آموزشی

ماشین بوی بنزین می دهد| معنی آن چیست و چه باید کرد؟

ماشین‌ها راه‌های جالبی دارند تا به ما بفهمانند که در حال تجربه مشکلات هستند. گاهی اوقات یک نشانگر روی داشبورد چشمک می زند یا صدای غیرعادی از قطعه آسیب دیده است. اما بوها راه دیگری هستند و بوی بنزین مثال کاملی است.

بوی بنزین در داخل یا اطراف ماشین شما هرگز نشانه خوبی نیست. بنزین مانند رگ حیاتی ماشین شماست و دیدن یا بوییدن آن نشانه مشکل است. اگر بوی آن را استشمام کردید، ممکن است مخزن بنزین نشتی داشته باشد یا درپوش بنزین مشکلی داشته باشد. علاوه بر این، شمع های آسیب دیده، سیستم اگزوز نشتی یا نشت روغن موتور می تواند مقصر باشد.

این راهنما به شما کمک می کند بوی را عیب یابی کنید و مشخص کنید که منشأ آن کجاست، و مهمتر از آن، یاد خواهید گرفت که چگونه موضوع را به سرعت حل کنید.

چرا ماشین من بوی بنزین می دهد و چگونه آن را برطرف کنم؟

شما همیشه باید بوی بنزین را جدی بگیرید، چه در داخل یا اطراف وسیله نقلیه خود تشخیص دهید. در حالی که برخی از دلایل احتمالی نسبتاً جزئی هستند، همیشه این احتمال وجود دارد که چیز جدی تری باشد.

بنابراین، به محض مشاهده بو، ماشین خود را خاموش کنید و برای موارد زیر شروع به عیب یابی کنید:

  1. نشتی مخزن سوخت

هنگامی که متوجه بوی بنزین در داخل یا اطراف خودرو خود شدید، باید بلافاصله باک بنزین را بررسی کنید.

این بدان معنا نیست که دلیلی برای هراس است، اما این اولین علت بالقوه ای است که باید در اسرع وقت رد کنید.

مخزن سوخت یک ظرف جامد است که از مواد بسیار بادوام ساخته شده است. با این حال، در قسمت زیرین وسیله نقلیه شما، معمولاً به سمت انتهای عقب آن قرار دارد.

قرار گرفتن در قسمت زیرین به این معنی است که مخزن در معرض آسیب از جاده زیر است. سنگ ها و سایر اقلام سخت می توانند به باک برخورد کنند و باعث نشت سوخت شوند که باعث بوی بنزین می شود که هنگام ایستادن در اطراف ماشین متوجه می شوید.

چه باید کرد: ابتدا موتور را خاموش نگه دارید و مطمئن شوید که ایمن پارک شده اید. سپس، مخزن بنزین خودروی خود را شناسایی و پیدا کنید تا بتوانید آن را به طور کامل بررسی کنید.

اگر متوجه شدید که مخزن نشتی دارد، می‌خواهید خودروی شما با خیال راحت به مکانیک شما منتقل شود، که احتمالاً تعویض مخزن را با یک مخزن جدید توصیه می‌کند. تعویض مخزن سوخت آسیب دیده به جای تعمیر، خطر آتش سوزی یا انفجار را کاهش می دهد.

مقابله با نشتی مخزن سوخت بسیار پیچیده تر از بستن سوراخ است. برای از بین بردن تمام خطرات، جایگزینی کامل توسط یک تکنسین آموزش دیده بهترین راه پیش رو است.

  1. موضوع درپوش سوخت

ممکن است تعجب کنید، “اگر ماشین من بوی بنزین بدهد اما نشتی نداشته باشد چه؟” خوب، برای شروع، می توانید نفس راحتی بکشید. هنگامی که نشت مخزن را رد کردید، می توانید مطمئن باشید که دیگر در خطر فوری نیستید.

اکنون، می‌توانیم شروع به عیب‌یابی سایر دلایل احتمالی بوی بنزین در خودروی شما کنیم، مانند مشکل در درپوش سوخت.

هدف از درپوش سوخت شما این است که گردن پرکننده را ببندید، از خروج بخار از مخزن بنزین و فیلتر کردن گرد و غبار، زباله ها و سایر آلاینده هایی که می توانند وارد باک شوند جلوگیری کند.

ممکن است درپوش بنزین شل باشد، مثلاً آخرین باری که خودروی خود را با بنزین پر کرده اید، آن را سفت کنید. با این حال، همچنین ممکن است شکسته شود یا دارای ترک هایی باشد که باعث خروج بخارات سوخت می شود.

این بخارات سوخت دلیلی است که بوی بنزین را بیرون از ماشین خود حس می کنید.

چه کاری باید انجام دهید: ابتدا درپوش بنزین خود را بررسی کنید. مشکل ممکن است جزئی باشد، مانند شل شدن کلاهک، در این صورت، فقط باید آن را سفت کنید.

با این حال، اگر درپوش را ترک خورده، شکسته یا آسیب دیده دیدید، باید آن را با یک کلاه جدید جایگزین کنید.

  1. مشکلات شمع

فرض کنید وقتی ماشین را روشن می کنید بوی بنزین می دهد اما وقتی کار نمی کند نه. در این صورت، محتمل ترین مشکل یک یا چند شمع است.

به یاد داشته باشید که شمع ها چه کاری انجام می دهند: آنها جرقه های لازم را برای مشتعل کردن مخلوط سوخت و هوا در داخل محفظه های موتور ارسال می کنند. به عبارت دیگر، شمع ها مستقیماً در معرض بنزینی هستند که بو می کنید.

از ما بخرید

اما ارتباط چیست؟

مانند درپوش سوخت قبلی، ممکن است یک یا چند شمع شل شده باشد. وقتی این اتفاق می‌افتد، بخارات سوخت می‌توانند از موتور خارج شوند و هنگام استارت زدن ماشین بوی بنزین را حس کنید.

در صورت ترک خوردن یا آسیب دیدن شمع ها نیز همین اتفاق می افتد. وقتی این اتفاق می‌افتد، دوشاخه‌ها نمی‌توانند مهر و موم محکمی را در داخل محفظه‌های موتور حفظ کنند و باعث می‌شود بوی بنزین خارج شود.

چه باید کرد: قبل از انجام هر کاری، موتور را خاموش کنید و بگذارید کاملا خنک شود. موتور و شمع‌ها داغ می‌شوند و اگر زود با آن‌ها برخورد کنید، ممکن است به انگشتان شما آسیب برسانند.

سپس هر شمع را بردارید و از نزدیک بررسی کنید. در مرحله بعد، شما باید موارد آسیب دیده را جایگزین کنید و همه شاخه های خود را محکم وصل کنید.

  1. نشت اگزوز

همانطور که قبلاً می توانید بگویید، مهم است که توجه داشته باشید که بوی بنزین از کجا می آید و چه زمانی اتفاق می افتد. به عنوان مثال، اگر خودرویی از بیرون بوی بنزین می دهد، ممکن است به دلیل نشتی در سیستم اگزوز باشد.

به طور خاص، نشت در جایی قبل از مبدل کاتالیزوری است که معمولاً به حذف بو از گازهای خروجی کمک می کند. در عوض، نشت گازهای خروجی تصفیه نشده را به بیرون نشت می کند و باعث بوی بنزینی می شود که استشمام می کنید.

چه باید کرد: ماشین شما معمولاً با وجود نشتی اگزوز همچنان رانندگی می کند. با این حال، شما باید فورا وسیله نقلیه خود را به کارگاه مورد نظر خود ببرید تا آنها بتوانند مشکل را حل کنند.

حتی اگر ماشین کار کند، اگر گاز قبل از عبور از مبدل کاتالیزوری خارج شود، هوا را با انتشارات مضر آلوده می کند. بنابراین، شما خطر جریمه شدن یا عدم موفقیت در بازرسی فنی را دارید، مگر اینکه مشکل را حل کنید.

  1. نشت روغن موتور

در نهایت، این احتمال وجود دارد که بوی بنزین ناشی از نشت روغن موتور باشد. روغن موتور گاهی اوقات رگه‌هایی از بنزین در خود دارد و این می‌تواند بویی باشد که با نشت روغن در محفظه موتور و زیر خودرو احساس می‌کنید.

چه باید کرد: وقتی همه احتمالات دیگر را رد کردید و متوجه نشدید که مشکل نشت روغن موتور است، باید روی حل و فصل علت اصلی تمرکز کنید. نشت روغن موتور خوب نیست، اما خطر کمتری نسبت به نشت بنزین دارد.

بنابراین، نشتی را برطرف کنید و روغن تازه را در موتور بریزید، و شما آماده هستید!

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا