خودرو

گرم‌ کردن خودرو در روزهای سرد | راهنمای کامل نگهداری از خودرو در زمستان

به نظر می‌رسد همه چیز در طول زمستان بیشتر طول می‌کشد! مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد تا از رختخواب بیرون بیایید. زمان بیشتری طول می‌کشد تا خودتان را برای شروع یک روز جدید آماده کنید. حتی بیشتر طول می‌کشد تا ماشین خود را روشن کنید و وارد جاده شوید. نکته این است که وقتی هوا سرد است کارهای بیشتری برای انجام‌دادن وجود دارد؛ بنابراین همیشه این تمایل وجود دارد که کارها را کوتاه کنید و سریع‌تر از آنها عبور کنید. صبح‌های زمستانی می‌تواند سخت باشد. برای کمک به آسان‌تر کردن آن‌ برای شما، ما این راهنمای کوتاه را در مورد گرم‌ کردن خودرو در روزهای سرد را جمع‌آوری کرده‌ایم تا برای رانندگی با خیال راحت و سریع در روزهای سرد سال آماده شوید. اگر در هوای سرد خیلی طول می‌کشد تا خودرو شما راه بیفتد و به جاده بروید، مراحلی وجود دارد که می‌توانند کار را سریع‌تر کند. برای آشنایی بیشتر این مطلب از مجله رینگو را بخوانید.

چهار مرحله برای گرم‌ کردن صحیح خودرو

اجازه ندهید هوای سرد روز شما یا ماشین شما را خراب کند! ترفند‌های زیادی برای گرم‌ کردن صحیح وسیله نقلیه وجود دارد که می‌توانید با به‌کارگرفتن آنها، رانندگی در روزهای سرد سال را آسان کنید. در ادامه این ترفندها را به شما خواهیم گفت:

مرحله ۱

مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما در یک نقطه امن است. برای روشن‌کردن و گرم‌ کردن خودرو، ماشینتان را باید در هوای آزاد بگذارید، نه در گاراژ.

مرحله ۲

وسیله نقلیه و دیفراست را روشن کنید. دیفراست به پاک‌کردن پنجره در هنگام گرم‌شدن موتور کمک می‌کند.

 مرحله ۳

بگذارید موتور به مدت ۳۰ ثانیه کار کند. این زمان مهم‌ترین چیزی است که در اکثر وسایل قدیمی یا جدیدتر باید به آن توجه کنید. اگر هوا بسیار سرد است و وسیله نقلیه شما پوشیده از برف یا یخ شده، یک یا دو دقیقه دیگر زمان دهید تا گرم شود.

 مرحله ۴

به‌آرامی شروع به گاز دادن کنید و بعد از ۵ تا ۱۵ دقیقه، دوباره گاز خودرو را متوقف کنید. دوره طولانی کارکردن ماشین می‌تواند برای موتور خودرو مضر باشد. چیزی که در روزهای سرد به اتومبیل کمک می‌کند این است که برای گرم‌ کردن خودرو در روزهای سرد به‌آرامی شروع کنید و فقط حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه به خودرو گاز دهید و اجازه دهید کار کند.

سپس دوباره فاصله بیندازید و چند دقیقه گاز را قطع کنید و یک الی دو بار دیگر این کار را تکرار کنید. اگر این قانون طلایی را رعایت نکنید، ممکن است موتور خودرو قبل از رسیدن به سطوح عملکرد عادی خود تحت‌فشار زیادی قرار بگیرد و درنهایت به خودرو آسیب بزند.

چهار مرحله برای گرم‌کردن صحیح خودرو
چهار مرحله برای گرم‌کردن صحیح خودرو

اهمیت گرم‌ کردن خودرو در روزهای سرد و خودروهای قدیمی

به نظر شما آیا واقعاً لازم است موتور خود را برای چند دقیقه قبل از رفتن به جاده گرم کنید؟ معمولاً اعتقاد بر این است که در هوای سرد، قبل از شروع رانندگی باید ماشین خود را چند دقیقه گرم کنید تا ساییدگی موتور را کاهش دهید. در واقع، این عمل نه‌تنها باعث هدررفتن زمان می‌شود، بلکه سوخت را هم هدر می‌دهد. بااین‌حال، گرم‌ کردن خودرو در روزهای سرد ، خصوصاً در خودروهای قدیمی ضروری است.

به این دلیل که اکثر خودروهای قدیمی با موتورهای احتراقی کار می‌کنند و موتورهای احتراقی با احتراق ترکیبی از بنزین و هوا، یک سری پیستون را به حرکت درمی‌آورند. این پیستون‌ها پایه اصلی عملکرد ماشین هستند. درگذشته، این ترکیب گاز و هوا توسط دستگاهی به نام کاربراتور تهیه می‌شد و ازآنجایی‌که هوای سرد تبخیر بنزین را سخت‌تر می‌کند، کاربراتور می‌توانست ترکیبی از گاز و هوا آزاد کند که در نهایت باعث مشکلات موتور می‌شود، اما این چیزی است که در آن زمان و برای خودروهای قدیمی وجود داشت. خودروسازان در دهه ۱۹۸۰ شروع به حذف تدریجی کاربراتورها کردند و این روزها، بسیار بعید است که شما با خودروی جدیدی با سیستم کاربراتوری پیدا کنید؛ بنابراین نگرانی‌های قدیمی در مورد روزهای سرد و مشکلاتی که باعث آسیب به موتور خودرو می‌شود، دیگر آن‌چنان وجود ندارد.

گرم‌کردن وسایل نقلیه امروزی

خودروهای مدرن امروزی از انژکتورهای سوخت الکترونیکی استفاده می‌کنند که می‌توانند هوای سرد را تشخیص دهند و برای جبران مشکل تبخیر، بنزین اضافی را در مخلوط گاز و هوا آزاد می‌کنند. این عملکرد یعنی که موتور باید به‌محض استارت زدن، آماده به کار شود؛ بنابراین اگر برای خودروهای جدید روش‌های گرم‌کردن خودرو در روزهای سرد را انجام دهید، فقط گاز اضافی را بدون اینکه استفاده واقعی و موثری در سیستم خودرو داشته باشد وارد موتور می‌کنید.

دو پیامد این امر هدررفتن سوخت و افزایش آلودگی است. شاید حتی تعجب‌آورتر این باشد که با انجام این کار در واقع آسیب به موتور خود را افزایش خواهید داد. به این دلیل که گازهای تبخیر نشده اضافی در مخلوط، روغن‌ها را از داخل موتور جدا می‌کند، روانکاری را کاهش می‌دهد و احتمال سایش و پارگی قطعات آن را افزایش می‌دهد. البته این نکته را هم ذکر کنیم که چنین اتفاقی به این معنی نیست که هرگز دلیلی وجود ندارد که به ماشین خود زمان کمی بدهید تا گرم شود.

برای مثال مهم‌ترین دلیلی که زمان دادن به خودرو در روزهای سرد را حتی برای سیستم‌های جدید وسایل نقلیه منطقی می‌کند روغن‌هایی است که موتور را روغن‌کاری می‌کنند و در اولین استارت زدن ماشین، کاملاً مایع نیستند. اگر به طور مداوم در سرما خیلی زود استارت بزنید، در نهایت ممکن است به موتور خودرو آسیب بزنید.

نحوه دید خودرو در هوای سرد

چند دلیل خوب برای اینکه به ماشین خود کمی زمان بدهید تا گرم شود وجود دارد که ربطی به مکانیک خودرو ندارد. بلکه به‌راحتی و امنیت شما ربط دارند! برای مثال، زمانی که هوای داخل ماشین شما بسیار سرد باشد، نمی‌توانید روی رانندگی تمرکز کنید، بنابراین ایده خوبی است که قبل از رانندگی مطمئن شوید که ماشین شما به‌اندازه کافی راحت و گرم است.

نحوه دید خودرو در هوای سرد | گرم‌کردن خودرو در روزهای سرد
نحوه دید خودرو در هوای سرد | گرم‌کردن خودرو در روزهای سرد

مهم‌تر از این موضوع، احتمالاً در ابتدا شیشه‌های اتومبیل شما کاملاً مه‌گرفته می‌شود. اگر نمی‌توانید جاده را ببینید، نباید رانندگی کنید. اکثر رانندگان می‌دانند که زمان تمیز شدن شیشه و ازبین‌رفتن مه روی آن، چقدر کند خواهد بود. به همین دلیل از این موضوع صرف‌نظر کرده و حتی با همان شیشه‌های مه گرفتن شروع به رانندگی می‌کنند.
چنین کاری یک روش رانندگی بسیار خطرساز و نامناسب است. در عوض، اگر می‌خواهید گرم‌کردن خودرو در روزهای سرد سرعت بدهید و هر چه زودتر راه‌ بیفتید، باید روش‌های مه‌زدایی کارآمدتری را انتخاب کنید.
ممکن است از خود بپرسید، در وهله اول این مه از کجا می‌آید؟ همیشه در اطراف ما رطوبت وجود دارد، اما بیشتر اوقات در هوا جذب می‌شود؛ بنابراین ما آن را احساس نمی‌کنیم. بااین‌حال، زمانی که هوا سرد است، هوا نیز قادر به حفظ رطوبت نیست و مقداری از آن رطوبت ته‌نشین می‌شود. ازآنجایی‌که شیشه‌های خودرو اغلب سردتر از هر سطح دیگری در داخل خودرو هستند، این رطوبت روی شیشه‌ها جمع می‌شوند.

آیا راهی برای مه‌زدایی سریع‌تر شیشه شما وجود دارد؟

نکته کلیدی برای مه‌زدایی سریع شیشه‌های ماشین شما این است که هوا را به‌سرعت گرم کنید (تا بتواند رطوبت بیشتری را در خودرو نگه دارد) و هوای ماشین خود را با هوای سرد از بیرون جایگزین کنید. زیرا این هوا رطوبت کمتری نسبت به هوا در خود نگه می‌دارد. برای این کارها به طور خلاصه باید روش‌های زیر را انجام دهید:

  • مه‌گیر خودرو را روشن کنید تا شروع به پاک‌سازی پنجره‌ها کند.
  • بخاری ماشین را تا انتها روشن کنید تا هوای ماشین شما گرم شود.
  • کولرگازی را به طور موقت روشن کنید تا آب اضافی از هوا خارج شود.
  • گردش هوا را در داخل خودرو خاموش کنید تا هوای تازه از بیرون وارد شود.
  • در صورت امکان، پنجره‌ها را کمی باز کنید تا هوای تازه بیشتری وارد شود.

اگر این روش‌ها شما را سریع‌تر به نتیجه نرساند، بهتر است جوراب پر از خاک گربه را در نزدیکی شیشه جلوی خودرو بگذارید. این کار باعث جذب رطوبت اضافی در ماشین می‌شود. همچنین می‌توانید با پوشاندن داخل شیشه جلو با کرم موبر و سپس پاک‌کردن آن از ایجاد مه جلوگیری کنید.

مهم است که به‌خاطر داشته باشید، برای هر لحظه غیرضروری که خودروی خود را در حالت درجا نگه می‌دارید، استهلاک موتور خود را افزایش می‌دهید، گاز را بی‌رویه هدر می‌دهید و به آلودگی کمک می‌کنید. علاوه بر این، بی‌حرکت ماندن خودرو برای گرم‌کردن موتور ممکن است شرایط را برای سرقت خودرو فراهم و تسهیل کند. خودرویی که در حین گرم‌شدن بدون مراقبت رها شده باشد، می‌تواند در کمتر از ۶۰ ثانیه دزدیده شود. همچنین به‌خاطر داشته باشید که هرگز نباید خودروی خود را در یک گاراژ دربسته رها کنید، زیرا دود اگزوز ممکن است در حین کار خودرو جمع شود و خطر مسمومیت با مونوکسید کربن را افزایش دهد. با محدودکردن زمان گرم‌کردن، در زمان، سوخت و محیط‌زیست صرفه‌جویی کنید.

جمع‌بندی

گرم‌کردن خودرو در روزهای سرد اگرچه گاهی اوقات ممکن است ایده خوبی باشد، اما در بیشتر مواقع می‌توان به‌راحتی زمان گرم‌کردن خودرو را کاهش داد. حتی با استفاده از سریع‌ترین تکنیک‌ها، تا زمانی که شیشه‌ها تمیز و ماشین شما محیطی مناسب برای رانندگی باشد، دلیلی برای ادامه کار در حالت درجا وجود ندارد.

اگر خودروی قدیمی‌تری دارید که را با کاربراتور کار می‌کند، دفترچه راهنمای خودرو را مرور کنید یا با مکانیک تماس بگیرید تا مطمئن شوید که از روش مناسب برای روشن‌کردن خودرو در هوای سرد استفاده می‌کنید. شما چه روشی برای گرم‌کردن خودرو در روزهای سرد استفاده می‌کنید؟ از ترفند‌ها و روش‌هایی که گفتیم، چیزی می‌دانستید؟

با خرید از فروشگاه رینگو می‌توانید لاستیک زمستانه تهیه و خودتان را در این فصل تأمین کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا