مشخصات فنی خودرو

7 نشانه‌ی از کار افتادگی سیستم فرمان برقی

سازندگان خودرو شروع به معرفی سیستم فرمان بهبود یافته، فرمان برقی در ابتدای قرن بیستم کردند. فرمان برقی که در وسایل نقلیه قرار می گیرد، تلاش رانندگان را کاهش می دهد و مانور در بزرگراه ها را ساده تر می کند.

سیستم فرمان برقی
سیستم فرمان برقی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر فرمان برقی شما به طور ناگهانی از کار بیفتد و مجبور شوید به زور پیچ زیر را در جاده به پایان برسانید، چقدر می تواند سخت شود؟ خوشایند نیست؟ به همین دلیل است که یک سیستم فرمان برقی از کار افتاده نشانگرهای هشدار دهنده ای را منتشر می کند که مشکلی وجود دارد و باید برطرف شود.

آیا در صورت خرابی فرمان برقی می توان رانندگی کرد؟

شما می توانید در حالی که با فرمان برقی خود مشکل دارید رانندگی کنید، اما نباید این کار را انجام دهید.

رانندگی با خودرویی که سیستم فرمان برقی از کار افتاده باشد، خسارات بسیار بیشتری نسبت به آنچه تصور می کنید به همراه خواهد داشت. اگر مایعات شما کم باشد، پمپ در نهایت خشک می شود و در نتیجه اصطکاک و گرمای بیشتری ایجاد می شود که در نهایت باعث آسیب جدی می شود. اتومبیل خود را به یک کارشناس نشان دهید که این مشکل را تشخیص داده و تعمیر کند.

سیستم فرمان برقی
سیستم فرمان برقی

علائم خرابی سیستم فرمان برقی

اگرچه علائم و نشانه‌ها وجود دارد، اما ضروری است که از علائم خرابی سیستم فرمان برق آگاه باشید تا بتوانید مشکل را تشخیص داده و اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید.

از ما بخرید

تا زمانی که سیستم فرمان برقی ثابت نشود، سیگنال هشدار روشن خواهد ماند.

اگر بررسی تاریخچه MOT خودروی شما نشان می‌دهد که خرابی MOT قبلی ناشی از این چراغ هشدار دهنده فرمان برقی بوده است، به هر صورت فاکتور تعمیر (در صورت موجود بودن) مراجعه کنید تا متوجه شوید کدام قطعه معیوب بوده و چه اقدامات لازم برای رفع مشکل انجام شده است.

این امر بسیار مهم است زیرا خرابی سیستم فرمان برقی شما بر راندمان فرمان پذیری کلی خودرو تأثیر می گذارد و ممکن است خطر بیشتری برای ایمنی شما و سرنشینان شما ایجاد کند.

مراقب این علائم مشکل فرمان برقی باشید:

سیستم فرمان برقی
سیستم فرمان برقی

 

1.فرمان سفت : هنگام چرخاندن چرخ هنگام استفاده از سیستم فرمان برقی نباید هیچ فشاری احساس کنید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است با سیستم فرمان برقی خود مشکل داشته باشید. اگر متوجه شدید که باید به سختی و سختی فرمان دهید، مشکل فرمان برقی شما باید برطرف شود.

2.پاسخ آهسته فرمان: اگر سیستم فرمان برقی شما در پاسخ به ورودی های فرمان کند است، ممکن است نشان دهنده مشکل فرمان برقی باشد.

3.مشکلات در فرمان:  احساس شل شدن در کنترل فرمان شما ممکن است نشان دهنده خرابی سیستم فرمان برقی باشد. مشکلات فرمان با علائمی مانند لغزش فرمان از روی دست شما در حالی که به تلاش برای کنترل آن ادامه می دهید، یا لزوم لنگ زدن بیش از حد فرمان برای تکمیل چرخش کامل خودرو نشان داده می شود. خودرویی که به یک سمت می‌کشد یا به سمت نادرست سرگردان می‌شود ممکن است نشان‌دهنده معیوب بودن دنده فرمان باشد.

4.صدای جیغ یا ناله : اگر هنگام استارت زدن خودرو صدای جیغ و ناله یا صدای ناله در حین چرخاندن آن می شنوید، مشکلی در سیستم فرمان برقی ماشین شما وجود دارد. همانطور که به چرخاندن چرخ ادامه می دهید، صدای ناله بلندتر می شود.

5.صدای ناله: صدای ناله جدی ترین علامت خرابی سیستم فرمان برقی است و با تحلیل رفتن سیستم بدتر می شود. این صدا ممکن است نشان دهنده مقدار کم مایع فرمان برق باشد، که در صورت عدم کنترل، می تواند به سایر بخش های سیستم آسیب برساند.

6.سطح مایعات پایین:  هر یک از مایعات ماشین شما هدف منحصر به فردی دارد. روغن فرمان برقی شما مانند سطح روغن ترمز، مایع خنک کننده و روغن برای عملکرد صحیح آن بسیار مهم است. در صورت رانندگی با سطح مایع پایین ممکن است سیستم فرمان برقی شما آسیب ببیند. شما باید بدانید که چقدر باید مایعات ماشین خود را بررسی کنید. سطح مایع پایین ممکن است مقصر خرابی سیستم فرمان برقی باشد. یا سیستم شما دچار کمبود مایع است یا نشتی غیر قابل توجه دارید. رنگ روغن فرمان برق عموماً زرشکی یا قهوه ای مایل به قرمز است. مخزن آن ممکن است پیدا شود (بسته به موقعیت موتور ماشین شما) و باید به طور منظم بررسی شود تا مطمئن شوید که در سطح مناسبی پر شده است و هیچ نشتی در داخل یا اطراف آن وجود ندارد.

7.رنگ مایع تغییر کرده است: هنگام بررسی سطوح مایع، مطمئن شوید که رنگ مایع تغییر کرده است. وجود ذرات فلزی در مایع یا رنگ خاکستری ممکن است نشان دهنده نقص پمپ فرمان باشد که باعث اکسید شدن سیال شده است.

سیستم فرمان برقی (PSS)

سیستم های فرمان هیدرولیک، الکتریکی یا هیبریدی سه نوع موجود هستند. در زیر لیستی از آنها آمده است:

فرمان هیدرولیک (HPS) از یک پمپ فرمان موتوری استفاده می کند تا فشار هیدرولیک را برای کمک به عملکرد فرمان ایجاد کند.

سیستم هیدرولیک به طور کامل با یک سیستم برقی در نوع دوم جایگزین شده است که به سیستم فرمان الکتریکی (EPS) معروف است. دینامیک فرمان توسط این سیستم الکتریکی کنترل می شود که به ستون فرمان متصل می شود.

سیستم فرمان برقی
سیستم فرمان برقی

EPHS (Electric Power Hydraulic Steering) یا فرمان هیبریدی یک سیستم فرمان هیبریدی است که ترکیبی از فرمان برقی و هیدرولیک است. در این پیکربندی، فرمان برق توسط یک موتور الکتریکی بدون جاروبک کنترل می شود که انرژی پمپ هیدرولیک فرمان را نیز تامین می کند.

هر نوع فرمان برقی که در خودرو نصب شده باشد، وظیفه کلی آن این است که به عنوان یک ضرب کننده نیروی ورودی راننده عمل کند و چرخش فرمان را ساده تر کند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا