خودرو

تفاوت لاستیک های تابستانی و زمستانی

تفاوت لاستیک های تابستانی و زمستانی چیست؟ چرا استفاده از لاستیک‌های مناسب فصل اهمیت دارد؟ اگر قرار باشد بین لاستیک‌های فصلی و لاستیک چهارفصل یکی را انتخاب کنید، انتخاب شما کدام است؟ آیا می‌توانید مطمئن باشید که بهترین انتخاب را کرده‌اید؟ همان‌طور که اسم‌ورسم این لاستیک‌ها به نظر می‌رسد، لاستیک‌های تابستانی از جمله تایرهایی هستند که مناسب شرایط آب‌وهوایی خشک و گرم تابستان ساخته شده‌اند. برای راندن در جاده‌های گرم و داغ عملکرد خوبی دارند و شما را ناامید نخواهند کرد. لاستیک‌های زمستانی هم درست مشابه همین تعریف‌هاست. اما اجازه دهید با همین مقدمه کوتاه سراغ بررسی بیشتر لاستیک تابستانی و زمستانی برویم و بدانیم مهم‌ترین تفاوت‌ها و ویژگی‌های این لاستیک‌ها چیست. همراه رینگو باشید.

لاستیک تابستانی

لاستیک‌های تابستانی یک ترکیب لاستیکی نسبتاً سخت اختصاصی دارند که در شرایط گرم‌تر و دمای ملایم، نرم‌تر می‌شود تا بتوانند در جاده‌‌های خشک و مرطوب چسبندگی و عملکرد عالی از خود نشان دهند. این لاستیک‌ها همچنین مقاومت در برابر نورد را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند بازده سوخت بیشتری برای خودرو ایجاد شود. علاوه بر این، از جمله لاستیک‌هایی هستند که استفاده از آنها باعث می‌شود صدای کمتری در جاده به وجود بیاید.

آج لاستیک‌های تابستانی

الگوی آج روی لاستیک تابستانی ساده‌تر از تایر زمستانی است و به شکل بلوک هستند. این آج‌ها می‌توانند اثر پررنگ‌تر و عمیق‌تری در جاده‌ها ایجاد کنند. شیارهای کمتری برای کنار زدن آب دارد و تماس با جاده را به حداکثر میزان خود می‌رساند. درنتیجه، خودروهایی که در فصل تابستان به‌وسیله لاستیک‌های تابستانی مجهز می‌شوند در ماه‌‌های خشک و گرم این فصل از کشش و ترمز بالاتری بهره می‌برند.

با‌این‌حال؛ همین این ویژگی‌هایی که برای لاستیک‌های تابستانی شمردیم (ترکیب لاستیکی منحصر‌به‌فرد و طراحی ساده آج) باعث می‌شود لاستیک تابستانی برای استفاده در شرایط رانندگی زمستانی نامناسب باشد!

استفاده از لاستیک تابستانی در زمستان

اگرچه لاستیک‌های تابستانی می‌توانند بیشتر شرایط آب‌وهوای روزهای گرم تابستان را تحمل کنند اما برای آب‌وهوا و شرایط سخت‌تر و سردتر مناسب نیستند. وقتی گرمای هوا به زیر ۷ درجه سانتی‌گراد (۴۵ درجه فارنهایت) می‌رسد، شرایط سخت و شکننده می‌شود. طراحی آج روی لاستیک‌های تابستانی نمی‌تواند از پس کنترل این شرایط برآید. این لاستیک‌ها کنترل مناسبی برای رانندگی روی برف یا یخ ندارند. به‌این‌ترتیب، این مدل تایرها ریسک رانندگی در شرایط نامناسب را بسیار افزایش می‌دهند. همچنین لاستیک‌های تابستانی اصطکاک کمتری دارند و از نظر مصرف سوخت، مصرف آنها بیشتر است.

Summer and winter tires
لاستیک های زمستانی و تابستانی

لاستیک زمستانی

لاستیک‌های زمستانی در جاده‌های پوشیده از برف‌ویخ و جاده‌های مرطوب و شرایط سرد، چسبندگی فوق‌العاده ایجاد می‌کنند. ترکیب آج لاستیک زمستانی حاوی لاستیک طبیعی بیشتری است که انعطاف‌پذیری آن را در سرما حفظ می‌کند. سطح لاستیک و آج آن هرچه نرم‌تر باشد تایر بیشتر می‌تواند با سطح جاده قفل شود و چسبندگی و کنترل را بهبود دهد؛ بنابراین وقتی دما به زیر ۷ درجه سانتی‌گراد (۴۵ درجه فارنهایت) می‌رسد، سفت نمی‌شود. در عوض؛ در آب‌وهوای سرد عملکردی انعطاف‌پذیر و مناسب از خود نشان می‌دهد تا هنگام ترمزگیری فاصله ترمز تا توقف کامل خودرو را کم کند.

آج لاستیک‌های زمستانی

طراحی آج این لاستیک‌ها به‌گونه‌ای است که بلوک‌های عمیق‌تری روی آنها ساخته شده است. شاید بتوان گفت هزاران شیار کوچک در بلوک‌های آج لاستیک‌های زمستانی به کار گرفته شده! می‌توانند راحت‌تر و با قدرت بیشتری برف، یخ و گل‌ولای را کنار بزنند تا چسبندگی بالاتر ایجاد کنند.

لاستیک‌های زمستانی به‌خاطر همین ویژگی‌هایی که درباره آن گفتیم؛ نباید برای فصل تابستان استفاده شوند. این ترکیب برای آسفالت خشک بسیار نرم است و بسیار سریع‌تر از عمر یک لاستیک مناسب فرسوده می‌شود. علاوه بر این؛ افزایش مقاومت در برابر نورد منجر به مصرف سوخت بیشتر و ایجاد صدا در جاده می‌شود.

آسان‌ترین تشخیص لاستیک زمستانی توجه به دیواره کناری تایر است. روی دیوار کناری این لاستیک‌ها علامت «دانه برف تکی یا دانه برف روی کوه» وجود دارد که نشان می‌دهد معیارهای ایمنی برای شرایط زمستانی را برآورده می‌کند.

لاستیک چهارفصل

یک تایر تمام فصل ترکیبی از ویژگی‌‌های لاستیک تابستانی و زمستانی است و یک راه‌حل ترکیبی با مزایای مهم هر دو نوع لاستیک برای خودرو‌ها ارائه می‌دهد. برای رانندگانی که در مناطقی با شرایط زمستانی معتدل زندگی می‌کنند (شرایطی که درجه حرارت به‌ندرت از زیر صفر پایین‌تر می‌رود)، جایگزین‌کردن لاستیک‌های چهارفصل می‌توانند گزینه خوبی باشند.

لاستیک های زمستانی و تابستانی
لاستیک چهارفصل

بهترین لاستیک چهارفصل

لاستیک چهارفصل کنتیننتال از جمله بهترین لاستیک چهارفصل است که ایمنی و عملکرد بسیار فوق‌العاده‌ای دارد. همچنین با استفاده از بهترین لاستیک چهارفصل در موقعیت‌هایی که امکان استفاده از این لاستیک‌ها وجود دارد رانندگان می‌توانند در وقت و زمان خود صرفه‌جویی کنند. زمان و تلاش لازم برای تعویض تایرهای فصلی (تایرهای زمستانی و تابستانی) را کاهش دهند. اما همیشه به یاد داشته باشید که لاستیک‌های تابستانی و زمستانی به طور خاص و متناسب با شرایط مربوطه طراحی شده‌‌اند. اگر قرار باشد یک لاستیک تابستانی یا زمستانی را برای چهارفصل و خصوصاً در شرایطی استفاده کنید که با کاهش یا افزایش دمای چشمگیر مواجه هستید، ریسک بزرگی را به جان خریده‌اید!
اگر درباره انتخاب لاستیک مناسب خودرو خود مطمئن نیستید، می‌توانید با بخش مشاوره رینگو در تماس باشید تا راهنمایی‌‌های بیشتر برای خرید را دریافت کنید.

جمع‌بندی

این مطلب از رینگو به تفاوت لاستیک های تابستانی و زمستانی پرداختیم. مهم‌ترین تفاوت‌های این دو را گفتیم و نگاهی به مقایسه لاستیک‌های فصلی با لاستیک‌های چهارفصل هم کردیم. شما تجربه استفاده از کدام یک از تایرها را دارید؟ آیا محل زندگی و شرایط جغرافیایی و آب‌وهوایی منطقه‌ای که در آن رانندگی می‌کنید، باعث شده مجبور به استفاده یکی از این تایرها باشید؟ اگر بخواهید بهترین لاستیک چهارفصل را انتخاب کنید، اولویت شما چه لاستیک و چه برندی است؟
رینگو در تلاش است تا بهترین و باکیفیت‌ترین تایرها را در دسترس مشتریان و رانندگان قرار دهد. اگر می‌خواهید نگاهی به پرمصرف‌ترین و پرتقاضا‌ترین محصولات ایرانی و خارجی بازار داشته باشید، سری به فروشگاه رینگو بزنید. می‌توانید تایرهای خارجی و داخلی، تایرهای فصلی و چهارفصل یا محصول مناسب خود را در این فروشگاه پیدا کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا