مشخصات فنی خودرو

مهم‌ترین مشخصه‌های روغن‌ موتور مناسب برای خودرو

معرفی روغن‌موتور موضوع این بخش از مقاله رینگو است. تیم مجله ما قصد دارد مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشخصه‌های روغن‌موتور مناسب برای خودرو را در اختیار شما قرار دهد.

اما پیش از معرفی این مشخصات می‌خواهیم شما را به طور خلاصه با وظایف روغن‌موتور ماشین و مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن آشنا کنیم.

ترکیب سازنده روغن موتور چیست؟

پایه روغن‌موتورها از نفت تشکیل‌شده است. همراه آن برخی مواد دیگر که خاصیت ضدزنگ، ضد جوش، پاک‌کنندگی و ضد اکسید را دارا هستند نیز وجود دارند. این مایع شفاف وظیفه مهمی را داراست از جمله مهم‌ترین آنها این است که با عدم استفاده از روغن‌موتور درواقع ماشین حرکت نخواهد کرد.

از دیگر وظایف روغن‌موتور می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • کمتر کردن سائیدگی قطعات موتور در زمان کارکردن اتومبیل
 • ، شستشوی داخل موتور
 • ، تمیز نگه‌داشتن قطعات داخل موتور،
 • خنک‌کردن قطعات داخلی،
 • افزایش عمر مفید اتومبیل،
 • تمیزکردن موتور از دوده حاصل از احتراق،
 • خنک‌کردن قطعات داخلی موتور
 • حفاظت از موتور و اجزای آن

مشخصه‌های روغن‌موتور مناسب

در زمان خرید روغن‌موتور دو عامل اصلی مدنظر است. یعنی اگر روغن موتوری که می‌خرید این دو مشخصه را دارا باشد در واقع از زنگ‌زدگی، اکسید شدن و ساییدگی نیز جلوگیری خواهد کرد. آن دو عامل که مکمل هم هستند عبارت‌اند از گرانروی و سطح کارایی

مشخصه‌های روغن‌موتور مناسب
مشخصه‌های روغن‌موتور مناسب

گرانروی چیست؟

از مهم‌ترین مشخصه‌های روغن‌موتور مناسب برای خودرو این است که دارای گرانروی یا ویسکوزیته مطلوب باشد. اگر این خاصیت را نداشته باشد باعث استهلاک بیشتر ماشین، دیرتر روشن‌شدن ماشین و عواقب دیگر خواهد شد. انتخاب روغن‌موتور مناسب با ویسکوزیته مناسب در کاهش فاصله بین استارت زدن و رسیدن موتور به درجه حرارت عادی اثر خواهد داشت و درعین‌حال باعث کاهش مصرف سوخت نیز می‌شود.

در تعریف گرانروی به طور خلاصه می‌توان گفت مقاومت سیال در برابر حرکت. اما به طور مفصل به این شرح است: گرانروی حالتی است از جاری شدن مایعات برای مثال دقت کنید که آب راحت‌تر جاری می‌شود اما عسل غلیظ‌تر است پس دارای گرانروی بیشتری نیز است. این حالت در اثر تغییرات دما دچار تغییر می‌شود یعنی در واقع گرانروی با دما در حالت عکس قرار دارد. هر چه دما بالاتر برود حالت گرانروی پایین‌تر می‌آید؛ یعنی هرچه هوا گرم‌تر شود روغن‌موتور رقیق‌تر و شل تر می‌شود. این‌موضوع از معیارهای اصلی خرید روغن‌موتور خوب محسوب می‌شود و باید موردتوجه قرار بگیرد.

شما وقتی ماشین را روشن می‌کنید و قطعات موتور شروع به حرکت می‌کند پس نیاز به روغن موتوری دارید که حالت روان‌تری داشته باشد تا بین قطعات در جریان باشد و از آسیب‌زدن به موتور جلوگیری کند. اما نکته‌ای که لازم به ذکر است این است که اگر میزان گرانروی در اثر دمای هوا بیشتر از حالت نرمال پایین بیاید و رقیق شود این حالت باعث می‌شود که به‌سرعت بین قطعات حرکت کند و پوشش کافی برای قطعات ایجاد نکند. اما اگر گرانروی روغن بالا باشد و دارای غلظت بیشتری باشد نمی‌تواند حرکات قطعات را روان کند.

راه شناسایی گرانروی مناسب

در هنگام خرید روغن‌موتور به مشخصات روغن که روی بسته درج شده دقت کنید. انجمن مهندسین خودرو با نشان مخفف SAE میزان غلظت گرانروی را در روی بطری روغن‌موتور به این‌گونه درج کرده اند. عدد ۰ نمایانگر روغنی است که خیلی راحت جاری می‌شود و هرچه به عدد ۶۰ نزدیک می‌شویم میزان گرانروی بالاتر می‌رود. پس SAE ۶۰ نشانه روغنی با گرانروی بالا است که یعنی به‌سختی جریان می‌یابد.

دسته‌بندی گرانروی (ویسکوزیته یا لزجت)

 • مونو گرید_ Monograde
 • مولتی گرید Moltigrade_

روغن‌موتورهای مونو گرید فقط برای یک‌فصل یا دمای خاص ساخته شده‌اند و با تغییر دما شما باید آن را با یک روغن‌موتور مناسب برای فصل موردنظر تعویض کنید. روغن‌های مولتی گرید مناسب دما و فصل سرد هستند با SAE بین ۰ تا ۳۰.

ساختار روغن‌های مالتی گرید به‌گونه‌ای است که مناسب هر چهارفصل سال است و صاحبان ماشین‌ها با خرید روغن‌موتور مولتی گرید از تغییرات دمایی نگرانی نخواهند داشت. به‌گونه‌ای که در دمای سرد و پایین روغن‌موتور مولتی گرید سفت نخواهد شد و در دمای بالا و هوای گرم نیز دچار کاهش زیاد از حد گرانروی نمی‌شوند. امروزه روغن‌های مولتی گرید کاربرد بیشتری دارند.

یک مثال برای دقت و راهنمایی بیشتر در هنگام خرید روغنموتور:

یک روغن‌موتور با مشخصات ۱۰W_۴۰ را فرض کنید عدد ۱۰ نشانگر حداقل گرانروی این محصول در فصل گرم سال و دمای بالا است و عدد ۴۰ مقدار حداکثر گرانروی آن را در دمای پایین نشان می‌دهد. حالا این محصول را با نوع دیگری مقایسه می‌کنیم، فرض کنید روی بسته روغن‌موتور نوشته شده ۲۰W_ ۵۰ همان‌طور که مشخص است این روغن‌موتور به‌خاطر برخورداری از عدد ۲۰ در فصل گرما و دمای بالا گرانروی بیشتری را داراست و نسبت به روغن‌موتور ۱۰W_۴۰ سفت‌تر است. پس روغن‌موتور ۲۰W_۵۰ برای دمای بالا مناسب‌تر خواهد بود زیرا روغن خیلی رقیق نمی‌شود اگر دقت کنید با مقایسه W۵۰ و W۴۰ نیز متوجه خواهید شد که روغن‌موتور ۱۰W_۴۰ در فصل سرد گرانروی برابر ۴۰ خواهد داشت درصورتی‌که روغن ۲۰W_۵۰ در هوای سرد بیشتر از مدل هم نوع خودش سفت می‌شود. پس در محیط‌های ۱۰ گرم‌تر از این نوع استفاده کنید و در محیط‌های سردتر از روغن‌موتور ۱۰W_۴۰ استفاده کنید.

انواع روغن موتورهای موجود در بازار

روغنموتور معدنی MINERAL

ابتدایی‌ترین روغن‌های موجود که مناسب ماشین‌های قدیمی‌تر هستند و تولید آن ها بر پایه نفت خام است و روان کاری بیشتری را دارند.

روغنموتور سنتتیک Synthetic

این نوع از روغن‌ها مزایای خیلی بیشتری نسبت به دسته‌ی اول دارا هستند و اوایل تولید آن‌ها فقط مخصوص استفاده در جت‌ها بودند اما چون فواید زیادی داشته‌اند و تولید آن‌ها تخصصی‌تر بود برای ماشین‌ها نیز قابل‌استفاده شد.

از جمله فواید این روغن‌ها ضدزنگ و آنتی‌اکسیدان بودن و ترکیب‌هایی است که باعث می‌شود فلز ضدخوردگی شود. این روغن‌ها عمر مفید طولانی‌تری دارند و باعث کاهش مصرف سوخت می‌شوند و نیز غیرسمی هستند و در برابر اکسید شدن بسیار مقاوم‌تر هستند.

روغنموتور نیمه سنتتیک Semi Synthetic

ترکیبی است از دو نوع بالا اما نسبت به روغن سنتتیک کیفیت کمتری دارد و نسبت به معدنی کیفیت بالاتری را داراست. مناسب عملکردهای سخت موتور است و همچنین نسبت به روغن‌های سنتتیک نیز قیمت مناسب‌تری را داراست.

اصول نگهداری از روغن موتور و افزایش طول عمر آن

 • دقت کنید که بعد از گذشت دوهفته از تعویض روغن، شفاف بودن روغن‌موتور را بررسی کنید و اگر رنگ آن تغییر نکرده باشد یعنی ماشین شما نیاز به بررسی و روغن نیاز به تعویض دارد. پس تغییر رنگ روغن بعد از حدوداً دوهفته نشانهٔ سلامت و کیفیت آن است و یعنی روغن خاصیت پاک‌کنندگی را داراست و وظیفه خود را انجام داده است. اگر روغن‌موتور شما تغییر رنگ نداشت یعنی آلودگی‌های ایجاد شده در موتور را نتوانسته جذب کند و این آلودگی‌ها در موتور رسوب‌کرده و بعد از مدتی باعث خرابی موتور خواهد شد.
 • اگر قصد داشتید که روغن‌موتور را عوض کنید دقت داشته باشید در ساعاتی این کار را انجام دهید که نیاز فوری به استفاده از ماشین ندارید؛ چون باتوجه‌به این‌که قطعاً مقداری از روغن‌موتور قبلی باقی‌مانده و شما روغن‌موتور جدید را اضافه کرده‌اید با روشن‌کردن ماشین این دو نوع متفاوت با هم مخلوط می‌شود و از خاصیت‌های روغن‌موتور جدید به‌شدت کم خواهد شد.
 • نکته بعدی که حتماً باید مدنظر داشته باشید این است که از دستگاه‌های نوین مکش هرگز استفاده نکنید زیرا خسارات زیادی را به ماشین وارد می‌کند.
 • عمر موتور ماشین تا حد زیادی بستگی دارد به کیفیت روغن موتوری که استفاده می‌کنید. اگر قصد داشتید که سطح روغن را بررسی کنید دقت کنید که سطح آن همیشه باید بین L و H قرار داشته باشد و بهتر است اگر به L رسید شما آن را به H نزدیک‌تر کنید.
 • هیچ‌وقت چند روغن‌موتور را با هم ترکیب استفاده نکنید.
 • در انتخاب روغن‌موتور به شرایط آب‌وهوایی که در آن قرار دارید دقت کنید.
 • به تاریخ تولید روغن‌موتور توجه کنید و اگر بیش از سه سال از تولید آن می‌گذرد از روغن استفاده نکنید.
نگهداری از روغن موتور
نگهداری از روغن موتور

جمع‌بندی

این مقاله از رینگو را به معرفی روغن موتور، دسته‌بندی و نحوه نگهداری از آنها اختصاص دادیم.

شما از تجربه‌های خود در این زمینه بنویسید. تیم فروش رینگو در کنار شماست تا همیشه بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید. برای دریافت مشاوره و آگاهی بیشتر با ما تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا