیل می‌کنند. این تکنیک به خنک نگه‌داشتن داخل خودرو و جلوگیری از ورود اشعه‌های مضر ماوراء بنفش کمک می‌کند.

شیشه‌های خودرو را کمی باز بگذارید

پنجره‌های بسته هوای گرم را به دام انداخته و فضای بسته خودرو خیلی زود گرم می‌شود. پنجره‌های خودرو را باز کنید تا هوای داخل و بیرون در خودرو جریان داشته باشد. در صورت افزایش شدت گرما اگر خودرو شما سانروف دارد، آن را تا نیمه‌باز کنید.

دریچه‌های هوای کف خودرو را باز کنید

اکثر مردم بلافاصله بعد از سوارشدن به ماشین دریچه‌های داشبورد را برای جریان هوا باز می‌کنند. اما بهتر است در ابتدا دریچه‌های کف خود را باز کنید. این کار به بیرون رفتن هوای خودرو و تعویض هوای گرم کمک می‌کند.

از تنظیمات هوای تازه به‌جای چرخش هوا در تهویه مطبوع استفاده کنید

تهویه مطبوع را برای ۱۰ دقیقه روی تنظیمات هوای تازه قرار دهید. اگر ابتدا از تنظیمات چرخش هوا در تهویه مطبوع استفاده کنید، فقط هوای گرم و داغ اطراف خودرو را جابه‌جا می‌کنید. اما با رعایت نکته اول خودرو ابتدا فرصت خنک شدن پیدا کرده و سپس هوای خنک را گردش می‌دهد.

مراقبت دماسنج خودرو باشید

محل قرارگیری دماسنج روی داشبورد خودرو است. همیشه مراقب عقربه آن باشید، عقربه باید همیشه به سمت مرکز دماسنج باشد. اگر عقربه دمای گرم را نشان داد، موتور را خاموش کنید و اجازه دهید خودرو خنک شود.

مهمترین دلایل بالا رفتن آمپر آب
مهمترین دلایل بالا رفتن آمپر آب

بخاری را روشن کنید

روشن‌کردن بخاری در یک روز گرم تابستانی دیوانگی به نظر می‌رسد، اما این کار در نهایت موتور را خنک می‌کند. این استراتژی هوای گرم را از موتور خودرو بیرون کشیده و آن را خنک می‌کند. البته این یک راه‌حل موقت برای جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب خودرو است.

مایع خنک کننده (کولانت) را اضافه کنید

استفاده از مایع خنک کننده در ماه‌های گرم سال تأثیر زیادی دارد. قبل از ریخت مایع خنک کننده سطح آن را بررسی کنید. کاپوت را بازکرده و مخزن آن را پیدا کنید. سطح مایع با خطوط نشانگر روی مخزن نشان داده می‌شود، در صورت کاهش مایع خنک کننده به مخزن اضافه کنید.

نکته ایمنی: هرگز مایع خنک کننده را به موتور داغ اضافه نکنید. قبل از برداشتن درپوش یا ریختن مایع خنک کنند حواستان باشد موتور کاملاً سرد شده باشد.

رادیاتور خودرو را برای شستشو به یک مکانیک بسپارید

مایع خنک کننده در درازمدت نیاز به تعویض دارد. شستشوی رادیاتور شامل تخلیه مایع خنک کننده قدیمی از رادیاتور، تمیز‌کردن آن با یک نوع مایع شستشو و اضافه‌کردن خنک کننده جدید به رادیاتور است. دفترچه راهنمای خودرو به مدت‌زمان موردنیاز بین هر شستشو اشاره کرده است.

تعویض باتری خودرو را فراموش نکنید

استفاده از یک باتری بیش از سه سال آن را ضعیف کرده و یک باتری ضعیف فشار بیشتری به خودرو برای فعالیت وارد می‌کند. این فشار زیاد موتور را بیش از حد گرم کرده و تعویض باتری از روش های جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب است.


در مجله رینگو بخوانید : رایج ترین ایراد فنی در خودروها چیست؟


اقدامات لازم در هنگام بالا رفتن آمپر آب

هنگام بالا رفتن آمپر آب خونسردی خود را حفظ کنید و مراحل زیر را برای حفظ ایمنی خود و خودرو انجام دهید:

  • در اولین فرصت در کنار جاده توقف کنید؛ خودرو را خاموش کرده و ۱۰ دقیقه صبر کنید.
  • درب خودرو و کاپوت را باز کنید تا گرما از آن خارج شود.
  • صبر کنید خودرو به میزان کافی خنک شود. سپس دماسنج آن را چک کنید.
  • اگر دماسنج در محدوده نرمال قرار دارد و سطح مایع موتور کافی است، موتور را روشن کنید.

امیدواریم با انجام این اقدامات موتور خودرو خنک شده و به حرکت خود ادامه دهد. اگر موتور صدا‌های غیر‌معمولی تولید کرد یا اصلاً روشن نشد، از یک مکانیک ماهر بخواهید موتور خودرو شما را بررسی کند.

جمع بندی

مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب تا حد زیادی خیال راننده را از ماندن در جاده و بیابان راحت می‌کند. انجام روش‌های جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب برای هر فردی امکان‌پذیر است. سهل‌انگاری در این زمینه ایمنی راننده و خودرو را به خطر می‌اندازد. این مقاله از رینگو با شرح جزئیات دلایل و پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب را توضیح داده است.

مشاوران و کارشناسان فروشگاه رینگو آماده هرگونه مشاوره در زمینه مسائل مربوط به خودرو به شما هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا