آموزشی

فشار دادن همزمان پدال گاز و ترمز چه نتیجه‌ای دارد؟

هنگام رانندگی باید مراقب بود که یک سری کارها را انجام ندهیم. خصوصاً هم‌زمان انجام‌دادن برخی امور و صدور دستورهای هم‌زمان به سیستم کنترل خودرو ممکن است منجر به اتفاقات و واردآمدن خساراتی به خودرو شود. یکی از این موارد فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز است. ممکن است برای شما اتفاق افتاده باشد که به طور هم‌زمان پدال گاز و ترمز را فشرده باشید. هم‌زمان فشردن پدال ترمز و گاز عواقبی در پی دارد که لازم است شما آگاه به آنها باشید تا از تکرار این عمل پرهیز کنید. ما در این مقاله از مجله رینگو می‌خواهیم به این عواقب و خسارات احتمالی بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که وقتی پدال ترمز و گاز هم‌زمان فشرده شود چه اتفاقی می‌افتد؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نقش و کارکرد پدال گاز خودرو در عملکرد خودرو

وقتی پدال گاز خودرو فشرده می‌شود، دریچه ساسات خودرو که به پدال گاز متصل است بالا می‌آید و حجم بیشتری هوا وارد موتور خودرو می‌شود. این افزایش حجم هوای ورودی به موتور خودرو موجب می‌شود سوخت بیشتری مصرف شده و سرعت عملکرد موتور نیز افزایش یابد؛ بنابراین اختلال در عملکرد پدال گاز سبب اختلال در مصرف سوخت خودرو و سرعت عملکرد موتور خودرو می‌شود.

عمده مشکلات پدال گاز خودرو

پدال گاز خودرو به‌مرور و افزایش کارکرد خودرو دچار فرسودگی و مشکلاتی می‌شود که به همین دلیل لازم است که با دیدن کوچک‌ترین اختلال در عملکرد پدال گاز خودرو، مترصد رفع آن اختلال و مشکل احتمالی شوید، زیرا استفاده از خودرویی که پدال گاز آن دچار اختلال است موجب ناایمن شدن خودرو و احتمالاً بروز حادثه و تصادف شود. با این احوال بهتر است عمده مشکلات پدال گاز خودرو را بدانید. این مشکلات عبارت‌اند از:

۱. قفل‌شدن پدال گاز خودرو

۲. عدم گاز خوردن خودرو

۳. زیاد گاز خوردن خودرو

۴. تاخیر در عملکرد پدال گاز خودرو

۵. بالا نرفتن سرعت خودرو هنگام فشردن پدال گاز خودرو

در ادامه به تشریح هر یک از این مشکلات پدال گاز خودرو خواهیم پرداخت.

۱. قفل‌شدن پدال گاز خودرو

قفل‌شدن پدال گاز خودرو را می‌توان یکی از حادثه‌برانگیزترین و خطرناک‌ترین مشکلات خودرو دانست. شما تصور کنید که وقتی خودروی شما در حرکت است، برای بالارفتن سرعت خودرو پدال گاز را بیشتر فشار می‌دهید؛ ولی پدال بعد از فشرده‌شدن گیر می‌کند و همین‌طور سرعت خودرو بالا می‌رود و دیگر نمی‌توانید با رهاکردن پدال گاز خودرو، سرعت خودرو را پایین بیاورید. در این حالت ممکن است هر اتفاق خطرناکی رخ دهد. مواردی همچون خرابی یا پارگی سیم پدال گاز، بازنشدن دریچه ساسات، عمل‌نکردن سنسور پدال گاز خودرو و یا شکستن پدال گاز خودرو می‌تواند دلیل قفل‌شدن پدال گاز خودرو باشد. در صورت بروز هر یک از این موارد سریعاً به یک متخصص خودرو مراجعه کنید و مشکل را برطرف کنید.

در خودروهای دنده اتوماتیک با کشیدن ترمز دست سرعت خودرو را کم، موتور خودرو را خاموش و دنده را خلاص کنید تا روی دنده نباشد. در خودروهای دنده دستی نیز کلاچ را فشرده و دنده را خلاص کنید تا نهایتاً پدال گاز رها شود.

فشار دادن همزمان پدال گاز و ترمز
فشار دادن همزمان پدال گاز و ترمز

۲. عدم گاز خوردن خودرو

خرابی پمپ‌بنزین خودرو، خرابی دیسک و صفحه، خلاصی پدال گاز، خرابی کمپرسور سیلندر، اتمام روغن و خرابی فیلتر هوا دلایلی هستند که موجب عدم گاز خوردن خودرو می‌شوند. حتماً در صورت بروز هریک از این مشکلات، اقدام به تعمیر و تعویض آن‌ها کنید.

۳. زیاد گاز خوردن خودرو

خراب‌شدن سیم گاز، انژکتور، استپر موتور، ایسیو، دریچه گاز، شمع‌های خودرو و سنسور دور موتور می‌تواند موجب زیاد گاز خوردن خودرو شود که بروز هریک از این موارد مستلزم تعمیر و تعویض این قطعات است.

۴. تأخیر در عملکرد پدال گاز خودرو

فشردن ناگهانی و زیاد پدال گاز خودرو می‌تواند سبب بروز مشکل تأخیر در عملکرد پدال گاز خودرو شود. تعمیر ریمپ خودرو و کپ ایسیو می‌تواند به رفع تأخیر در عملکرد پدال گاز خودرو شود. خرابی سنسور پدال گاز و کم‌شدن ولتاژ این سنسور باعث حرکت‌نکردن خودرو در دور پایین و تأخیر در عملکرد پدال گاز خودرو می‌شود. با تعویض یا تعمیر دریچه گاز می‌توان این مشکل را برطرف کرد. البته برای عیب‌یابی تأخیر در عملکرد پدال گاز خودرو لازم است که از دستگاه دیاگ استفاده شود. در صورت بروز مشکل تأخیر در عملکرد پدال گاز خودرو حتماً دراسرع‌وقت به مکانیک مراجعه کنی تا مشکل برطرف شود.

۵. بالا نرفتن سرعت خودرو هنگام فشردن پدال گاز خودرو

شل‌شدن سیم پدال گاز خودرو، خرابی پمپ‌بنزین خودرو، خرابی شمع‌های خودرو، مشکلات ایسیو، خرابی فیلترهای هوا و مخلوط‌شدن آب خودرو با بنزین به‌خاطر خرابی رینگ پیستون خودرو دلایلی هستند که می‌توانند موجب بالا نرفتن سرعت خودرو هنگام فشردن پدال گاز خودرو شود. در این حالت خودرو شتاب نمی‌گیرد که باید سریعاً به متخصص خودرو مراجعه کنید و قطعه موردنظر را تعمیر و یا تعویض کنید.

نقش و کارکرد پدال ترمز خودرو در عملکرد خودرو

پدال ترمز خودرو از قطعات خودرویی است که باید سفت و محکم باشد. حین ترمزگرفتن نیز باید پدال ترمز خودرو این حالت سفتی و محکمی را داشته باشد. البته وقتی خودرو خاموش است ترمز خودرو کاملاً سفت است و وقتی خودرو روشن می‌شود کمی نرم می‌شود. وقتی نیروی اولیه واردشده به پدال ترمز افزایش می‌یابد، سرعت حرکت خودرو کاهش‌یافته یا متوقف می‌شود. این عمل از طریق اهرم‌های موجود در سیستم خودرو نیروی زیادی را به چرخ‌ها وارد کرده و سرعت خودرو را کاهش داده و یا متوقف می‌کند.

عمده مشکلات پدال ترمز خودرو

با کمترین فشاری که به پدال ترمز خودرو وارد می‌شود، سرعت خودرو کم شده و خودرو متوقف می‌شود. گاهی ممکن است که با هر فشاری روی پدال ترمز خودرو این اتفاق نیفتد و سرعت خودرو کم نشود که این نشان‌دهنده مشکلی در پدال ترمز خودرو است که عمده این مشکلات پدال ترمز خودرو عبارت‌اند از:

۱. سفت‌بودن پدال ترمز خودرو

۲. ضعف در عملکرد پدال ترمز خودرو

۳. نرمی پدال ترمز خودرو

۴. کشیدگی ترمزها

۵. ارتعاش پدال ترمز خودرو

در ادامه تشریح هریک از این مشکلات خواهیم پرداخت.

۱. سفت‌بودن پدال ترمز خودرو

از رایج‌ترین مشکلات پدال ترمز خودروها سفت‌بودن پدال ترمز خودرو است. مواردی همچون نشتی شلنگ خلأ، ضعیفی بوستر ترمز، عدم نصب اجزای ترمز و عدم عملکرد درست دریچه بررسی‌کننده می‌تواند موجب سفتی پدال ترمز خودرو شود. در صورت مواجهه با این مشکل فوراً به یک مکانیک حرفه‌ای مراجعه کرده و با تعمیر یا تعویض قطعه مشکل‌دار این سفتی را برطرف کنید.

۲. ضعف در عملکرد پدال ترمز خودرو

کم یا تمام‌شدن روغن ترمز خودرو، هوا گرفتن مخزن روغنم ترمز، اتمام لنت ترمز و نقص داشتن سیلندر اصلی ترمز مواردی هستند که می‌توانند موجب ضعف در عملکرد پدال ترمز خودرو شوند. این موارد نیاز به بررسی فنی توسط مکانیک دارد که در صورت مشاهده ضعف در عملکرد پدال ترمز خودرو حتماً باید به یک مکانیک حرفه‌اید مراجعه کنید.

۳. نرمی پدال ترمز خودرو

مواردی همچون وجود نشتی در شیلنگ‌ها، خوردگی یا تمام‌شدن لنت ترمز، هوا گرفتن مدار هیدرولیک و کثیف بودن روغن ترمز می‌توانند موجب نرمی پدال ترمز خودرو شوند که با سرویس‌های دوره‌ای می‌توان از آن جلوگیری کرد.

۴. کشیدگی ترمزها

شل‌شدن یا پارگی سیم ترمز، رهانشدن ترمز دستی، قفل‌شدن دیسک ترمز و زنگ‌زدگی کفشک ترمز مواردی هستند که می‌توانند موجب کشیدگی ترمزها شوند. این مشکل بسیار خطرناک است و به‌محض مشاهده آن باید به متخصص خودرو مراجعه کرد.

۵. ارتعاش پدال ترمز خودرو

وجود ارتعاش در پدال ترمز خودرو خصوصاً در سرعت‌های بالا احتمالاً به دلیل شلی اتصالات فرمان، خرابی و شل‌شدن پیچ چرخ‌ها و ازبین‌رفتن بالانس چرخ‌ها و یا خوردگی رتورهای ترمز باشد. وقتی با این مشکل مواجه شدید سریعاً به یک متخصص خودروی حرفه‌ای مراجعه کنید.

فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز چه عواقبی دارد؟

هنگامی که پدال ترمز و گاز هم‌زمان فشرده شود، چرخ عقب خودرو دچار بکسوات یا برن اوت Burn out می‌شود. در این حال ترمزهای عقب نیز درگیر می‌شوند. یکی از عواقب فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز، شکسته‌شدن رتورها و ازبین‌رفتن پوشش کالیبر ترمزها به‌خاطر گرمای زیاد ایجاد شده است. همچنین این فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز موجب می‌شود پین لنت‌های ترمز تاب بردارد و دیگر قابل‌استفاده نباشد. از دیگر اتفاقاتی که فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز به طور مداوم می‌افتد، داغ‌شدن قطعات ترمزها از جمله پین‌ها و رتورها است که تا ۵۴۰ درجه گرما خواهد داشت.

از دیگر مشکلاتی که هنگام فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز رخ می‌دهد این است که چرخ‌های جلوی خودرو در حالت ایستاده می‌چرخند و دود می‌کنند که هرچه بیشتر این اتفاق بیفتد خسارت بیشتری به لاستیک‌ها وارده شده و لاستیک‌ها ساییده و خراب می‌شوند. مجموعاً لنت‌ها، رتورها، کالیبر و لاستیک‌های خودرو بیشترین آسیب را در زمان فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز خواهند دید.

فشردن زیاد پدال‌ها نیز می‌توان موجب آسیب و خسارات زیادی شود. مثلاً فشردن پدال گاز تا انتها موجب بالارفتن مصرف سوخت و فشار آمدن به موتور خودرو می‌شود.

یادتان باشد که وقتی پدال گاز و ترمز را به یکباره فشار می‌دهید، آسیب زیادی به خودرو و قطعات آن وارد می‌شود و لنت‌ها و دیسک‌ها به‌سرعت دچار فرسودگی و خرابی می‌شود. حتی اگر لازم بود هرچه سریع‌تر خودروی خود را متوقف کنید، حتماً به مسیر پیش روی خودتان توجه کنید و بدون این‌که به‌صورت ناگهانی پدال ترمز را فشار دهید و به لنت ترمز و صفحه دیسک‌ها آسیب بزنید، خودرو را با فشردن ملایم پدال ترمز متوقف کنید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به بررسی نقش و عملکرد پدال گاز و پدال ترمز خودرو در کارکرد خودرو و عمده مشکلات این دو پدال پرداختیم. در ادامه نیز تلاش کردیم به این دو سؤال پاسخ دهیم که وقتی پدال ترمز و گاز هم‌زمان فشرده شود چه اتفاقی می‌افتد؟ و فشردن هم‌زمان پدال ترمز و گاز چه عواقبی دارد؟ امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا