آموزشی

مهمترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی چیست؟ | مزایا و معایب

وقتی وارد پمپ‌بنزین می‌شوید معمولا دو گزینه برای انتخاب دارید: بنزین معمولی و بنزین سوپر. بیشتر مردم می‌دانند خودرو آن‌ها به چه نوع بنزینی نیاز دارد، اما اغلب افراد اطلاعات چندانی دررابطه‌با تفاوت بنزین سوپر و معمولی ندارند. البته اگر از همه بپرسید مهمترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی چیست؟ حتما به تفاوت قیمت این دو نوع بنزین اشاره می‌کنند، اما تفاوت اصلی در جای دیگری است. این مقاله از رینگو پاسخ کاملی به این سوال داده است.

دفترچه راهنمای خودروهای خود را برای انتخاب نوع بنزین مطالعه کنید. چرا باید برای چیزی که نیاز ندارید پول زیادی پرداخت کنید؟ اگر راهنما برای خودرو شما بنزین سوپر توصیه نکرده، وسیله نقلیه شما هیچ سودی از آن نمی‌برد. از طرف دیگر، اگر دفترچه راهنمای خودرو استفاده از بنزین سوپر را پیشنهاد داده حتما دلیلی برای آن وجود دارد. همیشه از سوختی با اکتان توصیه شده توسط سازنده خودرو استفاده کنید.

گاهی مردم با تصور اشتباهی باک خودرو خود را با بنزین سوپر پر می‌کنند و انتظار عملکرد بهتر و سرعت بیشتری از خودرو خود دارند. توجه کنید که استفاده از بنزینی با اکتان بالاتر از آنچه در دفترچه راهنما توصیه می‌شود، مطلقا هیچ مزیتی ندارد.

بنزین معمولی چیست؟

عمده‌ترین سوخت مصرفی در دنیا بنزین معمولی است. به دلیل قیمت اقتصادی‌تر و سوخت‌وساز قدیمی موتور‌ها این بنزین بیشترین مصرف را دارد. دسترسی به این بنزین حتی در دورافتاده‌ترین مناطق هم امکان‌پذیر است، اما بنزین سوپر این شرایط را ندارد. بنزین معمولی در مقایسه با سوخت‌های دیگر کیفیت پایین‌تری دارد، این کیفیت پایین به عدد اکتان بنزین معمولی مربوط می‌شود.

عدد اکتان بنزین معمولی ۸۷ است و این عدد نشان‌دهنده میزان قدرت مقاومت این سوخت در برابر پیش احتراق، گرما و فشار است. استفاده از سوخت سازگار با پیشرانه باعث افزایش عملکرد و طول عمر آن می‌شود. خواندن مقاله کم مصرف‌ترین خودرو‌های بنزینی در بازار را بشناسید از بلاگ رینگو اطلاعات کاملی درباره خودروهای کم‌مصرف به شما می‌دهد.

بنزین سوپر چیست؟

عدد اکتان حداقل ۹۳ بنزین سوپر مهمترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی است. بنزین سوپر به دلیل داشتن ترکیبات بیشتر و مراحل تولید آن، هزینه تمام شده بیشتری نیز دارد و همین دلیل گران بودن این بنزین نسبت به بنزین معمولی است.

تولید خودروهایی با پیشرانه‌های قدرتمند دلیل تولید و اهمیت بنزین سوپر است. این موتور‌های توربوشارژ با استفاده از این بنزین عملکرد بهتری دارند و در صورت استفاده مداوم از بنزین معمولی ساختار داخلی موتور آن‌ها آسیب می‌بیند.

مهمترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی

بیشتر افراد از تفاوت قیمت بنزین سوپر و بنزین معمولی خبر دارند، اما دلیل آن را نمی‌دانند. بهتر است هر فرد بداند که مهمترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی عدد اکتان این دو بنزین است. تفاوت در این عدد نشان‌دهنده تفاوت در کیفیت این دو سوخت است.

حالا عدد اکتان چیست؟ و چرا اهمیت دارد؟ این عدد معیاری برای نشان‌دادن میزان مقاومت سوخت در برابر ضربه یا پیش احتراق است. به‌عبارت‌دیگر، این عدد توانایی متراکم شدن سوخت را نشان می‌دهد. هرچه این عدد بالاتر باشد توانایی متراکم شدن بیشتری دارد و مقاومت آن در برابر ضربه یا پیش احتراق بالاتر است.

هر خودرویی دارای یک موتور احتراق داخلی است که با متراکم‌سازی ترکیبی از سوخت و هوا، احتراق شمع و ایجاد یک انفجار کار می‌کند. این انفجار نیروی موردنیاز حرکت وسیله نقلیه را به موتور می‌دهد. اهمیت عدد اکتان اینجا مشخص می‌شود. زیرا میزان مقاومت سوخت در زمان انفجار را نشان می‌دهد.

وزن و سن خودروی خود را در زمان انتخاب بنزین معمولی یا سوپر در پمپ‌بنزین در نظر بگیرید. اگر ماشین شاسی‌بلند یا کامیون‌های قدیمی با موتورهای با کارایی بالا دارید و با ناک (knock) زدن موتور مواجه هستید، بنزین سوپر را امتحان کنید. چند بار استفاده از بنزین سوپر ممکن است مشکل خودرو شما را بر طرف کند. این یک موقعیت متفاوت است و نیازی نیست به احتیاج موتور خودرو به بنزین سوپر یا معمولی باتوجه‌به دفترچه راهنما خودرو توجه کنید. وقتی موتور در دور پایین کار می‌کند این صدا بیشتر شنیده می‌شود و بی‌توجهی به آن به موتور خودرو آسیب وارد می‌کند.

بنزین سوپر یا معمولی
بنزین سوپر یا معمولی

مزایا و معایب بنزین معمولی

مزایای بنزین معمولی دلیل اصلی استفاده گسترده از آن در سطح جهان است.

 • قیمت کمتر: استفاده روزانه از وسایل نقلیه مبحث هزینه و قیمت را بااهمیت می‌کند، انتخاب یک منبع ارزان در درازمدت صرفه اقتصادی دارد.
 • دسترسی آسان: بنزین معمولی در هر مکانی قابل‌دسترسی و خرید است، حتی در روستا‌های دور آن را با بشکه عرضه می‌کنند.

معایب بنزین معمولی دلیل اصلی تحقیق در زمینه گسترش سوخت‌های سبز و دوستدار محیط‌زیست است.

 • درجه بالای آلایندگی: بنزین معمولی در مقایسه با بنزین سوپر آلاینده‌های بیشتری وارد هوا می‌کند.
 • آسیب به خودرو: استفاده از بنزین معمولی احتمال آسیب به قطعات داخلی خودرو را بیشتر می‌کند.

اگرچه استفاده از بنزین معمولی آسیب‌های جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست وارد کرده، اما به دلیل مزایای آن از محبوبیت زیادی برخوردار است.

مزایا و معایب بنزین سوپر

مزایای بنزین سوپر با پیشرفت تکنولوژی و حضور پیشرانه‌های قدرتمند در عرصه خودروسازی قابل‌چشم‌پوشی نیست.

 • افزایش عملکرد موتور: استفاده از بنزین سوپر باعث افزایش قدرت و سرعت در پیشرانه‌های جدید می‌شود.
 • آلودگی کمتر: برخلاف بنزین معمولی و آسیب‌های جدی آن، این بنزین خطرات کمتری برای محیط‌زیست دارد.
 • افزایش عمر قطعات خودرو: بنزین سوپر به قطعات داخلی خودرو (شمع و انژکتور) آسیب کمتری وارد می‌کند.

معایب بنزین سوپر دقیقا برخلاف مزیت‌های بنزین معمولی هستند.

 • هزینه زیاد: قیمت بنزین سوپر به‌ازای هر لیتر در مقایسه با قیمت بنزین معمولی رقم بالاتری است.
 • دسترسی سخت: خرید بنزین سوپر در شهر‌های کوچک و روستا‌های دورافتاده به‌سختی امکان‌پذیر است.

تمایل افراد برای استفاده از بنزین سوپر به دلیل هزینه آن زیاد نیست، اما پیشرانه‌های جدید و دستورالعملی که برای استفاده از این بنزین ارائه داده‌اند، مصرف این بنزین را بیشتر کرده است.

مخلوط کردن بنزین سوپر و معمولی

آیا تابه‌حال شده بنزین اشتباهی وارد باک کرده باشید و مخلوط شدن بنزین سوپر و معمولی شما را نگران موتور خودرو کرده باشد؟ به‌طورکلی ترکیب این دو بنزین پیشنهاد نمی‌شود، اما انجام این کار تاثیر خیلی کمی بر عملکرد فوری موتور خواهد گذاشت. البته در خودروهایی که به بنزین با اکتان بالاتر نیاز دارند کاهش عملکرد جزئی یا ضربه (ناک) موتور دیده می‌شود.

اگر بنزین سوپر (اکتان بالاتر) و بنزین معمولی (اکتان پایین‌تر) را با هم ترکیب کنید، نتیجه آن یک مخزن سوخت با اکتان ترکیبی بین دو بنزین است. البته این کاملا بستگی به میزانی که از هرکدام اضافه کرده‌اید دارد. این استراتژی در مواقعی برای بالا بردن اکتان بنزین معمولی نیز استفاده می‌شود. این کار باعث افزایش کیفیت بنزین معمولی شده و آسیبی به خودرو شما وارد نمی‌شود.

بنزین سوپر یا معمولی

آیا بنزین سوپر باعث افزایش سرعت می‌شود؟

این فرضیه وجود دارد که استفاده از بنزین سوپر باعث بهبود عملکرد موتور و افزایش سرعت خودرو می‌شود. اما این فرضیه تا حد زیادی درست نیست.

اگر سازنده خودرو عدد اکتان بنزین معمولی را برای خودرو در نظر گرفته باشد، استفاده از بنزین سوپر تاثیری بر افزایش سرعت و شتاب خودرو ندارد، در حقیقت، عکس این قضیه احتمال دارد. زیرا سوخت با اکتان بالاتر از نظر فنی انرژی کمتری نسبت به سوخت با اکتان پایین‌تر دارد. قدرت تراکم بالای بنزین سوپر به دلیل استفاده در یک پیشرانه مناسب است و خود بنزین سوپر قدرت بالاتری ندارد. به همین دلیل استفاده از بنزین معمولی خودرو عملکرد بهینه‌تری خواهد داشت.

از سوی دیگر، اگر سازنده خودرو بنزین سوپر را برای پیشرانه خودرو پیشنهاد داده باشد، استفاده از بنزین معمولی به دلیل اکتان کمتر یا قدرت تراکم کمتر، قدرت پیشرانه را کاهش می‌دهد.

گاهی افراد به دلیل بار روانی این جریان فکر می‌کنند استفاده از بنزین سوپر باعث افزایش سرعت و قدرت موتور شده است. آن‌ها پول بیشتری پرداخت کرده‌اند، در نتیجه باور دارند که خودرو عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

روش تشخیص بنزین سوپر و معمولی چگونه است؟

فاکتور‌های مشخصی برای شناسایی بنزین سوپر از معمولی وجود دارد. باتوجه‌به نکات زیر به‌راحتی این دو را از هم تشخیص می‌دهید.

 1. تفاوت رنگ: رنگ بنزین معمولی صورتی مایل به قرمز و رنگ بنزین سوپر سبز و سفید است.
 2. تفاوت نوع گاز: گاز خارج شده از باک بنزین معمولی دور آن را چرب می‌کند، اما گاز خارج شده از بنزین سوپر خشک است.

بعضی از افراد سودجو با ترکیب بنزین معمولی با بنزین سوپر به دنبال سود بیشتر هستند. اگر از جای جدیدی بنزین سوپر می‌زنید حتما رنگ و گاز آن را چک کنید.

جمع بندی

قیمت بنزین، میزان آلایندگی و کمبود آن، همه از مواردی است که روزانه در اخبار با آن سروکار داریم. انتخاب یک سوخت مناسب کاملا بستگی به خودرو شما دارد و در استفاده از بنزین سوپر اصرار نورزید. ویژگی‌های مثبت بنزین سوپر دلیل کافی برای استفاده از آن برای هر خودرویی نیست و استفاده از آن ضررهای جبران‌ناپذیری دارد. با خواندن این مقاله متوجه شدیم مهمترین تفاوت بنزین سوپر و معمولی عدد اکتان این دو است و نه تفاوت قیمت.

در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با مشاوران فروشگاه رینگو در تماس باشید و اطلاعات بیشتر را در مقالات رینگو بخوانید. ما همیشه کنار شما هستیم تا انتخابی شایسته داشته باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. هادی خرم نیا
  هادی خرم نیا
  3 روز پیش
  اکثر ضربه های مهلک رو از همین استانداردهای اجباری ۸۵ گانه صنعت خودروی ایران میخوریم، بسترش وقتی محیا نیست و لیاقت لازم رو ندارید چه اجباری به ساخت موتور یورو ۵ هست، چه اجباری به توربوشارژ هست؟ ماشین های تنفس طبیعی جدید ایران خودرویی حتی با مشکل کمبود اکتان بنزین های داخلی به فنا رفتن و میرن چه برسه به توربوشارژهای داخلی و چینی و اروپایی! اونوقت بنزین سوپر نه درست و درمون بصورت مستمر تولید میشه و نه بسیاری از جایگاها بدلیل هزینه نگهداری بالا و کمبود درخواست میارنش، ملت موندن زیر دست یه عده نفهم با پودر شدن سرمایشون جلو چشمشون! ماشین تنفس طبیعی با این بنزین های بنجلی که حتی اکتانش به ۸۰ هم نمیرسه صدای استکان تایپیتش گوش رو کر میکنه، صدای ناک موتور خراش میکشه رو دلت بعد طی ۱۰ هزار کیلومتر هم یا کوئل میسوزونه یا موتور تک کار میکنه یا ریپ میزنه یا هزارتا مشکل ریز و درشت دیگه که علاجش فقط تعویض قطعات با مبالغ میلیونی هست، خب شما نمیخواد بنزین رو تو منطقه ارزون بدی، گرونش کن اما با کیفیت بده دست مردم بجای هزینه ای که برای ماشینشون میکنن صرف بنزین کنن هم شما حالشو ببر هم ملت گیر یه عده تعویض کار قطعات مثلا مکانیک با هزینه های سرسام آور نشن. ولمون کنید تورو خدا!
  تو یه بنزین معمولی با اکتان ۸۷ موندن دم از یورو ۵ و حذف سوپر میزنن!!! معلوم نیست روش ساخت بنزین های معمولیشون چجوریه که حتی به اکتان ۸۰ هم نمیرسه همه بعد میگن بنزین ایران ارزونه! آقا نخواستیم ارزون؛ گرون کن اما با کیفیت بده به دست مردم! از این ور هرچی ارزونتر از اونور مشکلات ریز و درشت وحشتناک خودروها و تعمیرات میلیونی! شما با کیفیت بده اما گرون کن ما هم حداقل بتونیم یه ۵ سالی با ماشین جدیدمون سر کنیم!

  1. سلام همراه عزیز
   ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید و نظرات خود را با ما و همراهان رینگو به اشتراک گذاشتید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا