مشخصات فنی خودرو

انواع آسیب لاستیک خودرو | همه چیزهایی که شما باید در مورد حفاظت تایرها بدانید

پرداختن  به علل و انواع آسیب لاستیک خودرو موضوع این مقاله از رینگو  است. همانطور که می‌دانید لاستیک‌ها یکی از اجزا مهم ماشین  شما هستند که حرکت خودرو را بر عهده دارند و در صورتی که  لاستیک‌ آسیب ببیند، عملکرد خودرو مختل می‌شود. اگر به موقع به احوال لاستیک‌ها رسیدگی نکنید باید مبلغ زیادی را بابت تعمییرات خوردو هزینه کنید. حتی ممکن است باعث تصادف و خسارت‌های جانی شود. در این مطلب ما به شما کمک می‌کنیم تا از سلامتی لاستیک ماشین‌تان مطمئن شوید و بدانید چه زمانی نیاز به تعویض لاستیک‌ها هست. همچنین شما را راهنمایی می‌کنیم که با رعایت یک سری نکات ساده طول عمر لاستیک‌ها را بیش‌تر و با امنیت خاطر رانندگی کنید.

دلایل آسیب لاستیک خودرو که هزینه آفرین است

عوامل مختلفی می‌تواند به لاستیک خودرو شما آسیب بزند. یکی از آنها تیک‌آف کشیدن است که باعث ازبین‌رفتن آج‌های لاستیک می‌شود و طول عمر تایر ماشین شما را کم می‌کند. از دیگر دلایل می‌توان به تمام شدن طول عمر لاستیک و آسیب‌های خارجی شاره کرد، البته ما در ادامه به طور مفصل به آنها می‌پردازیم تا شما جواب تمام سؤال‌های خود را پیدا کنید.

انواع آسیب لاستیک

·       برآمدگی روی لاستیک

·       سوراخ شدن لاستیک

·       بریدگی یا خراش در لاستیک

·       ضربه به لاستیک

·       ترک روی سطح لاستیک

·       سایش نامنظم لاستیک

 

 برآمدگی روی لاستیک و علت آن

یکی از انواع آسیب لاستیک برآمدگی روی یک قسمتی از لاستیک است. این مشکل به دلیل ضعیف شدن سطح بیرونی لاستیک اتفاق می‌افتد و باعث تورم و بالا آمدن آن قسمت ضعیف شده می‌شود. این ضعیف شدن علل مختلفی دارد و یکی از آن‌ها ضربه به تایر است که به‌خاطر برخورد با شی خارجی مثل جدول رخ می‌دهد. وقتی لاستیک دچار برآمدگی شد، باید آن را تعویض کنید چون امکان ترکیدن لاستیک در حین رانندگی وجود دارد و همین باعث تصادف و آسیب می‌شود.

برای جلوگیری از آسیب برآمدگی روی لاستیک تنها راه این است که بااحتیاط رانندگی کنید. مخصوصاً در شب، تا احتمال برخورد لاستیک با هر مانعی از بین برود.

سوراخ شدن لاستیک و پنچری

سوراخ شدن لاستیک یکی دیگر از انواع آسیب به لاستیک است که معمولاً با فرورفتن شی نوک‌تیز در سطح بیرونی تایر اتفاق می‌افتد. مثلاً ممکن است در سطح خیابان میخی وجود داشته باشد و حین رانندگی وارد تایر شما شود. هروقت متوجه کم شدن باد لاستیک خودرو خود شدید سریعاً آن را تعمیر یا تعویض کنید تا باعث خسارت بیشتر نشود.

بریدگی یا خراش لاستیک

بریدگی یا خراش یکی دیگر از انواع آسیب به لاستیک است که دلیل عوامل خارجی مثل وجود خرده شیشه در جاده اتفاق میفتد و باعث پنچری یا سایش لاستیک می‌شود.

ترک روی سطح لاستیک

ترک‌های ریز روی سطح تایر یکی دیگر از انواع آسیب‌دیدگی لاستیک است که براثر تابش طولانی‌مدت خورشید به تایر خودرو اتفاق می‌افتد. راه‌حل پیشگیرانه این مشکل این است که خودرو خود را به مدت طولانی در فضای باز پارک نکنید.

سایش نامنظم لاستیک

عمق آج نشان‌دهنده سلامت لاستیک‌هاست. درست است که فرسوده شدن لاستیک‌ها به‌خاطر استفاده‌ی مداوم، عمق آج را کم می‌کند؛ اما گاهی سایش نامنظم آج به دلایل مختلف دیگری اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود شما زودتر از حد لازم لاستیک خودرو خود را تعویض کنید.

البته یکی از آن دلایل مشکلات فنی خودرو است. پس بررسی منظم عمق آج به شما کمک می‌کند تا شرایط سلامت فنی خودرو خود را بسنجید.

در ادامه عوامل فنی‌ای که باعث لاستیک‌سایی می‌شود را به طور مفصل توضیح می‌دهیم.

 دلایل لاستیک‌سایی

فرمان خودرو

اگر در زمان رانندگی متوجه شدید که خودرو به یک سمت کشیده و منحرف می‌شود اول‌ازهمه باید باد لاستیک را برسی کنید. نامتوازن بودن باد لاستیک‌ها موجب سایش بیشتر یک تایر می‌شود. اگر باد لاستیک‌ها متوازن بود باید سراغ تنظیم فرمان بروید، زیرا تنظیم نبودن فرمان نیز باعث سایش لاستیک و در نتیجه انحراف مسیر خودرو شما می‌‌شود.

فنربندی

فنر خودرو از قطعات مختلفی درست شده است. تمام این قطعات به شکلی است که باعث می‌شود چرخ‌ها در یک راستا قرار بگیرند. مشکل در هر بخشی از فنر، به چرخ‌ها فشار می‌آورد و این فشار زیاد باعث سایش آج می‌شود.

هم‌راستایی لاستیک‌ها

برای جلوگیری از فرسایش لاستیک‌ها نیاز است که لاستیک‌ها در یک راستا قرار بگیرند. در غیر این صورت آج‌ها دچار سایش می‌شود و دردسرها و هزینه‌های زیادی پیش‌روی شماست.

 انواع سایش لاستیک

 • سایش یک‌طرفه لاستیک
 • سایش مرکزی لاستیک
برای اطلاعات بیشتر مطلب لاستیک سایی چرا اتفاق می‌افتد؟ را در مجله رینگو مطالعه کنید.

چگونه میزان آسیب تایر خود را پس از افتادن در چاله بررسی کنید؟

به حفره‌هایی که بر اثر تحلیل رفتن آسفالت به جود می‌آیند چاله می‌گویند. ممکن است در حین رانندگی خودرو‌ی شما در چاله‌هایی که در سطح جاده وجود دارد بیفتد؛ این چاله‌ها باتوجه‌به عمق و پهنا، خسارت‌های متفاوتی را بر ماشین و لاستیک آن وارد می‌کنند. یادتان باشد پس از افتادن ماشین در چاله باید حتماً موارد زیر را بررسی کنید:

 • پنچری
 • برآمدگی لاستیک
 • روغن‌ریزی
 • تاب برداشتن رینگ
 • کشیدگی فرمان به یک شمت
 • لرزیدن و یا صدای غیرطبیعی
 • خم شدن سیستم تعلیق

ممکن است برای شما سؤال پیش بیایید که بعد از افتادن ماشین در

چاله‌ای سخت می‌شود با همان تایر راند؟ جواب این سؤال بستگی به میزان خسارت وارد شده به ماشین دارد. اول‌ازهمه باید پنچری یا برآمدگی لاستیک‌ها را چک کنید علاوه‌برآن چراغ فشار باد تایر را چک کنید که روشن نشده باشد. اگر موارد ذکر شده وجود نداشت می‌توانید به مسیر خود ادامه دهید. اما در اولین فرصت ماشین خود را به یک متخصص نشان دهید. بدیهی است تنها راه جلوگیری از چنین خساراتی این است که:

 1. با دقت بیشتری رانندگی کنید
 2. از میزان بودن باد تایرها مطمئن شوید
 3. خرید لاستیک‌های با ضمانت

در زمان پنچری تایر ماشین چه‌کار کنیم؟

طول عمر لاستیک‌ها به طور میانگین ۹۶ هزار کیلومتر است که در شرایط خاصی که به طور مفصل در بالا ذکر شد عمر لاستیک کمتر می‌شود. مثلاً ممکن است به‌خاطر وارد شدن میخ یا یک شی تیز مانند شیشه روی سطح بیرونی لاستیک، هوای داخل آن خارج شود و تایر ماشین پنچر شود.

اگر در حین رانندگی دچار پنچری شدید لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

 1. با حفظ خونسردی خود به رانندگی ادامه دهید.
 2. ترمز نکنید؛ اگر لاستیک‌های جلویی ماشین شما دچار آسیب شده است، به‌هیچ‌وجه ترمز نکنید. ترمز گرفتن در چنین شرایطی باعث می‌شود خودرو شما به سمت لاستیک آسیب‌دیده منحرف شود و چپ کنید. اگر لاستیک عقب دچار آسیب شده باشد ترمز ناگهانی مسیر خودرو را منحرف می‌کند و احتمال برخورد با خودروهای دیگر را دارید‌.
 3. اگر پنچری باعث انحراف مسیر خودرو شد اصلاً فرمان را به جهت مخالف نچرخانید؛ زیرا باعث می‌شود کنترل ماشین را از دست بدهید و با ماشین‌های دیگر برخورد کنید.
 4. برای کنترل بهتر مسیر، فرمان را با دودست نگهدارید و سعی کنید ماشین را به گوشه‌ی جاده هدایت کنید.
 5. زمانی که ماشین خود را گوشه جاده نگهداشتید، ترمز دستی را بکشید و چراغ هشدار را برای آگاهی راننده‌های دیگر روشن کنید.
 6. لاستیک آسیب‌دیده را تعویض کنید یا با امداد تماس بگیرید.

جمع‌بندی

در این مطلب از رینگو به انواع آسیب لاستیک پرداختیم و در مورد راه‌های تشخیص این آسیب‌ها گفتیم. همچنین توضیح دادیم در زمان بروز آسیب لاستیک چه‌کارهایی را باید انجام دهید. چند مورد از نکاتی را یادآور شدیم که به شما کمک می‌کند تا زمان بیشتری از لاستیک استفاده کنید.

شما در زمان بروز مشکل برای لاستیک خودرو چه اقداماتی انجام می‌دهید؟ اگر تجربه مشابهی در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

تیم فروش رینگو سعی دارد بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را با تضمین گارانتی در اختیار شما بگذارد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا