مشخصات فنی خودرو

چه زمانی خودروی من به بلبرینگ چرخ جدید نیاز دارد؟

یاتاقان های چرخ قهرمانان گمنام هر وسیله نقلیه ای با چرخ هستند. یاتاقان ها تضمین می کنند که چرخ های شما به آرامی با کمترین اصطکاک و سر و صدا می چرخند. مانند هر چیز خوب، آنها برای همیشه دوام ندارند. یاتاقان‌های چرخ در نهایت فرسوده می‌شوند، پس نشانه‌هایی که باید به آن توجه کرد چیست؟

وقتی بلبرینگ‌های موجود صداهای عجیبی مانند خراشیدن، زمزمه کردن، غرغر کردن یا کلیک کردن دارند، می‌دانید که ماشین شما به بلبرینگ‌های چرخ جدید نیاز دارد. ممکن است چرخ‌های شما تکان بخورند، یا ماشین شما ممکن است حتی در هنگام رانندگی مستقیم به یک سمت کشیده شود. همچنین در دراز مدت متوجه لرزش فرمان و سایش ناهموار لاستیک خواهید شد.

ما همچنین در این مقاله از مجله رینگو در مورد تراز و تعادل خودرو و بخش دیگری در مورد چرخاندن و تعویض لاستیک ها بحث کرده ایم.

هیچ نشانگر یا چراغ هشداری برای مشکل یاتاقان چرخ وجود ندارد، اما وقتی این راهنما را می‌خوانید می‌دانید که باید به چه مواردی توجه کنید.

بلبرینگ چرخ چیست و از کجا می توانید آن را پیدا کنید؟

همه خودروها به تعداد زیادی بلبرینگ متکی هستند تا اطمینان حاصل شود که قطعات آنها می توانند نرم، بی صدا و با اصطکاک کم حرکت کنند. چرخ های وسیله نقلیه شما نمونه کاملی از آن هستند، به همین دلیل است که خواهید دید که هر کدام دارای یک بلبرینگ چرخ هستند که آن را به محور متصل می کند.

بلبرینگ چرخ بخشی از مجموعه چرخ است و همانطور که در بالا ذکر شد، هدف آن کمک به چرخش چرخ با کمترین اصطکاک ممکن است. هر چه اصطکاک کمتر باشد، انرژی کمتری هدر می رود و صدای کمتری تولید می شود.

بلبرینگ چرخ چیست
بلبرینگ چرخ چیست

مهمتر از آن، اطمینان حاصل می شود که قطعات فلزی در حال چرخش به یکدیگر ساییده نمی شوند و باعث آسیب نمی شوند.

هر چرخ یاتاقان چرخ خود را دارد و همه آنها تقریباً به یک اندازه سایش را تجربه می کنند. بنابراین، اگر یکی بد شد، می‌توان فرض کرد که بقیه نیز در کوتاه‌مدت بد خواهند شد. به همین دلیل است که جایگزینی همزمان آنها به عنوان یک مجموعه کامل همیشه ایده بسیار خوبی است.

همانطور که در زیر خواهید خواند، یک یاتاقان چرخ که فرسوده یا خراب می شود می تواند برای شما و هر فرد دیگری در وسیله نقلیه شما خطرناک باشد. بنابراین، به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه مشکل را تشخیص دهید.

وقتی بلبرینگ چرخ خاموش می شود چه اتفاقی می افتد؟

قبلاً خواندید که یاتاقان چرخ بخشی از مجموعه چرخ است، به این معنی که نمی توانید به صورت بصری هیچ مشکلی را از دور تشخیص دهید.

خوشبختانه، تعداد انگشت شماری از علائم دیگر وجود دارد که به شما می گوید زمان آن است که ماشین خود را برای معاینه به تعمیرگاه ببرید. فقط باید بیشتر مراقب باشید.

از ما بخرید
خرابی بلبرینگ چرخ
خرابی بلبرینگ چرخ

وقتی یک یا چند یاتاقان چرخ ماشین شما خاموش شود، این اتفاق می افتد:

  1. صداهای غیر معمول

اولین و رایج ترین علامت مشکل زمانی است که صدای غیر معمول بلبرینگ چرخ را می شنوید. بلبرینگ چرخ می تواند به طرق مختلف دچار سایش و آسیب شود، بنابراین صداهایی که می شنوید می تواند متفاوت باشد.

برخی از صداهای غیرعادی که از یاتاقان چرخ شما می آید شامل موارد زیر است:

زمزمه کردن

غرغر کردن

کلیک کردن

صدای جیغ دادن

سایر قطعات خودرو نیز می توانند صداهای مشابهی را هنگام خراب شدن تولید کنند. بنابراین، اگر هنگام رانندگی آن صداها را شنیدید، باید منبع را پیدا کنید. از طرف دیگر، می‌توانید در یک منطقه آرام با پنجره پایین رانندگی کنید تا وسیله نقلیه خود را برای هر یک از این صداها آزمایش کنید.

یاتاقان چرخ پر سر و صدا هرگز عادی نیست، بنابراین باید به محض شنیدن هر یک از صداهای بالا، مشکل را برطرف کنید.

  1. لرزش چرخ

به یاد داشته باشید: یاتاقان های چرخ به چرخ های شما اجازه می دهند تا به آرامی بچرخند و در عین حال در صورت خراب شدن چرخ نیز باعث ایجاد مشکل می شوند.

به عنوان مثال، رانندگی با بلبرینگ چرخ معیوب باعث می شود چرخ شما تکان بخورد. بدتر از آن، وقتی سرعت وسیله نقلیه خود را افزایش می دهید، لرزش تشدید می شود.

بسیاری از چیزها می توانند باعث لرزش چرخ شوند، اما همچنان باید بلبرینگ چرخ ها را بررسی کنید تا مشکل یاتاقان ها را رد کنید یا در صورت لزوم آنها را با یک مجموعه جدید جایگزین کنید.

  1. سست فرمان یا لرزش

هر گاه مشکلی در چرخ های خودروی شما وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که آن را از طریق فرمان احساس کنید. این مطمئناً در مورد یاتاقان های چرخ که دیگر خوب نیستند صادق است.

این علامت واضح است. بلبرینگ ها کمک می کنند چرخ شما به آرامی بچرخد، بنابراین یاتاقان های مشکل دار چرخش چرخش صاف را تضعیف می کند و شما لرزش هایی را که از طریق فرمان وارد می شود احساس خواهید کرد.

علاوه بر این، احساس سستی فرمان خواهید داشت، مانند بازی بیش از حد. یاتاقان‌های معیوب از چرخش چرخ آسیب‌دیده با همان نرمی سایر بلبرینگ‌ها جلوگیری می‌کند و به همین دلیل است که شما آن شرایط غیرعادی را هنگام فرمان حس می‌کنید.

  1. ماشین به یک طرف می کشد

یکی دیگر از نشانه‌های واضح که ماشین شما به بلبرینگ‌های چرخ جدید نیاز دارد این است که هنگام رانندگی، خودرو تمایل دارد به یک سمت کشیده شود. به عبارت دیگر، شما برای حفظ حرکت خودرو در یک خط مستقیم دچار مشکل خواهید شد.

این دوباره اتفاق می‌افتد، زیرا چرخ آسیب‌دیده به راحتی و روان مانند بقیه نمی‌چرخد.

هر چند آستر نقره ای وجود دارد. جهتی که ماشین شما می کشد به شما می گوید کدام بلبرینگ تحت تأثیر قرار گرفته است. برای مثال، اگر ماشین شما مدام به سمت چپ می‌کشد، عیب‌یابی را با بررسی بلبرینگ‌های چرخ در آن سمت شروع کنید.

حذف سمت راست (در مورد مثال ما) باعث صرفه جویی در وقت و تلاش شما می شود، بنابراین به سرعت بلبرینگ های چرخ معیوب را پیدا خواهید کرد.

  1. سایش ناهموار تایر

برخی از علائم بسیار ظریف تر هستند و تنها پس از یک دوره طولانی، شاید پس از چندین ماه یا حتی سال ها آشکار می شوند.

برای مثال، اگر متوجه سایش ناهموار لاستیک شدید، احتمالاً به تعویض بلبرینگ چرخ نیاز خواهید داشت. به طور خاص، لاستیک ها در یک موقعیت خاص از ماشین شما سریعتر از بقیه فرسوده می شوند.

هنگامی که سایر مشکلات رایج مانند مشکلات تراز و تعادل را رد کردید، بررسی کنید که آیا بلبرینگ چرخ ها مقصر هستند یا خیر.

با بلبرینگ چرخ بد چه مدت می توان رانندگی کرد؟

با وجود نیاز به بلبرینگ چرخ های جدید، خودروی شما برای مدت طولانی متحرک خواهد ماند. با این حال، هرگز نباید آن را بهانه ای برای به تاخیر انداختن بردن خودروی خود به کارگاه برای تعویض آن ها قرار دهید.

به محض اینکه بلبرینگ چرخ را کشف کردید، به میزان قابل توجهی کمتر هزینه خواهید کرد. اگر آن را نادیده بگیرید، نادیده بگیرید یا تصمیم به تعویض آن نگیرید، بعداً به دنبال تعمیرات گران‌تر هستید.

 

در بدترین سناریو، چرخ آسیب‌دیده می‌تواند به طور کامل مسدود شود و باعث تصادف خطرناک جاده شود.

بنابراین، اگر مشکوک هستید که به بلبرینگ های چرخ جدید نیاز دارید یا مکانیک شما چنین می گوید، فوراً آنها را تعویض کنید. بعلاوه، اگر فقط یکی از آنها تحت تاثیر قرار گرفته است، باید همه آنها را به طور همزمان به عنوان نگهداری پیشگیرانه جایگزین کنید.

به یاد داشته باشید: اگر یک یاتاقان چرخ از قبل فرسوده شده باشد، منطقی است که بقیه به زودی از آن پیروی کنند. بنابراین، جایگزین کردن آنها با هم اکنون شما را از یک سر خاراندن دیگر در چند هفته یا چند ماه آینده نجات می دهد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا