خودرو

چرا نباید از لاستیک های با عمق آج های متفاوت استفاده کرد؟

به نظر شما چرا نباید از لاستیک های با عمق آج های متفاوت در خودرو استفاده کرد؟ اگر روزی از تایرهایی استفاده کنیم که عمق آج یکسانی ندارد آیا آسیب یا مشکلی برای خودرو و در زمان رانندگی ایجاد می‌شود؟ در صورت خرید یک جفت تایر با آج‌‌های تازه‌تر و عمیق‌تر، این تایرها را باید در کدام بخش از ماشین استفاده کرد؟ این مطلب از رینگو قرار است درباره اهمیت و خطرات استفاده از لاستیک های با عمق آج های متفاوت صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان همراه ما بمانید.

مواردی که باعث استفاده از تایر با آج‌های مختلف می‌شود

وقتی قرار باشد که لاستیک‌های قدیمی خودرو را تعویض کنید، قبل از هر چیزی توصیه می‌شود هر چهار لاستیک خودرو را به طور هم‌زمان نو کنید. به این صورت، تمام تایرهایی که در خودرو خود استفاده می‌کنید طرح آج و عمق یکسان دارند. این موضوع باعث می‌شود راننده بتواند هنگام رانندگی کنترل بهتری داشته باشد و هدایت فرمان و چسبندگی تایر با جاده، تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. اگر فقط دو تایر را در خودرو خود تعویض کنید، احتمالاً جدید عمق بیشتری نسبت به لاستیک‌های قدیمی خواهند داشت و تعادل بین لاستیک‌ها و میزان چسبندگی آنها کاهش پیدا می‌کند.

لاستیک های با عمق آج های متفاوت

به‌طورکلی مخلوط کردن تایر با عمق آج‌های مختلف مجاز است به شرطی که اصل مهم این کار را در نظر داشته باشید و آن را رعایت کنید. صنعت تولید تایر توصیه می‌کند اگر مجبور به تعویض لاستیک‌های قدیمی با لاستیک جدید شدید و فقط قصد تعویض دو لاستیک را داشتید، لاستیک‌های جدید را روی محور عقب نصب کنید. این کار باعث می‌شود چسبندگی بیشتری به محور عقب وارد شود و هرگونه شرایط احتمالی مثل ازبین‌رفتن ثبت خودرو در جاده‌ها و مسیرهای لغزنده کاهش پیدا کند.
اختلاف جزئی در عمق آج لاستیک‌های عقب و جلو فقط تا (۱.۵ میلی‌متر) است و تا این اندازه مانع چرخش لاستیک‌ها نمی‌شود.

هیدروپلنینگ چیست؟

هیدروپلنینگ (hydroplaning) اتفاقی است که ممکن است در شرایط بارندگی، باران‌های شدید یا هنگام عبور از چاله‌ها و آب‌های راکد در جاده اتفاق بیفتد. درواقع، اگر آب نتواند به‌خاطر عمق کم آج روی تایرها، از زیر الگوی آج عبور نکند و شکافته نشود، آب باعث می‌شود که تماس لاستیک با زمین قطع شود و حتی به طور کامل از زمین جدا شود. این موضوع در لاستیک‌‌هایی که آج آنها عمق کمتری نسبت به لاستیک‌های با آج عمیق‌تر دارند شدیدتر می‌شود. باعث می‌شود حتی در شرایط خفیف‌تر، مثل اوقاتی که خودرو شتاب یا سرعت زیادی ندارد یا عمق چاله آب کم است هم، احتمال سرخوردن و لغزش لاستیک بسیار زیاد شود.

سرخوردن لاستیک‌های جلو و عقب

هم سرخوردن لاستیک‌های جلو و هر سرخوردن لاستیک‌های عقب مشکل‌ساز خواهند بود اما یک تفاوت مهم بین این دو وجود دارد و آن هم میزان کنترل و حفظ عملکرد خودرو است. نگاهی به سرخوردن در هر دو محور خودرو داشته باشیم تا اطلاعات بیشتری درباره این موضوع کسب کنیم:

سرخوردن تایرهای جلو

سرخوردن تایرهای جلو باعث حالتی به نام understeer می‌شود. حالتی که در آن وسیله نقلیه به جلو رفتن خود ادامه می‌دهد و می‌توان با رهاکردن پدال گاز و کنترل و فشار بیشتر روی پدال‌های ترمز و کلاج، سرعت خودرو را در این حالت کم کرد. این کار باعث می‌شود لاستیک‌های جلو بتوانند قدرت چسبندگی با جاده را که ازدست‌داده‌اند، مجدد برگردانند.

سرخوردن لاستیک‌های عقب

سرخوردن لاستیک‌های عقب هم عاملی برای ایجاد حالت عدم تعادل در خودرو است. به این حالت oversteer می‌گویند و باعث می‌شود ثبات وسیله نقلیه بسیار کاهش پیدا کند. در چنین شرایط اگر به طور غریزی راننده پا خود را از روی پدال گاز بردار، سرعت و شتاب خودرو بیشتر می‌شود و کنترل و تعادل آن به میزان بیشتری از دسترس خارج خواهد شد. اصطلاح تخصصی که برای حرکات خودرو در این حالت به کار می‌برند اصطلاح لغزش دم ماهی است. لغز‌ش‌ها، نوسانات و چرخش‌هایی در عقب خودرو ایجاد می‌شود که مثل دم ماهی است.

همان‌طور که گفتیم، ازدست‌دادن کنترل در چرخ‌های جلو برای راننده آسان‌تر و سریع‌تر است نسبت به لغزش و چرخشی که در خودروهای عقب اتفاق می‌افتد. به همین دلیل می‌گویند نباید از لاستیک های با آج های مختلف استفاده کرد و اگر الزامی برای این کار بود، لاستیک‌هایی که عمق کمتری دارند در تایرهای جلو استفاده شوند.

حداقل میزان عمر شیار تایر

حداقل میزان عمر شیار تایر ۱.۶ میلی‌متر است. اگر عمق لاستیکی که برای خودرو خود استفاده می‌کنید، بین ۱.۶ تا ۳ میلی‌متر باشد، وقت تعویض و نو کردن آن رسیده است. اگر می‌خواهید اقدامات احتیاطی و ایمنی لازم برای حفظ شرایط سرنشینان را هم در نظر داشته باشید،‌توصیه می‌شود قبل از رسیدن مقدار آج خودرو به این عدد و عمق آنها را تعویض کنید. به همین دلیل کنترل و بررسی دائمی سلامت تایرها و اطمینان از درستی آنها بسیار مهم است.

میزان عمر شیار تایر
میزان عمر شیار تایر

اندازه‌گیری آج لاستیک خودرو

بهترین و کم خطاترین راه برای اندازه‌گیری آج لاستیک خودرو، استفاده از عمق‌سنج آج لاستیک است. این ابزار وسیله کوچک و در دسترسی است که می‌توانید در جعبه ابزار خودرو خود داشته باشید و هنگام کنترل‌ها و بررسی‌های لازم درباره آج، آن را استفاده کنید. علاوه بر این کار، می‌توانید با بررسی ساده و سریع ساییدگی در شیارهای لاستیک هم عمق از بین رفته آج روی تایر را حدس و تخمین بزنید. با استفاده از هر دو این روش‌ها می‌توانید با کنترل مرتب خطرات استفاده از لاستیک های با عمق آج های متفاوت را کاهش دهید و به‌موقع برای تعویض لاستیک اقدام کنید.

جمع‌بندی

درباره بایدها و نبایدهای استفاده از لاستیک های با عمق آج های متفاوت صحبت کردیم. اگر قصد استفاده از تایر با عمق آج‌های مختلف را دارید و می‌خواهید فقط یک جفت تایر از لاستیک‌های خودرو را تعویض کنید، این نکته را به یاد داشته باشید که حتماً لاستیک‌های جدید را برای محور عقبی خودرو استفاده کنید. به این صورت می‌توان کنترل بیشتر روی خودرو در شرایط بحرانی و لغزش خودرو داشت.

برای خرید لاستیک‌های جدید خودرو خود دنبال یک فروشگاه معتبر و قابل‌اعتماد می‌گردید؟ همین حالا می‌توانید وارد سایت رینگو شوید، از صفحه محصولات رینگو دیدن کند و محصول مناسب خودرو خود را پیدا کنید. رینگو در تلاش است تا بهترین و باکیفیت‌ترین لاستیک‌های ایرانی و خارجی را مستقیم و با حذف واسطه‌‌های مختلف به دست مشتری برساند. به‌این‌ترتیب هم خرید محصولات باکیفیت برای مشتریان و مصرف‌کنندگان آسان می‌شود و هم قیمت نهایی به‌صرفه و ارزان است. منتظر دیدار شما در رینگو هستیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا