مشخصات فنی خودرو

فیوز چیست؟ همه چیز درباره نحوه عملکرد این قطعه

سیستم الکتریکی خودرو یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های خودرو است. عجیب نیست که به برخی از ما گفته شده که هرگز بدون دلیل موجه به این سیستم دست نزنید؛ اما اگر فیوز خودرو را فوت کنید چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

هر نوع خودرویی که دارید، خواه هاچبک، کراس‌اوور یا SUV باشد، به‌طورکلی هر خودروی مدرن یک جعبه فیوز در زیر کاپوت دارد. جعبه فیوز شامل مجموعه‌ای از قطعات چند رنگ است که در یک پلاستیک سخت قرار دارد. هرچند که جعبه فیوز ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما بهتر است در صورت مواجهه با مشکلات الکتریکی با این قطعات آشنا شوید و بدانید که فیوز چیست و چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟ ما در این مقاله از مجله رینگو می‌خواهیم به چیستی و کاربرد فیوز در خودرو بپردازیم. اگر شما نیز می‌خواهید با مسائل فنی خودرو آشنا شوید و بدانید فیوز چیست و چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با فیوز خودرو و نحوه عملکرد آن

بیشتر مردم ممکن است با جعبه فیوز داخل خانه خود آشنا باشند. جعبه‌فیوزها معمولاً جعبه‌های فلزی با رنگ خاکستری و با کلیدهای فیزیکی برای کنترل فیوزها هستند. فیوزهای خودرو نیز هدفی مشابه دارند و آن هدف، محافظت از سیستم الکتریکی خودروی شما در برابر نوسانات مضر برق است. هنگامی که خودروی شما موجی از برق را تجربه می‌کند، ممکن است جریان بیشتری از مدار تولید کند که منجر به جرقه‌زدن فیوز می‌شود.

فیوز جریان الکتریسیته را متوقف می‌کند و از آسیب به اجزای خودرو جلوگیری می‌کند. ممکن است به قسمت‌های مختلف خودرو فیوزهای جداگانه‌ای اختصاص‌داده‌شده باشد. به طور خاص، اکثر خودروهای مدرن فیوزهای مشخصی برای واحد کنترل موتور (ECU)، احتراق و سیستم تزریق سوخت دارند. ازآنجایی‌که چندین فیوز در هر زمان معین ایستاده‌اند، یک رله برای کنترل باز و بسته‌شدن مدار لازم است. رله‌ها کلیدهای الکترونیکی هستند که محرک‌های الکتریکی کوچک را به جریان‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌کنند. این جزء به سیستم الکتریکی قدرت مناسبی را می‌دهد که این قدرت برای عملکردی در سطح مطلوب نیاز دارد.

چرا فیوزها می‌سوزند؟

دلایل مختلفی برای سوختن فیوز در ماشین شما وجود دارد که اصطلاحاً به آن می‌گویند پریدن. پریدن فیوز اغلب، این یک اتفاق تصادفی است، اما گاهی اوقات ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل عمیق‌تر باشد. اتصال کوتاه، خطای اتصال به زمین یا خرابی یک قطعه، همگی می‌توانند باعث سوختن فیوز شوند.

مشکلات برقی می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اگر فیوز متصل به بخش مهمی از خودروی شما منفجر شود، ممکن است موتور حتی روشن نشود؛ بنابراین، واضح است که باید به جعبه فیوز خودرو توجه کنیم. در مورد فیوز همیشه باید آماده باشید.

چگونگی تعویض فیوز خودرو

اگر متوجه مشکلی در اتومبیل خود شدید، مانند زمانی که یک قطعه الکتریکی کار نمی‌کند، جعبه فیوز خود را بررسی کنید. بسته به اینکه کدام فیوز تحت‌تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است چراغ‌ها، شیشه‌های برقی، برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلو یا موارد دیگر معیوب شوند.

برای تعویض فیوز، با شناسایی فیوز شروع کنید. فیوزها از مواد نیمه شفاف ساخته شده‌اند؛ بنابراین می‌توانید یک نوار فلزی را در داخل آن مشاهده کنید. این فلز به‌گونه‌ای طراحی شده است که وقتی آمپراژ از حد معینی بیشتر می‌شود، ذوب می‌شود. بررسی کنید که آیا فلز سالم است یا خیر. اگر این‌طور نیست، فیوز احتمالاً سوخته است و باید تعویض شود.

به نمودار فیوز در دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید. سپس رنگ و آمپر جایگزین و فیوز سوخته را مطابقت دهید. قراردادن فیوز جدید در شکاف مناسب باید همه چیز را به حالت عادی بازگرداند.

تعویض فیوز خودرو
تعویض فیوز خودرو

فیوزهای خودرو یکبار مصرف هستند و معمولاً نیازی به تعویض ندارند مگر اینکه سوخته باشند. در نتیجه، معمولاً نیازی به تعمیر و نگهداری منظم نیست و در بیشتر موارد، یک بررسی ساده چشمی برای تعیین اینکه فیوز هنوز در وضعیت خوبی کار می‌کند یا نه کافی است. با فیوز شکسته یا سوخته، سیم اتصال برق قطع می‌شود و به‌طورکلی به‌راحتی می‌توان دید که این سیم اتصال پیوسته سوخته یا ذوب شده است.

در مواقعی که انجام بازرسی چشمی آسان نیست یا تأیید بیشتر لازم است، می‌توانید از مولتی متر برای بررسی وضعیت فیوز استفاده کنید. این کار را می‌توان به یکی از دو روش انجام داد:

با استفاده از مولتی متر در حالت پیوستگی، به‌سادگی پروب‌ها را در دو طرف فیوز وصل کنید. این به دستگاه اجازه می‌دهد تا یک آزمایش الکتریکی را انجام دهد و تعیین کند که آیا تداوم در سراسر فیوز وجود دارد یا خیر. اگر مولتی متر مقاومت زیادی را نشان دهد یا یک پیام خطا (بسته به نوع خاص مولتی متر) نشان دهد، فیوز متصل نیست و به‌احتمال زیاد منفجر شده است.

روش دوم استفاده از تنظیم اهم متر مولتی متر برای بررسی مقاومت فیوز است. توجه داشته باشید که قبل از انجام این اندازه‌گیری باید فیوز را از جعبه فیوز یا محفظه جدا کنید. دوباره پروب‌ها را در هر انتهای فیوز قرار دهید. عدد پایین، نزدیک به صفر، معمولاً نشان می‌دهد که مدار پیوسته است و فیوز طبق انتظار عمل می‌کند. بااین‌حال، عدد و مقاومت بالا نشان می‌دهد که مشکل وجود دارد و فیوز منفجر شده است.

وظیفه فیوز خودرو محافظت از سیستم الکتریکی خودرو شما است

همان‌طور که بررسی کردیم، سیستم الکتریکی بخش مهم و حساس یک خودرو است. فیوزها و رله‌ها به محافظت در برابر نوسانات ناگهانی برق کمک می‌کنند، اما در برابر همه چیز محافظت نمی‌کنند.

تغییر نوسان‌هایی که سیستم الکتریکی را تحت‌فشار قرار می‌دهند، در صورت عدم بررسی می‌توانند مشکل‌ساز شوند. مدارهایی مانند سیستم‌های صوتی با وات بالا نه‌تنها بر فیوزها تأثیر می‌گذارند، بلکه می‌توانند بار به دینام اضافه کنند؛ بنابراین، اگر می‌خواهید برق خودروی خود را در بهترین شرایط نگه دارید، انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله از مجله رینگو به معرفی فیوز خودرو و کارکردهای آن پرداختیم. در ادامه دلایل سوختن این قطعه را بررسی کرده و در آخر چگونگی تعویض آن را نیز بیان کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و آموزنده بوده باشد.


در مجله رینگو بیشتر بخوانید:

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا