معرفی خودرو

رانا پلاس بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار؟ | بررسی مزایا و معایب دو خودروی پرطرفدار

این دو خودرو در ایران به دلیل ویژگی‌های مشابه‌ی که دارند برای خریداران همیشه در مقایسه با یکدیگر قرار می‌گیرند. رانا پلاس مدل جدید رانا است و ۲۰۶ صندوقدار آخرین مدلی است که از روی مدل ۲۰۶ ساخته‌اند. این دو خودرو با این که ظاهر متفاوتی با هم دارند اما در جزئیات فنی با هم تفاوت‌هایی دارند. در مجله رینگو بیشتر بخوانید.

رانا پلاس چه تفاوتی با رانای معمولی دارد؟

امکانات، ویژگی‌ها، ایمنی و مشخصات فنی رانا پلاس با رانای معمولی تفاوت‌های زیادی دارد. برای این که بتوانیم درک بهتری نسبت این مقایسه داشته باشیم بهتر است قبل از پاسخ دادن به این سؤال که رانا پلاس بخریم یا ۲۰۶ صندوقدار اول تفاوت رانا پلاس با نوع معمولی‌اش را بفهمیم.

رانا پلاس
رانا پلاس

رانا پلاس یکی از محصولات جدید ایران خودرو است که طرفداران بیشتری نسبت به نوع معمولی خود پیدا کرده است. بیشتر تغییرات در رانا پلاس ظاهری هستند و طوری که شواهد نشان می‌دهد مشخصات فنی نسبت به مدل رانا خیلی تغییرات نداشته‌اند. به‌عنوان‌مثال رانا پلاس از همان موتور ۱.۶ لیتری استفاده می‌کند که حداکثر سرعت آن ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت است. ایران‌خودرو اعلام کرده که مصرف سوخت این خودرو ۶ لیتر است. اما چیزی که در واقعیت استفاده شده دقیقاً این عدد نبوده است و در مواردی بیشتر هم بوده. بااین‌وجود آپشن‌هایی به رانا پلاس اضافه شده که از آن‌ها می‌توان به کروز کنترل، بلوتوث برای سیستم پخش و یک کنترل سیستم صوتی روی فرمان اشاره کرد. نمایشگر دمای محیط، سیستم روشنایی موقت در محیط‌های تاریک، سیستم کنترل بخار بنزین و تنظیم زاویه نور چراغ‌های جلو از داخل نیز روی رانا پلاس طراحی شده است.

پژو ۲۰۶ صندوقدار

۲۰۶ صندوقدار پنجمین طراحی جدید از خودروی ۲۰۶ ایران خودرو است. البته نسبت به مدل‌های قبلی خود یک‌سروگردن بالاتر است و به لحاظ حجمی هم فضای بزرگ‌تری برای نشستن در آن وجود دارد. صندلی‌های عقب اس دی قابلیت تا شدن دارند و می‌توانند ظرفیت صندوق عقب را تا حد زیادی افزایش دهند. این ماشین بیشتر برای مدل خانوادگی تهیه شده و امکانات آن باتوجه‌به این نکته طراحی شده است و امکانات رفاهی آن نسبت به دیگر مدل‌ها بیشتر است. سیستم تهویه‌ی اتوماتیک، دماسنج روی داشبورد و قفل مرکزی با ریموت رادیویی، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین، و سنسور دنده عقب از جمله امکانات رفاهی این خودرو هستند.

همچنین راننده‌ها در این خودرو امکانات رفاهی بیشتری دارند، ارتفاع صندلی راننده قابل تنظیم است. ارتفاع پشت‌سری راننده قابل تنظیم است. صندلی عقب دوتکه با قابلیت تا شوندگی و هم چنین پشت‌سری‌های آن‌ها هم قابل‌تنظیم‌اند.

پژو ۲۰۶ صندوقدار
پژو ۲۰۶ صندوقدار

شمایل ۲۰۶ نسبت به ۲۰۶ صندوقدار تفاوت‌های ظاهری ایجاد کرده است که شما به راحتی تفاوت این خودروها را حتی از ظاهرشان تشخیص می‌دهید. رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار هر دو نوع خودرویی هستند که پس از یک طراحی کامل با اندکی تغییرات عرضه شده‌اند. البته در قیمت بالاتر و آپشن‌های بیشتری نسبت به مدل‌های اولیه‌ی خود. با این که ۲۰۶ صندوقدار از سال ۱۳۸۶ تولید شد اما تولید اولین رانا پلاس به ۱۳۹۹ برمی‌گردد. از تفاوت‌هایی که ۲۰۶ با ۲۰۶ صندوقدار دارد، اتصالات فنربندی عقب است و فرمان‌پذیری آن را راحت‌تر کرده است.

مقایسه موردبه‌مورد رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار

به همان اندازه که شباهت بین این دو خودرو هست، تفاوت‌های زیادی در آن‌ها می‌بینید. به طور مثال یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این دو خودرو در دنده دستی و اتومات است. عمده‌ی محبوبیت ۲۰۶ صندوقدار به‌خاطر دنده اتومات بودن آن است با این که مصرف سوخت بیشتری نسبت به رانا پلاس دارد. در این جدول اصلی‌ترین مشخصات فنی رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار را کنار یکدیگر قرار داده‌ایم تا با دیدن این مقایسه موردبه‌مورد بهتر بتوانید برای خرید تصمیم بگیرید.

مقایسه مشخصات رانا پلاس با ۲۰۶ صندوقدار در جدول:

مشخصات فنی رانا پلاس ۲۰۶ صندوقدار
وزن ۱۱۳۴ کیلوگرم ۱۱۳۸ کیلوگرم
طول ۴۲۹۲ میلی‌متر ۴۱۸۸ میلی‌متر
عرض ۱۶۸۴ میلی‌متر ۱۶۵۵ میلی‌متر
ارتفاع ۱۴۵۳ میلی‌متر ۱۴۵۶ میلی‌متر
پیشرانه ۴ سیلندر TU5 یورو ۵ ۴ سیلندر TU5JP4
حجم موتور ۱.۶ لیتر ۱.۶ لیتر
گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر ۱۴۲ نیوتن متر
گیربکس ۵ دنده – دستی ۴ دنده اتومات
قدرت ۱۰۵ اسب بخار ۱۰۵ اسب بخار
شتاب صفر تا صد ۱۲ ثانیه ۱۲.۶ ثانیه
سرعت ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف ترکیبی در صد کیلومتر ۶.۹ لیتر ۷.۳ لیتر
حجم باک ۵۰ لیتر ۵۰ لیتر
سنسور عقب دارد ندارد
ترمز ضد قفل ABS دارد دارد
ترمز پارک برقی ندارد ندارد
چراغ مه‌شکن جلو دارد دارد
چراغ مه‌شکن عقب دارد دارد
نوع فرمان هیدرولیکی هیدرولیکی
تعداد ایربگ دو دو
سیستم تهویه دستی اتومات

اگر بخواهید در مورد مشخصات ظاهری رانا پلاس با جزئیات بیشتری بدانید باید قسمت داخلی کابین رانا پلاس تغییراتی داشته است و این تغییرات به راحتی فضای داخلی آن کمک کرده است. اگر فضای رانای معمولی را دیده باشید، اولین چیزی که بعد از پشت فرمان نشستن رانا پلاس توجه شما را جلب می‌کند، غربیلک فرمان جدید با کلیدهای روی آن و بعد از آن صفحه کیلومتر جدید رانا پلاس است. طراحی این صفحه کیلومتر آن‌قدر تغییرات داشته که بتواند توجه شما را جلب کند. صفحه‌نمایش آن بزرگ‌تر از طراحی‌های رانای معمولی است و شکل کیلومترشمار آن هم تغییر پیدا کرده است.

قسمت بالای داشبورد رانا پلاس یکی دیگر از آن قسمت‌هایی است که دچار تغییر شده. یک نمایشگر در این قسمت طراحی شده تا وضعیت خودرو، دمای محیط و ساعت را نشان دهد. فندک ماشین در پشت اهرم تعویض دنده قرار گرفته است. صندلی‌های رانا پلاس طرحی مشابه صندلی‌های ۲۰۷ دارند و از روکش‌های چرمی برای طراحی آن‌ها استفاده شده است. البته این نوع صندلی‌ها قابلیت راحتی برای سفرهای طولانی را دارند.

چراغ‌های جدید پیشانی در ظاهر رانا پلاس اولین چیزی هستند که توجه شما را در ظاهر ماشین به خود جلب می‌کنند. نسبت به چراغ‌های رانای معمولی این چراغ‌ها فرم جذاب‌تری دارند. همراه با چراغ‌های پیشانی طراحی جلو پنجره هم تغییراتی به خود دیده است و از یک زنبوری جدید با طراحی متفاوت‌تری استفاده شده است.

ایمنی خودروها تقریباً یکسان است

درصد ایمنی خودروهایی که توسط ایران خودرو تولید می‌شوند، توسط هیچ مرکز سنجشی مورد تست و ارزیابی قرار نمی‌گیرند و این مورد یکی از اساسی‌ترین مشکلات ساخت خودروهای تولید شده توسط برندهایی داخلی مثل ایران خودرو است. در مورد تجهیزات ایمنی رانا پلاس می‌توان به دو کیسه هوا، ترمز ABS، ایموبیلازر و قفل مرکزی مجهز اشاره کرد. این موارد در مورد ۲۰۶ صندوقدار هم در نظر گرفته شده و ایمنی خودروها را در یک سطح نشان می‌دهد.

تنوع رنگ رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار

طراحی رنگ‌ها به دلیل سلیقه‌ی عامه‌ی مردم همیشه دست طراحان را می‌بندد. چراکه هرچه طیف رنگی بیشتر باشد، میزان فروش هم پایین می‌آید و این تقصیر برندها نیست. تقصیر ایرانی‌هاست که معمولاً ترجیح می‌دهند خودروی‌شان سفید و سیاه باشد. رانا پلاس و ۲۰۶ صندوقدار در رنگ‌های سفید، مشکی، خاکستری، قرمز و نقره‌ای تابه‌حال طراحی و تولید شده‌اند. بااین‌وجود گزینه‌ی انتخاب رنگ در کارخانه، قبل از سفارش وجود دارد که انتخاب این گزینه اندکی ماشین شما را گران‌تر و متأسفانه هنگام فروش کمی ارزان‌تر خواهد کرد.

هزینه‌های استهلاک در رانا پلاس به چه شکل است؟

هزینه‌های استهلاک ایران خودرو بسیار متفاوت از هزینه‌های تعمیر است. هرچقدر که خودروی گران‌تری بخرید، هزینه استهلاک آن بیشتر خواهد شد. اگر قصد خرید ماشین گرانی مثل رانا پلاس یا ۲۰۶ صندوقدار را دارید، حتماً هزینه‌های استهلاک آن را در نظر بگیرید. به طور مثال شمع خودرو یکی از قطعاتی است که باید هر ۵۰ هزار کیلومتر خریداری شود و برای تعویض و خرید چهار عدد شمع خودرو از ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان باید هزینه کنید. این محدوده‌ی قیمت باتوجه‌به کیفیت شمع خودرو است. لنت‌های عقب و جلوی ماشین که سالانه باید تعویض شوند، حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان برای شما هزینه در برخواهد داشت. تسمه تایم خیلی یکی دیگر از قطعاتی است که هر ۶۰ کیلومتر یک‌بار آن را تعویض کنید که آن هم حدود ۵۰۰ تومان هزینه خواهد داشت. اگر نخواهیم لاستیک‌ها را جا بیندازیم، از یک و نیم‌میلیون تا دونیم و میلیون این مبلغ برای تعویض لاستیک‌ها هم متغیر است. در مجموع هزینه‌های استهلاک یک رانا پلاس حدوداً هشت میلیون در سال است.

در پایان

جز در میزان مصرف سوخت و نوع دنده تفاوت‌های عمده‌ای بین رانا پلاس و ۲۰۶ صندوق‌دار احساس نمی‌شود. به اضافه‌ی این که ۲۰۶ صندوقدار معمولاً فضای بزرگ‌تر و راحت‌تری برای تعداد نفرات بیشتر و سفرهای خانوادگی دارد. غیر از مشخصات فنی هر نوع اختلافی که وجود داشته باشد، به سلیقه و نوع انتخاب خریدار برمی‌گردد.

هرکدام از این دو ماشین را که انتخاب کنید، رینگو به شما کمک می‌کند تا بهترین لاستیک‌ها را برای آنها تهیه کنید. برای خرید لاستیک رانا پلاس یا خرید لاستیک ۲۰۶ صندوق‌دار همین حالا به فروشگاه آنلاین رینگو سر بزنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا