معرفی خودرو

شرح کامل خودروهای برقی و طرز کار آن‌ها

خودروهای الکتریکی یا برقی (Electric Vehicle) که به‌اختصار به آن‌ها «EV» می‌گویند، به خودروهایی گفته می‌شود که بدون صدا و بدون آلایندگی هستند. امروزه باتوجه‌به تأثیرات زیست‌محیطی خودروهای بنزینی، افزایش آلودگی هوا و مرگ‌ومیر ناشی از آن، انقلابی در تولید خودروها صورت‌گرفته است و استفاده از  خودروهای الکتریکی در کشورهای مختلف دنیا رایج شده است. برای همین شناخت این خودروها و آشنایی با طرز کار آن‌ها، موضوعی است که باید با آن آشنا باشیم. پس اگر علاقه‌مند به شناختن خودروهای الکتریکی و طرز کار آن‌ها هستید با ما تا انتهای این مطلب همراه رینگو باشید. ما در این مطلب به شرح کامل خودروهای الکتریکی و طرز کار آن‌ها می‌پردازیم.

تاریخچه خودروهای برقی

خودروهای الکتریکی خودروهای جدیدی نیستند و تاریخچه طولانی دارند. از گذشته دور کمپانی‌های زیادی برای ساخت و یا بهبود عملکرد این خودروها تلاش کرده‌اند که در ادامه اندکی در مورد تاریخچه این خودروها می‌خوانیم.

مخترعان زیادی بین سال‌های ۱۸۳۴ تا ۱۸۸۹ اقدام به ساختن خودروی برقی کرده‌اند اما می‌توان گفت اولین خودروی برقی توسط توماس داونپورت (Thomas Davenport) در سال ۱۸۳۵ در آمریکا ساخته شد. این خودرو یک لوکوموتیو کوچک بود که موتور آن به‌وسیله دو آهن‌ربای الکتریکی، یک محور و یک باتری کار می‌کرد. البته این لوکوموتیو کوچک شبیه اتومبیل نبود، در واقع یک واگن برقی بود و بر روی ریل‌هایی که در سطح شهر قرار داشتند حرکت می‌کردند.

پس از آن در سال ۱۸۸۴ یک مخترع بریتانیایی به نام توماس پارکر (Thomas Parker)، ادعا کرد که یک خودرو الکتریکی ساخته است اما این در حالی است که اسمی از این مخترع در تاریخچه خودرو‌های الکتریکی دیده نمی‌شود. پس از آن ویلیام موریسون (William Morrison)  در سال ۱۸۸۷ اقدام به ساخت مدل‌های مختلف خودروهای الکتریکی کرد و پس از تلاش‌های زیاد در سال ۱۸۹۰ موفق به ساخت خودرو الکتریکی در آمریکا شد.

همچنین در سال ۱۸۸۹ توماس ادیسون هم بر روی باتری‌های خودروهای الکتریکی کارکرد و به توسعه خودروهای الکتریکی کمک کرد اما پس از مدتی دست از کار کشید. تولیدکنندگان خودروهای برقی تا دهه ۱۹۲۰ موفقیت‌هایی داشتند، اوج کار و خلاقیت آنها در سال ۱۹۱۲ بود اما به دلیل بالا بودن قیمت خودروهای الکتریکی نسبت به خودروهای بنزینی خودروهای الکتریکی در بین مردم چندان محبوب نبودند. تا این که به دلیل مشکل آلودگی در سال ۱۹۷۰ قانون هوای پاک در ایالات متحده به تصویب رسید و همین موضوع باعث شد تا اهمیت خودروهای الکتریکی زیاد شود و سرمایه‌گذاری برای توسعه این خودروها افزایش یابد.

در سال ۲۰۱۰ خودروسازی‌های بزرگ خودروهای تمام برقی را به بازار معرفی کردند. فروش خودرو الکتریکی «نیسان لیف» و خودروی «شورلت ولت» در اواخر دسامبر ۲۰۱۰ شروع شد. در سال ۲۰۱۵  خودروهای برقی فروخته شده در سرتاسر جهان از مرز ۱ میلیون دستگاه عبور کرد و در سال ۲۰۱۸ این عدد به ۴ میلیون دستگاه رسید.

نحوه عملکرد خودروهای برقی

خودرو الکتریکی به خودرویی می‌گویند که یک یا چند موتور الکتریکی دارد و انرژی خود را از باتری‌های قابل شارژ تأمین می‌کند. باتری‌ها مهم‌ترین بخش یک خودرو الکتریکی هستند و معمولاً کف خودرو جاساز می‌شوند. این باتری‌ها باید مانند باتری تلفن همراه شارژ شوند و درست مثل باتری موبایل به‌مرورزمان فرسوده می‌شوند. باتری‌های خودروهای الکتریکی به‌مرورزمان و پس از تمام شدن عمر مفیدشان کمتر برق را در خود ذخیره می‌کنند. هرچند تاریخ انقضای دقیق باتری‌های خودروهای الکتریکی مشخص نیست و به الگوی شارژ آن‌ها بستگی دارد اما طول عمر باتری خودروهای الکتریکی معمولاً بین ۶ تا ۱۰ سال است و هزینه تعمیر و تعویض باتری خودروهای الکتریکی بسیار بالا است.

مزایا و معایب خودروهای برقی

مزایا:

  •  همان‌طور که گفتیم خودروهای الکتریکی به دلیل نداشتن موتور احتراق داخلی، هیچ‌گونه آلایندگی برای محیط‌ زیست ندارند و این موضوع مهم‌ترین حسن این خودروهاست.
  •  یکی دیگر از ویژگی‌های مهم خودروهای الکتریکی این است که این خودروها بسیار آرام و کم‌صدا هستند.
  • خودروهای الکتریکی قطعات مصرفی کمتری نسبت به خودروهای معمولی دارند. همین موضوع باعث می‌شود تا صاحبان این خودروها نیازی به تعمیر و یا تعویض قطعاتی مانند: پیستون، میل‌لنگ، جعبه‌دنده و… نداشته باشند.

معایب:

  •   یکی از مهم‌ترین معایب این خودروها این است که قیمت این خودروها بسیار گران‌تر از خودروهای معمولی است.
  •  همچنین مسافتی که با یک‌بار شارژ کردن خودرو برقی می‌توانیم طی کنیم بسیار کمتر از خودروهایی با موتور بنزینی است.
  •  سوخت‌گیری خودروهای معمولی بسیار سریع است و پس از سوخت‌گیری مدت‌زمان طولانی می‌توان از خودرو استفاده کرد. اما بر خلاف خودروهای معمولی، شارژ کردن خودروهای برقی زمان‌بر است و نمی‌توان مدت‌زمان طولانی از خودرو استفاده کرد چون ممکن است شارژ آن تمام شود و این موضوع ممکن است دردسرساز باشد.

انواع خودروهای الکتریکی

خودروهای10 الکتریکی به دو مدل متفاوت تقسیم می‌شوند:

  1. خودروهای بی ای وی (Battery electric vehicle): این خودروها که به خودروهای تمام برقی معروف هستند برای حرکت از انرژی باتری‌ها استفاده می‌کنند. همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم که یکی از معایب خودروهای الکتریکی این است که عمل شارژ کردن باتری این خودروها زمان بر است و به همین دلیل استفاده طولانی از این خودروها مقدور نیست. به همین دلایل خودروسازان تصمیم به توسعه خودروهای الکتریکی گرفتند و خودروهای هیبریدی را تولید کردند.

 

  1. خودروهای هیبریدی (Hybrid electric vehicle): خودروهای هیبریدی علاوه بر یک موتور برقی یک موتور درون‌سوز (بنزینی) هم دارند. به این خودروها، «خودروهای دونیرو» هم گفته می‌شود. این خودروها شامل یک موتور الکتریکی  و یک موتور احتراق داخلی هستند. وظیفه موتور الکتریکی جذب انرژی ترمزی و تأمین نیروی رانشی در سرعت‌های کم است. در این خودروها انرژی جنبشی خودرو در زمان ترمز (که در خودروهای درون‌سوز به گرما تبدیل شده و تلف می‌شود) به انرژی الکتریکی تبدیل شده و در باتری خودرو ذخیره می‌شود. خودروهای هیبریدی ممکن است معمولی و یا پلاگین هیبریدی باشند.

خودروهای هیبرید معمولی : موتور احتراق داخلی و الکتریکی در این خودروها به طور مشترک با یکدیگر کار می‌کنند. به این صورت که در سرعت‌های کم، باتری نیروی موردنیاز موتور الکتریکی را فراهم می‌کند و با افزایش سرعت، موتور احتراق داخلی روشن می‌شود و نیروی لازم برای موتور برقی را به آن می‌رساند.

خودروهای پلاگین هیبریدی: این خودروها هم امکان رانندگی به‌صورت تمام برقی و هم امکان رانندگی در حالت مشترک (استفاده از هر دو موتور بنزین سوز و الکتریکی) را دارند. در واقع این خودروها این قابلیت را دارند که فقط از یکی از این منابع انرژی یا هر دو آن‌ها در کنار هم استفاده کنند. انتخاب یکی از این حالت‌ها به باتری‌ها، نحوه رانندگی و سرعت خودرو بستگی دارد.

سخن آخر

از گذشته دور تا به امروز شرکت‌های خودروسازی در تلاش برای ساختن خودروهای الکتریکی با ویژگی‌هایی بهتر از خودروهای بنزینی هستند تا با جایگزین‌کردن خودروهای الکتریکی به‌جای خودروهای بنزینی آلاینده تولید نکنند. امروزه خودروسازان بزرگ مانند جنرال موتورز، فولکس‌واگن، دایملر و …  در حال سرمایه‌گذاری بر روی این خودروها هستند. آن‌ها با ایجاد تغییرات مختلف بر روی خودروهای الکتریکی سعی کرده‌اند نظر و رضایت  مشتریان  به سمت خود جلب کنند. هرچند خودروهای الکتریکی همیشه مخالفان خود را داشته اما در آینده انواع مختلف خودروهای الکتریکی جایگزین خودروهای بنزینی خواهند شد.

با خودروهای الکتریکی، مزایا و معایب آنها آشنا شدید. حالا شما از تجربه خود یا دیدگاهتان درباره این اختراع بشر برای ما بگویید. فراموش نکنید تیم رینگو کنار شماست تا استفاده از خودروی‌تان برای شما لذت‌بخش، آسان و امن شود. برای خرید محصولات ما و آگاهی بیشتر با تیم فروش تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا