آموزشی

چگونه مصرف سوخت خودرو در زمستان را کاهش دهیم؟

فصل زمستان و سرما، همیشه یکی از معضلات و مشکلات رانندگان است. با رسیدن فصل سرما، نگرانی رانندگان هم درباره میزان مصرف سوخت خودرو و توان و انرژی آن بالا می‌رود. هیچکس دوست ندارد از یک خودرو پردردسر استفاده کند و یا به دلیل استفاده نادرست و کم‌کاری در رعایت نکات مهم، سلامت کارکرد اتومبیل خود را از دست بدهد. به همین دلیل رانندگان، با رسیدن به فصل‌های سردتر سال، به دنبال راهکارهای مهم کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان هستند. در این مطلب از وبلاگ رینگو، می‌خواهیم شما را با روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان آشنا کنیم؛ بنابراین اگر به سلامت اتومبیل خود اهمیت می‌دهید و دوست دارید به افزایش طول عمر آن کمک کنید تا بدون چالش برای شما کار کند، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

چرا هوای سرد، سوخت خودرو را بالا می‌برد؟

زمانی که هوا رو به سردی می‌رود و در فصل زمستان قرار می‌گیرید، تغییراتی هم در ساختار مولکولی هوا اتفاق می‌افتد. تحقیقات نشان می‌دهند که مولکول‌های هوای سرد، به دلیل توان و انرژی کمتر، در فاصله کمتری از یکدیگر حرکت می‌کنند. این اتفاق به دلیل چگالی کمتر هوای سرد، نسبت به هوای گرم رخ می‌دهد.

در این شرایط، کشش آیرودینامیکی خودرو شما بیشتر می‌شود؛ بنابراین در هوای سرد، شاهد کم باد شدن لاستیک خودرو و افزایش میزان اصطکاک آن با زمین، کمتر شدن کارایی جعبه‌دنده و … خواهید بود.

همه این اتفاقات همراه با مدت‌زمان گرم‌شدن خودرو در زمستان و یا بالارفتن چگالی روغن‌ها در خودرو، مانند روغن‌موتور، مصرف سوخت اتومبیل شما را افزایش می‌دهند؛ بنابراین رانندگان و افرادی که به طور مداوم از خودرو خود، خصوصاً در فصل زمستان، استفاده می‌کنند، همواره به دنبال راهکارهای کاهش میزان سوخت اتومبیل خود هستند.


در مجله رینگو بخوانید : راهنمای استفاده از خودرو در فصل سرما | نکته‌هایی برای افزایش طول عمر ماشین


راهکارهای عملی برای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان

خوشبختانه راهکارهای عملی و ساده‌ای برای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان وجود دارد که باتوجه‌به آن‌ها، می‌توانید طول عمر اتومبیلتان را افزایش دهید.

استفاده از روغن‌موتور مناسب

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از مواردی که در زمستان و هوای سرد بیشتر اتفاق می‌افتد، بالارفتن چگالی روغن‌هاست. این اتفاق به کم کارکردی قطعات خودرو که عملکرد آن‌ها وابسته به روغن است، منجر می‌شود؛ بنابراین استفاده از روغن‌موتور مناسب به شکل مؤثری باعث کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان می‌شود.

بهتر است هر بار میزان روغن‌موتور خودرو خودتان را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را افزایش داده یا تعویض کنید. به‌طورکلی استفاده از یک روغن‌موتور مناسب می‌تواند میزان سوخت خودرو را به‌خوبی کاهش دهد.

پارک کردن در فضای بسته یا گرم

اگر دقت کرده باشید، روشن شدن خودرو در زمستان و شروع حرکت آن، نسبت به سایر روزهای سال، کمی با تأخیر است و اتومبیل نیاز به گرم‌شدن دارد. این کار به افزایش میزان سوخت در خودرو منجر می‌شود؛ بنابراین اگر خودرو خود را در محیط‌های بسته مانند پارکینگ پارک کنید، میزان سرد شدن اتاقک و موتور خودرو کمتر خواهد بود و سوخت کمتری را هم برای گرم‌شدن خودرو و به حرکت درآمدن آن صرف خواهد کرد.

حرکت سریع‌تر پس از روشن‌کردن اتومبیل

تلاش کنید که حدود ۳۰ ثانیه پس از روشن‌کردن ماشین، حرکت کنید. عموماً خودروها در هنگام حرکت سریع‌تر گرم می‌شوند و می‌توانید زودتر از بخاری و گرمایش آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که بهتر است زمان توقف بعدی خودرو را، پس از حرکت، به حداقل برسانید.

تنظیم باد لاستیک‌ها

هنگامی که فصل زمستان آغاز می‌شود، عموماً به دلیل سرمای زیاد هوا، باد لاستیک‌ها کاهش می‌یابد. این اتفاق به افزایش اصطکاک لاستیک خودرو با زمین و افزایش میزان سوخت اتومبیل منجر می‌شود. به همین دلیل تنظیم باد لاستیک‌ها و جلوگیری از کم باد شدن آن‌ها اهمیت دارد. تنظیم باد لاستیک یکی از عوامل مهم کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان است.

توجه به سالم بودن باتری

توجه به سلامت باتری اتومبیل نیز از دیگر راهکارهای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان است.

باتری خودرو ازجمله قطعاتی است که در فصول سرد سال با احتمال آسیب یا خرابی بیشتری مواجه می‌شود. در دمای پایین و هوای سرد، باتری اتومبیل بخشی از توان خودش را برای استارت خودرو از دست می‌دهد؛ بنابراین گاهی می‌بینید که در ابتدای صبح، زمانی که ماشین برای مدت‌زمان طولانی‌تری خاموش بوده است، سخت‌تر روشن می‌شود یا استارت می‌خورد. به همین دلیل بهتر است حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید تا از شارژ بودن باتری مطمئن شوید.

سبک کردن خودرو

یکی دیگر از روش‌های مهم کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان سبک‌تر کردن وزن خودرو و کاهش میزان بار آن است. برخی از رانندگان برای جلوگیری از سر خوردن ماشین هنگام برف و لغزندگی جاده، اقدام به سنگین‌تر کردن ماشین می‌کنند. این کار اگرچه تا حدودی جلوی لیز خوردن خودرو را می‌گیرد، اما سنگین بودن وزن کلی خودرو، باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود؛ بنابراین بهتر است از میزان بار اضافی روی خودرو کم کرده و از راه‌های دیگری مانند بستن زنجیر چرخ و … جلوی سر خوردن آن را بگیرید.

چک کردن پیستون‌های خودرو

قرار گرفتن خودرو در هوای سرد باعث می‌شود که کارکرد بخشی از قطعات آن با مشکل روبه‌رو شود. به همین دلیل انجام سرویس اصولی و دقیق اتومبیل، پیش از زمستان اهمیت دارد. زمانی که پیستون‌های ترمز دچار اختلال شوند و به‌درستی کار خود را انجام ندهند، باعث افزایش سوخت اتومبیل می‌شوند. چراکه بخشی از توان خودرو، صرف جبران ضعف پیستون‌ها می‌شود. پس چک کردن ساده پیستون‌ها و اطمینان از سالم بودن آن‌ها به شکل مؤثری به کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان کمک می‌کند.


در مجله رینگو بخوانید : علت لرزش فرمان اتومبیل هنگام ترمزگیری


رانندگی با سرعت کم

اگر قرار باشد در فصل زمستان، مسیری را با ۱۰۰ کیلومتر سرعت طی کنید، خودرو شما در مقایسه با همین سرعت در فصل تابستان، سوخت بیشتری را مصرف می‌کند. این اتفاق به دلیل سردی هوا رخ می‌دهد و توان بیشتری را برای حرکت ماشین نیاز دارد؛ بنابراین بهتر است برای کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان با سرعت کمتری رانندگی کنید.

سخن آخر

رانندگی در فصل زمستان دردسرهای خاص خودش را دارد. این مورد برای رانندگان مبتدی که هنوز در رانندگی مهارت کافی پیدا نکرده‌اند، می‌تواند مشکل‌ساز شود. اما با افزایش آگاهی درباره نحوه استفاده از خودرو در هوای سرد و راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو در زمستان می‌توان تا حد مؤثری از میزان مشکلات کم کرد.

رینگو به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی لوازم خودرو، شما را برای تجهیز خودروی‌تان در فصل زمستان همراهی می‌کند. با ورود به سایت رینگو و انتخاب قطعات موردنیاز خود، می‌توانید مشکلات رانندگی در زمستان را به حداقل برسانید. مشاوران و واحد پشتیبانی ما در فروشگاه آنلاین رینگو در تمام مراحل انتخاب، بررسی، ثبت نهایی سفارش‌ها و دریافت آن‌ها، شما را همراهی می‌کنند. با رینگو می‌توانید یک خودرو سالم، مجهز داشته باشید و یک خرید مطمئن و آسان را تجربه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا