معرفی خودرو

معرفی و بررسی نسل اول تا سوم دوج دورانگو | Dodge Durango

دوج دورانگو یک پارادایم عالی از تکامل صنعت خودرو در چند دهه اخیر است. درست مانند خریداران از SUV های کلاسیک به کراس اوورها، این SUV نیز با یک پلت فرم کلاسیک قاب نردبانی شروع شد اما در نهایت به عنوان یک حمل‌ونقل یکپارچه مدرن به پایان رسید.

تا کنون، ما سه نسل را دیده‌ایم، و اگرچه تلاش‌های متعددی برای پایین آوردن آن انجام شد، اما هرگز به بازار استرالیا نرسید.

اولین نسل دوج دورانگو (1998-2003)

زمانی که رمچارجر افسانه ای در سال 1993 متوقف شد، همه تعجب کردند که شاسی بلند بعدی دوج چه خواهد بود. این شرکت چند سال صبر کرد و روی وسیله نقلیه ای کار کرد که کمی ناهموارتر بود اما بسیار متنوع تر بود. این منجر به تولید دوج دورانگوی جدید شد که در سال 1998 معرفی شد.

نسل اول دورانگو یک SUV مناسب با شاسی نردبانی بود. سفت و سخت و توانا بود اما از داخل بسیار جادار بود و فضای زیادی برای سرنشینان داشت. ظرفیت صندلی های دوج دورانگو تا 8 سرنشین بود که آن را به عنوان یک حمل و نقل خانوادگی عالی معرفی کرد.

در همان زمان، این یک SUV مبتنی بر کامیون، با فاصله زیاد از سطح زمین و پتانسیل ثابت خارج از جاده، با موتورهای مختلف با ظرفیت بالا بود.

پلت فرم و بیشتر مکانیک ها با نسل دوم داکوتا مشترک بود که تقریباً در همان زمان معرفی شد. این خودرو از همان شاسی و سیستم تعلیق استفاده می‌کرد که شامل یک پرتو پیچشی در جلو و فنرهای برگ قدیمی در انتهای عقب بود.

در مورد ترمزها، چرخ‌های جلو به دیسک‌های تهویه‌دار مجهز بودند، در حالی که چرخ‌های عقب با ترمزهای طبلی کلاسیک عرضه می‌شدند.

دوج دورانگو داخلی

فضای داخلی Dodge Durango در ابتدا ابتدایی بود، اما به‌روزرسانی سال 2001 بسیاری از امکانات را به همراه داشت، از جمله کنترل‌های نصب شده روی داشبورد، صفحه ابزار جدید، و انتخابگر جعبه انتقال که اهرم دستی قدیمی را به یک سوئیچ بسیار راحت‌تر تغییر داد.

به روز رسانی های بیشتر شامل کنترل های تهویه مطبوع دو منطقه ای، صندلی های جدید، سیستم صوتی با شش بلندگو و پانل های درب جدید بود.

موتورهای دوج دورانگو

در زیر کاپوت، خریداران باید از میان طیف وسیعی از موتورهای سری مگنوم، از موتور 3.9 لیتری V6 (با قدرت 130 کیلووات و 305 نیوتن متر) انتخاب کنند. یک موتور 5.2 لیتری V8 (با قدرت 168 کیلووات و 400 نیوتن متر) به زودی معرفی شد، در حالی که مدل های برتر به موتور 5.9 لیتری V8 (با قدرت 186 کیلووات و 468 نیوتن متر) مجهز شدند.

به روز رسانی سال 2001 همچنین موتور جدیدی به ارمغان آورد، نسل جدید واحد 4.7 لیتری V8 سری PowerTech (با قدرت 172 کیلووات و 400 نیوتن متر)، که جایگزین کارآمدتری برای واحد 5.2 لیتری بود.

همه موتورها با یک گیربکس 4 سرعته اتوماتیک همراه بودند.

نسل دوم دوج دورانگو (2003-2009)

نسل دوم دوج دورانگو در سال 2003 وارد بازار شد. اگرچه این نیز یک SUV مبتنی بر داکوتا با قاب نردبانی مناسب بود، اما طراحی بسیار ظریف‌تری نسبت به نسل اول داشت. این سیستم تعلیق کاملاً جدید، با بند مدرن مک فرسون (جلو) و پرتو پیچشی (عقب) ارائه شد و دیسک‌ها جایگزین ترمزهای درام عقب شدند.

آنچه همچنین قابل ذکر است رشد قابل توجه در اندازه است. فاصله بین دو محور تا 3028 میلی متر کشیده شد و این نسل را در بخش SUV های فول سایز قرار داد. دوج دو ردیف را برای انواع پایه ارائه کرد، با گزینه های 3 ردیفه برای سطوح تریم بالاتر.

همانطور که از Dodge Durango SLT 2003 می توان دید، راحتی موضوع نسل دوم بود. این تریم سطح متوسط ​​یک SUV ارزش گرا با تعداد زیادی تجهیزات استاندارد و برچسب قیمت مناسب است.

ویژگی هایی مانند رینگ های آلیاژی 17 اینچی، صندلی های پارچه ای درجه یک، تهویه مطبوع عقب، شارژر 6 سی دی و سیستم صوتی 8 بلندگو را برجسته می کند. یک بسته اختیاری یک کنسول بالای سر با سنج هایی مانند دما، کیلومترشمار، مصرف سوخت و قطب نما ارائه می دهد.

در سال 2007، SUV با یک ظاهر جدید و مدرن تر به روز شد. این به روز رسانی همچنین سیستم های ایمنی و کمک راننده جدیدی مانند کنترل پایداری الکترونیکی، کمک پارک عقب و چراغ راهنما با یک لمس را به ارمغان آورد.

از ما بخرید
[/su_bo

موتورها

زیر کاپوت موتور پایه جدید 3.7 لیتری V6 (157 کیلووات؛ 319 نیوتن متر) و پس از آن مگنوم V8 آشنا 4.7 لیتری (175 کیلووات؛ 408 نیوتن متر) قرار داشت. در سال 2004، ما برای اولین بار موتور افسانه ای 5.7 لیتری V8 HEMI (250 کیلووات؛ 502 نیوتن متر) را دیدیم. این موتور در سال 2008 به روز شد و خروجی بالاتر 257 کیلووات و 515 نیوتن متر گشتاور را به ارمغان آورد. سال 2008 همچنین یک موتور 4.7 لیتری کورسیر V8 (226 کیلووات؛ 447 نیوتن متر) جدید را به ارمغان آورد که جایگزین مگنوم V8 قدیمی شد.

مدل های اولیه به گیربکس 4 سرعته اتوماتیک مجهز بودند، در حالی که بعداً یک گیربکس اتوماتیک 5 سرعته مدرن تر به آن اضافه شد.

در نهایت، این شرکت یک نسخه هیبریدی از موتور HEMI V8 را همراه با چند موتور الکتریکی 65 کیلوواتی (290 کیلووات؛ 677 نیوتن متر) معرفی کرد که در شرایط شهری توانا و کارآمد بود. این تنها در سال 2009 تولید شد و تنها 800 دستگاه دورانگو هیبرید از خطوط تولید خارج شد.

نسل سوم دوج دورانگو (2010 تا کنون)

با توجه به متمایل شدن دنیای خودرو به سمت کراس اوورها و پایان قریب الوقوع داکوتا، واضح بود که نسل سوم دورانگو باید با طراحی کلی متفاوتی عرضه شود.

این بار، مهندسان دوج تصمیم گرفتند پلت فرم مبتنی بر کامیون را کنار بگذارند و یک بدنه تکی را انتخاب کردند که بسیاری از قطعات را با نسل قبلی گرند چروکی مشترک داشت.

نسل جدید با فاصله بین دو محور 3045 میلی متر حتی بزرگتر شد. با وجود طراحی مبتنی بر خودرو، طراحی جسورانه خود را حفظ کرد که یکی از دلایل جذاب ماندن این SUV برای 13 سال کامل بوده است. البته دلایل بسیار دیگری نیز وجود داشت، از جمله پیشنهاد سخاوتمندانه سطوح تریم و پیشرانه.

مدل اولیه با موتور جدید 3.6 لیتری V6 Pentastar (216 کیلووات؛ 350 نیوتن متر) و یک سال بعد تریم R/T عرضه شد. مدل جدید دارای موتور 5.7 لیتری V8 HEMI با حداکثر توان 268 کیلووات و 530 نیوتن متر گشتاور بود.

دوج دورانگو 2014 اولین فیس لیفت خود را دریافت کرد و تغییرات ظاهری را به ارمغان آورد که حتی این روزها هم خواهید دید. این شرکت همچنین گیربکس 8 سرعته اتوماتیک جدید با منبع ZF را به همراه طیف وسیعی از به روز رسانی های سالانه که عمدتاً در مورد راحتی بیشتر و ویژگی های فنی بودند، معرفی کرد.

به روز رسانی بزرگ بعدی با Dodge Durango 2017 ارائه شد که برای اولین بار تریم SRT را دیدیم. این خودرو با موتور 6.4 لیتری HEMI V8 حتی بزرگتر معرفی شد که حداکثر توان خروجی 354 کیلووات و 637 نیوتن متر گشتاور را داشت.

در نهایت، موتور هیولایی 6.2 لیتری سوپرشارژ V8 (529 کیلووات؛ 875 نیوتن متر) در سال 2021 معرفی شد که قادر بود تنها در 3.7 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برسد. این مدل سال همچنین با یک سیستم اطلاعات سرگرمی جدید با صفحه نمایش لمسی 10.1 اینچی، اپل کارپلی بی‌سیم، اندروید اتو و غیره، طراحی داخلی بسیار تازه‌تری را به همراه داشت.

بر اساس آنچه که ما می دانیم، این شرکت در حال آماده سازی جانشین است، اما انتظار می رود نسل فعلی تا چند سال دیگر در تولید باقی بماند.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا