آموزشیمعرفی خودرو

راهنمای خرید خودرو کارکرده در بازار ایران

داشتن یک خودرو یکی از امکانات مهمی است که می‌تواند برای رفاه و حال افراد و اعضای خانواده بسیار نقش داشته باشد. اگرچه بدون خودرو هم می‌توان زندگی کرد اما هیچ‌کس نمی‌تواند منکر آرامش و راحتی بیشتر خودرو داشتن شود. اما اگر بخواهیم به اوضاع و شرایط کنونی نگاه کنیم، خرید یک خودرو صفر این روزها و با این اوضاع اقتصادی برای همه خانواده‌‌ها هم ممکن نیست. تنها راه چاره خرید خودرو کارکرده است. البته به شرطی که بدانید باید چه خودرویی با چه مشخصاتی و چه قیمتی بخرید. وقتی حواستان به این نکات مهم در راهنمای خرید خودرو کارکرده در بازار ایران باشد، هم پول خود را جای درستی خرج کرده‌اید و هم خودرو خوبی خریده‌اید. این مطلب از رینگو به کمکتان می‌آید تا همه آنچه باید درباره خرید یک خودرو کارکرده اما سالم بدانید را به شما آموزش دهد. همراه ما تا پایان باشید تا اطلاعات کاملی دریافت کنید.

نکات فنی خرید ماشین کارکرده

آمارها و بررسی‌‌های انجام شده نشان می‌دهد تقریباً ۸۰ درصد خودروهایی که با نام دسته دوم وارد بازار می‌شوند از نظر فروشنده سالم و بدون نقص است. اما بعد از تحقیق و بررسی چیزی حدود نصف همین تعداد از خودروها مشکلاتی در بدنه و قسمت فنی دارند. اگر می‌‌خواهید برای خرید یک ماشین کارکرده به بازار بروید قبل از هر چیزی باید این نکات را درباره مشخصات فنی و ظاهری آن بدانید:

رنگ مجدد خودرو

یک واقعیتی که درباره خودرو کارکرده در بازار ایران وجود دارد مربوط به بدنه و رنگ بدنه است. برخلاف دیگر بازارها در کشورهای مختلف، رنگ‌خوردگی مجدد روی بدنه باعث می‌شود ارزش نهایی خودرو کاهش زیادی داشته باشد. به همین دلیل باید خودرویی که می‌خواهید بخرید را بررسی کنید و مطمئن شوید ماشین رنگ‌خورده را به‌جای ماشین بی‌رنگ به شما نمی‌فروشند و مجبور به پرداخت قیمت گزافی نیستید.

تشخیص رنگ خودرو
تشخیص رنگ خودرو

بیشتر قسمت‌هایی که رنگ دارند در گلگیرها، درها، سقف یا کاپوت است. مراکز تشخیص رنگ در شهرهای مختلف وجود دارد که می‌توانید قبل از خرید خودرو کارکرده، خودرو را به آن مراکز ببرید. به این صورت؛ مطمئن شوید رنگ مجدد کلی یا اصطلاحاً قلم‌گیری (رنگ‌های جزئی) روی بدنه خودرو نیست. مرکز تشخیص رنگ تمام این اطلاعات و ادعا‌ها را راستی‌آزمایی و شما را درباره رنگ شدن یا نشدن بدنه خودرو مطمئن می‌کند. هزینه این خدمات معمولاً از ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است اما ارزش هزینه دارد. چون برای مثال ترمیم رنگ مجدد یک در پژو ۲۰۷ چیزی حدود ۲۰ میلیون از قیمت آن را کم می‌کند.

بررسی فنی و موتور خودرو

وقتی قصد خرید خودرو کارکرده دارید، در اصل هدف شما پرداخت هزینه کمتر و به‌صرفه‌تر است. اگر قرار باشد خودرویی بخرید که بعداً متوجه شوید مشکلات فنی جدی و اساسی داشته و حسابی خرج روی دست شما می‌گذارد، چه صرفه اقتصادی دراین‌بین خواهید داشت؟ پس بررسی فنی و مراجعه به مکانیک یا نمایندگی معتبر را به‌هیچ‌وجه پشت‌گوش نیندازید. از طرفی، باتوجه‌به کمبود یا نبود بعضی قطعات داخلی خودرو در بازار ایران و همچنین قیمت چندین برابری که دارند، هیچ‌وقت نمی‌توان به بهانه اینکه با صرف هزینه ایراد فنی خودرو را رفع می‌شود یک ماشین کارکرده و معیوب بخرید. وقتی می‌توانید به‌جای این ماشین دست‌دوم و معیوب یک گزینه بهتر با خرج کمتر بخرید، چرا دوباره‌کاری باید کرد!

بررسی فنی و موتور خودرو
بررسی فنی و موتور خودرو

اگر قصد دارید شخصاً هم مشکلات فنی خودرو موردنظر را بررسی کنید اولین بخش‌هایی که باید از سلامت و درستی آنها مطمئن شوید این بخش‌ها است:

  • عملکرد سیستم ترمز
  • سیستم تعلیق و فرمان‌پذیری خودرو

حتماً سیستم ترمز خودرو را کنترل کنید، اگر لازم شد با خودرو رانندگی کنید و حین رانندگی سلامت سیستم ترمز را بررسی کنید. اگر متوجه عملکرد متفاوت یا ناهماهنگی شدید، بدون شک سیستم ترمز خودرو معیوب است. در یک محیط امن و بدون رفت‌وآمد خودرو و عابر، ترمز دستی را کنترل کنید تا بدانی آیا صدای غیرطبیعی یا ناهنجاری از آن به گوش می‌رسد یا همه چیز درست است. فشار زیادی به‌صورت عمودی به تمام قسمت خودرو وارد کنید، اگر ماشین به شکل اولیه برنگشت و شروع به لرزیدن کرد، سیستم تعلیق خودرو نیاز به تعمیر و عیب‌یابی دارد.

رادیاتور، رینگ پیستون و سیم‌کشی‌های خودرو را بررسی کنید. رادیاتور نباید سوراخ باشد و رینگ پیستون هم نباید خراب باشد. برای اطمینان از خراب نبودن رینگ پیستون میله اندازه‌گیری روغن را بررسی کنید و اگر خال‌های مایل به خاکستری یا قطرات آب روی آن مشاهده شد، نشانه خراب بودن رینگ پیستون است.

اگر سیم‌کشی‌ها بر اساس حرارت خشک شده باشند تهدید به پاره شدن آنها بسیار زیاد است. حتی ممکن است باعث سوختن سیم‌کشی و ازکارافتادن خودرو شود. شنیدن هر صدای غیرطبیعی و غیرعادی هنگام رانندگی خودرو باید شما را به‌سلامت سیم‌کشی خودرو مشکوک کند.

بررسی شاسی و بدنه

شاسی‌های خراب یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ضعف‌ها در ماشین کارکرده است و احتمالاً در آینده خرج زیادی روی دستتان خواهد گذاشت. پس بررسی شاسی‌ها را فراموش نکنید. اگر شاسی خودرو ضربه شدیدی خورده باشد، جلوبندی خودرو در بازه‌های زمانی کوتاه مشکل پیدا کرده و سیستم فرمان آن دچار تغییر و از تنظیم خارج شده است. همین تنظیم نبودن سیستم فرمان یکی از مهم‌ترین دلایلی است که از عمر مفید لاستیک کم می‌کند و باعث سایش غیرطبیعی تایر می‌شود.

بدنه خودرو در خرید خودرو کارکرده
بدنه خودرو در خرید خودرو کارکرده

در خرید خودرو کارکرده بدنه خودرو را حتماً و حتماً بررسی کنید. سقف و ستون‌‌ها را کنترل کنید و مطمئن شوید خودرو یک تصادف سخت و ضربه شدید را درگذشته پشت سر نگذاشته است. اگر سقف خودرو آفتاب‌سوختگی داشته باشد و رنگ خودرو به‌خاطر تابش مستقیم خودرو کم‌رنگ شده باشد می‌توان به این نتیجه رسید که فابریک کارخانه است و تعویض نشده.
برای اطمینان بیشتر بازهم لاستیک‌های دور سقف را جدا کرده و قسمت‌های جوش‌خورده را بررسی کنید. بعضی از فروشندگان برای پی نبردن به ضربه یا تصادفی که برای ماشین اتفاق افتاده است، از سقف‌های آفتاب‌خورده استفاده می‌کنند. اما بررسی لاستیک‌های دور سقف و قسمت‌های جوش‌خورده به شما می‌گوید خبری از تعویض سقف در این خودرو بوده است یا همه چیز همان‌طور که بود سر جای خود قرار دارد. پوسیدگی‌های زیر و گلگیر خودرو را بررسی کنید و مطمئناً نشوید باران به داخل خودرو نفوذ نمی‌کند.

سلامت سیستم برق‌رسانی

همان‌طور که در بخش قبلی هم اشاره کردیم، برق موتور و قسمت موتور بسیار مهم است. از فروشنده درباره زمان تعویض تسمه تایم بپرسید. اگر زمان کارکرد تسمه تایم بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر باشد، وقت تعویض رسیده است زیرا که رانندگی با تسمه تایم خراب سوختن موتور و سوختن موتور ایجاد هزینه‌های بسیار گزاف و گران را به دنبال دارد.

دود خروجی اگزوز را کنترل کنید. موتور را روشن کنید و بگذارید خودرو در حالت درجا ۵ دقیقه روشن بماند. اگر هنگام گاز دادن دود خروجی از اگزوز آبی بود، موتور ایراد دارد، اگر دود سفید یا بخار خارج شد خرابی مربوط به واشر سرسیلندر است و اگر دود سیاه دیدید، مصرف سوخت خودرو بالاست.

مسافت پیموده شده با خودرو یا کیلومترشمار خودرو را هم در نظر بگیرید. هر چه کیلومتر شما عدد بیشتری باشد، به این معنی است که خودرو فرسوده‌تر است. البته برای اطمینان از اینکه گول کیلومتر شمارهای دست‌کاری شده را نخورید، حتماً ماشین کارکرده موردنظر را به یک تعمیرگاه و مکانیک معتمد و حرفه‌ای ببرید تا کیلومتر واقعی خودرو را به شما بگوید.

بهترین مکان برای خرید خودرو کارکرده
بهترین مکان برای خرید خودرو کارکرده

بررسی مدارک خودرو

اگر قصد خرید خودرو کارکرده را دارید، حتماً مدارک خودرو را بررسی کنید. اول‌ از همه مطمئن شوید مدارک موجود به نام صاحب خودرو و همان کسی است که شما قرار است با آن معامله کنید است یا نه؟ بعد از آن بیمه‌نامه خودرو را کنترل کنید. هرچقدر درصد بیمه ثبت‌شده بیشتر باشد هزینه بیمه کردن خودرو کمتر است که این به نفع شماست. بالاترین درصد تخفیف بیمه ۷۰ درصد است که طی هفت سال به این عدد می‌رسد. همچنین در نظر داشته باشید که فروشنده خودرو می‌تواند بیمه‌نامه خود را به خودرو جدید انتقال دهد و خودروی شما بدون بیمه بماند. پس زمان خرید سر این موضوع هم به فروشنده به توافق برسید که بیمه‌نامه برای خودرو خواهید داشت یا خودرو بدون بیمه به شما فروخته می‌شود.

جمع‌بندی

مهم‌ترین نکاتی که در خرید خودرو کارکرده باید بدانید را با شما به اشتراک گذاشتیم. فراموش نکنید هر چه حساسیت بیشتری هنگام خرید به خرج دهید، در آینده نزدیک از نتیجه انتخابتان راضی‌تر خواهید بود. حتماً بخش‌های فنی ماشین کارکرده را بررسی کنید. از سلامت موتور مطمئن شوید و با اطمینان از سلامت سیستم تعلیق و فرمان خودرو پای معامله خرید خودرو کارکرده بروید. به کوچک‌ترین رنگ خوردگی روی بدنه خودرو توجه کنید و از سالم بودن کامل اطمینان پیدا کنید. حداقل اگر قرار است خودروی رنگ شده‌‌ای بخرید، به قیمت واقعی آن بخرید نه قیمت دروغی که به شما می‌دهد. شما می‌خواهید این خودرو کارکرده را برای آسایش و رفاه بیشتر بخرید نه خرج بیشتر.
این مطلب از رینگو تلاش کردیم همه نکات مهم را بگوییم؛ اگر هنوز هم سؤال یا نظری در این باره دارد، با ما در بخش دیدگا‌‌ه‌ها مطرح کنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا