معرفی خودرو

خودرو دنده ای بخریم یا اتوماتیک؟ راهنمای انتخاب بهترین خودرو با توجه به نیاز شما

با ورود خودروهای چینی و کره‌ای به ایران تنوع خودروهای اتوماتیک زیاد شده است و این روزها  افراد زیادی موقع خرید خودرو با این چالش رو به رو هستند که کدام مدل خودرو را انتخاب کنند. در واقع برای خرید خودرو قطعاً به این موضوع فکر می‌کنیم که خودرو دنده ای بخریم یا اتوماتیک؟

تفاوت‌های زیادی بین این دو مدل خودرو است و هر کدام ویژگی‌هایی دارد که بهتر است قبل از خرید آن‌ها را بشناسیم. در این مطلب از رینگو نگاهی به ویژگی‌ها و مزایا و معایب خودروهای دنده ای و اتوماتیک می‌اندازیم تا اگر تصمیم به خرید خودرو دارید راحت‌تر بتوانید برای انتخاب گزینه مناسب تصمیم بگیرید.

تفاوت گیربکس دستی و اتوماتیک

گیربکس یا همان جعبه دنده خودرو، یکی از مهم‌ترین قطعات هر خودرو است که حرکت وسیله نقلیه بدون آن ممکن نیست. مهم‌ترین وظیفه گیربکس در خودرو تنظیم سرعت و گشتاور مورد نیاز خودرو در شرایط مختلف است. در واقع در مسیرهای صاف و یا در سربالایی‌ها با انتخاب دنده مناسب، گیربکس سرعت مناسب و نیرو کافی را برای خودرو فراهم می‌کند.

تعویض دنده می‌تواند به دو صورت، توسط راننده و یا به صورت اتوماتیک، انجام شود. به طور کلی می‌توان گفت گیربکس‌ها به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم می‌شود. برای تعویض دنده در خودروهای دنده ای، انتخاب دنده به سرعت حرکت خودرو بستگی دارد و راننده باید برای انتخاب دنده مناسب، پای خود را بر روی کلاچ فشار دهد و سپس دنده مورد نظر خود را انتخاب کند، پس از انتخاب دنده پای خود را از روی کلاچ بردارد و پدال گاز را فشار دهد.

اگر دور موتور خودرو از محدوده استاندارد بیشتر شود و راننده دنده را تعویض نکند، به موتور خودرو فشار وارد می‌شود و میزان مصرف سوخت نیز افزایش می‌یابد. برعکس گیربکس دستی، گیربکس اتوماتیک تعویض دنده را به راننده واگذار نمی‌کند و با توجه به سرعت و شتاب خودرو، دنده مناسب را با سرعت زیادی انتخاب می‌کند.

از نظر ظاهری در خودروهای دنده ای ۳ پدال وجود دارد و روی دسته دنده این خودروها اعداد یک تا پنج قرار دارد. در خودروهای اتوماتیک، فقط پدال گاز و ترمز وجود دارد و روی دسته دنده این خودروها علامت‌ها با حروف مشخص شده اند.

  • حرف P به معنای پارک کردن (Park) است. در این حالت چرخ‌های خودرو قفل می‌شوند و خودرو قادر به حرکت نیست.
  • حرف R به معنای دنده عقب (Reverse) است و برای عقب راندن خودرو از آن استفاده می‌شود.
  • حرف N حالت خلاص خودرو (Neutral) است. در این حالت اگر خودرو در حال حرکت باشد و دنده را در حالت خلاص قرار دهید خودرو قسمتی از مسیر را به حرکت ادامه می‌دهد و اگر خودرو را پارک کرده باشید و دنده را در این حالت قرار دهید، خودرو ثابت می‌ماند.
  • حرف D برای حرکت خودرو (Drive) است و با قرار دادن دنده و این وضعیت و گاز دادن، خودرو حرکت می‌کند.

در ایران خودروهایی مانند: رنو ساندرو، ام وی ام x22، ساینا، کیا سراتو، پژو ۲۰۷، دانگ فنگ H30 کراس، برلیانسH330، بسترن B30از جمله ماشین‌هایی در رنج قیمت متوسط هستند که می‌توانید مدل گیربکس اتوماتیک آن‌ها را خریداری کنید.

تا اینجا با تفاوت گیربکس دستی و اتوماتیک آشنا شدیم و دانستیم که رانندگی با یک خودرو اتوماتیک راحت‌تر از خودرو دنده ای خواهد بود. در ادامه به طور کامل مزایا و معایب هر دو مدل خودرو را بررسی می‌کنیم.

بررسی مزایا و معایب خودرو دنده ای و اتوماتیک

گفتیم که خودروهای اتوماتیک با گیربکس اتوماتیک و خودروهای دنده ای با گیربکس دستی هر کدام ویژگی‌هایی دارند که این ویژگی‌ها می‌تواند برای فردی مناسب و برای دیگری نامناسب باشد. در این قسمت در مورد این موضوع بیشتر صحبت می‌کنیم:

هزینه خودرو

هنگام خرید خودرو اگر دو مورد مشابه با گیربکس‌های متفاوت دنده‌ای و اتوماتیک را مقایسه کنید متوجه می‌شوید که مدل دنده‌ای آن ارزان‌تر است. علاوه بر این هزینه تعمیرات و قطعات گیربکس اتوماتیک بیشتر از گیربکس دستی است. پس اگر قیمت خودرو برایتان مهم است و می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه جویی کنید، به این موضوع توجه کنید.

البته باید بگوییم که این موضوع در مورد خودروهای لوکس و برندهای گران قیمت، متفاوت است. در خودروهای لوکس تفاوت زیادی بین قیمت خودرو دنده ای و اتوماتیک وجود ندارد.

دردسر رانندگی در ترافیک

یکی از مشکلات و سختی‌های رانندگی در شهرهای پر جمعیت، رانندگی در ترافیک است. قطعاً تعویض دنده در خودروهای دنده‌ای به صورت مستمر راننده را خسته می‌کند. اگر در شهر شلوغ زندگی می‌کنید و هر روز در مسیر رانندگی خود با ترافیک سر و کار دارید، بهتر است خودروهای اتوماتیک را انتخاب کنید.

رانندگی آسان برای تازه کارها

در قسمت قبل گفتیم که رانندگی با خودروهای اتوماتیک نسبت به خودروهای دنده‌ای بسیار راحت تر است. این موضوع در مورد افراد تازه کار اهمیت بیشتری دارد. در واقع برای افراد تازه کار و یاد گرفتن رانندگی با یک خودرو اتوماتیک بسیار کار ساده‌تری است. کار کردن با گیربکس دستی برای افراد تازه کار یک چالش مهم است. در صورتیکه این مشکل برای آن‌ها در مورد خودروهای اتوماتیک وجود ندارد.

البته غیر از افراد تازه کار، رانندگی با خودروهای اتوماتیک برای گروهی که زیاد با خودرو سروکار دارند و مدام در حال رانندگی و یا سفرهای جاده‌ای هستند هم بهتر است و خستگی کمتری دارد.

رانندگی با خودرو اتوماتیک
رانندگی با خودرو اتوماتیک

مصرف سوخت

در گذشته خودروهای اتوماتیک نسبت به خودروهای دنده ای مصرف سوخت بیشتری داشتند و این موضوع به این علت بود که راننده در زمان توقف موقت خودرو دنده ای، دنده را در حالت خلاص قرار می‌داد و در نتیجه سوخت کمتری مصرف می‌شد. این موضوع در خودروهای اتوماتیک به این صورت بود که راننده هنگام توقف خودرو در پشت چراغ قرمز و یا ترافیک، فراموش می‌کرد که دنده را در حالت خلاص قرار دهد و همین موضوع باعث مصرف سوخت بیشتر و در نتیجه آلودگی بیشتری می‌شد.

اما با گذشت زمان و پیشرفت سیستم گیربکس اتوماتیک، حالا گیربکس‌های اتوماتیک جدید تغییرات زیادی کرده‌اند و در سرعت‌های بالا سوخت کمتری مصرف می‌کنند.

هیجان رانندگی

برای افرادی که عاشق رانندگی هستند خودروهای دنده ای انتخاب مناسب‌تری است. علت  این است که راننده هنگام رانندگی با خودرو دنده ای کنترل بیشتری روی عملکرد موتور ماشین دارد. در واقع گیربکس دستی در خودروهای دنده ای این امکان را به راننده می‌دهد که پیش از تعویض دنده به دنده بالاتر، تا آخرین اسب بخار نیروی موتور خودرو را استفاده کند.

پس می‌توان گفت هر چند زحمت رانندگی با خودرو دنده ای بیشتر است و مهارت بیشتری لازم دارد اما تجربه رانندگی جذاب تر و حس بهتری را به راننده می‌دهد.

هیجان رانندگی با خودروی دنده ای
هیجان رانندگی با خودروی دنده ای

سخن پایانی

در این مطلب در مورد ویژگی‌های خودرو دنده ای و خودرو اتوماتیک صحبت کردیم تا بتوانید برای خرید خودرو راحت‌تر تصمیم بگیرید. انتخاب خودرو با گیربکس مناسب می‌تواند به عواملی مثل توانایی شما در رانندگی، بودجه شما و انتظاراتتان از خودرو و… بستگی دارد. همچنین اگر تازه کار هستید می‌توانید قبل از خرید خودرو، رانندگی با هر دو مدل گیربکس را امتحان کنید و بعد تصمیم بگیرید.

فروشگاه اینترنتی رینگو بهترین محصولات را از باکیفیت‌ترین برندها در اختیار شما می‌گذارد تا تجربه‌ای متفاوت از رانندگی داشته باشید. برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا