مشخصات فنی خودرو

موتور V8 چیست؟

موتور همیشه منطقه‌ای با اشتباهات بزرگ بوده است. بنابراین، دانستن بیشتر در مورد مدل ها و طرح های موتور ضروری است. نه تنها به دانش عمومی شما کمک می کند، بلکه تصویر واضحی از آنچه در هنگام خرید خودرو به دست می آورید به شما می دهد.

V8 یک عبارت رایج در صنعت خودرو است، جای تعجب نیست که آن را شنیده باشید و حتی از آن استفاده کرده باشید. یک صندلی را بالا بکشید و همانطور که ما خراب می شویم و همه چیز را در مورد این موتور روشن می کنیم.

بدون شک دفعه بعد که وارد یک نمایندگی می‌شوید، از زمانی که آن‌ها شروع به مطرح کردن شرایط مرتبط با موتور کنند، از آن مطلع خواهید شد.

اصول اولیه موتور V8

اندازه موتور معمولاً با تعداد سیلندرهای یک بسته موتور تعیین می شود. واضح است که چرا موتور V8 به این نام خوانده می شود: دارای هشت سیلندر است.

این هشت سیلندر در دو بانک (هر کدام 4 سیلندر) مرتب شده اند که در یک زاویه قرار گرفته اند: معمولاً 90 درجه شبیه به یک شکل V است، بنابراین در نام موتور، حرف V مشخص می شود. با این حال، برخی از موتورهای V8 زوایای دیگری مانند 45 درجه، 60 درجه و 72 درجه دارند.

هشت پیستون همان میل لنگ را حرکت می دهند. شماره گذاری پیستون به طور متناوب بین بانک ها انجام می شود. از پایین ترین نقطه شروع می شود. اگر پیستون پایین در کرانه سمت راست 1 باشد، پیستون در کرانه چپ در همان موقعیت پایین 2 خواهد بود. دومین پایین ترین پیستون در کرانه راست سه خواهد بود و تا 8 به همین ترتیب.

برای یک موتور V8 90 درجه، یک پیستون در هر چرخش 90 درجه میل لنگ شلیک می شود. V8 را می توان به صورت دو موتور چهارگانه مستقیم با یک میل لنگ به تصویر کشید. این پیکربندی موتور منجر به عملکرد نرم خودرو می شود.

اصول اولیه موتور V8
اصول اولیه موتور V8

تاریخچه موتور V8

اولین موتور V8 در سال 1902 توسط یک مهندس و مخترع فرانسوی لئون لووااسور ساخته شد. او کار خود را به ثبت رساند و نام موتور تزریق بنزین را «آنتوانت» گذاشت. این موتور در آن زمان در هواپیماها و قایق های تندرو استفاده می شد. او به کار و بهبود مدل موتور ادامه داد.

موتور با برخورداری از تایید، راه خود را به خودروها باز کرد. تا سال 1904 رنو و سایر خودروسازان اتومبیل های مسابقه ای را با استفاده از موتور V8 معرفی کردند. در چند سال بعد دیگر خودروها و سازندگان موتورهای هوائی موتور V8 را برای تامین انرژی وسایل نقلیه خود ساختند و از آن استفاده کردند.

ابتدا داراک در سال 1905 (در تلاش برای شکستن رکورد سرعت جهانی)، سپس رولز رویس در سال 1906 بود. با این حال، رولز رویس به طراحی شش خطی بازگشت. یک سال بعد، شرکت Hewitt Motor یک موتور V8 را روی ماشین تور خود نصب کرد.

شرکت (هویت موتور) معتقد بود که موتور 8 سیلندر V که آنها تولید کرده بودند بهتر و سبک تر از 6 سیلندر است. موتور 8 سیلندر دارای بهترین ویژگی های شش سیلندر بود و فضای کمتری را اشغال می کرد. از میل لنگ چهار پرتابی استفاده می کرد و از کاربراتور تغذیه می شد.

مشکلات در راه اندازی موتورهای بزرگ مانع از تولید انبوه موتور V8 شد. با این حال، توسعه استارت های الکتریکی بر این چالش غلبه کرد.

هنری فورد در سال 1932 موتور یک تکه را ارائه کرد که موفقیتی برای تولید انبوه موتور بود.

از ما بخرید

طرح های زاویه ای

طراحی موتور 90 درجه دارای کرک ها در زاویه راست است. موتورهای V8 از این نوع عریض هستند. اکثر موتورهای V6 از این مدل با برش دو سیلندر ساخته می شوند که منجر به یک موتور V6 90 درجه می شود. اما این موتورها مستعد ارتعاش هستند.

برای کاهش این ارتعاشات از شفت های بالانس دارای وزنه های غیرعادی استفاده می شود. چرخش آنها برخلاف چرخش میل لنگ است.

با وجود اینکه موتور 90 درجه V8 رایج ترین پیکربندی است، پیکربندی های دیگری نیز وجود دارد. آنها شامل موتور 72 درجه V8 است که در مسابقات اتومبیل رانی و موتور 60 درجه رولز رویس شهاب سنگ. لانچیا همچنین یک موتور V8 کوتاهتر و باریکتر با زاویه سیلندر 14 درجه تولید کرد.

طرح های میل لنگ

میل لنگ یک موتور V8 90 درجه به دو صورت ساخته می شود:

تک صفحه (مسطح)

دو هواپیما (مقطع)

  1. صفحه تخت

میل لنگ تک هواپیما، همچنین به عنوان صفحه تخت شناخته می شود، رایج ترین میل لنگ مورد استفاده در روزهای اولیه توسعه موتور V8 بود. این به این دلیل است که طراحی میل لنگ متقاطع مشکل ساز بود.

میل لنگ در این طرح در زاویه مستقیم (180 درجه) قرار دارند. در حین کار موتور، دو پیستون با هم حرکت می کنند. نتیجه ارتعاش ثانویه است که نصف تعداد دفعات سطح متقاطع است. با این حال، ارتعاش دو برابر پرانرژی است.

برای این طرح از وزنه های ضد وزن استفاده نمی شود زیرا دارای تعادل هواپیما است. موتورهای V8 هواپیمای تخت در خودروهای جاده ای رایج نیستند. برخی از سازندگان هنوز هم V8های هواپیمای تخت را برای خودروهای جاده ای ارائه کرده اند. از جمله آنها می توان به فورد، تی وی آر، فراری، لوتوس و مک لارن اشاره کرد.

با این حال، برای اتومبیل های مسابقه ای، طراحی هواپیمای تخت عالی است. دو سوپاپ Cosworth شاید قابل توجه ترین موتوری باشد که با این طراحی ساخته شده است.

  1. Cross-plane / متقاطع

این پیکربندی نام خود را از ظاهر گرفته است. اولین و آخرین میل لنگ و همچنین میل لنگ دوم و سوم در 180 درجه نسبت به یکدیگر قرار دارند. جفت ها بر هم عمود هستند. با مشاهده از انتها، به نظر می رسد که میل لنگ یک صلیب تشکیل می دهد.

به دلیل عدم تعادل هواپیما، وزنه های تعادل برای مقابله با ارتعاشات استفاده می شود. سطح متقاطع ارتعاشات ثانویه را دو برابر بیشتر از ارتعاشات یک صفحه تخت ایجاد می کند. علاوه بر این، ارتعاش نیمی از یک هواپیمای صاف قوی است.

جابجایی های بزرگتر را می توان با استفاده از صفحات متقاطع بدون ارتعاش ناخواسته به دلیل برتری ارتعاش ثانویه به دست آورد. توجه داشته باشید که قرار دادن وزنه های تعادل در طراحی این موتور باعث کاهش سرعت و کاهش سرعت می شود.

طرح متقاطع یک طرح پیچیده است و از این رو در ابتدا مورد استفاده قرار نگرفت. حتی پس از پیشنهاد آن در سال 1915 در یک کنفرانس مهندسی خودرو، هشت سال طول کشید تا تولید آن آغاز شود.

نحوه کار کردن موتور V8

هر یک از سیلندرهای V8 دارای چهار زمان ورودی، فشرده سازی، قدرت و اگزوز به ترتیب است. پس از هر چرخش 180 درجه، دو سیلندر شلیک می شود.

هر سیلندر دارای یک پیستون است که برای مخلوط کردن هوا و سوخت بالا و پایین حرکت می کند. احتراق مخلوط ایجاد شده توسط یک جرقه باعث ایجاد فشار رو به پایین بر روی سیلندر می شود. در نتیجه حرکت ایجاد می شود که وسیله نقلیه را به حرکت در می آورد.

برای متعادل کردن موتور V8، وزنه هایی به میل لنگ اضافه می شود. این وزنه ها ارتعاشات تکان دهنده ناشی از حرکت پیستون را تنظیم می کنند.

نحوه کار کردن موتور V8
نحوه کار کردن موتور V8

مزایای موتور V8

موتور V8 دارای چندین مزیت است که آن را به سایر تنظیمات موتور ترجیح می دهد.

  • در مقایسه با موتورهای خطی کوتاه و راحت تر در محفظه موتور جا می شود
  • جابجایی بالاتری دارد (بالاتر از 3.0 لیتر) بنابراین قدرتمندتر است
  • دارای حداقل ارتعاشات است بنابراین عملکرد روان را فراهم می کند.
  • شتاب بهتری را ارائه می دهد
موتور V8
موتور V8

معایب موتور V8

با وجود مزایایی که V8 ارائه می دهد، معایبی نیز دارد. شامل می شوند

نسبت به موتورهای شش خطی پیچیده است و بنابراین تعمیر را به چالش می کشد

موتور V8 با سوراخ بزرگ 90 درجه به دلیل ابعاد وسیع و بلندش به طور کلی به خودروهای دیفرانسیل عقب و چند کامیون محدود می شود.

برنامه های کاربردی

خودروهای بزرگ دارای موتورهایی هستند که از پیکربندی هواپیمای متقاطع استفاده می کنند.

موتورهای V8 بیشتر در خودروهای قدرتمند یافت می شوند که انواع رایج آن خودروهای اسپرت، وانت و شاسی بلند است. ماشین های عضلانی برای استفاده از این موتور

ماشین‌های مسابقه موتورهای V8 را برای تناسب با قدرت و سرعت مورد نیاز خود پیکربندی کرده‌اند. آنها از طراحی صفحه تخت برای شتاب گیری سریعتر استفاده می کنند. همچنین، طراحی دارای یک تنظیم اگزوز کارآمد است.

V8 همچنین در زمینه های دیگری مانند حمل و نقل هوایی و موتور سیکلت (در روزهای اولیه) و دریایی (البته موتورهای کوچک) استفاده شده است.

انتخاب موتوری که ترجیح می دهید بستگی به عملکرد یا کارایی شما دارد. V8 قدرت بیشتری را به شما ارائه می دهد، اما هزینه دارد.

مجله رینگو را به طور منظم برای آخرین بررسی های خودرو و اخبار صنعت بررسی کنید!


در مجله رینگو بیشتر بخوانید :
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا