خودرو

آموزش ضد بخار کردن شیشه ماشین ؛ راهنمای کاملی برای روزهای سرد سال

ضد بخار کردن ماشین یکی از کارهای است که می‌توانید برای ایمنی بیشتر هنگام رانندگی، به‌خصوص در روزهای سرد سال انجام دهید. دید مناسب و کامل از جاده بسیار مهم است. هیچ‌چیزی نباید مانع دید راننده و تسلط او بر جاده شود. هر اتفاقی که روی این دید تأثیر بگذارد و باعث کاهش دید راننده شود، بسیار خطرناک است. حتی اگر آن مانع چیزی مثل بخار شیشه باشد. این مطلب از رینگو قرار است چند ترفند برای ضد بخار کردن شیشه ماشین و روش‌هایی که می‌توانید به استفاده از آنها حتی در روزهای سرد سال هم از دید کامل بهره ببرید، آموزش دهیم. اگر تجربه رانندگی با شیشه مه‌گرفته داشتید و نمی‌دانید بهترین کار برای خلاص شدن از این بخارها چیست، این مطلب برای شماست:

چه چیزی باعث بخار کردن شیشه ماشین می‌شود؟

مهم‌ترین عاملی که باعث بخار کردن شیشه ماشین می‌شود اختلاف دما بین دمای داخل اتاق خودرو و هوای بیرون است. زمانی که رطوبت داخل خودرو زیاد باشد و دمای بیرون هم بیش از حد سرد باشد، بخار روی شیشه ایجاد می‌شود. اگر برعکس این اتفاق بیفتد، یعنی رطوبت هوای بیرون زیاد باشد و دمای داخل خودرو نسبت بیرون زیاد از حد باشد، این بخار به‌صورت رطوبت روان روی سطح خارجی شیشه‌‌ها جاری می‌شوند. درهرصورت، چه بخار ایجاد شود و چه رطوبت روان روی شیشه‌ها جاری شود، هر دو این شرایط یکی از عامل‌های خطرناکی هستند که می‌توانند دید راننده را مختلف کنند.

اولین چیزی که برای ازبین‌بردن این بخار توصیه می‌شود، استفاده از دکمه‌های گرم‌کن شیشه است. با‌این‌حال، در مواردی حتی استفاده از دکمه گرم‌کن شیشه هم نمی‌تواند بخار شیشه را به طور کامل از بین ببرد و دید کامل برای راننده ایجاد کند. اینجاست که لازم است از ترفند‌های کارآمد دیگری برای ضد بخار کردن شیشه استفاده کنید.

چه چیزی باعث بخار کردن شیشه ماشین می‌شود؟
چه چیزی باعث بخار کردن شیشه ماشین می‌شود؟

چگونه شیشه خودروی خود را ضد بخار کنید؟

قبل از اینکه بخواهیم ترفند‌های ضد بخار کردن شیشه ماشین را به شما بیاموزیم، درباره دو روش بسیار رایج با شما صحبت کنیم. اگر برای اولین قدم از این دو روش استفاده کردید و پاسخ گرفتید که خب چه‌قدر خوب! اگر هنوز هم با شیشه بخار گرفته خودرو مواجه شدید ما در بخش‌های بعدی راهنمای گام به گام ضد بخار کردن شیشه ماشین را به شما خواهیم آموخت.

اولین روشی که ممکن است هنگام رانندگی برای ازبین‌بردن بخار روی شیشه به ذهنتان برسد، باز نگه‌داشتن پنجره ماشین است. این کار باعث می‌شود هوای بیرون و هوای داخل خودرو به یک تعادل برسند و بخار شیشه کم شود، اما این راه‌حل دائمی نیست. ممکن است موقت به طور چند دقیقه این کار بخارهای روی شیشه را از بین ببرد. اما با بستن دوباره شیشه، بعد از مدتی به حالت قبل برمی‌گردد. از طرفی، بازکردن پنجره حتی باعث سرما یا آزار سرنشینان خودرو می‌شود. پس علاوه بر اینکه یک راه‌حل موقتی است، راه‌حل خوبی هم نیست.

روش دیگری که برای ضد بخار کردن شیشه پیشنهاد می‌شود استفاده از شیشه‌شوی مبتنی بر آمونیاک است. مصرف زیاد آمونیاک برای کاربردهای خانگی مناسب نیس و ممکن است به موادی مثل چرم، پلاستیک و یا حتی رنگ آسیب بزند و آنها را از بین ببرد. به همین دلیل شست‌وشو با فرآورده‌های بر پایه آمونیاک باید بادقت بسیاری انجام شود.

از این دو روش و مزایای و معایب آنها گفتیم اما آیا روش‌‌های ساده‌تر و کم‌هزینه‌تری هم هست؟ بله هست! نکاتی که در بخش بعدی از آنها صحبت می‌کنیم پاسخ دقیق‌تری برای این سؤال به شما می‌دهد.

راهنمای گام‌به‌گام ضد بخار کردن شیشه ماشین

دو ترفند بسیار ساده و کارسازی که می‌توانید برای ضد بخار کردن شیشه ماشین استفاده کنید را در ادامه به شما آموزش می‌دهیم:

استفاده از سیب‌زمینی

بله! استفاده از سیب‌زمینی یکی از روش‌های بسیار ساده و کارسازی است که می‌توانید برای ضد بخار کردن شیشه استفاده کنید. فقط کافی است چند وسیله ساده را همراه خود داشته باشید:

  • سیب‌زمینی
  • پارچه تمیز‌کننده میکروفایبر
  • شیشه پاک‌کن
  • چاقو

برای ضد بخار کردن شیشه به این روش ابتدا هر دو طرف شیشه را با دستمال میکروفایبر و مایع شیشه پاک‌کن تمیز کنید. سیب‌زمینی‌‌ها را با چاقو ببرید (می‌توانید برای صرفه‌جویی از سیب‌زمینی‌هایی که سبز کرده‌اند یا تغییر رنگ داده‌اند استفاده کنید). قسمت تازه سیب‌زمینی را به تمام قسمت‌های شیشه بکشید. دقت داشته باشید هیچ قسمتی از شیشه را جا نیندازید تا کاملاً ضد بخار شود. اگر تکه‌های که از آن روی شیشه استفاده می‌کردید آلوده شد و تازگی قبل خود را نداشت، آن قسمت را جدا کنید و دوباره با تکه تازه سیب‌زمینی این کار را انجام دهید. کار را تا جایی ادامه دهید که تمام شیشه را با سیب‌زمینی پاک‌کرده باشید.

استفاده از خاک گربه

خاک گربه به‌خاطر داشتن سیلیس یکی دیگر از وسیله‌های ساده‌ای است که می‌توانید برای ضد بخار کردن شیشه استفاده کنید. برای استفاده از این ترفند هم فقط به چند وسیله ساده نیاز دارید:

  • خاک گربه حاوی سیلیس
  • جوراب بدون استفاده
  • لیوان (یا هر وسیله دهانه گردی که بتوانید برای ریختن سیلیس داخل جوراب از آن استفاده کنید.)

برای این کار یک جوراب کهنه و بدون مصرف را داخل ظرفی با دهانه گرد بگذارید تا راه ورود به آن باز شود. مقداری از خاک گربه را داخل جوراب بریزید تا جوراب پر شود. بعد از اینکه جوراب از خاک گربه حاوی سیلیس پر شد، یک استوانه نرم خواهید داشت که کارکردن با آنها بسیار راحت است. جوراب را روی تمام قسمت‌های شیشه بکشید و به‌خوبی شیشه را با آن تمیز کنید.
به یاد داشته باشید که حتماً باید خاک گربه‌ای که استفاده می‌کنید حاوی سیلیس باشد تا خاصیت ضد بخار کردن شیشه داشته باشد.

استفاده از کرم اصلاح یا صابون

روی یک‌پارچه نرم کرم اصلاح بریزید یا آن را به صابون آغشته کنید. کمی آب به پارچه اضافه کنید که کف کند. سپس پارچه کف کرده را روی شیشه ماشین (یا سطوح دیگری که می‌خواهید ضد بخار شوند) بکشید. بعد بلافاصله با یک دستمال کاملاً خشک سطح شیشه را پاک کنید (نشویید! فقط کف روی شیشه را پاک کنید). این روش هم یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین روش‌هایی است که می‌توانید برای رفع بخار شیشه از آن استفاده کنید.

روش‌های دیگر برای ازبین‌بردن بخار شیشه

روش‌های دیگری که می‌توانید برای ازبین‌بردن بخار شیشه استفاده کنید، ساخت محلول ضد بخار است. این محلول با ترکیب ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد سرکه، چند قطره مایع ظرف‌شویی و چند قطره آب‌لیمو انجام می‌شود. محلول را روی تمام شیشه اسپری کنید و بعد با یک دستمال خشک و تمیز پاک کنید. اسپری ضد بخار هم اسپری است که می‌توانید از کارواش‌ها یا مغازه‌هایی که تجهیزات و تزئینات اتومبیل می‌فروشند تهیه کنید.

جمع‌بندی

دید کامل و تسلط دقیق راننده روی جاده بسیار مهم است. یکی از عواملی که این دید را کاهش می‌دهد شیشه‌های بخار گرفته است. درباره روش‌های ضد بخار کردن شیشه و ترفند‌های ساده و در دسترسی که می‌توانید استفاده کنید گفتیم. آموزش‌ها و ترفند‌ها آن‌قدر آسان است که اگر هر یک از آنها را نداشتید، می‌توانید از روش جایگزین استفاده کنید و مطمئن باشید به همان اندازه می‌توانند در ضد بخار کردن شیشه مؤثر باشند.

فراموش نکنید ما در فروشگاه رینگو در تلاشیم تا بهترین محصولات را با بالاترین باکیفیت به شما ارائه دهیم. کافی است با مشاوران ما در بخش فروش تماس بگیرید تا کاملا رایگان راهنماییتان کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا