آموزشی

راهنمای کامل نظافت و ضدعفونی کابین خودرو

تمیزکردن ماشین دقیقاً مثل خانه است و برای حفظ بوی و تازگی آن ضروری است. باتوجه‌به اینکه کفش‌های کثیف شما تقریباً همیشه با کف ماشین شما در تماس هستند و زباله‌های احتمالی در ماشین باقی می‌مانند، کابین ممکن است کثیف و بدبو شود. این نه‌تنها بر راحتی شما تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند باعث ایجاد آلرژی در برخی افراد شود. ما در این مقاله از مجله رینگو می‌خواهیم به چگونگی تمیزکردن و ضدعفونی‌کردن کابین خودرو بپردازیم. اگر شما هم می‌خواهید خودتان کابین خودروی‌تان را تمیز و ضدعفونی کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل تمیزکردن و ضدعفونی‌کردن کابین خودرو

تمیزکردن کابین ماشین شما فقط یک یا دو ساعت طول می‌کشد و می‌تواند با محصولاتی که از قبل در خانه دارید انجام شود؛ بنابراین در این مقاله بی‌هیچ مقدمه و تشریفاتی مراحل تمیزکردن داخل خودرو را یاد خواهید گرفت. این مراحل عبارت‌اند از:

۱. همه زباله‌ها را حذف کنید

۲. تشک‌های کف را بردارید و تمیز کنید

۳. سطوح سخت را پاک کنید

۴. بقیه قسمت‌های داخلی را جاروبرقی بکشید

۵. صندلی‌ها را تمیز کنید

۶. پنجره‌ها را تمیز کنید

در ادامه هر یک از این مراحل را به‌صورت مبسوط تشریح خواهیم کرد.

تمیزکردن و ضدعفونی‌کردن کابین خودرو
تمیزکردن و ضدعفونی‌کردن کابین خودرو

۱. همه زباله‌ها را حذف کنید

اولین قدم برای تمیزکردن فضای داخلی خودرو، خلاص‌شدن از شر تمام زباله‌های داخل ماشین است. این شامل رسیدهای بانکی قدیمی، بلیت پارکینگ، بسته‌بندی مواد غذایی و سایر موارد است. حالا زمان خوبی است که از جعبه دستکش، پاکت‌ها و جعبه کفش خود بگذرید و زباله‌هایی را که باید تاکنون بیرون می‌ریختید، دور بیندازید. همچنین باید وسایل شل‌وول مانند سایه پنجره، جعبه دستمال کاغذی، عینک آفتابی و کارت‌های دسترسی را که ممکن است در ماشین خود داشته باشید، بردارید و کنار بگذارید.

۲. تشک‌های کف را بردارید و تمیز کنید

در مرحله بعد، کفی‌های مداخل ماشین را بردارید تا بتوانید فرش‌های ماشین خود را تمیز کنید. شن و ماسه و زباله‌ها را از روی تشک‌ها تکان دهید یا اگر آنها به‌خصوص سرسخت و چسبنده هستند، می‌توانید زباله‌ها را جاروبرقی بکشید و آنها را پاک کنید.

سپس از آب تحت‌فشار شلنگ استفاده کنید تا خاک اضافی را بشویید و تشک‌ها را با یک برس و مقداری آب و کف بشویید. یک محلول آب و چند قطره مایع ظرف‌شویی می‌تواند تشک‌های شما را تمیز کند. در نهایت، تشک‌ها را شلنگ بکشید و اجازه دهید قبل از اینکه دوباره در ماشین خود قرار دهید، کاملاً در هوا خشک شوند.

۳. سطوح سخت را پاک کنید

قدم بعدی برای تمیزکردن فضای داخلی خودرو این است که گردوغبار روی سطوح سخت را با یک‌پارچه میکروفایبر یا برس نرم پاک کنید. تمام قسمت‌ها، به‌خصوص داشبورد، جیب‌های در، کنسول وسط، دریچه‌های تهویه مطبوع و صندوق عقب را تمیز کنید.

پس از آن، می‌توانید از یک‌پارچه میکروفایبر که کمی مرطوب باشد، برای پاک‌کردن سطوح استفاده کنید تا ظاهر جدیدی پیدا کنند. همچنین می‌توانید از محصولات تمیزکننده مانند آب و کف یا دستمال‌های ضدعفونی‌کننده برای ضدعفونی‌کردن سطوح استفاده کنید. اگر روکش چرمی روی فرمان، داشبورد یا پنل در دارید، بهتر است آنها را با یک پاک‌کننده چرم خودرو پاک کنید.

۴. بقیه قسمت‌های داخلی را جاروبرقی بکشید

حالا فرش‌ها، زیر صندلی‌ها و جیب‌های صندلی را جاروبرقی بکشید. بسته به منطقه‌ای که در حال جاروبرقی هستید، به قطعات جانبی جاروبرقی نیاز خواهید داشت، بنابراین وجود آنها در کنار آن مفید خواهد بود. اگر جاروبرقی به اندازه کافی قوی نیست که ذرات گردوغبار را از بین ببرد، از یک برس برای انجام کار استفاده کنید.

۵. صندلی‌ها را تمیز کنید

تمیزکردن صندلی‌ها را با جاروبرقی کامل شروع کنید. برای تمیزکردن اطراف دوخت و در شکاف‌ها، از اتصال شکاف جاروبرقی استفاده کنید. در مرحله بعد، از محصولات مناسب برای تمیزکردن صندلی خود استفاده کنید. اگر صندلی‌های چرمی دارید، آن‌ها را با یک پاک‌کننده چرم خودرو پاک کنید.

همچنین می‌توانید از نرم‌کننده چرمی استفاده کنید تا روکش‌ها را انعطاف‌پذیر و براق نگه دارید. دستورالعمل‌های محصول روی بطری را دنبال کنید و فضای داخلی خود را بگذارید تا در هوا خشک شود. برای صندلی‌های پارچه‌ای، می‌توانید از پاک‌کننده‌های پارچه‌ای و برس نرم برای پاک‌کردن لکه‌ها و احیای صندلی‌ها استفاده کنید.

گاهی اوقات ممکن است لکه‌های سرسختی داشته باشید که نمی‌توانید آنها را در خانه تمیز کنید. اگر این‌طور است، ممکن است بخواهید به سراغ یک سرویس تمیزکردن عمیق ماشین بروید.

۶. پنجره‌ها را تمیز کنید

هنگام تمیزکردن فضای داخلی خودرو، شیشه‌ها و پنجره‌ها را برای آخر نگه دارید تا در حین حرکت، خطر کثیف‌شدن شیشه را نداشته باشید. درحالی‌که می‌توانید از شیشه‌پاک‌کن برای تمیزکردن آنها استفاده کنید، یک پاک‌کننده چندمنظوره نیز می‌تواند کار را به‌خوبی انجام دهد. اگر این محصولات را ندارید، حتی می‌توانید از چند قطره مایع ظرف‌شویی رقیق شده در آب برای پاک‌کردن پنجره‌های خود استفاده کنید.

پنجره‌های خود را کمی پایین بیاورید و از بالا شروع کنید تا بتوانید هر مایعی را که از کناره می‌چکد بگیرید. برای خشک‌کردن پنجره‌ها، از یک‌پارچه میکروفایبر تمیز و خشک برای جلوگیری از خراش استفاده کنید.

برای ضدعفونی‌کردن کابین خودرو از چه چیزی می‌توان استفاده کرد؟

تعدادی از محصولات وجود دارد که می‌توانید برای ضدعفونی‌کردن کابین خودروی خود استفاده کنید. از جمله دستمال‌های مرطوب، اسپری‌های ضدعفونی‌کننده برای فضای داخلی خودرو و موارد دیگر. اغلب، می‌توانید آنها را در سوپرمارکت یا فروشگاه لوازم خودروی محلی خود پیدا کنید؛ بنابراین پیداکردن آنها نباید مشکلی ایجاد کند. در اینجا مواردی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای ضدعفونی‌کردن فضای داخلی خودروی خود استفاده کنید، بدون اینکه به مواد حساس فشار وارد کنید.

ضدعفونی‌کننده دستمال مرطوب

از دستمال‌های ضدعفونی‌کننده حاوی هیپوکلریت سدیم یا سفیدکننده خانگی استفاده کنید، زیرا بسیار مؤثر هستند. همچنین سایر پاک‌کننده‌های مصرف‌کننده را توصیه می‌کنیم که از بنزالکونیوم کلرید (همچنین به‌عنوان بنزیل آمونیوم کلرید شناخته می‌شود)، یک ماده فعال رایج که در بسیاری از محصولات مصرفی استفاده می‌شود و ملایم‌تر از سفیدکننده است، توصیه می‌شود.

پاک‌کننده‌های چند سطحی

پاک‌کننده‌های سطوح یا اسپری‌های ضدعفونی‌کننده برای داخل خودرو که از بنزالکونیوم کلرید مانند موارد فوق استفاده می‌کنند نیز این کار را انجام می‌دهند. چند اسپری روی سطح و سپس پاک‌کردن آن مؤثر است و می‌توان از آن برای مناطقی مانند فرش و گوشه‌های صعب‌العبور استفاده کرد.

اسپری‌های خوشبوکننده

اسپری‌های ضدعفونی‌کننده حاوی تری اتیلن گلیکول به کشتن باکتری‌ها و خنثی‌کردن ویروس‌های موجود در هوا معروف هستند. این محصول نه‌تنها کابین شما را ضدعفونی می‌کند، بلکه بوی بد را نیز از بین می‌برد. می‌توانید آن را روی صندلی‌ها و کف‌پوش‌های داخل ماشین خالی اسپری کنید یا با روشن بودن تهویه هوا آن را در هوا اسپری کنید. نمونه‌ای از اسپری خوشبوکننده که می‌توانید از آن استفاده کنید Febreze است.

کلام آخر

ما در این مقاله از مجله رینگو به چگونگی تمیزکردن و ضدعفونی‌کردن کابین خودرو پرداختیم. مراحل تمیزکردن کابین خودرو را نام بردیم و هرکدام را تشریح کردیم. در آخر نیز مواد ضدعفونی‌کننده کابین خودرو را معرفی کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا