مشخصات فنی خودرو

شش نشانه پمپ آب معیوب

مایع خنک کننده سیستم خنک کننده باید به سرعت جریان یابد تا موتور خنک شود و پمپ آب از این موضوع اطمینان حاصل می کند. چگونه می توانید تشخیص دهید که پمپ آب شما خراب است؟

موتور خودرو در دمای خاصی کار می کند. حفظ این دما برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور، که ممکن است به موتور شما آسیب جدی وارد کند، ضروری است.

برای جلوگیری از خرابی احتمالی پمپ آب هرگونه نشتی آب در ماشین خود را برطرف کنید. نشانه های رایج خرابی پمپ آب، نشت مایع خنک کننده در مرکز جلوی خودرو، شل بودن قرقره پمپ آب، گرم شدن بیش از حد موتور و بخار خروجی از رادیاتور است.

معمولی ترین نشانه خرابی پمپ آب گرم شدن بیش از حد موتور و نشت مایع خنک کننده در زیر خودرو شما است.

لیستی از رایج ترین نشانه های خرابی پمپ آب

  1. نشت مایع خنک کننده

اگر پمپ آب خراب شود، این امکان وجود دارد که آب بندی محور یا هر واشر شروع به نشت مایع خنک کننده کند. به لطف واشرهایی که پمپ آب از آن استفاده می کند، مایع خنک کننده در آن نگه داشته می شود و جریان آب قطع نمی شود. این واشرها در نهایت ممکن است خراب شوند و تمام ارزش خود را از دست بدهند و به مایع خنک کننده اجازه نشت از زیر پمپ آب را بدهند. اگر یک گودال مایع یا مایع خنک کننده در زیر جلوی اتومبیل خود مشاهده کردید، باید با یک تکنسین تماس بگیرید. این نشان می دهد که پمپ آب ماشین شما احتمالاً خراب است.

  1. صداهای جیغ

هنگامی که پمپ آب کار نمی کند، مایع خنک کننده ممکن است به یاتاقان های پمپ آب نشت کند، گریس را خشک کرده و باعث ایجاد صدای جیغ در هنگام کار موتور شود. اگر پمپ آب شما صدا می دهد، باید فورا آن را تعویض کنید، زیرا ادامه رانندگی می تواند برای موتور شما فاجعه آمیز باشد، به خصوص اگر تسمه تایم پمپ آب را تغذیه می کند.

  1. شل شدن محور پمپ آب

درایو یا تسمه تایمی که می چرخد ​​و مایع خنک کننده را از طریق پمپ آب پمپ می کند شل است. شل شدن تسمه می تواند ناشی از فرسوده شدن محور پمپ آب باشد. اگر این اتفاق بیفتد، پمپ آب باید به طور کامل تعویض شود. برای بررسی محور پمپ آب باید تسمه تایم  را بردارید. اکسل باید فوراً تعویض شود اگر لقی در آن وجود دارد.

  1. گرمای بیش از حد موتور

وظیفه اصلی پمپ آب این است که مایع خنک کننده را در سراسر سیستم حرکت دهد تا از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری کند. اگر پمپ آب به طور مرموزی خراب شود، دماسنج روی داشبورد افزایش می یابد. مشکلات متعددی مانند خرابی ترموستات یا اتصال کوتاه در سیم کشی برق می تواند دلیل این امر باشد، بنابراین همیشه باید یک مکانیک ماهر داشته باشید که آن را بررسی کند. در غیر این صورت، این احتمال وجود دارد که واشر سر، سیلندرها و پیستون ها آسیب زیادی ببینند که می تواند طول عمر موتور را به طور کلی کاهش دهد.

  1. دود سفیدی که از رادیاتور خارج می شود

اگر متوجه شدید دود سفید از رادیاتورتان بیرون می‌آید، درست جلوی صورتتان خراب شده است. گرم شدن بیش از حد موتور، که ممکن است در صورتی که پمپ آب به درستی کار نکند، رخ دهد، همان چیزی است که باعث بخار در رادیاتور می شود. در صورت بروز این مشکل، رانندگی را متوقف کنید، اجازه دهید موتور خنک شود و سپس سعی کنید با مکانیک خود تماس بگیرید.

  1. دمای موتور ناپایدار

همچنین ممکن است متوجه مشکلات پراکنده پمپ آب شوید زیرا ممکن است پروانه روی محور پمپ آب شل باشد. در نتیجه این اتفاق گاهی اوقات خودرو بیش از حد گرم می شود، اما در موارد دیگر برای چند هفته به آرامی کار می کند. با این حال، وقتی صحبت از پمپ های آب می شود، همیشه ایمن بودن نسبت به متاسف بودن ترجیح داده می شود، بنابراین اگر فکر می کنید معیوب است، آن را تعویض کنید.

از ما بخرید

پمپ آب چیست؟

وقتی صحبت از عملکرد نرم موتور می شود، پمپ آب بسیار مهم است. مقدار مایع خنک کننده پمپ شده به موتور توسط پمپ کنترل می شود. وظیفه آن این است که به طور مداوم مایع تمیز و خنک موتور را از رادیاتور تهیه کند تا بتواند به درستی کار کند.

با این حال، موتور مقدار مناسبی از مایع خنک‌کننده را دریافت نمی‌کند و در صورت خرابی پمپ آب بیش از حد گرم می‌شود، که اغلب این کار را انجام می‌دهند. موتورهای آب خنک به سادگی نمی توانند بدون آب کار کنند. عملکرد آن‌ها اینگونه است.

در نتیجه داشتن یک پمپ آب فعال ضروری است. در صورت خرابی موتور باید با مکانیک مشورت کنید تا مطمئن شوید که وضعیت خوبی دارد زیرا ممکن است متوجه برخی علائم شوید.

پمپ آب در کجا قرار دارد؟

از آنجایی که پمپ آب توسط یکی از تسمه های محرک، تسمه تایم یا زنجیر تایم هدایت می شود، همیشه در نزدیکی آن قرار دارد. این نشان می دهد که در جلوی موتور نیز نصب شده است.

اگر تسمه تایم پمپ آب را به حرکت درآورد، مشاهده تسمه تایم می تواند چالش برانگیز باشد. برای دیدن آن، ممکن است مجبور شوید کاورهای زیادی را بردارید.

با جستجوی قرقره پمپ آب نزدیک تسمه محرک شروع کنید. اگر نتوانید محل آن را پیدا کنید، احتمال زیادی وجود دارد که تسمه تایم قرقره پمپ آب را به حرکت درآورد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا