خودرو

رانندگی در هوای بارانی و جاده لغزنده | راهنمای رانندگی ایمن در فصل سرد سال

آیا شما تابه‌حال در موقعیت رانندگی در هوای بارانی و جاده‌های لغزنده قرار گرفته‌اید؟ از نظر شما رانندگی در این شرایط واقعاً غیرممکن است؟ اگر پاسخ شما مثبت است پس لطفاً تا پایان با رینگو همراه باشید تا بهترین نکات را برای کاهش نگرانی و خطرات در این شرایط ذکر کنیم.

پاییز فرارسیده و زمستان هم به‌سرعت در حال نزدیک شدن است. فصل‌های سرد سال با تمام زیبایی‌های خاص خود خطراتی نیز به همراه دارند از جمله رانندگی در یک‌هوای بارانی و جاده لغزنده که ریسک بالایی در پی دارد.

واقعیت این است که رانندگی در باران همان قدر که ممکن است لذت‌بخش باشد می‌تواند یکی از سخت‌ترین شرایط برای هر راننده نیز باشد. استفاده از تجربیات درست و کسب اطلاعات بیشتر تا حدود زیادی می‌تواند از بروز حوادث ناگوار برای شما و دیگران در جاده مؤثر باشد.

در ادامه به ذکر نکات کوچک و جزئی که به چشم نمی‌آید و مسائل جدی و مهم‌تر خواهیم پرداخت.

راهکارهایی برای یک رانندگی ایمن در شرایط نامساعد

از اولین نکاتی که راننده باید به آن توجه داشته باشد این است که به‌طورکلی از رانندگی در احوال خواب‌آلود و کسل حتماً خودداری کند.

نکته مهم دیگر اینکه تاحدامکان از رانندگی در هوای بارانی خودداری کنید. خصوصاً در یک ساعت اولیه بارش، زیرا یک ساعت زمان لازم است تا جاده از لغزندگی‌ها و روغن‌ها پاک شود.

اگر در جاده‌های شهر شما سیلابی شدن قبلاً اتفاق افتاده و اگر باران‌های شدید را تجربه می‌کنید، مسیر متفاوتی را برای رانندگی انتخاب کنید. همچنین اگر در جاده‌های سیلابی و چاله آب قرار گرفته‌اید و عمق آب را نمی‌دانید برگردید و راه دیگری پیدا کنید.

بررسی لاستیک‌ها

می‌توان گفت تنها قطعه از ماشین که در زمان حرکت با جاده تماس دارد لاستیک آن است. حالا فرض کنید نوع لاستیک خودروی شما مناسب فصل سرما و شرایط آب‌وهوای لغزنده و زمستانی نباشد چه اتفاقاتی در پی دارد؟ قطعاً استفاده از لاستیک‌های نو که آج‌های آن سائیدگی ندارند با عمق‌های مناسب فصل بارندگی تأثیر بسزایی روی حفظ سلامتی شما و سرنشینان دارد. دقت داشته باشید که لاستیک‌های قابل‌استفاده برای فصول سرد سال و جاده‌های لغزنده با لاستیک‌هایی برای شرایط آب‌وهوایی دیگر بسیار متفاوت طراحی‌شده و چسبندگی متفاوتی دارند.

نکته بعدی در مورد لاستیک‌ها این است که میزان فشار هوای آن‌ها را حتماً بررسی کنید.

استفاده از لاستیک های عمق‌های مناسب فصل بارندگی
استفاده از لاستیک های با عمق‌های مناسب فصل بارندگی

برف‌پاک‌کن

هر قطعه از ماشین تکمیل‌کننده فرایند یک رانندگی بی‌خطر و ایمن است. هرچند آن قطعه در نظر اول ریز و یا جزئی باشد اما دقت کنید که نادیده‌گرفتن آن خطرات غیرقابل‌جبرانی در پی دارد. برف‌پاک‌کن جزئی از این قطعات است. پاک‌کردن شیشه ماشین خصوصاً در هوای بارانی و برفی از مهم‌ترین مسائل است. قبل از رانندگی در هوای بارانی به سالم بودن برف پاک‌کن، تیغه‌ها و پر بودن منبع آب آن حتماً توجه کنید.

از چراغ‌های استاندارد و نور پایین آن‌ها استفاده کنید

استفاده از چراغ‌های استاندارد به دلیل بازتاب نور مناسب می‌تواند افق دید خوبی به شما بدهد. دقت کنید که گرچه چراغ‌هایی با نور زیاد در بازار موجود است اما این مدل‌ها به دلیل رنگ سفید غیراستاندارد باعث آسیب به چشمان شما شده و مشکلاتی در رانندگی ایجاد خواهد کرد.

چراغ‌های ماشین را در هوای بارانی و مه‌آلود در حالت نور پایین روشن کنید تا شما و دیگر عابران و اتومبیل‌ها از تصادفات در امان باشید. این کار باعث می‌شود هم شما نسبت به جاده دید داشته باشید و هم دیگران شما را ببینند. نکته جالب اینجاست که رانندگی در خیلی از کشورها در هوای بارانی باید با چراغ روشن نور پایین انجام شود.

سرعت مطمئنه و حفظ فاصله

این‌که چه سرعتی برای هوای بارانی مجاز است مهم است اما این‌که با سرعت مطمئن و ایمن رانندگی کنید از آن مهم‌تر است. سرعت خودتان را با میزان بارش و لغزندگی جاده و میزان دیدتان تنظیم کنید. دقت کنید که در هوای بارانی فاصله مناسب را با دیگر ماشین‌ها رعایت کنید. این مطلب را به یاد داشته باشید که قدرت چسبندگی لاستیک‌ها در هوای بارانی و جاده لغزنده تا حدود زیادی پایین می‌آید پس رعایت فاصله ایمن خطرات را تا میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

رانندگی در هوای بارانی و جاده لغزنده
رانندگی در هوای بارانی و جاده لغزنده

بررسی ترمزها

توقف در زمان درست از مسائلی است که می‌تواند به طور چشمگیری از بروز اتفاقات بد جلوگیری کند. لاستیک‌های مناسب فصل سرما در کنار سالم بودن ترمز می‌تواند یک توقف به‌موقع را به همراه داشته باشد. در هوای بارانی معمولاً لنت‌ها و دیسک‌های ماشین خیس می‌شود، پس احتمال کاهش قدرت ترمز بیشتر است؛ بنابراین چک کردن سلامت لنت‌ها و ترمز و سیستم ABS قبل از شروع رانندگی ضروری است.

از ترمز ناگهانی جدا خودداری کنید

داشتن سرعت مطمئنه از مسائلی است که خیلی به شما کمک می‌کند تا مجبور نباشید ترمز ناگهانی داشته باشید. ترمز کردن ناگهانی باعث انحراف از مسیر، لیز خوردن ماشین شما می‌شود خصوصاً اگر خودرو شما سیستم‌های ABS و EBD نداشته باشد.

نحوه برخورد با لغزش را بدانید

اگر ماشین شما شروع به لغزش کرد مضطرب نشوید. همچنان در مسیری که هستید رانندگی کنید و از ضربه‌زدن به ترمز و فرمان ماشین شدیداً خودداری کنید زیرا کنترل ماشین سخت‌تر خواهد شد.

در زمان رانندگی روی سطوح لغزنده سرعت خود را با شرایط جاده در تنظیم کنید. ازآنجاکه توقف وسیله نقلیه شما در یک جاده لغزنده بیشتر از یک جاده معمولی طول می‌کشد باید به‌تدریج شتاب بگیرید و قطعاً به‌تدریج نیز متوقف شوید. در جاده‌های لغزنده از عبور از پل‌ها و تقاطع‌ها تا حد ممکن خودداری کنید.

استفاده از ضد بخار

در هوای بارانی و سرد اختلاف دمای داخل خودرو با بیرون باعث بخار شیشه‌ها می‌شود. استفاده از بخار زدا تا حدود زیادی می‌تواند باعث افزایش دید شما شود. اگر خودرو شما بخار زدا ندارد می‌توانید برای کمتر شدن رطوبت داخل ماشین سیستم تهویه هوا را روشن کنید.

کنترل فرمان با هر ۲ دست

رانندگی با یک دست را به‌طورکلی در هر شرایطی فراموش کنید خصوصاً در جاده‌های لغزنده که کنترل ماشین سخت‌تر می‌شود. شما نیاز دارید که بتوانید ماشین را باقدرت هدایت کنید. کنترل فرمان با هر ۲ دست این امکان را به شما می‌دهد.

دستان خود را در مرکز فرمان قرار ندهید

از این‌که دست‌های خود را وسط فرمان ماشین بگذارید حتماً خودداری کنید. این حرکت باعث می‌شود نتوانید به‌خوبی ماشین را هدایت و کنترل کنید و قطعاً در مواقع خطر باعث آسیب به دستان شما و شکستگی خواهد شد.

لاین رانندگی

برای تعویض لاین رانندگی یا تغییر مسیر دقت و صبوری داشته باشید.

در مواقع بارش باران در خطوط و لاین وسط که حجم آب کمتری جمع می‌شود رانندگی کنید.

هماهنگی با لاستیک‌های عقب

در جاده‌های یخ‌زده و لغزنده در همان مسیری حرکت کنید که چرخ‌های عقب خودرو در حرکت است.

جمع‌بندی

این بخش از مجله رینگو با بررسی نکات مهم رانندگی در هوای بارانی و جاده‌های لغزنده به پایان رسید. استفاده از این نکات کمک می‌کند که رانندگی در هوای بارانی با حداقل استرس و در نهایت لذت انجام بگیرد.

به نظر شما کدام نکته می‌تواند باعث کاهش خطر تا حد زیادی شود؟ شما چه مسائلی را برای رانندگی ایمن در هوای بارانی پیشنهاد می‌کنید؟

شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را برای ما و دیگر خوانندگان ذکر کنید.

فراموش نکنید فروشگاه رینگو کنار شماست تا همیشه بهترین لاستیک‌ها را برای ماشین‌تان خریداری کنید. مشاوران ما در تمام مراحل خرید به شما کمک می‌کند تا پس از خرید با هیچ چالشی روبه‌رو نشوید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا