خودرو

راهنمای خرید لاستیک، کلیدی برای باز کردن قفل خرید لاستیک | بخش دوم

عوامل زیادی توجه و نظر خریداران و صاحبان خودرو را برای خرید از یک برند جلب می‌کند. درنظر داشتن این نکات می‌تواند یک راهنمای خرید لاستیک کامل و کاربردی باشد؛ برای مثال کیفیت، مهندسی و نوآوری کلی که یک برند در محصولات و تایرهای خود به‌کار می‌برند تاثیر زیادی بر خرید دارد. داشتن یک رانندگی ایمن و درست فقط در گرو روش و سبک راننده‌ نیست بلکه ممکن است خودرو و قطعات آن هم تضمینی برای شرایط ایمن و بی‌خطر رانندگی باشد. وقتی از یک لاستیک خوب استفاده می‌کنید یا نحوه مراقبت از تایر خودرو را می‌دانید، خطر انفجار و اتفاق‌های پیش‌بینی‌ نشده را تا حد قابل توجهی کاهش خواهید داد.. این مطلب از رینگو بخش دوم راهنمای خرید لاستیک خودرو است که به شما کمک می‌کند هم در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و هم لاستیکی مناسب برای خودرو خود تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این راهنما همراه ما بمانید.

انتخاب و خرید درست تایر

مهم نیست که چه نوع وسیله‌ی نقلیه‌ای را می‌رانید، یک تایر خوب و با دوام می‌تواند به راحتی کارتان را راه‌ بیاندازد. هنگام خرید لاستیک یکی از مهم‌ترین مشخصات و مواردی که با آن روبه‌رو می‌شوید آج لاستیک است. شاید به جرات بتوان گفت آج لاستیک یکی از اسرارآمیز‌ترین گزینه‌ها است. به نظر شما اگر دو تایر درجه آج روی آن ۴۰۰ و ۶۰۰ باشد به این معنی است که لاستیک دوم دوام بیشتری دارد؟ نه واقعا! بالاتر بودن درجه آج لاستیک دلیل بر بهتر بودن قطعی کیفیت تایر نیست. درواقع ممکن است تایر دوم برای رانندگی و استفاده در محل زندگی و شرایط‌ آب‌وهوایی منطقه‌ی شما اصلا مناسب نباشد. به همین دلیل بسیار مهم است بدانید تایر خودرو را برای رانندگی در چه شرایط و جاده‌هایی انتخاب می‌کنید.

لاستیک‌های چهار فصل

به نظر شما آیا لاستیک‌های چهارفصل برای همه فصول خوب است؟ لاستیک‌های چهار فصل دراصل ترکیبی از همه چیز و هیچ‌چیز است! لاستیک‌های چهار فصل انتخابی خوبی است اگر باعث نشود کنترل‌ و بررسی‌های دوره‌ای لاستیک‌‌ها را فراموش کنید. اگر چه اسم این لاستیک چهار فصل است اما هیچ کدام از این لاستیک‌ها، کشش یا مقاومت لاستیک‌های تابستانی یا زمستانی در هوای گرم و سرد را نخواهند داشت. به همین دلیل بسیار مهم است که میزان سلامت لاستیک‌ها در ابتدای هر فصل بررسی شود.

بهتر است در ایده‌آل‌ترین حالت اگر در منطقه‌ای با آب‌وهوای سرد یا آب‌وهوای گرم زندگی می‌کنید، بهتر است دو نوع جفت لاستیک داشته باشید. لاستیک‌های برفی و تابستانی و لاستیک چهارفصل. البته این موضوع کمی هزینه‌ی بیشتری دارد. پس نکته‌ای که در راهنمای خرید لاستیک خودرو به شما توصیه می‌کنیم کنترل مرتب تایرهای چهار فصل است. در نظر داشته باشید که در آینده این لاستیک‌ها را باید مرتب و به صورت دوره‌ای بررسی کنید.

متناسب بودن نسبت ابعاد تایر به ارتفاع دیوار کناری ماشین را هم فراموش نکنید. لاستیک‌های کوتاه‌تر باعث می‌شوند موتور خودرو یک دور بیشتر بزند و کیلومتر‌شمار خودرو هم با کیلومتر بیشتری نشان دهد.

سوالات متدوال خرید تایر در راهنمای خرید لاستیک خودرو

همیشه در زمان خرید تایر مناسب سوال‌ها و مواردی برای افراد پیش می‌آید که  جواب این سوال‌ها کمک می‌کند تا خریدی درست‌تر و مناسب‌تر داشته باشند. برای مثال، اطلاعات و نکاتی که روی هر یک از تایرها چاپ و نصب شده، نحوه‌ مراقبت از تایر و افزایش طول عمر آن و… . بخش دوم راهنمای خرید لاستیک خودرو کمک می‌کند تا پاسخی کامل و جامع برای همه‌ی این سوال‌ها پیدا کنید.


در مجله رینگو بخوانید : اصطلاحات مربوط به لاستیک خودرو چیست؟ | خرید هوشمندانه و همراه با آگاهی


برچسب روی تایر به چه معناست؟

لوگوی EU اولین‌بار در نوامبر سال ۲۰۱۲ معرفی و ارائه شد. هدف اصلی این برچسب بهره‌وری بیشتر انرژی و افزایش بازده کارکرد آن است. لاستیک‌ تمام وسایل نقلیه‌ی موتوری باید از نظر مصرف سوخت، چسبندگی در جاده‌ها و مسیرهای مرطوب و میزان صدا بررسی و طبقه‌بندی شوند. اطلاعاتی که در برچسب روی تایر خودرو ثبت شده است هر کدام نشانه‌ای از کارکرد و ویژگی‌های تایر است که در ادامه به صحبت و بررسی تک‌تک‌ آنها خواهیم پرداخت:

راهنمای خرید لاستیک | برچسب روی تایر به چه معناست؟
راهنمای خرید لاستیک | برچسب روی تایر به چه معناست؟

مقاومت غلتشی

سمت بالا چپ برچسب، اطلاعاتی درباره‌ی مقاومت غلطشی تایر می‌دهد. مقاومت غلتشی تایر رابطه‌ی مستقیم با میزان مصرف سوخت خودرو دارد. هر چه مقاومت غلتشی ثبت شده روی تایر کمتر باشد به معنی آن است که مصرف سوخت خودرو با استفاده از این تایرها هم کمتر خواهد شد. بهترین درجه‌ی مقاومت غلتشی با حرف A انگلیسی (سبز رنگ) و بدترین میزان هم با حرف G (قرمز رنگ) نشان داده می‌شود. کم شدن رتبه‌بندی هر حرف به معنی افزایش مصرف ۰.۱در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

چسبندگی

درست در کنار قسمت درجه‌بندی مقاومت غلتشی، درجه‌بندی دیگری درج شده است که نشان‌دهنده‌ی میزان چسبندگی لاستیک در جاده‌‌ها و راه‌های خیس است. حالت چسبندگی تایر یعنی طول خط ترمز در شرایط بارانی و جاده‌ای خیس. این درجه‌بندی هم مثل درجه‌بندی غلتشی از حرف A تا G رتبه بندی شده. هر چه از A تا G برویم، طول خط ترمز بیشتر می‌شود و خودرو زمان بیشتری برای توقف کامل نیاز دارد.

صدای خروجی

اطلاعات ثبت شده در قسمت صدای‌ خروجی تایر می‌گوید چه میزان صدایی در زمان حرکت خودرو از تایر ایجاد می‌شود. این میزان صدا با واحد د سی ‌بل مشخص می‌شود. هر چه تعداد شعاع خطوط خارج شده از بلندگوی روی برچسب بیشتر باشد یعنی تایر صدای بلندتری تولید خواهد کرد. صداهای بلندتر از ۸۰  د سی بل برای شنوایی انسان مشکل‌ساز است.

نحوه مراقبت از تایر خودرو چگونه است

انجا‌م کنترل‌های مرتب و دوره‌ای و مراقبت درست از تایرها باعث می‌شود تا طول عمر بیشتری داشته باشند و قدم بزرگی در صرفه‌جویی مخارج تعمیر و نگه‌داری ماشین بردارید. مهم‌ترین و کارآمدترین اقداماتی که برای نحوه مراقبت از تایر خودرو باید انجام دهید به شرح زیر است:

  • اندازه‌گیری ماهانه‌ی فشار باد تایرها

تایرها نه باید آنقدر پر باد باشند که بترکند نه باید آنقدر کم باد باشند که توانایی تحمل وزن خودرو را نداشته باشند. درواقع بیشتر وزنی که تایرهای یک خودرو تحمل می‌کنند به باد داخل لاستیک وارد می‌شود و فقط پنج درصد وزن خودرو به بدنه‌ی خود لاستیک می‌رسد. توصیه می‌شود حداقل ماهی یک‌بار باد تایرها را تنظیم کنید تا از کنترل خارج نشوند. تایرها در طول یک ماه استفاده می‌توانند فقط حدود یک PSI فشار از دست بدهند. اگر هنگام تنظیم باد، فشار از دست رفته‌ی لاستیک بیشتر از این عدد بود یا باید مجدد تنظیم شود یا باید کنترل شود که دچار پارگی نشده باشد.

  • رعایت کردن سرعت مجاز قابل تحمل تایر

بهتر است هرگز از شاخص سرعت تایر تجاوز نکنید و یک رانندگی پرسرعت نداشته باشید. علاوه بر اینکه این کار یک رانندگی خطرساز است، موجب تنش‌های حرارتی زیاد در لاستیک می‌شود. تنش حرارتی زیاد در تغییر شکل ظاهری خودرو نقش دارد و باعث می‌شود ساختار درونی تایر دچار آسیب شود.

  • تعویض ضرب‌دری تایرها

یکی از اقداماتی که سایش سطح آج روی لاستیک‌ها کنترل و یک‌نواخت می‌کند تعویض ضرب‌دری تایرها است. هر ۱۰ هزار کیلومتر تایرها را بالانس و تعویض کنید.

  • استفاده از یک برند و مدل

اگر می‌خواهید تایرهای خودرو عمر طولانی‌تر و بهتری داشته باشد، لازم است تا حتما از یک مدل تایر برای استفاده در یک محور استفاده کنید. اگر تایرها از یک مدل و برند نباشد، احتمال سایش بیش از حد یکی از تایرها و تولید صدا بیشتر خواهد شد. ایده‌آل‌ترین حالت هم این است که هر چهار چرخ از یک برند و مدل استفاده شود.

  • وزن مجاز تایر را رعایت کنید.

تحمل وزن بیش از حد تایر باعش می‌شود شکل ظاهری آن تغییر کند و به دیواره‌های جانبی تایر آسیب وارد شود.

  • کنترل سالانه زاویه‌ی چرخ‌ها

نکته‌ی آخری که در نحوه مراقبت از تایر خودرو باید حتما در نظر داشته باید، کنترل سالانه زاویه‌ی هر چهار چرخ خودرو است. ممکن است در طول سال به علت گذشت از سرعت‌گیر یا برخوردهای کوچک و بزرگی که رخ می‌دهد و هر اتفاق دیگری، تغییرات جزيي در زاویه‌ی چرخ‌ها به وجود بیاید. این تغییرات هم می‌تواند عاملی برای سایش غیریکنواخت تایر باشد. نکته‌ی مهمی که در راهنمای خرید لاستیک خودرو توصیه می‌کنیم، تعویض و بررسی سالانه زاویه‌ی چرخ‌ها است.


در مجله رینگو بخوانید : بهترین لاستیک خارجی را از چه برندی بخریم؟


شاخص سرعت در لاستیک به چه معناست

شاخص سرعت لاستیک از جمله اطلاعاتی است که روی بدنه‌ جانبی تایر، در کنار مشخصاتی مثل سایز، تاریخ تولید و… ثبت می‌شود. این شاخص از حروف A تا Z درج می‌شوند و هر کدام از آنها نشان‌دهنده حداکثر توان سرعت لاستیک با شاخص بار است. در قوانین برخی از کشورها (به‌خصوص بخش‌هایی از اتحادیه اروپا) گفته شده است که اگر لاستیک خودرویی با سرعت خود خودرو هماهنگی نداشته باشد، تردد این خودرو غیرقانونی است. همچنین برای لاستیک‌‌هایی که شاخص سرعت آنها عددی بالا است (مثل ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت) لازم است در شرایطی از این حداکثر سرعت استفاده کنند که لاستیک سالم، بدون نقص، پارگی و پنچری باشد؛ در غیر این صورت حتی رانندگی در محدوده‌ی شاخص سرعت بالا هم بسیار خطرآفرین خواهد بود.

شاخص سرعت را بین اعداد سایز لاستیک ثبت می‌کنند و نشان‌دهنده حدکثر توان سرعت تایر است. به این صورت:

215/50R 17 97X

X نشان‌دهنده سرعت تایر است که بعد ازسایز لاستیک ثبت می‌شود.

جدول شاخص سرعت:

 

شاخص سرعت A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8
کیلومتر بر ساعت ۵ ۱۰ ۱۵ ۲۰ ۲۵ ۳۰ ۳۵ ۴۰
B C D E F G J K
۵۰ ۶۰ ۶۵ ۷۰ ۸۰ ۹۰ ۱۰۰ ۱۱۰
L M N P Q R S T
۱۲۰ ۱۳۰ ۱۴۰ ۱۵۰ ۱۶۰ ۱۷۰ ۱۸۰ ۱۹۰
U H V Z W (W) Y (Y)
۲۰۰ ۲۱۰ ۲۴۰ بیش از ۲۴۰ ۲۷۰ بیش از ۲۷۰ ۳۰۰ بیش از ۳۰۰

سخن آخر

درباره‌ی نکات تکمیلی و مهمی که در راهنمای خرید لاستیک خودرو و سوالات متداول آن صحبت کردیم. بخش اول این راهنما از اطلاعاتی از انواع تایر و فاکتورهای مهم هنگام خرید تایر بود. اکنون با خواندن این دو راهنما اطلاعاتی کامل و جامعی که از راهنمای خرید لاستیک خودرو کسب کرده‌اید، می‌توانید با خیالی راحت و آسوده با بازار بروید و تایر مناسب خودروتان را با مشخصات و ویژگی‌‌های کامل تهیه کنید. البته یک راه آسوده‌تر و بهتر هم وجود دارد که خریدتان را آسان‌تر می‌کند.

همین الان به سایت فروشگاه رینگو سر بزنید، با توجه به نوع خودرو و تایر مناسب ماشین‌تان از بین محصولات موجود، خرید خود را نهایی کنید. رینگو به سال‌ها تجربه فروش و کسب رضایت مشتریان خود مفتخر است.  بهترین برندهای لاستیک خارجی و ایرانی را در فروشگاه رینگو به راحتی پیدا خواهید کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا