مشخصات فنی خودرو

حذف مبدل کاتالیزوری | مزایا و معایب ، تمام آنچه که باید بدانید

انتخاب مردم برای حذف مبدل کاتالیزوری بر اساس این واقعیت است که باعث کاهش قدرت موتور می شود. استدلال هایی هم به نفع و هم علیه آن وجود دارد.

حذف مبدل کاتالیزوری:

چرا مردم می خواهند این کار را انجام دهند؟

مبدل کاتالیزوری از دهه 1970 در خودروها استفاده شده است. وظیفه آن کاهش تعداد گازهای مضری است که یک وسیله نقلیه در محیط منتشر می کند.

از ما بخرید

مبدل با آزاد کردن نوعی کاتالیزور شیمیایی اثرات مضر گازها را کاهش می دهد.

افرادی که به نفع حذف آن بحث می کنند، فکر می کنند که فشار بیش از حد بر روی سیستم اگزوز ایجاد می کند و با جلوگیری از حرکت آن با اسب بخار بهینه، بر عملکرد خودرو تأثیر می گذارد.

دلیل دیگر مسدود شدن یا خراب بودن مبدل است زیرا جایگزینی آن با مبدل جدید یک تعمیر گران قیمت است.

اکثر مردم ترجیح می دهند آن را با چیزی کم مصرف اما کم هزینه جایگزین کنند و دیگران ترجیح می دهند به طور کامل از شر آن خلاص شوند. با این حال، افزایش عملکرد دلیل اصلی حذف مبدل کاتالیزوری است.

اصل اساسی این است که موتور می تواند هوای تازه بیشتری را بمکد اگر امکان آزادسازی مقدار بیشتری از گازهای خروجی در مدت زمان کوتاهی وجود داشته باشد.

هوای بیشتر در موتور به این معنی است که می تواند سوخت بیشتری را به طور موثر بسوزاند و منجر به تولید قدرت بیشتر به سمت کارکرد خودرو شود.

حذف مبدل کاتالیزوری
حذف مبدل کاتالیزوری

خاموش کردن مبدل یا لوله کشی مستقیم

مبدل به عنوان بخشی از فرآیند به نام لوله کشی مستقیم حذف می شود. گذرگاه مستقیم تری برای خروج دود اگزوز ایجاد می کند.

همراه با مبدل، شامل حذف رزوناتورها و صدا خفه کن ها می شود. یک سیستم اگزوز ایجاد می کند که هیچ مانعی برای خروج دود اگزوز ندارد.

اینکه خودرو چقدر قدرتمند خواهد بود بستگی به محدودیت مبدل حذف شده دارد. همچنین بستگی به این دارد که آیا شما به دنبال مبدل کاتالیزوری مسابقه پس از فروش هستید که جریان بالایی از گازها را ارائه می دهد.

با این حال، شما نباید هیچ بخشی از سیستم حذف OE را بردارید. همچنین، به جای دور انداختن مبدل، می‌توانید با نصب لوله اگزوز پهن‌تر و صدا خفه کن‌های با محدودیت کمتر، کارایی را افزایش دهید.

مشکلات حذف مبدل کاتالیزوری

بدون مبدل کاتالیزوری، می توانید عملکرد موتور را افزایش دهید. اما، آنقدر مشکلات دیگر ایجاد می کند که شما از خود می پرسید که آیا این ایده خوبی است که از طریق تمام این مشکلات فقط برای کمی اسب بخار اضافی پشت سر بگذارید.

آلودگی محیط زیست

مبدل اثرات مضر دود اگزوز را کاهش می دهد. برخی از آنها حتی می توانند عناصر مضر را تا 90٪ کاهش دهند.

بدون این جزء، اتومبیل شما دود سمی را مستقیماً وارد جو می کند و باعث آلودگی بیشتر از آنچه باید می شود.

قانون شکنی

حذف مبدل کاتالیزوری بدون جایگزینی آن با مبدل جدید یا هر نوع جایگزینی خلاف قانون است.

قوانین و مقررات مربوط به آلایندگی خودرو و کیفیت هوا، خودرو را ملزم می‌کند که در یک حد مجاز آلایندگی داشته باشد. با این حال، محدودیت بستگی به کشور و شهری دارد که در آن زندگی می کنید.

انتشار گازهای گلخانه ای از خودروی شما باید در محدوده رتبه بندی آلایندگی در منطقه شما باشد. توقیف و اسقاط خودرو می تواند نتیجه نقض قانون انتشار باشد.

یک خودرو تا زمانی که دارای چراغ‌های جلو و عقب عملکردی باشد و بتواند بیش از 55 مایل در ساعت سرعت داشته باشد آماده رانندگی در جاده است.

اما، یک سال در میان (البته نه در هر شهر) تست آلایندگی وجود دارد که خودرو باید آن را بگذراند.

صدای آزار دهنده

دور انداختن مبدل به طور کلی باعث آلودگی صوتی نیز می شود. بدون این قطعه، صدا خفه کن برای سرکوب صدای موتور وجود نخواهد داشت.

در نتیجه، هر بار که دور موتور را بالا می برید، صدا بسیار بلند خواهد بود.

هزینه سوخت بیشتر

پیدا کردن راهی برای افزایش شتاب وسیله نقلیه خود هیجان انگیز است. اما، به یاد داشته باشید که این باعث صرفه جویی در مصرف سوخت شما نمی شود. حذف جزء به معنای مصرف روغن بیشتر و افزایش هزینه های خودرو در هر ماه است.

حذف مبدل کاتالیزوری
حذف مبدل کاتالیزوری

چگونه مبدل کاتالیزوری را حذف کنیم؟

جدا کردن مبدل کاتالیزوری از یک ماشین بنزینی یا دیزلی نسبتاً آسان است، یک مکانیک آماتور آگاه و مجهز می تواند به راحتی این کار را انجام دهد.

اگر هنوز مایل به ریسک برای چند درجه بالاتر در عملکرد سنج هستید، مراحل حذف مبدل کاتالیزوری از سیستم اگزوز زیر را دنبال کنید!

سنسور O2 را جدا کنید: اولین قدم جدا کردن سنسور O2 است. می توانید این کار را با ابزار خاصی به نام آچار O2 انجام دهید.

بیرون کشیدن مبدل: مرحله بعدی جدا کردن مبدل از سیستم اگزوز است. باید آن را باز کنید و لوله اگزوز را پایین بکشید. اگر به سیستم جوش داده شده است، آن را با اره چرخشی جدا کنید.

خلاص شدن از شر مبدل: می توان مبدل را تکه تکه کرد و به مغازه ضایعات فروخت. با این حال، هسته مبدل حاوی فلز گرانبها است. اگر بتوانید آن را از هسته جدا کنید، می توانید آن را با پول خوب بفروشید.

حذف مبدل کاتالیزوری
حذف مبدل کاتالیزوری

آیا ماشین شما می تواند بدون مبدل کاتالیزوری کار کند؟

هیچ چیز از لحاظ فنی مانع از رانندگی با ماشین بدون مبدل کاتالیزوری نمی شود. حتی اگر صداهای اضافی و مشکلات عملکردی وجود داشته باشد، ماشین شما همچنان کار می کند.

از سوی دیگر، رانندگی بدون مبدل کاتالیزوری غیرقانونی است، بنابراین همیشه ایده خوبی نیست.

همه کشورها برای کاهش آلودگی هوا به خودرویی نیاز دارند که مبدل کاتالیزوری داشته باشد. رانندگی بدون آن احتمالاً به ماشین آسیب نمی رساند، اما به محیط زیست آسیب بیشتری می رساند.

فقط به همین دلیل نباید برای مدت طولانی بدون آن رانندگی کنید. بهترین اقدام این است که فوراً آن را تغییر دهید!

آیا خودروی بدون کاتالیزور معاینه فنی می شود؟

در مقابل کنترل فنی همه خودروها نابرابر هستند. برخی از موتورها برای مقاومت در برابر حذف مبدل کاتالیزوری کارآمدتر از سایرین هستند مانند: موتورهای 2.0 HDI پژو که مقادیر آلایندگی آنها در محدوده مناسب باقی می ماند. این موضوع برای بخش قابل توجهی از خودروهای دیزلی نیز صادق است. در سمت بنزین، نتایج بیشتر متضاد هستند. هنگامی که یک وسیله نقلیه بدون کاتالیزور است، آلودگی بیشتری منتشر می کند و بنابراین می تواند از حد مجاز فراتر رود. علاوه بر این، حذف مبدل کاتالیزوری می تواند با جریمه ای تا 7500 یورو مجازات شود. ماده L318-3 قانون راهداری «حذف دستگاه کنترل آلودگی» را ممنوع کرده است. بنابراین، در صورت ساییدگی، اکیداً به شما توصیه می کنیم که مبدل کاتالیزوری را در خودروی خود تعویض کنید.

برداشتن مبدل کاتالیزوری از ماشین شما: ایده خوبی است؟

مبدل کاتالیزوری از سال 1993 بر روی خودروهای بنزینی و از سال 1997 بر روی خودروهای دیزلی اجباری شده است. این دستگاه در هنگام معرفی به طور گسترده ای مورد انتقاد قرار گرفت، این دستگاه منجر به کاهش کم و بیش قابل توجهی در قدرت بسته به وسیله نقلیه شده است. علاقه مبدل کاتالیزوری برآوردن الزامات اروپا از نظر انتشار آلاینده است. مبدل کاتالیزوری در خط اگزوز، در خروجی منیفولد و قبل از صدا خفه کن قرار دارد. طول عمر این عنصر به طور کلی بین 120 تا 200000 کیلومتر است.

چرا مبدل کاتالیزوری را حذف کنید؟

مبدل کاتالیزوری هوا و گازهای ساطع شده از موتور را وادار می کند تا از مجاری کوچک عبور کنند. با برداشتن آن، موتور بیشتر نفس می کشد و قدرت بیشتری را توسعه می دهد. صدا نیز افزایش یافته و مصرف سوخت بسته به مدل خودرو تا 10 درصد کاهش می یابد. به عنوان مثال، بسیاری از رانندگان مبدل کاتالیزوری را حذف کرده و آن را با یک لوله آفریقایی جایگزین کرده اند. علاوه بر این، تنها به شرطی مجاز است که وسیله نقلیه شما حداکثر تا 1 ژانویه 1994 در گردش باشد. اگر مبدل کاتالیزوری منفور است، عمدتاً به دلیل فرسودگی آن به مرور زمان است … و تعویض آن می تواند نسبتاً گران تمام شود. از این رو وسوسه حذف آن از خط اگزوز است.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا