خودرو

باید و نبایدهای خودروهای اتوماتیک | همه چیزهایی که باید درباره نگهداری از خودروی‌تان بدانید

گیربکس یا جعبه‌دنده خودروها به دودسته اتوماتیک و دستی تقسیم می‌شود. برای انتخاب دنده در خودروهای دنده‌ای، انتخاب دنده توسط راننده انجام می‌شود و برای این کار راننده باید پای خود را بر روی کلاچ فشار دهد و سپس دنده موردنظر خود را انتخاب کند. در خودروهای اتوماتیک، گیربکس اتوماتیک باتوجه‌به سرعت و شتاب خودرو، دنده مناسب را در کمترین زمان انتخاب می‌کند؛ بنابراین در این خودروها پدال کلاچ وجود ندارد و از آن جایی که انتخاب دنده بر عهده راننده نیست، رانندگی با این خودروها راحت‌تر است. این روزها با ورود خودروهای چینی و کره‌ای به کشورمان تنوع خودروهای اتوماتیک زیاد شده است و افراد زیادی تمایل به خرید این خودروها دارند. اگر خودرو اتوماتیک خریده‌اید و یا تصمیم به خرید این خودروها را دارید، بهتر است با باید و نبایدهای خودروهای اتوماتیک هم آشنا شوید تا طول عمر خودرو خود را افزایش دهید و در آینده دچار مشکل نشوید. با رینگو همراه باشید.

دنده خودرو اتوماتیک چگونه است؟

یکی از تفاوت‌های خودروهای اتوماتیک با خودروهای دنده‌ای این است که بر روی دسته دنده این خودروها علامت‌ها با حروف مشخص شده‌اند درصورتی‌که در خودروهای دنده‌ای علامت‌ها با اعداد مشخص شده‌اند. حروف بر روی دنده خودروهای اتوماتیک به‌صورت زیر کاربرد دارند:

از حرف D  (Drive) برای حرکت خودرو استفاده می‌شود و در اکثر خودروهای اتوماتیک در کنار حرف D علامت مثبت و منفی قرار دارد که این علامت‌ها برای تعویض دنده به شکل دستی است. اگر دنده را در حالت حرکت و D قرار دهید و آن را به سمت «+» حرکت دهید، یک دنده بالاتر می‌رود و اگر به سمت «-» ببرید یک دنده کم می‌کند.

حرف R  (Reverse) به معنای دنده عقب است و برای عقب راندن خودرو از آن استفاده می‌شود. حرف P (Park) به معنای پارک کردن است و در این حالت چرخ‌های خودرو قفل می‌شوند و دیگر خودرو قادر به حرکت نیست. حرف N  (Neutral) نشانه حالت خلاص خودرو است.

حرف S (Sport) این علامت به معنای حالت اسپرت یا ورزشی است. این حالت برای زمانی است که راننده تصمیم دارد تا از حداکثر توان و دور خودرو استفاده کند. استفاده از این حالت مصرف سوخت خودرو را افزایش می‌دهد و فشار زیادی بر روی موتور و گیربکس خودرو وارد می‌کند. پس بهتر است به طور مداوم از حالت اسپرت استفاده نکنید.

شما برای رانندگی با خودرو اتوماتیک با این چند حالت سروکار دارید و باید بدانید که چطور از آن‌ها استفاده کنید تا خودرو شما آسیب نبیند. در ادامه در مورد باید و نبایدهای خودروهای اتوماتیک صحبت می‌کنیم.

استفاده نا به جا از حالت خلاص یا N

بعضی از راننده‌ها در حین رانندگی با خودرو اتوماتیک هنگامی که به یک سرازیری می‌رسند خودرو را در حالت N و یا خلاص قرار می‌دهند. آن‌ها فکر می‌کنند با این کار در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند اما این یک طرز فکر اشتباه است و باید از انجام‌دادن آن خودداری کنید. باید بدانید که هیچ تفاوتی در مصرف سوخت بین دنده N و حالت D  برای حرکت در سرازیری‌ها وجود ندارد. می‌توانید باتوجه‌به نمایشگر مصرف سوخت خودرو، این موضوع را بررسی کنید.

همچنین اگر راننده در سرازیری دنده خودرو را در حالت خلاص قرار دهد، کنترل کامل روی خودرو ندارد. در واقع در این حالت راننده فقط می‌تواند سرعت خودرو را کم کند و اگر لازم باشد سرعت خودرو را زیاد کند، نمی‌تواند گاز بدهد و سرعت خودرو را افزایش دهد.

تعویض دنده به‌صورت اشتباه

یکی دیگر از مواردی که در استفاده از خودروهای اتوماتیک باید از آن اجتناب کنیم این است که در زمانی که خودرو کامل متوقف نشده است دنده را عوض کنیم. برای تغییر دنده جلو به عقب و یا دنده عقب به جلو باید ابتدا کاملاً خودرو را متوقف کنید و سپس دنده را تغییر دهید و به حرکت خود ادامه دهید.

معمولاً راننده‌هایی که عادت به خودروهای دنده‌ای دارند، این اشتباه را زیاد انجام می‌دهند. انجام این کار باعث می‌شود یک قطعه مهم خودرو یعنی باند گیربکس اتوماتیک که دسترسی به آن و تعویض آن بسیار دشوار است، آسیب ببیند و شما را به دردسر بیندازد.

تیک‌آف با خودرو اتوماتیک ممنوع

یکی دیگر از کارهایی که بعضی از راننده‌ها به‌خصوص جوان‌‌ترها و افرادی که علاقه‌مند به مسابقات رانندگی هستند انجام می‌دهند، لانچ یا تیک‌آف (Take Off) است. تیک‌آف خودروهای اتوماتیک به این صورت است که راننده زمانی که خودرو در حالت خلاص و N قرار دارد، با گاز دادن دور موتور را بالا می‌برد و سپس به‌صورت ناگهانی دنده را در حالت D قرار می‌دهد. در هنگام تیک‌آف، لاستیک‌های خودرو با سرعت بسیار بالا می‌چرخند ولی خودرو حرکت نمی‌کند. تیک‌آف باعث می‌شود تا چرخ‌های خودرو به‌صورت درجا بچرخند و دود زیاد و صدای بلند ایجاد شود. این کار یک کار نمایشی است و برای ایجاد هیجان و نشان‌دادن قدرت خودرو و مهارت راننده انجام می‌شود. باید بدانید که این کار آسیب زیادی به گیربکس اتوماتیک خودرو وارد می‌کند و همان‌طور که گفتیم تعویض این قطعه سخت و پردردسر است.

قراردادن دنده در حالت N برای توقف کوتاه‌مدت

بعضی از راننده‌های خودروهای اتوماتیک فکر می‌کنند اگر هنگام توقف‌های کوتاه‌مدت خودرو را در حالت خلاص قرار دهند، سوخت کمتری مصرف می‌شود. این تفکر صحیح نیست و در هر دو صورت موتور خودرو در حال کارکردن است و سوخت مصرف می‌کند. در واقع هنگام رانندگی با خودرو اتوماتیک زمانی که پشت چراغ قرمز و یا در ترافیک توقف می‌کنید لازم نیست که خودرو را در حالت خلاص قرار دهید. می‌توانید خودرو را در همان وضعیت قبلی یعنی حالت D قرار دهید و فقط پای خود را روی پدال ترمز قرار دهید. اگر فکر می‌کنید توقف طولانی می‌شود می‌توانید خودرو را در حالت پارک قرار دهید و یا خودرو را خاموش کنید.

 قبل از توقف کامل، خودرو را در وضعیت P قرار ندهید

یکی دیگر از اشتباهات رایج راننده‌ها این است که هنگامی که هنوز خودرو اتوماتیک کاملاً متوقف نشده است، آن را در حالت پارک قرار می‌دهند. این کار آسیب زیادی به خودرو وارد می‌کند. در واقع شکل صحیح انجام این کار این است که برای توقف کامل و پارک کردن خودرو، ابتدا ترمز را فشار دهید تا خودرو کاملاً متوقف شود و وقتی در محل مناسب برای پارک قرار گرفتید سپس دنده را در حالت N قرار دهید و ترمز دستی را بکشید. حالا می‌توانید پایتان را از روی ترمز بردارید و دنده را در حالت پارک قرار دهید.

سخن آخر

در این مطلب با مهم‌ترین باید و نبایدهای خودروهای اتوماتیک آشنا شدیم. حتماً متوجه این موضوع شده‌اید که خودروهای اتوماتیک حساسیت بیشتری نسبت به خودروهای دنده‌ای دارند و هرچند که رانندگی با آن‌ها راحت‌تر از خودروهای دنده‌ای است اما این خودروها نیاز به‌دقت و مراقبت بیشتری دارند.

برای حفظ سلامت خودرو علاوه بر رعایت موارد گفته شده بهتر است هرسال برای بررسی وضعیت گیربکس خودرو به تعمیرگاه مراجعه کنید تا سلامت گیربکس خودرو توسط یک متخصص بررسی شود.

ما در فروشگاه اینترنتی رینگو به شما کمک می‌کنیم تا باکیفیت‌ترین محصولات را برای ماشینتان انتخاب کنید. اگر در مراحل خرید نیازمند راهنمایی بیشتر بودید، کافی است با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید. مشاوران ما کاملا رایگان کنارتان هستند تا خریدی امن و لذت‌بخش تجربه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا