آموزشی

راهنمای خرید انواع زنجیر چرخ خودرو به همراه معایب و مزایای آن

اگر در مناطق کوهستانی و پر برف‌وباران زندگی می‌کنید یا قصد سفر به یکی از شهرهای این منطقه را دارید، اطلاعات و تجهیزاتی وجود دارد که نباید از آنها غافل شد. یکی از همین تجهیزات مهم، زنجیرچرخ است. داشتن کمی تجربه در رانندگی به ما می‌گوید کنترل درست و مناسب خودرو الفبای اصلی راننده بودن است. اینکه بتوانید در همه شرایط به خودرو و رانندگی خود حاکم باشید و بدانید هر حرکت کوچک و بزرگی که در جاده انجام می‌دهید تماماً تحت کنترل شماست، بسیار مهم است. اما گاهی مواقع ممکن است کنترل خودرو تنها به دست خود راننده نباشد بلکه تجهیزات و وسایلی هم به کمک او بیاید. اینجاست که زنجیرچرخ، به‌خصوص در جاده‌ها و مناطق برفی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این مطلب از رینگو را همراه ما بخوانید تا نگاهی دقیق و کامل به راهنمای خرید انواع زنجیرچرخ خودرو و معایب و مزایای آن داشته باشیم. تا پایان با ما باشید.

زنجیر چرخ چیست؟

زنجیری است که دورتادور چرخ‌‌های خودرو بسته می‌شود تا باعث جلوگیری از سرخوردن و لغزیدن تایر و خودرو در برف و یخ‌بندان شود. اگر چه به‌ظاهر زنجیرچرخ جز کوچکی از یک خودرو است اما اهمیت و کارای که انجام می‌دهد آن‌قدر مهم و بزرگ است که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از خیر استفاده‌کردن آن گذشت. اگر کسی هم به‌سادگی چشم روی این وسیله ببندد یا به بهانه‌های مختلف از جمله تنبلی و… استفاده از آن را بی‌فایده بداند، خطر جدی و مهمی را به جان خریده! شرایط جاده، حتی در بهترین شرایط هم غیرقابل‌پیش‌بینی است. بارش باران یا برف می‌تواند به حدی جاده را لغزنده و خطرناک کند که رانندگی تبدیل به یک کابوس شود. به همین دلیل است که زنجیرچرخ بسیار مهم است.


در مجله رینگو بخوانید : راهنمای خرید لاستیک، کلیدی برای باز کردن قفل خرید لاستیک | بخش دوم


انواع زنجیرچرخ

بیشتر زنجیر چرخ‌ها از آلیاژ فولاد ساخته شده‌اند و سطح تایر را می‌پوشانند تا برف‌ویخ نتوانند عملکرد درست تایرهای را مختل کند. اما در سال‌‌های اخیر برخی گزینه‌های نوآورانه و جدید هم به بازار ارائه شد که نصب آنها را آسان‌تر کرده و به راننده اجازه می‌دهد تا آنها را در صورت لزوم، به‌راحتی حذف یا جایگزین کند.

مطمئناً وقتی حرف از ایمنی بالا و سلامت میان است، همه راه‌ها به کیفیت می‌رسد؛ بنابراین بسیار مهم است که کیفیت زنجیرچرخ‌‌ها را در زمان انتخاب و خرید به خوبی کنترل کنید. مطمئن باشید خرید شما درنهایت باعث نمی‌شود بی‌گدار به آب بزنید یا یک هزینه دوبرابر روی دستتان بگذارد.

معرفی انواع زنجیرچرخ و ویژگی‌های آن

وقتی حرف از خرید وسیله‌ای مهم مثل زنجیرچرخ است، بهتر از قبل از خرید، نکاتی درباره انواع و معایب و مزایای آنها بدانید. درست است که زنجیرچرخ را به‌عنوان یک وسیله مهم می‌شناسند، اما به‌هرحال معایبی هم وجود دارد که لازم است از آنها حرف زد. قبل از هر چیز انواع زنجیر چرخ را با هم مرور می‌کنیم.

به‌طورکلی وسیله‌ای که می‌تواند کار زنجیرچرخ و بهبود کنترل خودرو در جاده‌های خیس و لغزنده را انجام دهد، دو نوع است.

 • زنجیرچرخ کلاسیک (انواع فلزی، کمربندی، پارچه‌ای)
 • کابل تایر

زنجیرچرخ فلزی

متداول‌ترین و قدیمی‌ترین مدل زنجیر چرخ‌ها را با نام زنجیرچرخ کلاسیک می‌شناسند. درواقع همان تصوری که با شنیدن زنجیرچرخ خواهید داشت، تعریف و مدلی است که برای زنجیرچرخ کلاسیک متصورند. زنجیرهای فلزی که به هم متصل شده و یک شبکه فلزی ایجاد کرده‌اند. زنجیرها فلزی معمولاً از آلیاژ، فولاد محکم، پلی‌اورتان، لاستیک و حتی پارچه ساخته می‌شوند.

مزایای زنجیر چرخ‌‌های فلزی

 • کشش خوب
 • دوام بالا
 • مناسب برای استفاده‌های مکرر
 • معایب زنجیرچرخ فلزی
 • سنگین‌تر از دیگر مدل‌ها
 • دشواری در نصب
 • احتمال آسیب بیشتر به تایر، ماشین و جاده
زنجیر چرخ فلزی
زنجیر چرخ فلزی

زنجیرچرخ کمربندی

زنجیرچرخ تسمه‌ای یا کمربندی یک‌سره نیستند و کل چرخ را نمی‌پوشانند و گاهی چند تا از آنها روی چرخ و با فاصله از هم بسته می‌شود. زنجیر چرخ کمربندی را برای رینگ‌های اسپرت بیشتر استفاده می‌کنند و برای رینگ‌های قالپاق‌دار گزینة مناسبی نیست. می‌توان زنجیر چرخ‌های ژله‌ای، پلاستیکی یا فلزی را در بازار پیدا کرد.

مزایای زنجیرچرخ کمربندی

 • قیمت ارزان
 • نصب ساده
 • ایمنی بالا
 • مناسب برای بیشتر وسایط نقلیه
 • مناسب برای تایرها با اندازه‌های مختلف

معایب

 • ممکن است نسبت به زنجیرچرخ‌های فلزی، چسبندگی مناسبی با جاده ایجاد نکنند
 • مناسب رینگ‌های اسپرت
 • به‌جز مدل ژله‌ای، خراش روی چرخ‌ها ایجاد می‌کند
زنجیر چرخ کمربندی و فلزی
زنجیر چرخ کمربندی و فلزی

در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک برای پراید کدام است؟


زنجیر چرخ پارچه‌‌ای

زنجیر چرخ‌های پارچه‌ای را به نام جوراب چرخ هم می‌شناسند و همان‌طور که از اسم آن به نظر می‌رسد، از پارچه درست شده است. نصب و استفاده از آن بسیار آسان است و در عرض کمتر از پنج دقیق می‌توان آن را روی لاستیک نصب کرد. جنس این زنجیر چرخ‌ها از پارچه سبک پلی‌الفین بوده و قابلیت شست‌وشو دارد. زنجیر چرخ‌‌های پارچه‌ای را برای هر نوع وسیله نقلیه‌ای می‌توان استفاده کرد و هیچ آسیب و مشکلی برای لاستیک یا سطح جاده به وجود نمی‌آورند.

مزایای زنجیرچرخ پارچه‌ای

 • به جاده آسیب نمی‌زند
 • بی‌صدا
 • جاگیری کم

معایب

 • مناسب مسیرهای طولانی نیست
 • تا حداکثر ۳۰ کیلومتر سرعت می‌توان با این زینجر چرخ‌ها رفت
 • بیشتر از دیگر زنجیر چرخ‌ها مستعد پارگی است.
 • گران‌تر از زنجیر چر‌های فلزی یا تسمه‌ای

چگونه زنجیر چرخ ببندیم

امروزه تلاش می‌کنند اکثر زنجیر چرخ‌ها را به شکلی بسازند که نصبی آسان داشته باشد و بدون هیچ مشکلی از روی لاستیک خارج شود. توصیه مهمی که وجود دارد نصب زنجیرچرخ در حالت خشک و بدون برف تایر است. برای اینکه بتوانید زنجیرچرخ لاستیک را به‌راحتی ببندید و خارج کنید، لازم است هنگام خرید چند نکته را در نظر داشته باشید و خرید خود را بر اساس این موارد انجام دهید. پیش از اینکه بدانیم چگونه زنجیر چرخ ببندیم ، نگاهی مختصر به این موارد کنیم.

چگونه زنجیر چرخ انتخاب کنیم

 • محدودیت‌ها و استانداردهایی که برای زنجیرچرخ خودرو باید در نظر بگیرید را مشخص کنید

این محدودیت‌ها را می‌توان با مراجعه به کتابچه راهنمای خودرو یا لاستیک‌های خودرو فهمید. همه وسایل نقلیه فاصله کافی بین تایر و چرخ را برای نصب زنجیرچرخ ندارند. اگر وسیله نقلیه شما با چنین موردی مواجه باشد، ممکن است نصب زنجیرچرخ نامناسب آسیب جدی به خودرو بزند. دفترچه راهنمای خودرو همه اطلاعات مهمی که باید درمورد محدودیت‌ها و شرایط خرید زنجیرچرخ بدانید را به شما می‌گوید.

 • اندازه تایر را مشخص کنید

انتخاب زنجیرهای مناسب برای داشتن یک رانندگی ایمن بسیار مهم است. خوشبختانه پیداکردن و اطلاع از سایز لاستیک بسیار آسان است. فقط کافی است دیوار کناری لاستیک خود را بررسی کنید و اندازه تایر را بر اساس آن چیزی که روی لاستیک نوشته شده، پیدا کنید.

 • مشخص کنید که کدام زنجیرچرخ برای خودرو و نوع استفاده شما مناسب است

این مرحله بهتر است آگاهی کاملی نسبت به زمانی که قصد استفاده از زنجیرچرخ را دارید کسب کنید. آیا شما نیاز به عبور از جاده‌های یخی، برفی و لغزنده دارید یا قرار است از یک جاده گل‌ولای عبور کنید؟

 • میزان استفاده از زنجیرچرخ را مشخص کنید

اگر قرار است مرتباً و در دفعات بسیار زیاد از زنجیرچرخ استفاده کنید، پس بهتر است به فکر خرید زنجیر چرخ‌هایی باشید که نصب و اتصال آن آسان است. چنین موقعیتی برای استفاده از زنجیر چرخ‌‌های سنتی که نصب و استفاده از آنها زمان بیشتری می‌برد، گزینه خوبی نمی‌تواند باشد.

انواع زنجیر چرخ
انواع زنجیر چرخ

چگونه زنجیر چرخ ببندیم

اکنون زمان آن رسیده تا به سؤال مهم درباره روش و چگونگی بستن زنجیر چرخ بپردازیم. قبل از بستن زنجیرچرخ، باید به دیفرانسیل ماشین خود توجه کنید. زنجیر چرخ‌ها را به‌صورت جفت و روی لاستیک‌هایی می‌بندند که قدرت موتور روی آنها بیشتر است. به‌این‌ترتیب اگر خودرو شما دیفرانسیل جلو داشت، زنجیرچرخ روی چرخ‌های جلو و اگر دیفرانسیل عقب داشت، زنجیرچرخ روی چرخ‌های عقب بسته می‌شود. ماشین‌های دو دیفرانسیل هم نیاز به چهار زنجیرچرخ دارند.

مدل‌های سنتی و کلاسیک زنجیرچرخ، روش بستن سخت‌تر و زمان‌برتری دارند. ابتدا زنجیرچرخ را روی سطح زمین‌باز کنید، طوری که خارهای روی زنجیر به سمت زمین و قسمت صاف زنجیر روی لاستیک قرار بگیرد.
یک کابل را در محور پشت تایر حلقه بزنید و طرف دیگر زنجیر که قلاب است را از داخل حلقه بخش دیگر عبور دهید و آنها را با بست نگه‌دارنده به هم وصل کنید. توسط آچار بست‌های روی سطح زنجیر را ببینید تا به این صورت یک شبکه دور لاستیک ایجاد شود و چرخ را محکم بگیرد.
می‌توانید برای اطمینان بیشتر از اتصال درست چرخ‌ها، مسافت کوتاهی را رانندگی کنید تا مطمئن شوید زنجیرها به‌درستی روی تایر متصل شده است.


در مجله رینگو بخوانید : هنگام ترکیدن لاستیک چه کنیم؟


جمع‌بندی

راهنمای خرید انواع زنجیر چرخ خودرو به همراه معایب و مزایای هر یک از آنها را با هم مرور کردیم. اکنون می‌توانید باتوجه‌به نیاز خود از زنجیرچرخ، میزان استفاده و منطقه‌ای که قرار است در آن رانندگی کنید و مشخصات خودرو خود، زنجیرچرخ مناسب را انتخاب و خریداری کنید. ما در رینگو یک پیشنهاد به‌صرفه و خوب برای شما داریم و آن هم خرید اینترنتی است. با خرید اینترنتی از فروشگاه رینگو می‌توانید نظر مصرف‌کنندگان درباره محصول یا قطعه موردنظر را بخوانید، اطلاعات لازم را کسب کنید و درنهایت بهترین محصول را تهیه کنید. رینگو در تلاش است تا محصولات خود را با مناسب‌ترین قیمت و کیفیت در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مصرف‌کنندگان و مشتریان خود برساند. همین حالا وارد فروشگاه رینگو شوید و هرآنچه نیاز دارید از رینگو بخرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا