خودرو

آب بندی لاستیک نو آیا لازم است یا خیر؟

آب‌بندی لاستیک نو ضروری است یا خیر؟ شما چه پاسخی به این سؤال می‌دهید؟ اصلاً چرا لاستیک‌های نو را آب‌بندی می‌کنند؟ اگر تجربه خرید یک لاستیک نو را داشته باشید، به‌احتمال زیاد با اصطلاح آب‌بندی آشنایید. این مطلب از رینگو قرار است به اهمیت آب‌بندی لاستیک و دلایلی که باعث می‌شود یکی از ضروریات مهم قبل از استفاده لاستیک نو باشد، بپردازیم. همراه ما تا پایان این مطلب بمانید.

اصطلاح آب‌بندی لاستیک چیست؟

آب‌بندی لاستیک را به‌عنوان یک مفهوم بسیار مهم در صنعت خودروسازی می‌شناسیم. آب‌بندی اصطلاحاً می‌تواند به این معنی باشد که با انجام تست‌ها و آزمایش‌های اولیه رانندگی، یک وسیله یا قطعه یا یک تایر را برای استفاده طولانی‌تر در خودرو آماده می‌کنید.

لاستیک‌ها از لایه‌های گوناگونی مثل پارچه، فولاد و ماده لاستیکی ساخته می‌شوند. ترکیب این مواد به‌عنوان لاستیک در ابتدا ممکن است کارایی لازم برای استفاده را نداشته باشد. شاید بپرسید چرا یک تایر نو، بدون کارکرد قبلی و درحالی‌که تازه تولید شده، نمی‌تواند کارایی لازم برای استفاده در خودرو را نداشته باشد، این چیز عجیبی نیست؟! برای رسیدن به پاسخ این سؤال باید به خط تولید یک لاستیک نگاه کنیم.

وقتی که لاستیک وارد خط تولید می‌شود، از یک روانکار آزادکننده برای جلوگیری از چسبیدن لاستیک به قالب استفاده می‌شود. وقتی لاستیک را از قالب جدا می‌کنند، این مایع روانکار روی لاستیک باقی می‌مانند. همین موضوع باعث می‌شود که لاستیک در زمان کارکردن و نصب روی خودرو، ساییدگی کمتری داشته باشد.
به همین دلیل زمانی که یک لاستیک نو خریداری می‌کنید، ضروری است که برای جداکردن ماده روان‌کننده از رویه لاستیک، لاستیک را آب‌بندی کنید.

روش آب‌بندی لاستیک نو

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، آب‌بندی لاستیک نو یک ضرورت است اما این کار را باید به چه روشی انجام داد؟ بهترین روشی که برای آب‌بندی لاستیک توصیه می‌شود نصب لاستیک‌های جدید روی خودرو و رانندگی با آنها است.

مطلوب‌ترین مسافت رانندگی برای آب‌بندی لاستیک نو هشت کیلومتر (پنج مایل) است. در این هشت کیلومتر رانندگی کنید، دور بزنید، ترمز کنید تا باقی‌مانده ماده روانکاری که در قالب لاستیک ریخته شده است از روی لاستیک پاک شود و اجزای لاستیک برای کار با یکدیگر آماده شوند. به‌این‌ترتیب لازم است یک دوره آب‌بندی برای لاستیک نو انجام شود تا مطمئن شوید که لاستیک جدید شما می‌تواند به درجه کیفیت مطلوب و مناسب برای استفاده در خودرو و بهبود عملکرد رانندگی کارآمد باشد.

نکات استفاده از لاستیک نو

وقتی مجبور باشید لاستیک‌های خودرو خود را تعویض کنید و از لاستیک‌های نو برای جایگزین‌کردن آنها استفاده کنید، نکات مهم و ضروری وجود دارد که در زمان خرید و پیش از استفاده و آب‌بندی باید به آنها توجه کنید.

بعضی از فروشگاه‌هایی که در بازار خریدوفروش لاستیک فعالیت می‌کنند برای سود بیشتر و فروش بالاتر، لاستیک‌های کهنه‌ای را می‌فروشند که به‌ظاهر نو است اما در واقع، مدت زیادی از تولید آنها گذشته.

لاستیک‌هایی که سال‌ها در انبارها می‌مانند بدون شک کیفیت اولیه خود را ازدست‌داده‌اند و دیگر برای استفاده به‌عنوان یک لاستیک نو و خوب مناسب نیستند. دلیل این اتفاق هم دو مورد مهم است که این دو مورد را در ادامه بررسی می‌کنیم:

تاریخ تولید تایر

هر تایری از زمان تولید تا سه سال الی پنج سال بعدازاین تاریخ انقضا دارد. هرچقدر که از این تاریخ بگذرد و تایر انبار‌خوابی داشته باشد، عمر مفید آن کاهش پیدا خواهد کرد. استفاده کردن از لاستیک‌هایی که از تاریخ تولید آنها زمان زیادی گذشته است باتوجه‌به شرایط آب‌وهوایی مختلف و جاده‌های پردست‌اندازی که وجود دارد، بسیار خطرناک است. باعث ناامنی و تهدید جان سرنشینان می‌شود و آمار تصادفات و حوادث جاده‌ای را بالا می‌برد.

آب‌بندی لاستیک نو

وقتی از لاستیکی استفاده کنید که به اسم لاستیک نو به شما داده‌‌اند اما در واقعیت نو نیست، ممکن است حتی آب‌بندی آن هم کار مفیدی نباشد. باقی‌مانده ماده روا‌ن‌کننده‌‌ای که در زمان ساخت از آن استفاده شده است روی لاستیک سال‌ها باقی بماند و دیگر مثل باقی لاستیک‌های نویی که با هشت کیلومتر رانندگی آب‌بندی می‌شوند، مناسب و آماده برای استفاده طولانی‌مدت در خودرو نباشند.

روش مناسب خرید لاستیک نو

اگر بخواهید هزینه و زمانی که برای خرید لاستیک نو خرج می‌کنید مفید باشد و واقعاً یک تایر ایمن و خوب در خودرو خود استفاده کنید، بهترین راه استفاده از لاستیک‌های باکیفیت ایرانی است. لاستیک‌هایی که می‌توانند به‌اندازه کافی و قابل‌قبول عملکرد درستی از خود داشته باشند و حتی رقیبی سخت برای نمونه‌های مشابه خارجی باشند. در سایت رینگو نگاهی به اسامی برندهای معروف و باکیفیت ایرانی بیندازید.

دومین اقدامی که می‌تواند هنگام خرید لاستیک نو و بعد در زمان آب‌بندی لاستیک کمک‌کننده باشد، خرید از فروشگاه‌های معتبر و باکیفیت و توجه به تاریخ تولیدی است که در جداره لاستیک‌ها ثبت شده است.
جداره بیرونی لاستیک‌ها یک عدد چهاررقمی درج شده که مشخص‌کننده زمان تولید لاستیک است. این عدد بر اساس سال تولید و هفته تولید لاستیک است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می‌توانید مطلب راهنمای خرید لاستیک خودرو را هم بخوانید.

جمع‌بندی

این مطلب از رینگو هم درباره ضرورت آب‌بندی لاستیک نو، نکات مهمی که هنگام خرید لاستیک نو و قبل از آب‌بندی باید در نظر داشته باشید با شما صحبت کردیم. حالا دیگر می‌دانید آب‌بندی لاستیک نو یکی از ضروریاتی است که قبل از استفاده از آن باید انجام دهید. با روش آب‌بندی لاستیک آشنایید و می‌دانید باید چه اقدامی برای آماده‌کردن تایرهای نو انجام دهید.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، خودداری از خرید لاستیک‌های کهنه‌ای است که به‌جای لاستیک نو به شما می‌فروشند. برای این کار بهترین و مناسب‌ترین کار خرید از فروشگاه‌های معتبر و خرید تایرهای ایرانی است. رینگو از جمله همین فروشگاه‌‌های معتبری است که افتخار سال‌‌ها فعالیت در بازار لاستیک ایران را دارد. می‌توانید همین حالا وارد سایت فروشگاه رینگو شوید، از بخش بهترین لاستیک‌های ایرانی و بهترین لاستیک‌های خارجی، گزینه مناسب برای استفاده در خودرو خود را پیدا کنید. با خرید از فروشگاه رینگو، محصول موردنظر درست مطابق مشخصاتی که در سایت دیده‌اید، در سریع‌ترین و با بهترین قیمت به دست شما می‌رسد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا