خودرو

دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو چیست؟

یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های خودرو لاستیک‌هایی هستند که برای محافظت از رینگ چرخ دور آن قرار گرفته‌اند. تایر یا لاستیک خودرو با کاستن از ضربه‌های ناشی از عوارض جاده و دست‌اندازها و همچنین تحمل سنگینی بار خودرو، حرکت خودرو را آسان می‌کند. به دلایل مختلفی ممکن است لاستیک خودرو دچار ترک‌خوردگی شود و مشکلات زیادی را به وجود آورد. ازآنجایی‌که سالم بودن لاستیک خودرو ضامن سلامت سرنشینان آن است، دانستن علت‌های ترک‌خوردگی لاستیک‌های خودرو برای هر راننده‌ای مهم و ضروری است. پس اگر در مورد لاستیک خودرو و مراقبت از آن، اطلاعات کمی دارید با ما تا انتهای این مطلب همراه رینگو باشید. در این مطلب در مورد دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو و راه‌های پیشگیری از آن صحبت می‌کنیم.

لاستیک خودرو و اجزای اصلی آن

لاستیک یک حلقه پلاستیکی تقریباً گران‌قیمت است که نقش مهمی در رانندگی ایفا می‌کند. یکی از اجزای اصلی لاستیک آج است. ازآنجایی‌که یکی از راه‌های تشخیص فرسودگی لاستیک‌های خودرو عمق آج‌های لاستیک است، در ادامه به آن می‌پردازیم.

آج لاستیک همان قسمتی است با سطح زمین در تماس است که از جنس لاستیک ضخیم و یا ترکیبی از لاستیک طبیعی و مصنوعی است. در بازار لاستیک‌های مختلف با طرح آج‌های متنوعی وجود دارد. طرح آج لاستیک‌ها می‌تواند متقارن، نامتقارن، تک‌سویه و لاستیک با آج نامتقارن و تک‌سویه که در هر مدل طرح آج‌ها متفاوت و ویژگی متفاوتی دارد. آج ها به‌گونه‌ای ساخته می‌شود که مقاوم باشند و طول عمر بالایی داشته باشند. علاوه بر مقاوم بودن، بر روی آج شیارهایی وجود دارد که برای مجرای آب لازم و ضروری هستند و باعث می‌شوند لاستیک‌ها آب را تخلیه کنند. در واقع در روزهای بارانی، در زمان حرکت خودرو، آب از طریق شیارها کنار زده می‌شود.

دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو

به دلایل متفاوتی ممکن است ترک‌های ریزودرشت بر روی لاستیک خودرو ایجاد شوند. این ترک‌ها ممکن است عمیق باشند و به عمق لاستیک نفوذ کنند که در این صورت باد لاستیک سریع خالی می‌شود و ممکن است ایمنی سرنشینان خودرو را به خطر بیندازد. این ترک‌ها به دلایل زیر بر سطح لاستیک ایجاد می‌شوند:

دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو
دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو
 • هر لاستیکی عمر مفیدی دارد که باید باتوجه‌به کیفیت و نوع لاستیک‌، بعد از تمام شدن عمر مفیدش آن را تعویض کرد. گاهی ترک‌های روی لاستیک نشانه پایان عمر مفید آن لاستیک هستند و در این حالت ظاهرشدن ترک‌های مختلف بر سطح لاستیک امری طبیعی به‌حساب می‌آید. (معمولاً بعد از ۵ سال کیفیت لاستیک کم می‌شود و بعد از ۸ سال عمر مفید لاستیک تمام می‌شود.)
 • شرایط آب‌وهوایی یکی دیگر از عواملی است که بر سلامت لاستیک‌ها اثر می‌گذارد. مثلاً قرارگرفتن طولانی‌مدت خودرو در دمای بالا یا پایین احتمال ایجاد ترک بر روی لاستیک‌ها و در نتیجه فرسوده شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد. در واقع لاستیک‌هایی که به طور پیوسته سرما را تحمل می‌کنند و در محیط معتدل قرار نمی‌گیرند، عمر مفیدشان سریع‌تر به پایان می‌رسد.
 • نحوه نگهداری از لاستیک‌ها اهمیت زیادی دارد و لاستیک‌هایی که طولانی‌مدت خارج از پارکینگ و در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرند، بیش از دیگر لاستیک‌هایی که در محیط مناسب نگهداری می‌شوند، فرسوده می‌شوند.
 • تنظیم نامناسب باد لاستیک‌ها یکی دیگر از علت‌های فرسودگی آن‌ها هستند. کم بودن باد لاستیک‌ها باعث آسیب و خوردگی در قسمت‌های کناری لاستیک می‌شود و در مقابل، فشار زیاد هوای لاستیک‌ها نیز باعث آسیب در بخش‌های مرکزی آن‌ها خواهد شد.

راه‌های پیشگیری از ترک خوردن لاستیک

گفتیم که لاستیک‌ها به دلایلی مانند: قرارگرفتن لاستیک‌ها در معرض نور خورشید، قرارگرفتن طولانی‌مدت در دمای بالا و یا دمای پایین، تنظیم نامناسب باد لاستیک‌ها و یا تمام شدن عمر مفید لاستیک‌ها دچار ترک خوردگی می‌شوند. برای پیشگیری از ترک خوردن لاستیک موارد زیر را رعایت کنید:

راه‌های پیشگیری از ترک خوردن لاستیک
راه‌های پیشگیری از ترک خوردن لاستیک
 • تا جایی که برایتان ممکن است از خودرو در پارکینگ‌های سرپوشیده نگهداری کنید و اگر این امکان را ندارید، از روکش برای جلوگیری از نور آفتاب را فراموش نکنید.
 • تمیزکردن لاستیک‌ها باعث افزایش عمر مفید آن‌ها می‌شود. بهتر است برای تمیزکردن لاستیک‌ها از اسپری‌های تمیزکننده مخصوص لاستیک استفاده کنید.
 • بعد از پایان سفر و یا رانندگی در زمین‌های ناهموار، لاستیک‌ها را بررسی کنید. ممکن است در لابه‌لای آج‌ها و شیارهای آن‌ها سنگ گیرکرده باشد.
 • لاستیک‌ها (برای خودروهای سواری) ۳ نوع مختلف دارند، مانند: لاستیک‌های زمستانه، لاستیک تابستانه و لاستیک تمام فصل یا ۴ فصل. لاستیک تابستانه قابلیت چسبندگی خوبی در هوای گرم دارد اما اگر از لاستیک تابستانه در هوای سرد استفاده کنید، این حالت چسبندگی کم خواهد شد. همچنین لاستیک‌های زمستانه ترمزگیری قوی‌تری نسبت به دو مدل دیگر دارند و بر روی سطح آن‌ها شیارهای ریزی وجود دارد که باعث چسبندگی لاستیک به سطح زمین می‌شود؛ بنابراین یکی از راه‌های مراقبت از لاستیک این است که از هر لاستیک در فصل خودش استفاده کنید. مخصوصاً درصورتی‌که در شهرها و محیط‌های سرد زندگی می‌کنید و در فصل زمستان هر روز برای رفت‌وآمد از خودرو شخصیتان استفاده می‌کنید بهتر است این مورد را جدی بگیرید.
 • هرچند وقت یک‌بار عمق آج لاستیک‌ها را بررسی کنید. عمق آج لاستیک‌های خودرو نباید کم‌تر از ۱.۶ میلی‌متر باشد. اگر محل زندگی شما دارای آب‌وهوای بارانی و برفی است، بهتر است این میزان را دوبرابر در نظر بگیرید.
 • علاوه بر آج لاستیک‎، باید حواستان به کناره و یا دیواره لاستیک‌ها هم باشد. اگر شکاف یا بریدگی در قسمت کناری لاستیک‌ها مشاهده کردید بهتر است آن را به یک تعمیرکار نشان دهید تا اگر لاستیک خودرو شما آسیب جدی دیده، آن را تعویض کنید.
 • فشار لاستیک‌ها از دیگر موارد مهمی است که باید چک شود. همان‌طور که گفتیم، کم‌شدن باد لاستیک‌ها باعث خوردگی بخش‌های خارجی آن، و زیاد بودن باد لاستیک‌ها باعث خوردگی و آسیب در بخش‌های مرکزی آن‌ها می‌شود؛ بنابراین بهتر است هرچند وقت یک‌بار (حداقل ماهی یک‌بار) باد لاستیک‌ها را بررسی کنید.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد اهمیت لاستیک خودرو و اهمیت مراقبت از آن صحبت کردیم. باید توجه کنید که سالم بودن لاستیک‌های خودرو بیش از هر چیز برای حفظ ایمنی شما اهمیت دارد. در بین ۴ لاستیک خودرو، به علت فشار بیشتر بر روی لاستیک‌های جلو خودرو، این لاستیک‌ها سریع‌تر از لاستیک‌های عقب خودرو فرسوده می‌شوند و به همین دلیل احتمال ترک خوردن لاستیک‌های جلو، خالی شدن باد آن‌ها و یا ترکیدن این لاستیک‌ها بیشتر است. پس لازم است که همیشه حواستان به لاستیک‌ها، به‌خصوص لاستیک‌های جلو خودرو باشد.

اگر شما تجربه‌ای در این زمینه دارید یا حس می‌کنید نکته حائز اهمیتی در این میان خالی است، حتماً برای ما بنویسید. فروشگاه رینگو در کنار شماست تا بهترین تجربه خرید لاستیک ماشین را ثبت کنید. برای دریافت مشاوره می‌توانید با تیم فروش ما در تماس باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا