معرفی خودرو

چری تیگو ۸ پرو | همه چیز درباره این ماشین جذاب!

یکی از بهترین خودروسازان چینی چری است که خودروهایی به بازار ایران نیز عرضه می‌کند و محبوبیتی برای خود به دست آورده است. از جدیدترین خودروهای این شرکت خودروسازی که جدیداً به بازار ایران عرضه کرده است، چری تیگو ۸ پرو است. ظاهر و فضای داخلی چری تیگو ۸ واقعاً نفیس است و نظر مصرف‌کنندگان را به خود جلب می‌کند. حالا ما در این مقاله از مجله رینگو می‌خواهیم ببینیم تجربه رانندگی با این خودرو چگونه است؟ آیا موتور تزریق مستقیم 1.6T جدید و گیربکس ۷ سرعته با کلاچ دوبل به‌خوبی مطابقت دارند؟ بیایید در ادامه یک نگاهی بیندازیم و این خودرو را بررسی کنیم.

توان خروجی خودروی چری تیگو ۸ پرو: کلاچ دوبل نقطه‌ضعف آن است

در حال حاضر، چری تیگو ۸ در هر دو مدل با موتور 1.5T (EFI چندنقطه‌ای) و با موتور 1.6T (تزریق مستقیم درون سیلندر) موجود است. خودروی آزمایشی خروجی 1.6T، دارای حداکثر قدرت ۱۴۵ کیلووات و حداکثر گشتاور ۲۹۰ نیوتن متر است.

ازنقطه‌نظر داده‌ها، این موتور 1.6T خوب به نظر می‌رسد، حتی قدرت آن از فولکس‌واگن Volkswagen 1.8T EA888 فراتر می‌رود و برخی افراد می‌گویند که موتور Chery 1.6T با فولکس‌واگن 1.8T EA888 قابل‌مقایسه است. بااین‌حال، از نظر تجربه واقعی، اگرچه موتور قدرت خروجی قوی دارد و پاسخ دریچه گاز نسبتاً سریع است، اما هنوز به‌مراتب بدتر از EA888 است. حداکثر گشتاور چری ۸ پرو تا ۲۰۰۰ دور در دقیقه دیر ظاهر می‌شود، درحالی‌که EA888 در ۱۵۰۰ دور در دقیقه ظاهر می‌شود. گشتاور در رانندگی معمولی روزانه مهم‌تر از قدرت است.

علاوه بر این، از این گیربکس ۷ سرعته با کلاچ دوبل نیز برای ایجاد مانع در موتور استفاده می‌شود. در مرحله استارت، کلاچ نه‌تنها به‌کندی واکنش نشان می‌دهد، بلکه زمان نیمه اتصال نسبتاً طولانی نیز دارد، هنگامی که ترمز آزاد می‌شود و پدال گاز روی آن قرار می‌گیرد، خودرو بلافاصله به جلو حرکت نمی‌کند، باید کمی صبر کند. اگر به طور طبیعی روی گاز فشار بیاورید، کلاچ آهسته اما ناگهانی درگیر می‌شود، سپس ماشین با لرزش به‌سرعت خارج می‌شود.

سرعت کاهش دنده کلاچ در هنگام شتاب گیری کند است و همچنین کاهش دنده نیم ثانیه طول می‌کشد، بنابراین شتاب گیری خوبی ندارد. عکس‌العمل گیربکس حتی در رانندگی آرام کمی کند است، اما روی سطح صاف خوب است و برای رانندگی در شهر کافی است.

خودروی چری تیگو ۸ پرو
خودروی چری تیگو ۸ پرو

تجربه رانندگی با خودروی چری تیگو ۸ پرو

در خودروی چری تیگو ۸ پرو می‌توان گفت که تیونینگ سیستم تعلیق بسیار بد است، توان تعدیل آن بد است. هر ضربه کوچکی می‌تواند از طریق شاسی به خودرو منتقل شود، به‌خصوص هنگام عبور از روی دست‌اندازها یا سوراخ، همچنین شاسی این خودرو شل است. علاوه بر این، عایق صدای بدی نیز دارد، صدای لاستیک، صدای باد، صدای موتور، تقریباً همه آنها به داخل کابین منتقل می‌شوند.

در مورد هندلینگ و فرمان خودروی چری تیگو ۸ پرو نیز می‌توان گفت که تقریباً هیچ حس قابل‌لمسی وجود ندارد. اگرچه نیروی فرمان نسبتاً ملایم است، دست احساس چسبندگی می‌کند و فاقد بازخورد نیروی فرمان است.

تست نیروی فرمان: ملایم

در بخش اصطکاک زمین خودروی چری تیگو ۸ پرو باید گفت: فشار لاستیک با فشار لاستیک استاندارد سازنده تنظیم می‌شود؛ با استفاده از حالت استاندارد، از مقیاس سنج استفاده کنید تا فرمان را در زاویه ۹۰ درجه در همان موقعیت بچرخانید و مقدار حداکثر فشار لاستیک را بگیرید.

فرمان این خودرو نیروی فرمان ۲۸/۱ کیلوگرمی دارد که نسبتاً سبک است.

تست لرزش موتور: بسیار پایدار

روش تست: پس از نرمال شدن دمای آب، کولر را خاموش کنید، ارتعاش سنج را در حالت درجا کارکردن موتور خودرو فعال کنید و برای اندازه‌گیری مقدار سرعت ارتعاش موتور، پروب را در بالاترین موقعیت در وسط بدنه فلزی موتور با دست بگیرید. هر چه مقدار شتاب کمتر باشد، ارتعاش کمتر است.

خودروی چری تیگو ۸ پرو یک موتور چهارسیلندر عرضی 1.6T است، مقدار ارتعاش موتور در حالت آرام ۱٫۵ متر بر مجذور ثانیه است که واقعاً خوب است.

تست صدای موتور: بلند

روش تست: موتور به طور کامل مقداردهی اولیه شده است، دمای آب نرمال است، تهویه خاموش است، تست در وقتی که موتور درجا کار می‌کند، انجام می‌شود. در کاپوت موتور را باز کنید، درپوش موتور را بردارید، صدا را ۲۰ سانتی‌متر بالاتر از بدنه موتور با نویز متر دریافت کنید، مقدار متوسط (dBa) به‌عنوان صدای موتور در خارج از خودرو در نظر گرفته می‌شود. در داخل خودرو در حالتی که پنجره خودرو بسته است، موتور با دور ۲۰۰۰ در دقیقه کار می‌کند و نویز متر مستقیماً بالای فرمان قرار می‌گیرد. مقدار متوسط، مقدار صدای موتور (dBa) است و محاسبه جامع صدای موتور با ۳۰ درصد وزن داخل خودرو و ۷۰ درصد وزن خارج از خودرو انجام می‌شود.

صدای بیرونی موتور خودرو dBa ۵/۶۹ و صدای داخلی dBa ۲/۶۰ است. از نظر عددی صدای دور موتور زیاد نیست، به دلیل عملکرد بد عایق صدا، صدای داخل خودرو زیاد است.

تست نور چراغ‌های نور پایین: بد نیست

روش تست: انتهای جلویی لامپ را در فاصله دو متری از دیوار به‌عنوان نقطه پایه در نظر بگیرید. تست نور چراغ‌های نور پایین را در حالتی که موتور درجا کار می‌کند، انجام دهید و از نورسنج برای گرفتن حداکثر مقدار در محدوده نور چراغ‌های نور پایین استفاده کنید.

چراغ جلو تیگو ۸ پرو کاملاً جدید است و منبع نور آن LED با حداکثر روشنایی ۹۹۵۰ لوکس است که بسیار خوب است.

تفاوت رنگِ نقاشی خودرو: کلی

روش تست: از یک تفاوت رنگ‌سنج برای گرفتن مقدار مرجع در مرکز کاپوت استفاده کنید. اندازه‌گیری‌های مقایسه‌ای را در سایر نقاط بدنه خودرو انجام دهید تا نقطه رنگ شده با بالاترین مقدار را ثبت کنید. نقطه نمونه‌برداری تست بدنه کمتر از ۱۰۰ نیست.

پس از آزمایش، حداکثر تفاوت رنگ در سپر جلو سمت راست قرار دارد، تفاوت رنگ ۱٫۶۴ ΔE است که سیاه‌تر و زردتر از نقطه مرجع است. از نظر عددی، فرایند نقاشی، عمومی و کلی است.

مشخصات خودروی چری تیگو ۸ پرو
مشخصات خودروی چری تیگو ۸ پرو

کلام آخر

خرید خودروی چری تیگو ۸ پرو را به همدیگر توصیه نکنید و یکدیگر را از خرید این خودرو منع کنید. در مقایسه با ظاهر و فضای داخلی عالی، تجربه رانندگی با چری تیگو ۸ پرو کاملاً نو و متفاوت است. این خودرو با اکراه به‌عنوان یک اسکوتر قابل‌حمل به‌حساب می‌آید. چه قدرت خروجی باشد، چه تنظیم گیربکس، چه عملکرد شاسی یا هندلینگ، همه آنها باید بهبود یابند. در مورد مدلی که با موتور 1.6TGDI + با کلاچ دوبل ۷ سرعته، به نظر می‌رسد که الان فقط همدیگر را می‌کشند.

برای یک خودروی مدرن، قدرت کافی، تعویض دنده نرم و تجربه رانندگی راحت باید اساسی‌ترین اصل محصول باشد، اما چری تیگو ۸ پرو واقعاً ارزش ندارد، متأسفانه فقط چهره زیبایی دارد. اگرچه خودروسازی چری سال‌هاست تمرین می‌کند، اما هنوز کاستی‌هایی وجود دارد.

برای خرید لاستیک چری تیگو همین حالا به فروشگاه رینگو سر بزنید.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. مشخصا دارید این ماشین رو میکوبید
  چرا همچین بررسی میکنید من خودم سوناتا وای اف دارم و این ماشین رو یکی از دوستان داره خدایی حرف نداره و با خیلی از توضیحات شما متناقض
  ؟؟؟!!!

  1. سلام همراه عزیز
   ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید و تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید.
   ما در این مقاله سعی کرده ایم با توجه به نظرات مصرف کنندگان خودروی چری تیگو 8 و همچنین نقد و بررسی کارشناسان حوزه خودرو به معرفی و بررسی مشخصات فنی و مزایا و معایب آن بپردازیم و در اختیار مخاطبانمان قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا