معرفی خودرو

ماشین سدان یا شاسی‌بلند بخریم؟ | بررسی نقاط قوت و ضعف هر کدام

سدان بهتر است یا شاسی‌بلند؟ احتمالاً اگر اطلاعات کاملی درباره این دو ماشین نداشته باشید، نمی‌توانید پاسخ مناسبی هم برای این سؤال پیدا کنید. شاسی‌بلندها یا همان کراس‌اوورها بسیار بهتر از خودروهای سدان به فروش می‌رسند اما آیا می‌توانیم این تفاوت را دلیلی برای بهتر بودن کراس‌اوورها هم بدانیم؟ تا مدت‌ها خودروهای سدان محبوب‌ترین نوع خودرو بودند و این محبوبیت تا جایی باقی ماند که کراس‌اوورهای SUV گوی رقابت از این خودروها را گرفتند. این مطلب از رینگو قرار است درباره ویژگی‌ها و مقایسه ماشین سدان یا شاسی‌بلند با شما صحبت کنیم. اگر دنبال خرید خودرو جدید هستید و نمی‌دانید کدام گزینه می‌تواند انتخاب بهتری باشد، این مطلب برای شماست:

سدان بهتر است یا شاسی‌بلند

سدان تا سال ۲۰۰۸ تقریباً ۵۰ درصد کل فروش خودروهای سبک و سواری را به خود اختصاص داده بود اما با ورود کراس‌اوورهای مختلف به‌خصوص کراس‌اوور‌های SUV، این آمار کاهش پیدا کرد. آمارها نشان می‌‌دهد رقم فروش خودروهای سدان تا سال ۲۰۲۱ به کمتر از ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است. از طرفی اکنون خودروهای شاسی‌بلند بیش از ۴۰ درصد کل فروش خودروهای سبک را به خود اختصاص داده‌اند و محبوبیت آنها هنوز هم در حال افزایش است. با‌توجه‌به آمار، شاید بپرسید چه چیزی در کراس‌اوورها باعث شده تا استقبال مصرف‌کنندگان از این خودروها بیشتر باشد؟ آیا واقعاً مهم‌ترین دلیل این فروش بالا بهتر بودن آنها نسبت به خودروهای سدان است؟ اگر قرار باشد پاسخ درست و دقیقی در این باره به شما بدهیم، بد نیست قبل از هر چیزی درباره خودروهای سدان و خودروهای شاسی‌بلند با شما صحبت کنیم.

خودرو سدان چیست؟
خودرو سدان چیست؟

سدان (Sedan) خودروهای سواری معمولی یا اصطلاحاً شاسی کوتاه و صندوق‌دار هستند. سدان در اصل همان متداول‌ترین شکل طراحی بدنه خودرو است. سدان یک خودروی سواری است که دارای سه قسمت مجزا شامل: محفظه موتور، محفظه سرنشین و صندوق عقب محصور است و همچنین دو یا چهار در دارند. قسمت صندوق عقب و سرنشینان به‌وسیله صندلی عقب از هم جدا شده‌اند. بااین‌حال، در بسیاری از خودروهای سدان پشتی صندلی عقب آنها را می‌توان تا کرد و فضای بیشتری برای صندوق عقب خودرو به وجود آورد.

 

خودرو شاسی‌بلند یا کراس‌اوور SUV چیست؟

خودروهای شاسی‌بلند مختص خودروهایی است که ظاهر و اتاق آنها بلند‌تر است. طراحی اولیه این خودروها الهام گرفته از کامیون است. بدنه این ماشین بلند‌تر است و فضای بیشتری هم دارد. ماشین‌های شاسی‌بلند را به نام SUV یا کراس‌اوور هم می‌شناسند. کراس‌اوورها درواقع ترکیبی از سدان و SUV هستند اما بیشتر در دسته‌بندی SUV قرار دارند.
حالا که آشنایی مختصری درباره دو خودرو سدان و شاسی‌بلند کراس‌اوور  SUV به دست آوردید وقت آن رسیده تا درباره ویژگی‌های ماشین سدان یا شاسی‌بلند و مقایسه آنها صحبت کنیم.

مقایسه ویژگی‌‌های ماشین سدان و شاسی‌بلند

ما برای بررسی قابلیت‌های خودروهای سدان و کراس‌اوورهای SUV درباره ویژگی‌ها و مقایسه ویژگی‌های مشترک آنها با شما صحبت می‌کنیم. نگاهی به ویژگی‌های هر یک از این دو مدل ماشین داشته باشیم.

فضا داخلی خودرو

راحتی مطمئناً ارتباط زیادی با فضا دارد. افرادی که دنبال خرید خودروهای راحت و جادار برای خانواده هستند، SUV می‌تواند بهترین گزینه برای آنها باشد. خودروهایی که فضای بیشتری برای پا و چمدان دارند و حتی ۵ تا ۶ نفر به‌راحتی می‌توانند در این خودروها جا شوند. همچنین اگر حیوانات خانگی بزرگی دارید، خودروهای شاسی‌بلند نسبت به خودروهای سدان فضای بهتر و بازتری هم برای حیوانات خانگی بزرگ فراهم می‌کنند.

هدروم یا فضای سر (Headroom)

همان‌طور که از ظاهر شاسی‌بلندها انتظار می‌رود، اتاق بلندتری دارند و فضای بیشتری برای سرنشینان نسبت به خودروهای سدان فراهم می‌کنند. ردیف‌های اول و دوم در SUVها بیشتر است اما خودروهایی که سه ردیفی هستند، معمولاً ردیف سوم کمی تنگ‌تر و کوتاه‌تر است.

سواری خودرو

افرادی که به دنبال سواری در شهر هستند، خودروهای سدان بیشتر می‌تواند رضایت آنها را جلب کند. در اصل خودروهای سدان عملکرد بهتر و سواری روان‌تری را در بزرگراه و جاده‌های شهری دارند. از طرفی اگر هنگام تهیه خودرو به رانندگی در مسافت‌‌های طولانی، به‌ویژه در جاده‌های برون‌شهری و جاده‌های ناهموار فکر می‌کنید، خودروهای شاسی‌بلند انتخاب بهتری است. کراس‌اوور‌های SUV چرخ‌های بزرگ‌تری دارند و حرکت تعلیق آنها هم بهتر است.

فضای داخلی

اگرچه SUVها فضای داخلی بزرگ‌تر و سبک فوق‌العاده‌ای دارند اما ممکن است یک سدان در این بخش گوی رقابت را از یک خودرو شاسی‌بلند بدزدد. خودروهای سدان معمولاً دارای سبک، جذابیت و کلاس بهتری در طراحی داخلی اتاق خودرو هستند. ممکن است ویژگی‌ها و طراحی خاص آن توجه افراد بیشتری را در این مورد نسبت به SUVها جذب کند.

مصرف سوخت

مهم‌ترین چیز بین برتری ماشین سدان یا شاسی‌بلند ،‌مصرف سوخت این دو است. ازآنجایی‌که خودروهای شاسی‌بلند بزرگ‌تر، سنگین‌تر هستند و آیرودینامیک کمتری نسبت به سدان دارند، موتورهای آنها بزرگ‌تر و در نتیجه مصرف سوخت آنها هم بالاتر است. حتی کم‌مصرف‌ترین مدل شاسی‌بلند نسبت به یک سدان معمولی مصرف سوخت بیشتری دارد.

رانندگی

رانندگی با خودروهای سدان راحت‌تر از خودروهای شاسی‌بلند است زیرا وزن سبک‌تری و کمتری دارند و مانور پارک آنها راحت‌تر است. همچنین می‌توانند یک انتخاب خوب برای استفاده در محیط‌های شلوغ و شهری باشند. گرانش بیشتر مرکز ثقل خودروهای سدان، خصوصاً هنگام حرکت با سرعت زیاد هم باعث شده تا سدان خودروهای ایمن‌تری باشند.

دسترسی

ارتفاع زیاد سواری‌های SUV برای بزرگسالان و افراد قدبلند ورود و خروج آسان‌تری دارد. در این خودروها خم شدن کمتری را برای ورود به خودرو باید داشت و درنتیجه می‌توان راحت‌تر از کراس‌اوور‌های شاسی‌بلند استفاده کرد. اما افراد قد کوتاه‌تر و کسانی که معلولیت جسمی دارند یا افراد مسن، ممکن است احساس راحتی و کنترل بیشتری در خودروهای سدان داشته باشند.

رانندگی انعطاف‌پذیرتر

کراس‌اوورها خودروهای متنوع‌تری نسبت به خودروهای سدان هستند. این تنوع به این معنی است که می‌توانند انواع بیشتری از شرایط رانندگی را در موقعیت‌‌های مختلف اداره کنند. درواقع مهم‌ترین دلیل این است که فاصله بیشتری از سطح زمین دارند و اکثر مدل‌‌ها با سیستم چهارچرخ محرک (AWD) یا چهارچرخ محرک (4WD) در دسترس هستند. اینها ویژگی‌هایی هستند که می‌تواند حرکت در جاده‌‌‌های ناهموار، رانندگی در هوای نامساعد مانند طوفان و برف را راحت‌تر و کنترل‌شده‌تر کنند.

ایمنی

حتی اگر بخواهیم مقایسه بحث ایمنی را بین پیشرفته‌ترین مدل‌های ماشین سدان یا شاسی‌بلند انجام دهیم، بازهم کراس‌اوورهای SUV برنده این رقابت هستند. یکپارچگی ساختاری عالی و سیستم‌های پیشرفته جلوگیری از تصادف، به‌طورکلی ایمن‌تر و کارآمدتر از یک سدان است. علاوه بر این، رانندگان به‌خاطر رانندگی در ارتفاع بالاتر، احساس امنیت بیشتری نسبت به رانندگی با خودروهای سدان دارند.

قیمت

خودروهای سواری و کراس‌اوور از نظر قیمت می‌توانند بسیار متفاوت باشند. درحالی‌که هر دو مدل بدنه معمولاً مقرون‌به‌صرفه هستند، سدان اغلب ارزان‌تر از کراس‌اوورها با اندازه و مشخصات مشابه است.

جمع‌بندی

درباره مقایسه ماشین سدان یا شاسی‌بلند صحبت کردیم و ویژگی‌های مهم هر یک از این دو مدل خودرو را گفتیم. واقعیت این است که اگرچه در برخی از ویژگی‌های شاسی‌بلند پیروز میدان و است و در برخی دیگر سدان گوی رقابت را از کراس‌اوور می‌گیرد اما درنهایت انتخاب بین سدان و SUV به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مثل ترجیحات شخصی، جمعیت خانواده (اگر دنبال یک خودرو خانوادگی هستید) بودجه و… مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند در نهایت شما را برای خرید یک ماشین سدان یا شاسی‌بلند قانع کند. بنابراین با درنظرگرفتن این موارد تصمیم خرید خود را بگیرید.

شما بین خودرو سدان و SUV کراس‌اوور چه خودرویی را ترجیح می‌دهید؟ چه ویژگی‌هایی بین این دو مدل خودرو برای شما مهم است و اولویت دارد؟ نظرها و سؤالات خود را با در بخش دیدگاه‌‌های همین پست به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا